دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

تاتو و روش‌هاى پاک كردن آن

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

این روزها بسیاری از خانم ها و آقایان را می بینیم که در روی پوست صورت یا بدن تاتو دارند. با تاتو ابرو، به ابروها مدل می دهند یا دم ابروها را بالا می برند. بعضی ها هم روى بدنشان نقش و نگارهای مختلف تاتو می کنند، غافل از این که این گونه مواد رنگی که در زیر پوست وارد می شود، می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد.

تاتو

شکل 1 تاتو روی بدن

عوارض تاتو

عوارض تاتو

شکل 2 عوارض تاتو

 اسکار کلویید یا گوشت اضافه براثر تاتو

شکل 3 اسکار کلویید یا گوشت اضافه بر اثر تاتو

حتی الامکان از انجام تاتو در ابروها خودداری شود و فقط در موارد بسیار شدید کاهش موی ابرو مانند آلوپسی آره آتا دست به این کار بزنند. اخیرا با پیشرفت هایی که در تکنیک کاشت موی ابرو ایجاد شده، کاشت مو در ابرو گزینه بسیار بهتری برای بهبود ظاهر ابروها می باشد. همچنین بهتر است کار تاتو زیر نظر فردی باشد که با رعایت اصول کامل بهداشتی کار را انجام دهد و در مکانی با مجوز بهداشتی باشد. در صورت نیاز به از بین بردن تاتو حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه شود تا در صورت امکان با استفاده از انواع لیزر تاتو را از بین ببرند.

هشدارها

متاسفانه در بعضی موارد به دلیل عدم آگاهی افراد غیرحرفه ای یا عدم اطلاعات کافی بهداشتی، مراجعه کنندگان به افرادی که تاتو انجام می دهند فقط به استناد به این که برای او یک سوزن استریل باز می کنند خیالشان راحت می شود که هیچ خطر انتقال ایدز و هپاتیت برای آنان وجود ندارد در صورتی که اگر افراد آرایشگر یا کسی که تاتو را انجام می دهد، از یک ظرف رنگ برای افراد مختلف استفاده کند به دلیل این که باید مرتب سوزن را در رنگ بزند می تواند از طریق ظرف ماده رنگ بیماری را به دیگر افراد انتقال دهد. بنابراین باید برای هر فرد یک ظرف استریل یا حداقل ضدعفونی شده، یک سوزن استریل و یک جفت دستکش استریل استفاده شود.

پاک کردن تاتو

با گذشت زمان رنگ تاتو کم رنگ تر می شود یا کلا از قهوه ای به قرمز یا از مشکی به کبود مى گراید یا این که به دلیل تغییرات در مد تصمیم به پاک کردن یا از بین بردن آن می گیرند که معمولا به همان فردی که تاتو انجام داده مراجعه می نمایند. آرایشگران و تاتوکاران روش های مختلفی برای رفع این مشکل پیشنهاد می نمایند:

1. زدن ماده همرنگ پوست که فكر مى كنند به این وسیله می توانند تاتو اولیه را پوشش داده و به رنگ پوست درآورند، غافل از این که این ماده همرنگ پوست خود یک تاتو سفید یا کرم رنگ جداگانه بوده و حتی اگر در ابتدا همرنگ پوست شخص باشد بعد از مدتی تغییر رنگ داده و به صورت یک تاتو جداگانه دیده می شود که با رنگ پوست شخص تفاوت دارد و این خود مشکلی است که با لیزرهای کیوسویچ پاک نمی شود و هزینه پاک کردن را با دستگاه های پیشرفته تر بالا می برد.

2. راه دومی که آرایشگران و بعضی پزشکان کم تجربه پیشنهاد می کنند کاربرد تاتو ریموور یا رژووی یا همان حل کردن و خارج کردن رنگ به وسیله نوعی اسید یا ماده شیمیایی است که ادعا مى كنند رنگ تاتو را حل و خارج می سازد. متاسفانه از این موارد بسيار ديده مى شود که حتی بیش از 4-5 بار ریموور به کار برده اند و به دليل سوختگى شيميايی، اسکار يا جاى زخم بدشكل به جا گذاشته است. یعنی هر کدام از روش های فوق علاوه بر مضرات و عوارض بیشتر باعث بالا رفتن هزینه پاک کردن تاتو و اتلاف وقت زیادی می شود.تاتو ریموور یا رژووی

شکل 4 تاتو ریموور یا رژووی

3. بعضی از افراد ناآگاه پیشنهادهای عجیبی می كنند، مثل گذاشتن سیر روی تاتو یا سوزاندن با سیگار یا حتی بعضی پزشکان بی تجربه با جسارت به وسیله کوتر اقدام به سوزاندن تاتو و خالکوبی می کنند که حاصلی جز کلویید (گوشت اضافه) و آثار سوختگی ندارد.

4. بعضی آرایشگران با زدن سوزن خالی بدون رنگ با ایجاد زخم قصد پاک کردن تاتو را دارند که به جز زخم کردن، ایجاد بافت کلویید و پخش کردن رنگ در زیر پوست کاری از پیش نمی رود.

 اسکار یا جای تاتو بعد از پاک کردن

شکل 5 اسکار یا جای تاتو بعد از پاک کردن

یکی از عوارض دستکاری تاتو ابرو توسط افراد ناآگاه ایجاد فیبروز وسیع در ناحیه تاتو ابرو می باشد. این افراد معمولا با رنگ های همرنگ پوست محل تاتو شده را دوباره تاتو می کنند و به اصطلاح آن رنگ قبلی را پاک می کنند. این در حالی است که رنگ های قبلی در پوست موجود می باشند و رنگ جدید که همرنگ پوست است فقط رنگ های قبلی را به ظاهر مخفی می کند.

توصیه:

راه حل نهایی و قطعی خالکوبی و تاتو در هر جای بدن استفاده از لیزر می باشد که مورد تایید تمام مراجع پزشکی و علمی دنیا می باشد.

جهت از بین بردن تاتو، لیزر Q-Switch N-D yag مناسب ترین دستگاه است که در این روش رنگ ها بعدا توسط بدن جذب شده و از بین می رود. بسته به میزان رنگ موجود در پوست و عمق آن این روش درمانی باید با به صورت هر یک یا دو ماه تکرار شود تا به مرور از بین برود. گاه به دلیل میزان زیاد رنگ یا جوهر در تاتو ممکن است تعداد جلسات لیزر زیاد شود و حتی به 10 جلسه برسد. ولی معمولا اکثرا بین دو تا پنج جلسه لیزر نیاز دارند. به این صورت هیچ اثری از جای زخم یا تاتو باقی نخواهد ماند.

پاک کردن تاتو با لیزر

شکل 6 پاک کردن تاتو با لیزر

لیزر با تخریب رنگدانه ها به وسیله ی پرتوهای نوری با شدت بالا تاتو را از بین می برد. پاک کردن تاتوهای مشکی و تیره ساده تر است زیرا رنگدانه های سیاه پرتو لیزر را در هر طول موجی جذب مى کنند. تاتو به رنگ های دیگر را بسته به رنگ، باید با انواع مختلف لیزر با طول موج مناسب پاک کرد.

پیش از هر چیز بايد از متخصص پوست مشورت گرفت. تعداد جلسه های درمان بسته به مدت زمان گذشته از انجام تاتو، اندازه و رنگ خالکوبی، چگونگی و کیفیت انجام تاتو متفاوت است. همچنین رنگ پوست و عمق نفوذ رنگدانه ها بر انتخاب تکنیک مناسب موثرند.

واضح است که لیزر های Q-Switch دارای استاندارد طلایی و مناسب ترين دستگاه برای از بین بردن تاتو هستند که می تواند بدون آسیب به پوست ذرات رنگ را در زیر پوست تبدیل به ذرات بسيار کوچک تری نماید اما در هر حال بیماران باید انتظارات واقع بینانه ای از رفع تاتو با این روش داشته باشند. معمولا محو شدن کامل تاتو قطعی و تضمین شده نیست و همچنین تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای رفع تاتو و نتایج نهایی آن به عوامل زیادی بستگی دارد و در هر بیمار متفاوت است. پاک کردن تتو با لیزر فرایندی زمان بر است. ممکن است به ۶ تا ۱۰ جلسه ی درمانی در فواصل زمانی ۸ تا ۱۰ هفته ای نیاز داشته باشید. باید بدانید که فرایند پاک کردن تاتو به توانایی بدن در دفع جوهر از پوست بستگی دارد.

همان طور كه گفته شد پرتوهاى ليزر كيوسويچ موجب شکسته شدن جوهر و رنگدانه های تاتو به اجزای بسیار کوچک تری می شود و در این حالت سیستم ایمنی بدن می تواند به راحتی جوهر را جذب کند و از بین ببرد. از آن جایی که جوهر تاتو یک جسم خارجی در بدن محسوب می شود، سیستم ایمنی بدن سعی می کند که آن را دفع کند. با این حال که تاتو و جوهر های قرار گرفته در بافت پوست بزرگ تر از آن چیزی هستند که سیستم ایمنی بدن بتواند آن را دفع کند اما دفع کردن قسمت های ریز و جدا شده ی جوهر برای سیستم ایمنی بدن کار آسان تری است. در واقع علت این که تاتو بعد از مدت کمی تغییر شکل می دهد و مرزهای مشخص آن کمی تار می شوند نیز همین موضوع، یعنی تاثیر سیستم ایمنی بدن بر آن است.

برای دستیابی به بهترین نتیجه بايد پوست بین هر دو جلسه ی درمانی زمان کافی برای ترمیم داشته باشد و سیستم ایمنی جوهر را به خوبی دفع کند. اگر جلسه های درمانی نزدیک به هم باشند، پوست فرصت دفع جوهرِ تخریب شده را به طور کامل نخواهد داشت و لیزردرمانی ممکن است به آسیب و عوارض پایدار منجر شود. بهتر است بین هر دو جلسه ی درمانی ۳ ماه فاصله باشد ولى معمولا اكثر افراد صبر ندارند و می خواهند هرچه سريع تر تاتو را پاک كنند و خيالشان راحت شود و ممكن است پزشک را مجبور كنند كه هر ماه ليزر را تكرار كند، البته براى خالكوبی هايی كه از ليزر كيوسويچ استفاده می شود يک روش جديد در درمان ليزر و سرعت بخشيدن به فرآيند درمان هست و آن اين كه در يک نوبت مراجعه بيمار بعد از ليزر كيوسويچ ٢٠ دقيقه صبر كند و دوباره از نو در همان جلسه ليزر را تكرار كند و اين روش تعداد جلسات درمانى و سرعت بهبود را افزايش می دهد.

پاک کردن تاتو با لیزر

شکل 7 روند پاک کردن تاتو با لیزر

نکات قابل توجه برای پاک کردن تاتو

شکل 8 نکات قابل توجه برای پاک کردن تاتو

عوارض جانبی پاک کردن تاتو با لیزر

درمان با لیزر اغلب از بسیاری از روش های دیگر پاک کردن تاتو مانند پاک کردن، برداشتن، سال ابریژن یا درم ابریژن و روش هايی كه آرايشگران براى پاک كردن تاتو استفاده می كنند، ایمن تر است زیرا لیزر به طور انتخابی رنگدانه را در تاتو از بین می برد و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. با این حال فرد باید در هنگام تصمیم گیری برای پاک کردن تاتو موارد زیر را در نظر بگیرد:

سوالات رایج

پرکاربردترین لیزر مورد استفاده برای پاک کردن و از بین بردن تاتو، لیزر Q-Switched است.

در اغلب موارد پاسخ این سوال مثبت است. اشعه لیزر می تواند تاتو را به طور کامل پاک کند. البته این که تاتو از ابتدا چگونه انجام شده است، بر این موضوع تاثیر دارد.

معمولا درد پاک کردن تاتو از درد تتو کردن بیشتر نیست. روش پاک کردن تاتو با لیزر با درد خفیفی همراه است. این درد شبیه به این است که با یک کش لاستیکی روی پوست شما ضربه زده شود. برای آن که شما این درد را احساس نکنید، قبل از انجام لیزر درمانی روی پوست شما کرم بی حس کننده مالیده می شود. با انجام این کار ناحیه مورد نظر تا حدود زیادی بی حس می شود و بیمار در حین انجام لیزردرمانی احساس راحتی می کند.

هزینه پاک کردن تاتو با لیزر

بسته به گستردگی ناحیه تاتو شده هزینه پاک کردن آن می تواند متفاوت باشد. برآورد هزینه نهایی بر عهده پزشک متخصص پوست و مو بوده و در جلسات حضوری تعیین می گردد.

مشاهده فیلم لیزر تاتو

لطفا از عکس های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

لیزر کیوسوییچ

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-04-06تاریخ بروز رسانی : 1399-10-07

درمان کک و مک با لیزر

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-04-04تاریخ بروز رسانی : 1399-10-07

علت منافذ باز پوستی چیست

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1398-02-21تاریخ بروز رسانی : 1398-06-05

میکرودرم ابریژن

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1397-09-05تاریخ بروز رسانی : 1399-10-07

درمان های تیرگی زیر بغل

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1396-09-10تاریخ بروز رسانی : 1398-10-16

آکانتوز نگریکانس

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1396-09-04تاریخ بروز رسانی : 1398-10-07

ترمیم و درمان اسکار

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1396-07-26تاریخ بروز رسانی : 1398-10-07

خشکی پوست

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1396-04-28تاریخ بروز رسانی : 1398-10-07

میکرودرم چیست؟

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1396-04-11تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

علل تیرگی و روش های رفع آن

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1394-11-16تاریخ بروز رسانی : 1398-10-06

درمان اسکارفرو رفته با تزریق ژل

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

[ 1396-03-04 ]دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

بحثی در مورد عملکرد لوب فرونتال مغز

[ 1395-01-29 ]دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]

رمز ازدواج سالم و موفق چيست ؟

[ 1396-08-14 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

[ 1392-11-10 ]دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

[ 1395-03-16 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

ریزش سکه ای ریش در آقایان

[ 1396-08-29 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

[ 1392-06-27 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

كانون اكوژن داخل قلبی جنين

[ 1396-09-15 ]دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

[ 1396-03-23 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

سبزیجات و اهمیت آن

[ 1399-12-11 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

اهمیت مصرف آب در ورزشکاران

[ 1399-12-11 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

چرا افراد چاق در معرض سرطان سینه قرار دارند؟

[ 1399-12-10 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

سوالات رایج درباره تزریق ژل (فیلر)

[ 1399-12-10 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

برجسته سازی گونه با تزریق چربی

[ 1399-12-10 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

فیلرها چه کاربردی دارند؟

[ 1399-12-10 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

مزایای کاشت مو به روش SUT (اس یو تی)

[ 1399-12-09 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

دلایل اضافه وزن بعد از یائسگی و روش های جلوگیری از آن (قسمت چهارم)

[ 1399-12-09 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

پانچ صورت چیست؟

[ 1399-12-08 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سنگ های سیستم ادراری کدامند؟

[ 1399-12-08 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

علائم آسیب مفصل زانو

[ 1399-12-08 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

کاشت مو به روش FUT چگونه انجام می شود؟

[ 1399-12-08 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

سرطان سينه در زنان و نقش فاکتورهاي محيطي در ايجاد آن

[ 1399-12-08 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

درمان درد دیسک کمر با لیزر پی ال دی دی

[ 1399-12-08 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

پیشگیری از شپش

[ 1399-12-07 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا بوتاکس منجر به افتادگی پلک می شود؟

[ 1399-12-07 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

فیلر مو چه روشی است و چگونه انجام میشود؟

[ 1399-12-07 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

انتقال جنین به رحم

[ 1399-12-07 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی

[ 1399-12-07 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

کاشت مو به روش FIT چه معایب و مزایایی دارد و چه مدت ماندگار است؟

[ 1399-12-07 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

دلایل اضافه وزن بعد از یائسگی و روش های جلوگیری از آن (قسمت سوم)

[ 1399-12-06 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

چه عواملی ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش میدهند؟

[ 1399-12-06 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت