دکتر شهریار لقمانی - فوق تخصص جراحی پلاستیک

جراحی زیبایی بینی(رینوپلاستی)

دکتر شهریار لقمانی [ فوق تخصص جراحی پلاستیک ]آدرس وب سایت : www.drloghmani.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، نبش خیابان مهرداد شرقی ، ساختمان الهیه ، طبقه سوم تلفن مطب : 31312141 - 031
جراحی زیبایی بینی(رینو پلاستی)

جراحی زیبایی بینی یكی از شایع ترین اعمال جراحی پلاستیك و زیبایی می باشد.این عمل می تواند باعث كوچك یا بزرگ شدن قسمت هایی از بینی، تغییر شكل نوك بینی و سوراخ های بینی و پهنای آن و زاویه بین لب بالا و بینی شود.
هیچ عمل رینوپلاستی صددر صد ایده آل و بدون عیب نخواهد بود. اگر شما قادرید که بجای متمرکز شدن روی عیوب جزئی ،توجه خود را معطوف به میزان بهبودی حاصله نمائید، ازعمل خود احساس لذت و رضایت خواهید کرد.

حتی اگر این اثر به میزان ۱ درصد زیبایی چهره فرد را افزوده باشد و در کنارش سلامت تنفسی بینی حفظ شده باشد، این عمل جراحی را می توان عملی موفق تلقی کرد.
در ارزیابی شما برای جراحی زیبایی بینی ، جراح پلاستیك یك معاینه معمول و بدون درد از ساختمان های داخلی بینی انجام می دهد.كیفیت پوست ، اندازه و شكل بینی شما و تناسب آن با سایر اجزاء صورت مورد بررسی قرار می گیرد.

برشهای عمل زیبایی بینی در كجا قرار می گیرد؟

تغییراتی كه ممكن است در بینی ایجاد شود شامل افزایش یا كاهش ارتفاع پل بینی ، تنگ كردن سوراخ های بینی ، تغییر زاویه بینی و لب بالا و تغییر شكل نوك بینی است. روش عمل بستگی به اهدافی دارد كه توسط شما و جراح پلاستیك تعیین شده است. در مواردی كه قسمت تهتانی بینی باریك و یا قطر سوراخ ها كم می شود قسمت های كوچك مثلثی شكل از كناره سوراخ های بینی برداشته می شود.

در این موارد برش ها در چین طبیعی محل اتصال سوراخ های بینی به گونه ، پنهان می شود.گاهی اوقات برش عرضی كوچكی بر روی بافت بین دو سوراخ بینی، ایجاد می گردد.جای برش های عمل زیبایی بینی با گذشت زمان كم رنگ شده و به سختی قابل تشخیص می باشد.

خوشبختانه عوارض عمده در عمل رینوپلاستی شایع نیست.گاهی به دنبال عمل زیبایی بینی بی حسی خفیفی در پوست ایجاد می شود كه معمولا گذرا می باشد.با رعایت توصیه های مهم پیش از عمل و پس از آن می توان خطرات احتمالی را كاهش داد.

اطلاعات كلی قبل از عمل جراحی زیبایی بینی(رینو پلاستی)

در صورتیکه هر گونه دارویی حتی داروی گیاهی مصرف می نمائید یا بیماریهای جسمی، روحی یا اعتیاد یا سابقه جراحی یا ابتلا به هپاتیت (یرقان) یا HIV دارید به جراح اطلاع دهید .
از دو هفته قبل از عمل تا یک هفته پس از عمل از مصرف بروفن، آسپرین و ویتامین E و از استعمال دخانیات خودداری نمائید.
شش ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از خوردن هر گونه جامدات یا مایعات خودداری نمائید و استحمام كامل انجام دهید و كلیه مدارك پزشكی قبلی شامل عكس، آزمایش، نوار قلب و سایر موارد را به همراه داشته باشید.
در روز عمل از به كار بردن هر گونه زیور آلات و هرگونه لوازم آرایشی، كرم، ماتیك، خط چشم، ریمل، لاك ناخن و حتی كرم های مرطوب كننده و ضد آفتاب خودداری نمائید.

اطلاعات مربوط به انحراف بینی:

انحراف بینی عبارت است از كجی تیغه میانی بینی كه در فرم های شدید می تواند شامل كجی ظاهری بینی، عدم تقارن سوراخ ها ، عدم تقارن دو طرف بینی و ...شود.
انحراف بینی می تواند عوارضی مانند:
سینوزیت مزمن، بزرگی شاخك های بینی، تنفس دشوار و گرفتگی بینی و .. را در بر داشته باشد.
تمامی بیمارانی كه دچار این عارضه هستند حین عمل زیبایی بینی ، انحراف بینیشان نیز مورد اصلاح و عمل قرار می گیرد.
در کسانی که پیش از عمل عدم تقارن شدید سوراخ های بینی دارند پس از عمل نیز درجاتی از عدم تقارن خفیف ممکن است باقی بماند .
عمل رینو پلاستی نمی تواند سبب بهبود سینوزیت مزمن، آلرژی،خشكی بینی، آبریزش مداوم بینی، گرفتگی متناوب شبانه، خروپف یا پولیپ بینی شود .

اطلاعات مربوط به بینی های گوشتی:


اصطلاح بینی گوشتی به بینی گفته می شود كه دارای پوست ضخیمی باشد.این پوست ضخیم بر عمل زیبایی بینی تاثیر می گذارد. ضخامت پوست بینی با عمل تغییر نمی كند و در کسانی که پوست نوک بینی و پره ها ضخیم می باشد (بینی های گوشتی) ، گر چه پس از عمل بینی آنها به درجاتی زیباتر می شود ولی به ظرافت و کوچکی بینی افرادی که پوست نازکتری دارند نمی شود .

بیمارانی كه خواهان باریك شدن بینی(كاهش پهنا) می باشند پس از عمل ممكن است دچار درجاتی از كاهش میزان عبور هوا از بینی شوند.

اطلاعات كلی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی(رینو پلاستی)

ـ کبودی صورت و کبودی چشمها در صورتی که رخ دهد طی دو تا سه هفته به تدریج و خود به خود رفع خواهد شد.
ـ تامپون یا مش داخل بینی یك تا سه روز پس از عمل توسط جراح یا دستیار ایشان خارج خواهد شد .
ـ پماد تجویز شده را شبها در محل بخیه ها ی بینی و به مقدار کم داخل سوراخ بینی استفاده کنید (به مدت دو هفته).
ـ قطره بینی تجویز شده را پس از خروج تامپون بینی، روزها هر چهار ساعت استفاده کنید (به مدت دو ماه).
ـ پس از عمل بینی به علت تورم مخاطی تا چند هفته دچار گرفتگی نسبی بینی خواهید بود،تا شش هفته از فین کردن بپرهیزید و داخل بینی را دستکاری نکنید .
ـ در دو تا سه روز اول در صورت خونی شدن پانسمان زیر بینی، پانسمان را تعویض نمائید.
ـ از زمان عمل تا یک هفته از خیس شدن صورت بپرهیزید ویک هفته پس از عمل یک استحمام کامل انجام دهید و سپس برای برداشتن قالب و بخیه ها و نیز اولین آموزش چسب زدن به مطب مراجعه نمائید .
ـ پس از عمل معمولا به مدت 3 ماه نیاز به چسب زدن بینی دارید چسب زدن به بینی نقش مهمی در شکل گیری بینی دارد.
ـ زمانی که قالب یا گچ بینی برداشته می شود (حدود یک هفته پس از عمل) بینی شما ممکن است منظره مطلوبی نداشته باشد ولی نگران نباشید در طی چند هفته و با فروکش کردن تورم منظره نهایی بینی مشخص می شود .
ـ در صورتی که بر روی پوست بینی در ناحیه سوراخها یا پل میانی بین سوراخ ها، بخیه وجود دارد این بخیه ها یک هفته پس از عمل برداشته می شود، جای بخیه ها پس از دو تا سه ماه تا حدود زیادی محو می شود .
ـ تا سه ماه پس از عمل از این اقدامات خودداری شود: ورزش و فعالیت سنگین بدنی، به كار بردن هر گونه عینك، خوابیدن روی بینی یا هرگونه فشارروی بینی.
ـ در افرادی که پوست آنها مستعد آکنه و جوش می باشد تا چند ماه پس از عمل روی بینی جوش های ریزی ظاهر می شود که باید با احتیاط با سواپ آغشته به الکل تمیز شود .
ـ نتیجه نهایی عمل زیبایی بینی ، شش تا دوازده ماه پس از عمل مشخص می شود . بنابر این در قضاوت عجله نکنید و اجازه دهید تا تورم کاملا فروکش کند .
ـ شاید یكی از شایع ترین سوالات برای بیمار مدت زمان دوام نتیجه عمل زیبایی بینی باشد، در این رابطه باید گفت كه در اكثر موارد ، نتایج عمل دائمی است به جز تغییرات احتمالی كه همراه با پدیده طبیعی افزایش سن رخ می دهد.
ـ وضعیت سر حین فعالیت های معمول زندگی تاثیری بر شکل بینی ندارد و بر خلاف آنچه که بطور شایع شنیده می شود ، می توانید حین کار سرتان را پائین بیاندازید.


ـ برای پیشگیری از خونریزی ، از فین کردن و دستكاری بینی به مدت6 هفته خودداری کنید. در صورت بروز عطسه ، حتما دهانتان را باز و از راه دهان عطسه کنید.
ـ در 4 هفته اول از وارد آمدن هرگونه فشار یا ضربه ای به بینی خود جلوگیری کنید. در شش ماه اول بعد از عمل ، به ویژه در ماه اول ، درصورتی که ضربه شدیدی به بینی شما برخورد کرد ، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
ـ در3 ماه اول بعد از عمل استفاده از عینک طبی یا آفتابی ممنوع است . در صورت اجبار ، باید عینک با بند یا کش به نحوی به روی صورت بسته شود که هیچگونه تماسی با بینی نداشته باشد. می توانید در این مدت بجای عینک از لنزهای تماسی ( که توسط متخصص چشم پزشکی برای شما تجویز شده باشد ) استفاده نمائید.

ـ پوست بینی شما بعد از عمل به نور آفتاب حساس خواهد بود و باید به مدت حداقل شش ماه از تابش آفتاب مستقیم به پوست بینی خودداری کنید. در صورتی که بالاجبار باید در معرض آفتاب قرار گیرید ، از کرمهای ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
بینی « زیبا» الزاما در لمس هم صاف و متقارن نیست . مهم نمای کلی بینی در « نگاه » است. نامنظمی های بینی که تنها « لمس » می شوند اما « دیده » نمی شوند ، فاقد اهمیت هستند.

قضاوت در مورد شکل نهائی بینی نیاز به گذشت حداقل چند ماه و گاهی یک سال زمان دارد ( در بینی های «گوشتی» تا 3 سال) . در قضاوت کردن در مورد نتیجه عمل بهیچ وجه عجله به خرج ندهید.

در ماه اول بعد از عمل بینی شما متورم و بزرگ به نظر می رسد. بویژه نوک آن بزرگ و قدری سربالا تر از حد مطلوب شما به نظر می رسد. این مساله بهیچ وجه نباید شما را نگران یا نا امید کند.به اظهار نظربرخی از دوستان و اطرافیان در مورد شکل بینی خود توجه نکنید.

هرگونه سوال یا ابهام خود را فقط و فقط با جراح خود در میان بگذارید. مقایسه کردن نتیجه عمل بینی خود با سایرین اقدام نادرستی است و جز آسیب روحی شما نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

جراحی ، دندانپزشکی و بارداری بعد از عمل زيبايي بيني

توصیه می شود جراحی های غیر اورژانس که در محدوده بینی نباشند حداقل یک ماه با عمل رینوپلاستی فاصله داشته باشند. بهتر است اقدامات دندانپزشکی و ارتودنسی حداقل با فاصله 6 ماه ( و در موارد ضروری 3 ماه ) از زمان عمل جراحی بینی انجام شوند.

عمل لیزیک چشم با فاصله یک ماه از عمل بینی بلامانع است.

خانم هایی که قصد بارداری بعد از عمل دارند ، بهتر است حداقل با فاصله سه تا شش ماه از زمان عمل بینی باردار شوند.

مواردی که جای نگرانی ندارد:

بلافاصله بعد از عمل و تا زمان خارج کردن تامپون ، بینی شما بسته است و بناچار باید از راه دهان تنفس کنید. این امر ممکن است باعث خشکی دهان گردد که جای نگرانی ندارد.پس از خارج شدن تامپون ( فتیله ) ، تنفس از راه بینی بطور موقت بهبود می یابد ، ولی مجددا به علت تورم ممکن است تا4 هفته تنفس از راه بینی کمی دشوار و با احساس گرفتگی همراه باشد که بعدا بهبود خواهد یافت. تورم و کبودی بعد از عمل ادامه می یابد و تا 72-48 ساعت پس از عمل به حداکثر می رسد.کبود شدن پلکها و خونریزی های کوچک در سفیدی چشم ها غیر معمول نیست و جای نگرانی ندارد. خروج ترشحات مختصر خونی ( حداکثر چند قطره ) از بینی یا وجود ترشحات خونی در حلق و گلو ، برای 4-3 روز بعد از عمل طبیعی است. ممکن است لازم شود ، پانسمان کوچک جلوی بینی را چندین بار تعویض نمائید. با قطع ترشحات می توانید این پانسمان کوچک را بردارید. این افزایش چربی به همراه تورم بعد از عمل باعث می شود که بینی « براق تر » از معمول به نظر برسد که نباید باعث نگرانی شما گردد.

عمل رينوپلاستي ثانويه:
بر اساس متون معتبر علمی، ده درصد از بیمارانی که تحت عمل رینو پلاستی قرار می گیرند نیاز به یک عمل اصلاحی دوم خواهند داشت، در کسانی که سابقه انحراف شدید یا شکستگی بینی دارند احتمال نیاز به این عمل دوم بیشتر است . البته اهميت موضوع به حدي نيست كه باعث ايجاد اضطراب در عمل شود.

عمل ثانويه به تشخيص و صلاحديد خود جراح پلاستيك و زيبايي صورت مي گيرد .بهتر است عمل ثانويه نزد همان جراح قبلي صورت گيرد.

عمل ثانويه از عمل اول براي پزشك به مراتب دشوارتر خواهد بود و بايستي زمان كافي از عمل اوليه سپري شده باشد و بيني به شكل نهايي رسيده باشد. در تشخيص انجام عمل ثانويه بايستي دقت كافي صورت گيرد تا نتيجه مطلوب حاصل گردد.

اعمال جراحي كه مي توان همزمان با عمل زيبايي بيني انجام داد:
تقريبا تمامي اعمال جراحي پلاستيك و زيبايي را مي توان همزمان با اين عمل انجام داد به جز عمل زيبايي باسن و ساكشن پشت .

البته لازم به ذكر است كه بهترين شخص براي تشخيص اعمال جراحي همزمان پزشك جراح مي باشد زيرا تمامي جوانب را در نظر مي گيرد و سلامت فرد ,مدت زمان عمل و... را بررسي مي نمايد بنابراين تاييد پزشك جراح و متخصص بيهوشي براي انجام اعمال جراحي همزمان الزامي است.

شايع ترين اعمال جراحي زيبايي كه توسط دكتر شهريار لقماني انجام مي گيرند عبارتند از:

جراحي زيبايي پلك(بلفارو پلاستي) جراحي زيبايي بيني(رينوپلاستي) جراحي زيبايي شكم(ابدومينوپلاستي) جراحي زيبايي سينه(ماموپلاستي) پروتزهاي صورت(گونه و چانه) پروتزهاي نواحي مختلف بدن (سينه,باسن و...) ليپوساكشن نقاط مختلف بدن جراحي زيبايي گوش(اتوپلاستي) ليفت كامل صورت و پيشاني تزريق چربي در نواحي مختلف صورت و بدن

و...


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

رفع افتادگی بینی با تزریق ژل

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-10-17تاریخ بروز رسانی : 1399-10-19

جراحی دیسک به روش آندوسکوپی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1399-10-13تاریخ بروز رسانی : 1399-10-24

ویژگی بهترین کلینیکهای پوست

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-09-24تاریخ بروز رسانی : 1399-10-07

چگونه امید به زندگی را ایجاد کنیم؟

دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

[ 1392-11-10 ]دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

[ 1395-03-16 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

کم خونی فقر آهن و تالاسمی مینور

[ 1392-12-02 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

[ 1392-06-27 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

قابل توجه بیماران لک ، تیرگی پشت کمر و استریا

[ 1393-02-10 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

[ 1394-05-31 ]دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

[ 1396-03-04 ]دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

كانون اكوژن داخل قلبی جنين

[ 1396-09-15 ]دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

روش های لاغر شدن با سوپر فودها (قسمت اول)

[ 1400-02-15 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی چیست و چه مزایا و عوارضی دارد؟

[ 1400-02-15 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

پی آر پی در چه مواردی استفاده می شود؟

[ 1400-02-14 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

درمان خط اخم با تزریق فیلر

[ 1400-02-14 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا شوره سر می تواند باعث ریزش مو شود؟

[ 1400-02-14 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

تشخیص ریفلاکس ادرار با گرافی رنگی مثانه

[ 1400-02-14 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

توصیه های بعد از کاشت موی طبیعی که باید انجام داد

[ 1400-02-14 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

چرا انجام سونوگرافی در بارداری ضروری است؟

[ 1400-02-14 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

از بین بردن اسکار زخم، بخیه و سوختگی با لیزر

[ 1400-02-14 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

تفاوت بین آرتروز کمر و تنگی کانال نخاعی

[ 1400-02-14 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

مراحل و نحوه انجام کاشت مو به روش sut

[ 1400-02-14 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

چه چیزهایی به زیبایی مرتبط می شوند؟

[ 1400-02-14 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

کاشت مو به روش DHI (دی اچ آی) چه معایب و مزایایی دارد؟

[ 1400-02-13 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

مزایای استفاده و نحوه کارگذاری پورت کت در شیمی درمانی

[ 1400-02-13 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

علائم تومورهای حدقه چشم چیست؟

[ 1400-02-13 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

عملکرد لیزر موهای زائد چگونه است؟

[ 1400-02-12 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

هایفو برای لیفت صورت و جوانسازی پوست

[ 1400-02-12 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

پزشک با دیدن چه علائمی سونوگرافی کبد و کیسه صفرا درخواست میکند؟

[ 1400-02-12 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

جراحی پروستات نیاز به چه مراقبتهایی دارد؟

[ 1400-02-12 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

معرفی روشهای کاشت مو

[ 1400-02-12 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

بیماری زونا چگونه تشخیص داده میشود؟

[ 1400-02-12 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تشخیص سنگ کلیه از مسیر حالب به مثانه با عکس رنگی کلیه

[ 1400-02-12 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
کلینیک پوست ارکیده - پوست ، مو و زیبایی
کلینیک پوست ارکیده

پوست ، مو و زیبایی


www.orkideclinic.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت