facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

رفلکسولوژی در طی بارداری و زایمان- قسمت دوم
دکتر میترا مولائی نژاد - بهداشت باروری

رفلکسولوژی در طی بارداری و زایمان- قسم ...

دکتر میترا مولائی نژاد [ بهداشت باروری ]

آدرس وب سایت : www.drmolaei.ir
آدرس مطب : 1 تلفن مطب : 33387401 - 031
رفلکسولوژی در طی بارداری و زایمان- قسمت دوم

تهوع و استفراغ ناشی از حاملگی
تهوع و استفراغ سه ماهه ی اول ممکن است به رفلکسولوژی همراه با سایر درمانها پاسخ دهد، ماساژهای هماهنگ و ارام سازی منطقه شبکه خورشیدی معمولا مادر را آرام ساخته و درمان مناطق رفلکس برای سیستم غددی( اندوکرین) می تواند استفراغهای شدید با علت هورمونی را بهبود بخشد. ناراحتی های همراه با میگرن نیز قابل درمان هستند.

یبوست
یبوست به طور حیرت آوری به رفلکسولوژی پاسخ می دهد. و در دوران بارداری و پس از آن و نیز بر روی نوزاد و کودک می تواند انجام شود. قوس پاها با دستگاه گوارش در ارتباط هستند و ماساژ این نقاط در جهت عقربه های ساعت توسط شست دست می تواند بسیار موثر باشد.

هموروئید و بواسیر
هموروئید را می توان بطور موفقیت آمیزی با رفلسکولوژی قبل و پس از زایمان درمان کرد.ایجاد ارامش منطقه رفلکس رکتال وتحریک مناطق سیستم لنفاوی و روده ای ، نارحتی ها را برطرف می کند، به دفع کمک میکند و تورم هموروئید بیرون زده را کاهش می دهد.

کمر درد
کمرد درد ایجاد شده به علت اثرات هورمون ریلاکسین( هورمون شل کننده در طی بارداری) با کار کردن رو ی ستون مهره ها در لبه داخلی پا و هم چنین با آرام سازی مناطق برای مفاصل ساکرو ایلیاک و ماهیچه های شکمی ، بهبود می یابد. در صورتی که مشکل به علت شل شدن سمفیر پوبیس یا مفصل شرمگاهی ایجاد شده باشد، کار آرام بر روی منطقه غده هیپوفیز، هورمونهای ترشح شده را تنظیم می کند.

ادم و ورم
ادم فیزیولوژیک قوزک پا از طریق کار منظم روی مناطق رفلکس سیستم لنفاوی، کلیه ها، کبد و دستگاه گوارش برطرف می گردد.

سوزش سر دل
سوزش سر دل با تحریک مناطق مربوط به مری، معده و روده و آرام سازی مناطق مربوط به شبکه خورشیدی و دیافراگم و اسفنکتر کاردیا در انتهای مری، بهبود می یابد.

سیستیت و عفونت مثانه
اکثر نویسندگان پیشنهاد می کنند که علایم عفونت مثانه، عفونت کلیه و نفریت ها با درمان مناطق رفلکس قابل درمان است اما در درمان زنان باردار با این بیماریها مراقبت زیادی باید صورت بگیرد.و درمانگر باید مطمئن باشد که کار تنها در مسیر دستگاه ادراری از کلیه ها به حالبها و سپس به سمت مثانه صورت گیرد. تا از گسترش عفونت در خلاف جهت پیشگیری شود.

تکرر ادرار
تکرر ادرار به علت فشار رحم باردار و در حال رشد یا نزول عضو نمایش جنین ، با رفلکسولوژی ارام در مناطق دستگاه ادراری می تواند بهبود یابد.

اضطراب
مادران مضطرب و افسرده می توانند از رفلکسولوژی منظم توسط یک فرد ماهر در طی بارداری بهره ببرند.این کار باعث بهبود بی خوابی و کم شدن استرس شده و می تواند فرصتی برای بحث در مورد جزییات ترسها و نگرانیهایشان فراهم آورد.

تحریک زایمان
به طور تکنیکی ، دردهای زایمانی می تواند توسط تحریک مناطق غده هیپوفیز و رحم القا شود.

درد زایمان
می تواند از طریق کار آرام بر روی تمام سطح پا کاهش یابد. اما توجه به مناطق رفلکس برای رحم، غده هیپوفیز، سیستم لنفاوی و سایر اعضای لگنی ضروری است. مالش شدید پاشنه ها بین دستان ماما این ناراحتی را برطرف کرده و فعالیت رحم را افزایش می دهد.ضمن اینکه تشویق مادر به ماساژ سریع اطراف مچ هایش به مدت دو دقیقه در هر ساعت نیز می تواند مفید باشد.

مچ ها و ناحیه بالای قوزکها با لوله های رحمی، و سیستم لنفاوی باروری مرتبط بوده و این عمل به بهبود احتقان و پرخونی لگن کمکمی کند. این روش براساس پژوهش موتا و مک گراد(1993) در درمان طیفی از علایم حاملگی مانند کمر درد، سوزش سردل و فشار خون بالا موثر است و طول مدت لیبر و زایمان کاهش می یابد.

برگرفته از مقالات مرتبط
و کتاب درمانهای مکمل برای بارداری و زایمان ترجمه دکتر معصومه سیمبر و شبنم منتظری- نشر سالمی

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
نوجوان اگر در پدر و مادر خود الگوي مناسبي نبيند به سوي كساني سوق مي‌يابد که معمولا زمينه آسيبهاي اجتماعي را در او مي‌پرورانند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان