facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
ترس از ارتفاع
دکتر مطهره میردامادی - متخصص اعصاب و روان

ترس از ارتفاع

دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

آدرس وب سایت : www.dr-mirdamadi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم موبایل ۰۹۱۳۱۷۰۷۲۵۴ تلفن مطب : 31317558 - 031
ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع یا آکرو فوبیا بیماری نسبتا شایعی است که در افراد در درجات مختلفی دیده می شود . فوبیا ترس مرضی واژه ای است که به مجموعه ای از علائم که هنگام ترس از شیء یا موقعیتی ظاهر می شوند ، اشاره می کند افراد می توانند واکنش های ترس را به حیوانات ، موقعیت های اجتماعی یا ارتفاع نشان دهند . بیمار مبتلا به این اختلال به غیرمنطقی بودن ترس خود ، آگاه است ولی در عین حال قادر به مقابله با آن نیز نیست.

این ترس به حدی نافذ است که باعث اجتناب فرد از موقعیت های هراس آور می شود یا حداقل به سختی می تواند موقعیت مذکور را تحمل کند و در صورت مواجهه با اضطراب فراوانی در او ایجاد می کند . فرد مبتلا به ترس از ارتفاع ممکن است حتی از تصور قرار گرفتن در ارتفاع یا تصور سرگیجه ناشی از قرارگرفتن در ارتفاع نیز دچار اضطراب شود.

آکرو فوبیا یا ترس از ارتفاع یکی از رایج ترین ترس ها می باشد. که فرد در مواجه با آن قدرت تفکر و حتی ایستادن را از دست می دهد. برای بسیاری از افراد ترس از ارتفاع هنگامی که فرد در یک جای بلند مانند یک ساختمان بلند و یا در بالای کوهی که به سختی اشیاء دیده می شوند رخ می دهد.و برای برخی دیگر هنگام راه یافتن در بالکن و بالا رفتن از پله ها و ایستادن روی نردبان و یا رانندگی کردن روی پل تشدید می شود.

که در این زمان فرد با تپش قلب مواجه می شود و تعادل خود را از دست می دهد . گاهی اکروفوبیا هنگامی رخ می دهد که فرد تجربه ای ناگوار گذاشته داشته باشد. مانند سقوطی که باعث جراحت یا مرگ فردی شده باشد.درمان بسیاری از افراد مبتلا به ترس های مرضی فکر می کنند ترس شان احمقانه ، بچه گانه و ناچیز است. به همین علت اغلب سعی در پنهان کردن آن می کنند و تا وقتی که این ترس را پنهان کنند ، همچنان این مشکل وجود خواهد داشت و در زندگی محدود خواهند شد.

حتی پزشکان نیز ممکن است در تشخیص این که دردهای معده ، فشارخون بالا و ضربان تند قلب به دلیل ترس باشد اشتباه کنند خوشبختانه ، ترس از ارتفاع درمان پذیر است و بیشتر افرادی که به دنبال درمان ترس خود هستند به طور کامل بر ترس های خود غلبه می کنند. درمان ترس های مرضی نظیر ترس از ارتفاع شامل رفتار درمانی ، آموزش . استفاده از داروست و معمولا برای درمان این اختلال ترکیبی از درمان های غیردارویی و دارویی استفاده می شود.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
با تغذيه مناسب سيستم ايمني بدن خود را در مقابل بيماريها تقويت كنيد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان