دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

کاربردهای دستگاه آی پی ال (IPL)

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

آی پی ال (IPL) در واقع مخفف عبارت intense pulsed light به معنی “نور پالسی شدید” است. آی.پی.ال یک سیستم نوری است و لیزر محسوب نمی شود. ولی درمان به کمک روش آی پی ال، شباهت زیادی به لیزر درمانی دارد. در لیزر درمانی تنها یک طول موج نوری بر روی پوست متمرکز می شود در حالی که به کمک دستگاه آی پی ال پرتوهایی با طول موج های مختلف مانند فلاش یک عکس بر روی پوست تابانده می شود. نور تولید شده توسط دستگاه آی پی ال، پراکندگی بیشتری دارد و تمرکز آن از پرتو های لیزری کمتر است.

تفاوت لیزردرمانی با آی پی ال

شکل 1 تفاوت لیزردرمانی با آی پی ال

همان طور که گفته شد، مبنای این سیستم نور است. نور مرئی از فیلترهای مخصوصی عبور می کند که نتیجه آن ایجاد نور با طول موج های متفاوت است که برای هر کاربرد فیلتر متفاوت استفاده می شود. سیستم آی پی ال فیلترهای مختلفی دارد که با توجه به کاربردهای مختلف آن طراحی شده اند. برای مثال فیلتر مخصوص برای درمان جوش، فیلتر مخصوص برای جوانسازی، فیلتر مخصوص برای لک و کک ومک و نوعی که برای موهای زائد از آن استفاده می شود، کاملا متفاوت است، همچنین فیلتر مخصوصی برای درمان جوش فعال، قرمزی جای جوش، فرورفتگی جای جوش، درمان روزاسه و قرمزی و مویرگ های ظریف صورت دارد. آی پی ال در موارد زیر کاربرد دارد:

 1. لکه های پشت دست (لنتیگو)
 2. قرمزی پوست و روزاسه
 3. رفع موهای زائد
 4. جوانسازی پوست، چروک ریز، منافذ باز
 5. جوش فعال و قرمزی به جا مانده از جوش
 6. کک ومک صورت
 7. اسکارهایی که هنوز تازه و قرمز هستند.
 8. تنظیم چربی پوست در پوست های چرب و منفذدار
 9. استریاها یا ترک پوستی جدید و قرمز
 10. درماتیت سبوره
 11. کاهش قرمزی و تالنژکتازی پوست

درمان کک ومک با آی پی ال

در روش آی پی ال با فیلتر مخصوص کک ومک در تابش به پوست، سلول های رنگدانه ای پوست پرتوهای نوری را جذب می کنند و آن را به حرارت تبدیل می کنند. حرارت ایجاد شده، رنگدانه های ناخواسته را تخریب می کند و روی نواحی کک ومک دلمه های کوچک بسته می شود که در ظاهر چنین به نظر می آید که لکه ها پررنگ تر از قبل شده اند. این دلمه ها در روی صورت طی یک هفته و در روی دست طی دو هفته خواهند ریخت. معمولا کک ومک ها طی یک تا دو جلسه بهبود می یابند.

درمان کک و مک با آی پی ال

شکل 2 عملکرد آی پی ال برای درمان کک ومک

درمان جوش با آی پی ال

آی پی ال (نور پالسی شدید) با فیلتر مخصوص جوش، باکتری های موجود در پوست و عامل ایجاد کننده آکنه را از بین می برد. نور مستقیما غدد چربی بیش فعال را مورد هدف قرار می دهد، تولید کلاژن را تحریک می کند و با کمک کردن به فرایند طبیعی التیام بدن باعث می شود تا قرمزی پوست از بین برود، جای جوش صورت باقی نماند و کیفیت پوست بهبود یابد. پس از درمان با آی پی ال در نواحی درمان شده حالت پوست پس از چند جلسه کوتاه صاف و یکنواخت می شود. این پرتوها می توانند با تخریب عروق خونی به رفع قرمزی ناشی از آکنه، روزاسه و اسکار نیز کمک کنند. همچنین پرتوهای آی پی ال با تحریک سلول های کلاژن ساز پوست می توانند سبب سفت شدن پوست و رفع چروک ریز آن شوند. روش آی پی ال برای افرادی که دچار اسکارهای کلوئیدی و برآمده می شوند و یا زمینه پوستی تیره ای دارند توصیه نمی شود.

در یک بررسی که بر روی ۲۰ نفر انجام شد حدود ۸۵ درصد بیماران بهبود بیش از ۵۰ درصد ضایعات آکنه فقط پس از ۴ هفته از انجام IPL را ذکر کردند. در یک بررسی دیگر که بیماران ۵ جلسه IPL به فاصله ۲ هفته داشتند بهبود حدود ۷۰ درصد را در ضایعات التهابی و غیرالتهابی جوش صورت مشاهده شد. از طرف دیگر IPL در درمان قرمزی به جا مانده بعد از درمان آکنه نیز بسیار موثر است. برای از بین بردن قرمزی بعد از آکنه شاید یک جلسه IPL نیز کافی باشد. به دلیل تحریک کلاژن سازی IPL می تواند علاوه بر از بین بردن جوش فعال و قرمزی ناشی از آن و تورفتگی جای بعضی از جوش ها را که هنوز قرمز هستند درمان و صاف کند.

دستگاه آی پی ال

شکل 3 دستگاه آی پی ال

جوانسازی با آی پی ال

IPL یک روش غیرتهاجمی برای درمان آسیب های پوستی ناشی از آفتاب و پیری پوست است وبدون اینکه آسیبی به سطح پوست برساند سطح پوست این افراد را روشن و شفاف می کند. طول موج خاصی از IPL به طور انتخابی، عروق مویرگی متسع پوست و لکه های قهو ه ای ناشی از آفتاب را از بین می برد به علاوه حرارت ایجاد شده در پوست سبب بازسازی کلاژن و سفت تر شدن پوست از عمق می شود. IPL به تنهایی جهت درمان برخی لکه های پوستی مخصوصا لکه های پیری پشت دست و جوانسازی پوست به کار می رود و نسبت به سایر روش ها برتری دارد از این رو که دو هفته بعد از انجام آی پی ال که دلمه ها افتاده و پوست پشت دست ها علاوه بر کاهش چشم گیر لکه های پیری، جوانسازی نیز شده و چروک آن کمتر به نظر می رسد.

درمان ضایعات عروقی با آی پی ال

بالا رفتن سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عوامل دیگر می تواند باعث شکنندگی در مویرگ ها و عروق خونی صورت شده و ضایعات عروقی ایجاد کند که تلانژکتازی (telangiectasias) نام دارد. این اتفاق عروق عنکبوتی را پدید می آورد. گاهی شکنندگی مویرگ ها باعث ایجاد قرمزی یا اریتم در پوست و خجالت افراد در جامعه می شود. روزآسه بیماری پوستی شایعی است که با قرمزی پوست مشخص می شود. تمام این بیماری ها به خوبی به IPL پاسخ می دهند. ترک های پوستی که تازه ایجاد شده اند و هنوز ته رنگ قرمز یا بنفش دارند نیز در این مرحله با IPL امکان بهبودی نسبتا خوبی دارند، این دوره قرمزی معمولا در روند ترک های پوستی کوتاه مدت است و بهترین وقت برای درمان است. زمان که بگذرد ترک ها سفید می شوند و امکان درمان با IPL وجود ندارد. طی درمان نور IPL توسط خون داخل عروق کوچک جذب شده، عروق را گرم و تخریب می کند. دکتر مریم ملکی برای ضایعات عروقی بزرگ تر به جای آی پی ال از دستگاه پیشرفته تر و جدیدتر Nd-YAG laser ساخت امریکا و دارای تاییدیه FDA که موثرتر است، استفاده می کند.

درمان موی زائد با آی پی ال

در کلینیک هور قبل از این که لیزرهای الکس مورد توجه قرار بگیرند، بیشتر موهای بدن را با دستگاه های آی پی ال درمان می کردیم و با دستگاه های آی پی ال کمپانی های معتبر مانند هارمونی آمریکا نتایج بسیار خوبی طی ۵ تا ۸ جلسه حاصل می شد، ولی متاسفانه در سایر مراکز بیشتر از آی پی ال های چینی استفاده می شد و نتایج خوب و یا ماندگاری نداشت و جلسات بیش از ۱۲ جلسه یا بیشتر باید تکرار می شد به همین علت در حال حاضر آی پی ال در درمان موی زائد محبوبیت خود را در بین مردم از دست داده است ولی هنوز هم اگر کسی مایل باشد در کلینیک هور بهترین دستگاه IPL امریکایی و دارای FDA موجود است و نتایج بسیار خوبی می تواند داشته باشد.

لیزر موهای زائد با آِی پی ال IPL

شکل 4 کاربردآی پی ال برای موهای زائد

قبل از انجام آی پی ال باید از موارد زیر خودداری کنید:

روش انجام آی پی ال

به منظور استفاده از دستگاه آی پی ال ابتدا ناحیه ای که قرار است در معرض پرتو های آی پی ال قرار گیرد، تمیز می شود. سپس یک ژل مخصوص بر روی پوست شما گذاشته می شود، آنگاه پرتوهای نوری از دستگاه آی پی ال بر روی پوست تابانده می شوند. در طول درمان به کمک آی پی ال عینک محافظ برای محافظت از چشم استفاده می شود. معمولا درد دستگاه آی پی ال خفیف و قابل تحمل است. برخی از افراد درد ناشی از آن را به ضربه کش لاستیکی روی پوست تشبیه می کنند. بسته به این که چه بخشی از بدن شما در معرض دستگاه آی پی ال قرار می گیرد و وسعت این ناحیه چه قدر است، این روش درمانی ممکن است به 10 تا 30 دقیقه زمان نیاز داشته باشد.

معمولا در درمان مواردی همچون جوش و قرمزی جای جوش و یا ضایعات عروقی و قرمزی پوست برای بدست آوردن نتیجه مورد نظر ممکن است لازم باشد، روش آی پی ال را برای 3 تا 6 جلسه تکرار کنید. این جلسات درمانی باید با فاصله ۲ هفته تا ۴ هفته تکرار شود. برای رفع موهای زائد با روش آی پی ال به ۴تا ۸ جلسه درمان نیاز دارید.

عوارض آی پی ال

IPL عوارض چندانی ندارد. مختصر قرمزی در محل IPL ایجاد می شود که طی چند ساعت بعد از بین می برد. در بعضی موارد که بیمار کک مک تیره داشته باشد ممکن است دلمه کوچکی روی این لکه ها بسته شود که طی چند روز بعد خودبه خود می افتد و کک مک ها را کم رنگ تر می کند.

به ندرت ممکن است بعد از انجام آی پی ال علائم زیر را تجربه کنید:

بعد از انجام آی پی ال

شما می توانید بعد از انجام آی پی ال به فعالیت های روزمره خود ادامه دهید. ناحیه ای که تحت پرتوهای دستگاه آی پی ال قرار گرفته است ممکن است برای چند ساعت دچار قرمزی مختصر شود. در پوست های بسیار حساس حساسیت پوستی ممکن است برای یک روز بعد از انجام آی پی ال نیز ادامه داشته باشد.

مزایای آی پی ال

این روش برای از بین بردن لکه های تیره و ضایعات عروقی و همچنین موهای زائد به خوبی عمل می کند.
معمولا دوره نقاهت و خانه نشینی ندارد و فرد می تواند فعالیت های روزمره خود را انجام دهد.

مزایای آی پی ال

شکل 5 مزایای آی پی ال

معایب آی پی ال

برای کسب نتیجه مناسب در روش آی پی ال شما باید درمان را برای چندین جلسه تکرار کنید.
در صورت عدم آشنایی و تجربه کافی با دستگاه مانند سایر لیزرها احتمال سوختگی پوست وجود دارد ولی معمولا عارضه ای به جا نمی گذارد.
دکتر مریم ملکی به همراه تیم مشاوران در روز معاینه با انتخاب بهترین روش مناسب از میان روش های زیبایی پوست، در کلینیک هور، در مورد مزایا، معایب و هزینه آن ها با شما صحبت می کنند.

لیزر موی خانگی دستگاهIPL (آی ‏پی ‏ال)

بیشتر لیزرهای موی خانگی از نوع آی پی ال هستند و لیزر نیستند. در صورتی که مایل به انجام IPL (آی ‏پی ‏ال) با نمونه خانگی آن هستید باید بدانید که پاسخ دهی با این وسیله خانگی بسیار کمتر از دستگاه های پیشرفته و قدرتمند زیر نظر پزشک می باشد. این لیزرهای خانگی تنها برای موهایی مناسب هستند که کنتراست بالایی با پوست داشته باشند (یعنی موهای تیره بر روی پوست روشن). در صورتی که پوست شما تیره است احتمال این که نور جذب شده باعث سوختن پوست شود، زیاد است.

هزینه آی پی ال (IPL)

هزینه این درمان باید توسط پزشک معالج و براساس نوع درمان و وسعت ناحیه تحت درمان تعیین شود.

برای مشاهده عکس های قبل و بعد از گالری تصاویر دیدن کنید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

لیزر کم توان

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1389-04-12تاریخ بروز رسانی : 1399-08-10

همه چیز درمورد لیزر موهای زائد

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1395-04-27تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

سوالات متداول لیزر موهای زائد

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1399-07-25تاریخ بروز رسانی : 1399-07-25

علت نمایان شدن رگ‌های بدن

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-03-21تاریخ بروز رسانی : 1399-06-29

همه چیز در مورد لیزر موی زائد

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1397-06-24تاریخ بروز رسانی : 1399-06-27

کاربرد لیزر جنسیس

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-05-09تاریخ بروز رسانی : 1399-06-20

رژیم آب درمانی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (قسمت سوم)

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

نادانسته های لک صورت

[ 1395-08-22 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

پی آر پی عصاره ای طبیعی برای جوان سازی

[ 1395-07-24 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

ضدآفتاب هاى طبيعى و خوراكى

[ 1395-11-05 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

درماپن روشی برای جوانسازی پوست

[ 1399-08-19 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

واریکوسل

[ 1389-09-04 ]دکتر محمد رضا قرائتی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

چشمهای پف آلود خود را چه کنم؟

[ 1389-02-09 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

انواع شکستگی زانو

[ 1396-01-16 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

فواید تزریق چربی

[ 1394-08-26 ]دکتر مسعود جعفری پور [ فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت ]

انتخاب شامپوی مناسب

[ 0000-00-00 ]دکتر محمد شیزرپور [ متخصص پوست و مو ]

چه چیزهایی موجب اضطراب جنسی می‌شود؟

[ 1399-09-09 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

هیدروفیشیال پوست چیست؟

[ 1399-09-08 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

رژیم آب درمانی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (قسمت پنجم)

[ 1399-09-08 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

مهمترین روشهای درمان استریا کدامند؟

[ 1399-09-07 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا تزریق ژل های دائمی خطرناک است؟

[ 1399-09-07 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

چه ورزشهایی به درمان درد های تحتانی کمر کمک می کنند؟

[ 1399-09-07 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

لیزر کیوسوییچ چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1399-09-07 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

بیماریهای بیضه شامل چه مواردی می‌شود؟

[ 1399-09-07 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

درمان جراحی در رفتگی کشکک زانو یا تروکلئوپلاستی

[ 1399-09-07 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

درمان واژینیسموس

[ 1399-09-07 ]دکتر عنایت الله ایزدی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

رحم دو شاخ

[ 1399-09-06 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

پیاده روی و لاغری

[ 1399-09-06 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لیفت صورت و کشیدن پوست بدون عمل جراحی

[ 1399-09-05 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

کیست اپیدیدیم چیست و چگونه درمان می شود؟

[ 1399-09-05 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

نکات مراقبت از پوست در هوای سرد

[ 1399-09-05 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

لایه برداری پوست و هر آنچه باید درباره آن بدانید

[ 1399-09-05 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

پیشگیری از درد پا با پوشیدن کفش مناسب

[ 1399-09-05 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تزریق چربی برای چه افرادی و در کدام نواحی مناسب است؟

[ 1399-09-05 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

رژیم آب درمانی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (قسمت چهارم)

[ 1399-09-05 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

10 ماسک طبیعی صورت

[ 1399-09-04 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تاندونیت یا التهاب تاندون زانو چیست؟

[ 1399-09-03 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

سلامت باروری و جنسی آقایان

[ 1399-09-03 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
لیلا رستم شیرازی - آسیب شناسی گفتار و زبان
لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


www.goftardarmani.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه
شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


www.armitaclinic.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت