facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

خون دماغ - قسمت دوم
دکتر احمد رضائیان - متخصص گوش، حلق و بینی

خون دماغ - قسمت دوم

دکتر احمد رضائیان [ متخصص گوش، حلق و بینی ]

آدرس وب سایت : www.drrezaeian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23 تلفن مطب : 32234622 - 031
خون دماغ - قسمت دوم

درمان كلی :
1- حفظ خونسردی
2- بیمار باید بنشیند و بالا تنهی خود را به جلو خم كند و دهان خود را باز نماید او در این حالت میتواند خون را تف كرده و آن را قورت ندهد سرانجام بالا تنه باید به حالت معمول در آید. تنها اگر به مدت 5 دقیقه قسمت جلوئی بینی را در سمت خونریزی به روی تیغهی بینی با انگشت دست بفشاریم بسیاری از خونریزیهای بینی مهار میشوند.

به بیماران گوشزد میشود كه پنبه یا دستمال در بینی خود نگذارند. زیرا ممكن است هنگام در آوردن آنها دچار مشكل شوند و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شوند. اگر سابقه خونریزی شدید یا طولانی وجود دارد یا در حین معاینه بیمار دچار افت فشار خون ارتوستاتیك ( كاهش فشار خون وضعیتی ) میشود. تعیین سطح هموگلوبین و هماتوكریت جهت تصمیمگیری در مورد ضرورت تزریق خون به بیمار الزامی است.

3- كمپرسهای سرد باید پشت گردن و همچنین پشت بینی گذارده شود.
4- پایین آوردن فشار خون
5- قطع داروهای ضد انعقادی درمان موضعی ـ كوتر كردن ( cautery ) ـ تامپوناد قدامی و خلفی مهار خونریزی احتیاج به همكاری بیمار و وسایل معاینه دقیق از جمله چراغ پیشانی و ساكشن دارد روشهای متعددی برای هموستاز ( توقف خونریزی ) وجود دارد كه میتواند از كوتریزاسیون شیمیایی ( اسیدتری كلرواستیك و نیترات نقره ) و الكتریكی تا تامپون قسمت قدامی و خلفی بینی متفاوت باشد.

البته روشهای دیگری از جمله كوتریزاسیون با كمك آندوسكوپی- بستن شریانهای اصلیتر جراحیهای سپتوپلاستی تیغهی بینی و ... وجود دارد. باید در ابتدا خون، لختهها و اجسام خارجی را خارج شود. سپس از فنیل افرین و لیدوكائین جهت ایجاد انقباض عروقی و بیحسی لازم به شكل موضعی شود. میتوان درست روی همان مخاط شكننده به آرامی یك قلم آغشته به نیترات نقره را به عروق خونی كه به موضع خونریزی میرسند تماس دهیم بهتر است آن رگ خونی كه به محل خونریزی دهنده میرسد سوزانده شود تا این كه مستقیماً خود محل را بسوزانیم.

در صورتی كه امكان كوتریزاسیون نباشد یا با كوتریزاسیون خونریزی كنترل نشود باید از تامپون استفاده كرد. بدون توجه به روش اقدامی، تامپون بینی باید دست كم 72-48 ساعت باقی بماند هم به دلیل اینكه این پانسمان راه تخلیه سینوسهای اطراف بینی را میبندد و هم به خاطر اینكه احتمال سندرم شوك عفونی كاهش یابد از آنتی بیوتیك استفاده میشود. حدود 10% خون دماغهای خلفی به روشهای درمانی معمولی پاسخ نمیدهد و مداخله جراحی لازم است.

راهنماییهایی جهت ارجاع به متخصص خون دماغ مداوم نیازمند به ارزیابی توسط متخصص گوش، حلق و بینی دارد. بیماری كه به بستن قسمت خلفی بینی نیاز دارد باید حتماً توسط پزشك متخصص گوش، حلق و بینی درمان شود. آزمایشهای معمولی كه شامل PT و PTT شمارش پلاكت و زمان سیلان است. باید در موارد خونریزی شدید بینی انجام شوند سطح هموگلوبین و هماتوكریت باید تعیین شود تا تصمیم بگیریم كه بیمار احتیاج به تزریق خون دارد یا خیر. هنگامی كه خونریزی بند آمد استفاده از قطره كلرورسدیم ـ اجتناب از دستكاری داخل بینی و استفاده از پماد مناسب بر روی تیغه بینی میتواند از خونریزی مجدد بین جلوگیری كند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
كنترل وزن بدن و تمرينات ورزشي منظم، در كاهش ابتلا به ديابت نوع 2 موثر مي باشد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان