دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

کاهش وزن و تزریق چربی در صورت و دست

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

این روزها همه برای کاهش وزن به دنبال سریع ترین و آسان ترین راه هستند، اما شاید اگر عوارض جدی آن را بدانند در انتخاب روش خود بازنگری کنند. رژیم های غذایی که خیلی سریع وزن را کم می کنند، می توانند باعث بروز مشکلات جدی در فرد شوند. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو، در این مقاله بیشتر به عوارض کاهش وزن روی پوست و ظاهر کلی فرد اشاره می کند.

در رژیم های غیر استاندارد، بدن علاوه بر سوزاندن چربی زیاد، بافت عضلانی را نیز از دست می دهد. در واقع بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود شروع به سوزاندن بافت عضله می کند این کار اگر چه اشتها را کم می کند، اما برای سلامتی بدن مضر است. در رژیم های کاهش وزن سریع، افت ناگهانی کالری دریافتی، باعث می شود بدن، آن را با کم کردن میزان سوخت و ساز جبران کند، به همین علت است که افراد با گرفتن رژیم های سریع و ناگهانی، به محض ترک رژیم به سرعت اضافه وزن پیدا می کنند.

کاهش وزن و تزریق چربی در صورت و دست

شکل 1 کاهش وزن و تزریق چربی در صورت و دست

در حالی که متخصصان تغذیه روش آهسته و پیوسته را توصیه می کنند، متاسفانه این روزها تبلیغات بسیاری در مورد کاهش وزن سریع دیده می شود. کاهش وزن ایمن و بی خطر توسط سازمان جهانی غذا (FDA)، نیم تا یک کیلو در هفته اعلام شده است، بنابراین فقط کاهش وزن 2 تا 4 کیلوگرم در ماه نسبتا کم عارضه تر است و غیر از این میزان عوارضی را روی کل بدن، از پوست و مو گرفته تا گوارش و مشکلات اعصاب و روان، در پی خواهد داشت. با این حال دکتر مریم ملکی می افزاید، اگر می خواهید با کمترین عارضه به بهترین سایز ایده آلتان برسید، کاهش بیش از یک تا دو کیلوگرم را توصیه نمی کنم.

عوارض پوستی رژیم غذایی نامناسب

ساختار پوست به گونه ای است که قادر است خود را با کاهش وزن آهسته، تدریجی و محدود به یک تا یک و نیم کیلوگرم در ماه سازگار کند. ولی، استفاده از رژیم های سریع جهت سوزاندن چربی های بدن با سرعت زیاد به سلول های پوست مهلت ترمیم و بازسازی نمی دهد که به شکل مناسب خودشان باز گردند. از رژیم های غذایی زودگذر و سخت دوری کنید، افرادی که به سرعت وزن زیادی کم می کنند احتمال بیشتری دارد که دوباره وزن اضافه کنند و بخشی از این روند به عدم تعهد آن ها به تغییراتی که در سبک زندگی خود ایجاد کرد ه اند مربوط می شود. همان طور که گفته شد بهتر است بر روی کاهش هفته ای نیم کیلوگرم یا حتی کمتر تمرکز کنید. مثلا شخصی را تصور کنید که ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن دارد، اگر این مقدار را به آرامی در مدت 10 ماه کم کند به گونه ای که مواد معدنی لازم و پروتئین ها به اندازه کافی به بدنش برسد پوست می تواند به آهستگی با این کاهش وزن تطابق پیدا کند اما متاسفانه اکثر افرادی که تصمیم به کاهش وزن می گیرند تمایل دارند از رژیم های سریع و چند هفته ای برای کاهش وزن خود استفاده کنند. رژیم غذایی در چنین شرایطی می تواند آسیب زا باشد و منجر به ایجاد عوارضی در پوست فرد شود. درست است که کاهش وزن باعث خواهد شد احساس بهتری در مورد بدن خود بدست آورید ولی اگر قرار باشد به دنبال آن در صورت یا بدن دچار شل شدگی و افتادگی پوست شوید لذتی که از خوش اندامی نمی برید هیچ، برای برخی از افراد افسردگی هم به دنبال خواهد داشت.


شکل 2 کاهش وزن اصولی

شکل 2 کاهش وزن اصولی

یکی دیگر از عوارض رژیم غذایی غیر اصولی، این است که بعد از آن معمولا دوباره فرد چاق می شود و در این حالت پوست به وضعیت بادکنکی است که بادش مرتب پر و خالی شود. در پوست الیاف الاستین وجود دارد که مانند کشی که اگر بیش از حد کشیده شود نهایتا خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد، این احتمال هست که ترک بخورد، وجود دارد. این عارضه هم در کاهش وزن و هم افزایش آن قابل مشاهده است.

از دیگر عوارض کاهش سریع وزن، چر وک های عمیق در پوست است. چربى صورت و دست ها به شکل ناخوشایندى زودتر و بیشتر از چربی ساير نواحى از بدن تحلیل می رود و لاغر می شود. گاهی اوقات حتی با کمترین کاهش وزن در ماه های اول می توان به وضوح اثرات آن را در صورت و پشت دست ها متوجه شد مثلا در ناحیه گونه یا خط خنده چربی مخصوصی بنام چربی های بوکال وجود دارد که بیشترین حد آن را در چهره کودکان می توان دید. اگر در اثر رژیم غذایی غیر صحیح این چربی بوکال، به یکباره از بین برود، دیگر هرگز جایگزین نخواهد شد. مثلا افرادی که با رژیم های غیر اصولی لاغر می شوند و گونه هایشان از بین میرود هر قدر هم که دوباره چاق شوند گونه هایشان به حالت قبل بر نخواهد گشت. چربی های ناحیه صورت، ناحیه دور چشم و شقیقه ها جزو نواحی بسیار حساس هستند که در زیبایی صورت و پر و جوان نشان دادن ساختمان صورت نقش مهمی دارند و با کاهش وزن غیر اصولی معمولا جزو اولین نواحی هستند که دچار لاغری و تحلیل رفتگی می شوند. همچنین، چربی پشت دست ها نیز به راحتی و سریع تر از سایر نواحی لاغر می شود و ظاهری استخوانی، با رگ ها و تاندون های مشخص و برجسته به جا می گذارد.

برای کاهش وزنی که کمترین عارضه را در روی پوست ایجاد کند باید تلاش کرد که در هر ماه بیشتر از یک کیلوگرم کاهش وزن نداشته باشیم این روش ایده آل ترین روشی است که می تواند کمترین آسیب را به پوست برساند.

عوارض پوستی رژیم غذایی

شکل 3 عوارض پوستی رژیم غذایی نامناسب و سریع

تزریق چربی بهترین جایگزین جراحی لیفت صورت

اخیرا متخصصین زیبایی در موارد شلی و افتادگی ناشی از کاهش وزن زیاد به جای کشیدن پوست با جراحی که یک عمل سخت و پرعارضه است از روش تزریق چربی استفاده می کنند که ظاهری بسیار طبیعی تر از روش جراحى دارد، بدون اینکه هیچ گونه اسکار یا جای بخیه بر جا بگذارد. دكتر مريم ملكى با خارج كردن چربی از نواحی پهلو یا ران ها (که معمولا مقاوم به رژیم می باشند) و تزریق آن در گودی زیر چشم، گونه ها، شقیقه ها و خط خنده افتادگی و شلی پوست را تا حد قابل قبولى برطرف مى نمايد. با اين روش همان چربى که در موقع کاهش وزن از دست رفته است دوباره به این نواحى برگردانده می شود. این عمل به صورت سرپایی انجام می شود.

تزریق چربی

شکل 4 قبل و چهار سال بعد از تزریق چربی

کاهش وزن معمولا سبب لاغر شدن پشت دست ها نیز می شود و ظاهر ناهنجارى به دست ها می دهد. رگ ها و تاندون ها مشخص تر شده و چربى زیر پوست بسیار کم می شود و پوست آن چروکیده و نازک و خشک به نظر می رسد. تزریق چربى در دست در واقع بافت از دست رفته را به آن برمی گرداند و باعث می شود پوست جوان تر شده و ظاهر تاندون ها و رگ ها را محو کند.

مزاياى تزريق چربى

درحال حاضر تزریق چربی از بهترین، بی خطرترین و موثرترین روش های درمان لاغری صورت و جوانسازی می باشد و به دلیل عوارض زیادی که بعد از تزریق برخى از ژل ها بوجود می آید روش تزريق چربى طبیعی ترین روش برجسته كردن گونه ها و رفع گودی زیر چشم می باشد مخصوصا در افرادی که از رژیم های لاغری استفاده کرده اند. همچنين به دلیل وجود سلول هاى بنیادى فراوان در بافت چربى، فیبروبلاست های پوست فعال شده و تولید کلاژن بیشتر در پوست می کند که خود به شفافیت و سفت شدن پوست و رفع چروک کمک می کند.

برخلاف ژل، در روش تزریق چربی خطر جابه جایی و یا آلرژی وجود ندارد. توجه داشته باشید که چربی تزریق شده در اصل یک گرافت است و با سلول های مشابه بدن پیوند می خورد و بنابراین امکان جابه جا شدن (مانند ژل) ندارد.

بیمار باید حداقل شش ماه در وزن ثابت بماند و بعد اقدام به تزریق چربی کند و اگر بیمار به کاهش وزن ادامه ندهد چربی تزریق شده از ماندگاری خوبی برخوردار است. چربی با افزایش یا کاهش وزن بیمار می تواند اضافه یا کم شود. البته بايد در نظر داشت كه با برگشت وزن به حالت اول چربی تزریق شده هم به وضعیت قبل بر می گردد.

از مزایاى دیگر تزریق چربى در جوانسازى این است که در سن هاى بالاتر براى کسب نتایج بهتر می توان همزمان با تزریق چربى از سایر روش ها ى جوانسازى مانند هایفوتراپى، گذاشتن نخ، لیزر فرکشنال و پى آر پى نیز استفاده کرد. همچنین با گذشت زمان و پیشرفت روند پیری برخلاف جراحی لیفت صورت که تکرار جراحی لیفت می تواند عوارض زیادی داشته باشد روش تزریق چربی را می توان باز هم بدون عارضه تکرار کرد.

مزایای تزریق چربی

شکل 5 مزایای تزریق چربی

با شلی پوست به دنبال لاغری چه کنیم؟

در مواردی که شلی پوست و افتادگی متوسط تا شدید است علاوه بر تزریق چربی، عمل کشیدن پوست نیز ضرورت پیدا می کن­د. در مورد شلی و افتادگی پوست سایر نواحی بدن که بیشتر در افراد با کاهش وزن های بالای ۱۵ کیلوگرم رخ می دهد، بسته به شدت و محل درمان متفاوت است. این افتادگی در بازوها و زیر بغل، ران ها، شکم و گاه باسن و کمر اتفاق می افتد.

شلی پوست به دنبال لاغری

شکل 6 شلی پوست به دنبال لاغری

برای موارد خفیف تا متوسط از روش های مختلف مانند: ورزش، شنا، ماساژ، کربوکسی تراپی، مزوتراپی گرفته، تا آر اف، هایفوتراپی و لیزر آندولیفت کاربرد دارند. البته نتایج در حد متوسط است نه عالی و معمولا میزان بهبودی کمتر از ۵۰ درصد است. در موارد افتادگی شدیدتر معمولا به جز جراحی و برداشتن پوست اضافی کار دیگری نمی توان انجام داد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

نقش کلاژن در سلامت پوست

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-05-13تاریخ بروز رسانی : 1399-10-24

مراقبتهای پوست چرب

دکتر جمال الدین حسن زاده[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1392-12-12تاریخ بروز رسانی : 1399-10-16

علت ترک پوست

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1396-07-13تاریخ بروز رسانی : 1399-10-14

آیا تزریق چربی زیر چشم دائمی است؟

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

جراحى پلک تحتانى (بلفاروپلاستى)

[ 1394-12-22 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

واژینیت‌ کاندیدیانی‌

[ 1388-12-25 ]دکتر مهرداد رضایی [ متخصص جراحی عمومی ]

ریزش موهای کاشته نشده

[ 1387-07-14 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

راه‌های انتقال کلامیدیا

[ 1399-02-12 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

پاهای سالم و زیبا

[ 1398-03-05 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

راههای درمان خون دماغ شدن چیست ؟

[ 1395-08-05 ]دکتر محمد رضا عمرانی [ متخصص گوش، حلق و بینی ]

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum)

[ 1396-06-27 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

ماساژ سر برای رویش مو

[ 1390-11-09 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

غذای سردی، غذای گرمی

[ 1387-08-07 ]دکتر فرشته شکیبائی [ فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان ]

رژیم مبتلایان به زخم معده - دلایل، علائم و درمان ها (قسمت دوم)

[ 1399-10-27 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

هایفوتراپی بهترین روش غیرجراحی از بین بردن غبغب

[ 1399-10-26 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

معرفی لیزرهای تخریبی و کاربرد آنها

[ 1399-10-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر اربیوم چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

[ 1399-10-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چه مواردی موجب کاهش یا فقدان میل جنسی مردان می‌شود؟

[ 1399-10-26 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رواندرمانگر خوب چه ویژگیهایی دارد

[ 1399-10-26 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

ضایعات رنگی پوست چه هستند و چگونه درمان می‌شوند؟

[ 1399-10-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

اقدامات پس از جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی

[ 1399-10-26 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

شایعترین آسیبهای ورزشی زانو چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

ناباروری آقایان و علل آن

[ 1399-10-25 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

کیست تارلو یا کیست ستون فقرات چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

انواع جراحی زیبایی واژن

[ 1399-10-25 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

ترک‌های پوستی چگونه درمان میشوند؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا رفع ضایعات رنگی پوست امکان پذیر است؟

[ 1399-10-25 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مزونیدلینگ چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چگونه منافذ باز پوست را درمان کنیم؟

[ 1399-10-25 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

وزوز گوش ضربانی چیست؟

[ 1399-10-24 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

آشنایی با بیماری های شایع پوستی

[ 1399-10-23 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

در کلینیک پوست مو و لیزر چه کارهایی انجام میشود؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مروري بر روش هاي تشخيصي- درماني آزوسپرمي

[ 1399-10-23 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

نکاتی درباره عمل جراحی بلفاروپلاستی

[ 1399-10-23 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آیا با ورزش کردن می توان انکیلوز ستون فقرات را رفع کرد؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت