دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

انواع ژل‌ یا فیلر (از هیالورونیک تا الانسه)

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

در کشور ما کلا به پرکننده های مصنوعی ژل (Filler) اطلاق می شود. بعضی ها هم از آن به عنوان کلاژن یاد می کنند و در حالی که جدیدا از کلاژن به دلیل عوارض آن به ندرت در تزریقات زیرپوستی و زیبایی استفاده می شود. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو از سال ۱۳۷۸ تاکنون تجربه کار با انواع فیلرهای معتبر را داشته است، در ادامه اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع فیلر مخصوصا دو نوع هیالورونیک و الانسه که در ایران مصرف زیادی دارند، پرداخته شده است.

انواع ژل

1- ژل های کم دوام: ژل هایی که تنها از کلاژن ساخته شده اند در این دسته جای می گیرند. این ها دوام بسیار کمی دارند و معمولا طی ۳ تا ۴ ماه جذب بدن می شوند. این ژل ها معمولا از هیالورونیک اسید تشکیل شده اند.
2- ژل های موقت: این گونه ژل ها، دوام یک تا چند سال دارند ولی دائمی نیستند و بالاخره جذب می شوند و از بین می روند. ژل های موقت شامل هیالورونیک اسید، هیدروکسی آپاتیت (Radiess) یا پلی لاکتیک اسید (PLLA) و یا پلی کپرولاکتون (الانسه) ساخته شده اند. این ژل ها به ترتیب تا ۱۲، ۱۸، ۲۴ و ۴۸ ماه پایداری دارند. از هیدروکسی آپاتیت (ریدیس) و پلی لاکتیک اسید و الانسه نمی توان برای تزریق ژل به لب استفاده کرد. تزریق PLLA هم حداقل به سه جلسه درمانی نیاز دارد. به همین خاطر ژل های حاوی هیالورونیک اسید پراستفاده ترین و ایمن ترین ژل ها به حساب می آیند.
3- ژل های دائمی: تنها ژل دائمی که از سوی سازمان FDA تایید شده، ماده ای به نام PMMA یا پلی متیل متیل اکریلات است. البته FDA استفاده از این ماده برای حجم دهی به لب را تایید نکرده و از نظر این سازمان تنها استفاده از آن فقط برای از بین بردن خطوط خنده و چین و چروک های اطراف لب مجاز است. هرچند که هنوز از ژل های دائم برای حجم دهی به لب استفاده می شود، معمولا پزشکان متخصص آن ها را توصیه نمی کنند چون عوارض و خطرات زیادی دارند.

تزریق ژل به لب

ژل های هیالورونیک اسید

از بین ژل های مختلفی که در بازار وجود دارد، ایمن ترین تصمیم برای انتخاب ژل، ژل های حاوی هیالورونیک اسید است. دوام این ژل ها از فیلرهای کلاژنی بیشتر است و از فیلرهای دائمی بسیار ایمن تر هستند. هیالورونیک اسید ترکیب قندی طبیعی است که در همه ارگان های زنده وجود دارد و در پوست ایجاد حجم و خاصیت ارتجاعی می کند.
برندهای زیر در معتبرترین کارخانه های تولید دنیا در زمینه تولید ژل های هیالورونیک اسید و پر استفاده ترین مارک ها در جهان هستند. بهترین آن ها که در بازار ایران موجود هستند شامل موارد زیر است:

به جز این موارد برندهای دیگری هم وجود دارد که معمولا ارزان تر و کم کیفیت تر هستند. کیفیت پایین ژل، هم خطر عوارض جانبی را بیشتر می کند و هم دوام آن را کاهش می دهد. به همین علت برندهایی که در بالا نام بردیم، بهترین ها هستند. نحوه ی تزریق و نتیجه تمامی برندها بنا به تجربه پزشک متفاوت است. برخی از ژل ها حاوی لیدوکائین هم هستند که یک داروی بی حسی موضعی است.
ژویدرم (HA) که از طرف FDA تائید شده است به صورت اولیه برای کم کردن چین های نرم و افزایش پُری لب ها بکار می رود و radiesse برای اصلاح حجم و ساختار از دست رفته در مناطق دیگر مثل خط خنده، بینی، شقیقه، زاویه فک و گونه ها قابل استفاده است. بهتر است radiesse در لب ها تزریق نگردد. از کاربردهای مهم radiesse در اصلاح قوز بینی و بالابردن نوک بینی و تزریق در پشت دست ها جهت جوان سازی دست ها می باشد.

تزریق ژل به بینی

ژل الانسه

الانسه فیلری است که بر خلاف بسیاری از فیلرها از جنس اسید هیالورونیک نمی باشد و جهت بالا کشیدن پوست، فرم دهی و بازیابی حجم از دست رفته در اثر افزایش سن زیر پوست تزریق می شود. ماده اصلی سازنده این ژل، پلی کاپرولاکتون (PCL) می باشد. این ماده یک پلیمر طبی با قابلیت جذب زیستی می باشد. پلی کاپرولاکتون در ژلی از جنس کربوکسی متیل سلولز (CMC) به حالت معلق در می آید.
ژل الانسه زمانی که زیر پوست تزریق می شود، در دو مرحله روند پیری پوست را به تعویق می اندازد:

بر خلاف فیلرهای اسید هیالورونیک، عملکرد ژل الانسه بر اساس تولید کلاژن می باشد. نتیجه استفاده از ژل الانسه برای مدت 2 تا 4 سال ماندگار می باشد.

ژل الانسه

موارد استفاده ژل الانسه

ژل الانسه تنها یک پرکننده و حجم دهنده نیست و با خاصیت کلاژن سازی قوی که دارد، در صورت تزریق به متد خاص قادر است پوست صورت را بالا بکشد و به اصطلاح لیفت انجام دهد. ژل الانسه جهت انجام موارد زیر استفاده می شود:

موارد فوق برای مدت ۲ تا ۴ سال دوام خواهند داشت.

از ژل الانسه در کدام قسمت های صورت استفاده می شود؟

ژل الانسه برای قسمت های مختلف صورت قابل استفاده است. از این ژل مانند ژل های هیالورونیک اسید می توان در فرم دهی چانه، گونه و زاویه فک استفاده کرد، ولی موردی که این ژل را از ژل های حاوی هیالورونیک اسید متمایز می کند، همان خاصیت تحریک قوی ساخت کلاژن توسط بافت بدن است که طی ۱۲ هفته به وضوح دیده می شود.
ژل الانسه در قسمت هایی از بدن که فیلر اسید هیالورونیک نیز در آن ها قابل استفاده است کاربرد دارد؛ شامل:

کاربردهای تزریق ژل

علت ماندگاری بیشتر ژل الانسه نسبت به فیلرهای دیگر چیست؟

مواد تشکیل دهنده ژل الانسه نسبت به دیگر فیلرها به شکلی متفاوت عمل می کنند. زمانی که ژل وارد بدن می شود مولکول های آن به مرور زمان حل می شوند. مواد تشکیل دهنده ژل تا زمان حل شدن تمامی مولکول ها حجم اصلی خود را حفظ می کنند. ماندگاری ژل الانسه به تعداد مولکول های مواد تشکیل دهنده ژل بستگی دارد. هر چه تعداد مولکول ها بیشتر باشد نتیجه درمان ماندگارتر است.

مزایای ژل الانسه نسبت به فیلرهای اسید هیالورونیک

بر خلاف ژل های هیالورونیک اسید، ژل الانسه حلال ندارد و بنابراین غیر قابل حل می باشد؛ در نتیجه خارج کردن مقادیر اضافی ژل از زیر پوست و یا از بین بردن ژل الانسه در صورتی که از فرم آن رضایت نداشتید، کار ساده ای نیست؛ بنابراین دکتر ملکی توصیه می کند تزریق ژل الانسه حتما نزد پزشک متخصص و باتجربه انجام شود.

مزایای فیلرهای اسید هیالورونیک نسبت به ژل الانسه

تزریق ژل به بینی

اصلاح فرم بینی با تزریق ژل

نتیجه نهایی تزریق الانسه چگونه است؟

در برخی از افراد چند هفته پس از تزریق ژل الانسه ممکن است متوجه کاهش حجم شوند، باید توجه داشت که تا سه ماه به الانسه جهت رسیدن به حجم و لیفت حداکثری خود زمان داد و تنها بعد از سه ماه در صورت تمایل به تزریق مجدد اقدام نمود.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای تزریق ژل الانسه هستند؟

ژل الانسه از بسیاری جهات با فیلرهای دیگر متفاوت است. تصمیم گیری در مورد استفاده از فیلر مناسب برای هر شخص به عوامل متعددی بستگی دارد که بایستی در این مورد با پزشک مربوطه مشورت کنید.
در نهایت به کمک تجربه پزشک و آشنایی او با جنبه های زیبایی شناسی چهره، پزشک با ترکیبی از ژل الانسه و فیلرهای اسید هیالورونیک دیگری مانند رستیلین و فیلرهای نیمه دائمی دیگر مانند رادیس و اسکالپترا قادر است که به وسیله روش هایی که انجام آن ها تا ۵ سال پیش نیز امکان پذیر نبوده و بدون نیاز به جراحی تهاجمی، صورت را فرم دهی کرده و حجم از دست رفته صورت در اثر افزایش سن را بازیابی کند. به همین علت بسیاری از متخصصین جراحی پلاستیک که قبلا با تزریق ژل ها میانه خوبی نداشتند، هم اکنون جراحی لیفت را کمتر انجام می دهند و بیشتر تمایل به تزریق فیلرهای مرغوب و استاندارد پیدا کرده اند، چرا که عوارض و سختی عمل لیفت را ندارد و نتایج برای بیمار بسیار رضایت بخش است.

مدت تاثیر ماندگاری ژل ها به چه عواملی بستگی دارد؟

این که دوام ژل های تزریقی چقدر باشد بستگی به نوع ژل دارد. ولی ممکن است دوام یک ژل در یک فرد با فرد دیگر چند ماهی تفاوت داشته باشد. تکنیک تزریق هم تا حدود زیادی در دوام ژل تزریق شده تاثیر دارد مثلا اگر ژل هیالورونیک که باید در لایه میانی پوست یا درم تزریق شود، خیلی سطحی و یا خیلی عمقی تزریق شود، دوام و اثر آن کمتر خواهد شد.
به طور خلاصه مدت زمان اثر انواع ژل های تزریقی با مارک های معتبر ساخته شده در دنیا از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است. البته زمانی که گفته می شود تاثیر فلان ژل تزریق شده یک سال است به این معنی نیست که اثر پرکنندگی آن در طول یک سال کامل است بلکه معمولا در شش ماه اول تزریق پرکنندگی آن خوب و مثل ماه اول است ولی از ماه ششم و هفتم و به بعد تاثیر آن کمتر می شود و تا پایان یک سال کاملا اثر آن از بین می رود.

تزریق ژل به گونه

عوارض تزریق ژل چیست؟

عوارض هر تزریقی می تواند شامل تورم، درد و کبودی باشد که همه گذرا هستند. از جمله عوارض دیگر عوارضی است که مربوط به دست پزشک است مثل غیرقرینگی و یا تزریق زیاد، بد فرم شدن و بدشکل شدن. از عوارض خطرناک تزریق ژل به داخل رگ است که ممکن است سبب نکروز (گندیدگی) پوست ناحیه شود. موارد بسیار نادری در جهان از تزریق ژل در عروق گزارش شده که منجر به کوری شده است. عوارضی که مربوط به ماده تزریق شده است.
تنها ژلی که حلال دارد و در صورت ایجاد عارضه و یا منصرف شدن فرد کاملا و به به راحتی قابل حل شدن است ژل هیالورونیک اسید است.
الانسه فیلری کاملا بی خطر است و اکثر عوارض مربوط به تزریق می شوند. عوارض این درمان شامل کمی ورم، کبودی و درد می باشد. عوارض تزریق ژل موقتی بوده و بدون هیچ مشکلی رفع می شوند.
این نکته را حتما باید نظر گرفت که هر فردی نمی تواند تزریق ژل انجام دهند، این افراد عبارتند از:

تزریق ژل به لب

بلافاصله پس از تزریق یک سی سی ژل در لب

هزینه تزریق ژل

پزشک طی مشاوره ای شما را می بیند و با توجه به خواسته های شما و میزان کاهش حجم و یا افتادگی صورت شما، تعداد ژل موردنیاز شما را برآورد می کند.
هزینه تزریق ژل الانسه بیشتر از فیلرهای دیگر می باشد، ولی به علت ماندگاری آن در بلندمدت استفاده از آن مقرون به صرفه تر است.

چرا بعضی از ژل های تزریقی ارزان تر هستند؟

درست مانند سایر اجناس، کمپانی های متفرقه زیادی اقدام به تولید ژل های هیالورونیک با قیمت های ارزان تر می کنند، کیفیت بسیاری از آن ها بسیار پایین است و در صورت استفاده می تواند مشکل ساز باشد.

هزینه تزریق ژل به میزان و نوع ژل مورد نیاز بستگی دارد. دکتر مریم ملکی توصیه می کند، به شدت از تزریق ژل های ارزان و کم کیفیت خودداری کنید تا دچار عوارض جبران ناپذیر آن ها نشوید. برای دریافت هزینه تزریق ژل با شماره ۰۹۳۰۸۵۵۸۳۰۰ شماره کلینیک ۰۳۱۶۶۶۲۲۲۴ تماس بگیرید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

عوارض تزریق ژل یا فیلر

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-02-05تاریخ بروز رسانی : 1399-09-01

تزریق فیلر لب

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-02-03تاریخ بروز رسانی : 1399-09-01

تزریق ژل برای فرم دهی به لبها

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-01-21تاریخ بروز رسانی : 1399-08-29

جوانسازی زیر چشم با تزریق ژل

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-01-15تاریخ بروز رسانی : 1399-08-29

تزریق ژل لب

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1398-11-20تاریخ بروز رسانی : 1399-08-15

جوانسازی با تزریق ژل

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1398-11-17تاریخ بروز رسانی : 1399-08-15

تزریق ژل در لب

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1399-07-28تاریخ بروز رسانی : 1399-08-14

ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-08-11تاریخ بروز رسانی : 1399-08-13

تفاوت‌هاى تزریق ژل و تزریق چربی

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1389-04-06تاریخ بروز رسانی : 1399-08-02

زیبایی بینی بدون عمل با نخ و فیلر

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1395-02-31تاریخ بروز رسانی : 1399-07-16

رژیم آب درمانی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (قسمت سوم)

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

درمانهای فیزیوتراپی برای بیماری دیسک

[ 1393-01-16 ]دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]

قبل از لايه بردارى خانگى بخوانيد

[ 1396-01-29 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

راه های رسیدن به ارگاسم در زنان

[ 1396-06-13 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

غربالگری سرطان پستان

[ 1399-03-21 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

جوانسازی آلت تناسلی بانوان با لیزر

[ 1395-04-20 ]دکتر نرگس علیان [ متخصص زنان و زایمان ]

پیشگیری از کمردرد

[ 1391-02-22 ]دکتر غلامرضا رئیسی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

آموزشهای قبل و بعد از جراحی بینی ( رینوپلاستی )

[ 1395-10-18 ]دکتر ساقی امینی [ متخصص گوش ، حلق و بینی ]

میکرودرم ابریژن و جوانسازی پوست

[ 1387-04-06 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا عمل جراحی کیست مویی من اورژانسی است ؟

[ 1397-05-13 ]دکتر زهرا سعادتی [ متخصص جراحی عمومی ]

10 ماسک طبیعی صورت

[ 1399-09-04 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس

[ 1399-09-03 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

کربوکسی تراپی دور چشم چیست؟

[ 1399-09-03 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

روشهای نوین جوانسازی پوست کدامند؟

[ 1399-09-03 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

درد و بی حسی پاها در بیماران دیابتی

[ 1399-09-03 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بیماری نقرس

[ 1399-09-01 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

رژیم آب درمانی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (قسمت سوم)

[ 1399-09-01 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

هایپوپیگمانتاسیون چیست و چگونه درمان می شود؟

[ 1399-08-30 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آناتومی دستگاه ادراری

[ 1399-08-30 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

علائم آب آوردن زانو چیست؟

[ 1399-08-30 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

درد مفاصل فاست کمر و درمان آن

[ 1399-08-30 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

مزایا و معایب لیزر موهای زائد

[ 1399-08-30 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

آیا جوش یا آکنه درمان قطعی دارد؟

[ 1399-08-30 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

عوارض مزوتراپی چیست؟

[ 1399-08-30 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا برداشتن قوز بینی بدون جراحی امکان‌پذیر است؟

[ 1399-08-30 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

درمان یبوست در بارداری

[ 1399-08-29 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

بلفاروپلاستی بدون جراحی (درمان افتادگی پلک)

[ 1399-08-29 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سندروم پلیکا زانو چیست و چگونه درمان می‌شود؟

[ 1399-08-28 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

هیدروسل و درمان آن با هیدروسلکتومی

[ 1399-08-28 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

چرا وزنم کم نمیشه؟؟؟

[ 1399-08-28 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

رژیم مناسب برای افرادی که کبدچرب دارند

[ 1399-08-28 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

رژیم آب درمانی چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (قسمت دوم)

[ 1399-08-28 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر عباسعلی نصر اصفهانی - متخصص جراحی و لاپاروسکوپی
دکتر عباسعلی نصر اصفهانی

متخصص جراحی و لاپاروسکوپی


www.drnasresfahani.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه
شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


www.armitaclinic.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت