facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
ریزش موی برگشت پذیر
دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

ریزش موی برگشت پذیر

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021
ریزش موی برگشت پذیر

مو بافتی منحصر بهفرد است؛ بافتی که تقریبا رشد و تکثیر دائمی دارد. ریزش و رشد موها چرخشی است و در نواحی مختلف بدن مدت زمان هر چرخه تفاوت دارد مثلا در ناحیه سر هر 3 تا 5 سال یکبار مو دچار ریزش و بعد وارد فاز استراحت میشود و دوباره رشد میکند. این مساله به آن معنی است که در ناحیه سر 85 درصد موها بهطور کلی در حال رشد و تکثیرند و 15 درصد در حال استراحت که در دوره 3- 2 ماهه میریزند. در حالت طبیعی، ریزش 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است اما عوامل مختلفی باعث افزایش این ریزش میشود.

عواملی که باعثریزش مو میشوند یا برگشتپذیرند یا غیرقابلبرگشت و با توجه به این مسئله، برای ریزش مو درمانهای مختلفی وجود دارد که از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است.

مهمترین علل ریزش موی غیرقابلبرگشت

بیماریهای التهابی مثل لیکنپلان، لوپوس، انواع کچلی و عفونت پیاز مو از علل ریزش دائمی مو هستند. درمان این نوع، متوقف کردن هر چه سریعتر بیماری اصلی است. بعد از سالها و خاموش شدن بیماری، امکان پیوند مو وجود دارد. در محل جوشگاه و جای جراحیها و محل رادیوتراپی ریزش موی مجدد امکان ندارد و باید کاشت انجام داد.

در کمکاری تیرویید نیز ریزش مو برگشتپذیر نیست و باید خیلی سریع درمانها را شروع کرد.

مهمترین علل ریزش موی برگشتپذیر

از بین مهمترین علل ریزش موی برگشتپذیر باید به این موارد اشاره کرد:

تغییر در سیستم داخلی بدن : گاهی بروز تغییراتی در سیستم داخلی بدن باعث ریزش موی تلوژنی میشود. در نتیجه تعداد موی بیشتری وارد فاز استراحت خواهدشد. از این عوامل میتوان به رژیمهای سخت تغذیهای، کمکاری تیرویید، کمخونی، بیماریهای تبدار شدید، اعمال جراحی وسیع یا زایمان اشاره کرد. در این موارد باید علل زمینهای را اصلاح کرد.

اختلالهای هورمونی : علت برخی ریزش موها، هورمونی- ژنتیکی است. آقایانی که دچار طاسی نوع مردانه میشوند و خانمهای مبتلا به ریزش موی نوع مردانه، دچار ایننوع ریزش موهستند. در حال حاضر در آقایان درمان استاندارد ریزش موی هورمونی- ژنتیکی ماینوکسیدیل 5 درصد و قرص فیناستراید است.
به تازگی قرص جدیدی به نام دوتایستراید جایگزین فیناستراید شده که طولانیاثرتر است. در عین حال میتوانید از ترکیبهای گیاهی حاوی رزماری هم برای متوقف کردن ریزش مو استفاده کنید. البته این درمانها کمکی است و به تنهایی اثر کمی دارند. در خانمها درمان کمی متفاوت است و باید در کنار آن مشکل هورمونی را برطرف کرد. مصرف ماینوکسیدیل 2 یا 5 درصد و قرص جلوگیری از بارداری یا استیمو لایکتون کمک میکند موها رویش خوبی داشته باشد.
تا زمانی که دارو مصرف کنید، ریزش موی هورمونی- ژنتیکی قطع میشود اما به محض قطع دارو، ریزش ادامه مییابد. در این نوع از ریزش مو، درمان دارویی تا حد امکان ادامه دارد و در نهایت فرد به پیوند مو نیاز خواهدداشت. در کسانی که ریزش مو شدید بوده و کف سر مشخص است، درمان دارویی دیگر جواب نمیدهد.

بیماریهای التهابی : در برخی از انواع بیماریهای التهابی که سیستم ایمنی موها را از بین میبرد و شایعترین آن ریزش موی سکهای است، ریزش مو برگشتپذیر است. 50-40 درصد مبتلایان به این بیماری خود به خود درمان میشوند اما در درصدی از بیماران متناسب با شدت بیماری به درمان نیاز است. در موارد خفیف تزریق داخل ضایعه و در برخی مواد تجویز کورتون و سایر داروهای موضعی توصیه میشود.

کمبودهای تغذیهای : در کودکان مسائل ایمنی یا تغذیهای میتواند عامل ریزش باشد و باید بهوسیله متخصص معاینه شوند. کمبود برخی ویتامینها و مواد معدنی مثل ویتامینهای گروه B یا روی و زینک و آهن میتواند عامل ریزش موی کودکان باشد.

نقل از هفته نامه سلامت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
مواد مخدر آنچنان آرام و بي صدا بر جسم و روان مصرف كننده مستولي مي گردد كه هيچ معتادي آغاز اعتياد خود را به ياد نمي آورد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان