facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
پیشرفتهای جدید در درمان اولسر های بهبود نیافته و ديابت ـ 2
دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

پیشرفتهای جدید در درمان اولسر های بهبو ...

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021
پیشرفتهای جدید در درمان اولسر های بهبود نیافته و ديابت ـ 2

در بیماران مبتلا به دیابت پیشرونده ، زخم های اندام تحتانی یکی از عوارض جدی این بیماری می باشد ، به طوریکه به دنبال نوروپاتی محیطی ایجاد شده ، در اثر کوچکترین تروما به پا ، چنین عارضه ای ایجاد می شود و 15% افراد دیابتی در طول عمر خود آن را تجربه می کنند.
زخمهای دیابتی از علل اصلی بستری بیماران دیابتی را تشکیل داده و حتی باعث آمپوتاسیون عضو درگیر می شود. زخمهای مزمن پای بیماران مبتلا به دیابت باعث 70 تا 80% آمپوتاسیون می گردد.

فاكتورهای متعددی مانند درگیری عروق محیطی ، نوروپاتی ، استرسهای مكانیكی و تروما ، دفورمیتی و افزایش استعداد به عفونت در بیماری دیابت ، بیمار را در معرض ایجاد زخم های اندام تحتانی قرار می دهند كه دوام و پایداری زیادی دارند.
در این بیماران ظرفیت فیبروبلاستهای پرولیفراتیو کاهش پیدا کرده ، رسپتورها و فاکتورهای رشد نیز کاهش می یابند و باعث از بین رفتن ماتریکس پروتئین درم می گردد.
از علل مهم زخم پا در بیماران مبتلا به دیابت: نوروپاتی محیطی ، بیماریهای وسکولارونقص ایمنی می باشد.
از درمانهای مختلفی که برای درمان این بیماران برحسب عمق و نوع زخم به کار می رود. می توان به off loading (کاهش فشار در ناحیه پا) walking brace دبریدمان ، آنتی بیوتیک و پانسمانهای منظم روزانه اشاره کرد. به طوریکه دبریدمان ، off loading و کنترل عفونت از درمانهای اصلی این بیماری می باشد.

اخیراً فاکتور رشد مشتق گرفته از پلاکتها (بکاپلرمین) جهت درمان زخم نوروپاتیک پای بیماران دیابتی به کار می رود به طوریکه در مقایسه با گروه پلاسبو ، تأثیر درمان 50% در برابر 35% بود.
علیرغم اقدامات استاندار درمانی شامل off laoding ، كنترل عفونت ، تأمین خون رسانی و دبریدمان ، بسیاری از زخمهای پای دیابتی بهبود نیافته و یا سرعت بهبودی بسیار كندی دارند.
تكنولوژی های جدیدی برای درمان زخمها در دسترس است از جمله تحریك الكتریكی cold Laser, heat laser ، فاكتورهای رشدی مانند بكاپلرمین كه یك فاكتور رشد نوتركیب مشتق شده از پلاكت می باشد نیز استفاده شده و نتایج كاربرد آن به همراه درمانهای رایج مانند off laoding ، دبریدمان و كنترل عفونت ، بیانگر تأثیر نسبی آن بر میزان بهبود زخم بوده است.

همانطور که ذکر شد در زخم های مزمن روند طبیعی ترمیم زخم كه شامل هموستاز ، التهاب ، پرولیفراسیون ، اپیتلیزاسیون و بازسازی بافت است ، مختل می شود. میزان میزان پرولیفراسیون فیبروبلاستها كاهش یافته و عدم تنظیم دستورها و كاهش فاكتورهای رشد یا عدم وجود یك ماتریكس پروتئینی مناسب در درم ، روند ترمیم زخم را بدتر می كند. بنابراین dermograft روشی است كه جهت بستر درمال زخم در زخم پای دیابتی موثر بوده ، باعث بهبودی روند زخم شده و منجر به حركت سلولهای اپیتلیال و بسته شدن زخم می گردد.

اضافه كردن فیبروبلاستها به كشت سلولی سبب بهبودی ترمیم زخم هم از لحاظ عملكردی و هم از نظر ظاهری شده و همچنین سبب بسته شدن زخم به صورت دائمی می گردد. در حقیقت درم سبب حفاظت از زخم در برابر Contraction و جلوگیری از ایجاد جوشگاه می شود و عدم وجود آن ممكن است سبب رد پیوند فوری یا تأخیری و انقباض زخم و عدم تحكیم سلولهای پیوند شده می شود. با توجه به مطالعات متعدد انجام گرفته در این زمینه و با توجه به اینكه امكان كشت سلولها در كشور ما فراهم شده است و این روش با شرایط كاملاً استریل انجام شده و عوارض چندانی نیز در برندارد. با اجرای این پروژه منحصر به فرد می توان امكان ارتقاء سلامت جامعه و نجات بیماران را فراهم نمود.

آيا مصرف شامپو ها چقدر در افزايش ريزش ويا درمان كمك كننده اند؟
شامپوها بيشتر جهت پاك كردن وتميز كردن پوست سر وموها مصرف مي شود ومدت زمان كوتاهي بيشتر پوست تماس ندارد وبلافاصله شسته مي شود .به همين دليل اگر شامپو هاي استاندارد مصرف شود معمولا سبب افزايش ريزش نمي شود وبه همين دليل هم اگر از شامپوهاانواع ويتامينه ها ويا داروهاي ضد ريزش مصرف شوند چون مدت زمان كوتاهي روي پوست مي ماند نمي تواند جذب زيادي در پوست داشته باشند وبه همين دليل در رويش مجددو يا جلوگيري ازريزش نمي تواند تاثيرقابل ملاحظه اي داشته باشد وفرد در صورت ريزش مو حتما بايد زير نظر پزشك وبراساس علت ريزش از انواع داروهاي موضعي ويا خواركي استفاده كند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
با تشخيص اوليه و زودرس ديابت، مي توان از بروز عوارض آن جلوگيري نمود


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان