facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
انحراف و جا به جایی کشکک زانو
مرتضی شریفی - فیزیوتراپیست

انحراف و جا به جایی کشکک زانو

مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

آدرس وب سایت : www.shockwavetherapy.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم تلفن مطب : 2213144 - 031
انحراف و جا به جایی کشکک زانو

انحراف و جابجايي كشكك زانو
یکی از مشکلاتی که ممکن است برای دختران و زنان جوان پیش آید مساله انحراف و جابجایی کشکک زانوست. در این عارضه کاسه زانو از جای خود بیرون زده شده و مجددا به جای خود برمیگردد. جابجایی کشکک زانو ممکن است یک یا چندین بار در یک روز برای برخی بیماران اتفاق بیفتد. در این صورت پزشکان به آن، جابجایی کاسه زانو تکرارشونده میگویند.

چنانچه مشکوک به بیماری جابجایی کشکک زانو هستید، ممکن است مبتلا به پارگی رباط شوید بنابراین حتما میبایست در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید. در صورت بروز هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

احساس زانودرد یا ورم زانو
تغییر شکل ظاهری زانو
احساس بی حسی و گزگز پا
عدم احساس نبض در پا
جابجایی، اولین مرحله در درمان آسیبهای وارده به اعصاب، رگهای خونی، رباطها و سایر بافتهای زانوست. جهت جلوگیری از آسیبهای بیشتر و تسریع در درمان معمولا تا مدتی کل زانو گچ گرفته شده و ثابت نگهداشته میشود. جهت برطرف شدن کامل مشکل زانو، لازم است سایر روشها نظیر فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

جابجایی کشکک زانو چیست ؟
این عارضه هنگامی اتفاق میافتد که کاسه زانو به طور کامل از شیار خود در انتهای استخوان ران خارج شده و از مفصل زانو خارج میشود.معمولا این مشکل بار اول توسط یک آسیب جدی اتفاق میافتد ولی در موارد بعدی و پس از آن راحتتر این جابجایی رخ میدهد.

دلایل بروز جابجایی و انحراف کشکک زانو
از جمله دلایل بروز این عارضه در خانمها ضعیف بودن بافت ماهیچهای به همراه ضعف بافتهای ارتباط دهنده ماهیچههاست. برخی از خصوصیات بدنی این افراد نیز باعث بروز این عارضه در آنها میشود. کانال استخوانی که زانو در آن حرکت میکند در اینگونه افراد بسیار کم عمق میباشد و این مساله باعث میشود زانوی آنها راحتتر دچار مشکل جابجایی و انحراف گردد. همچنین چنانچه شخص زانوی خود را بیش از حد معمول بکشد

چنانچه جابجایی زانو درمان نشود میتواند باعث بروز مشکلات زیا در آینده شود. در هر بار جابجایی زانو، غضروف آن قدری ساییده میشود و این مساله در صورت تکرار میتواند باعث بروز بیماری آرتروز گردد.علاوه بر آن، رباطهای نگهدارنده که عامل بسیار مهمی در پایداری مفاصل زانوست ممکن است در حین جابجایی زانو پاره شود.

چگونگی آسیب
به طور کلی دو نوع آسیب است که باعث بروز مشکل جابجایی کشکک زانو میشود:

🔵 نوع اول
چنانچه یک انقباض شدید در ماهیچه چهارسر به همراه خمیدگی ناگهانی و پیچخوردگی استخوان درشتنی اتفاق بیفتد ،جابجایی کشکک زانو اتفاق میافتد. این نوع آسیب شایعترین دلیل بروز مشکل انحراف کشکک زانو میباشد.

🔵 نوع دوم
وارد آمدن ضربه و آسیب مستقیم به کشکک زانو در حالت خمیدگی زانو میتواند باعث بروز مشکل جابجایی کشکک زانو گردد. البته این نوع آسیب به ندرت اتفاق میافتد.

✅چه کسانی بیشتر در معرض جابجایی و انحراف کشکک زانو هستند؟
افراد دارای مشکلات زیر بیشتر در معرض این عارضه هستند:

🔹پای ضربدری
🔹عقب زدگی زانو
🔹پیچخوردگی استخوان پا
🔹اتصال عرضی رباط کشکک زانو به استخوان درشتنی میباشند.
🔹انقباض رباط نگهدارنده عرضی کشکک زانو
🔹سست شدن بند نگهدارنده میانی کشکک زانو
🔹هیپوپلازی و دیسپلازی کشکک زانو
🔹هیپوپلازی و فشردگی شیار
🔹بالا قرار گرفتن استخوان کشکک (Patella Alta) یا استخوان کشکک زیاد استفاده شونده
🔹تحلیل ماهیچه پهن میانی
🔹سستی کلی مفاصل

علائم مشکل جابجایی و انحراف کشکک زانو
🔹جابجایی کشکک زانو باعث ایجاد زانودرد شدید و بدشکلی در مفصل زانو میگردد.در این جابجایی، کشکک زانو همیشه به سمت خارج مفصل تغییرمحل میدهد. درد و ورم زانو شایعترین علامت انحراف کشکک زانوست. با گذشت زمان ممکن است کبودیهایی نیز در اطراف و زیر مفصل زانو به وجود آید. جابجایی کشکک زانو با جابجایی زانو متفاوت است و نباید با هم اشتباه گرفته شود. جابجایی زانو زمانی اتفاق میافتد که استخوان ران (فمور) و استخوان ساق پا (تبیال) اتصالشان را از دست میدهند. جابجایی کشکک زانو زمانی رخ میدهد که کشکک زانو از شیار خود در روی استخوان ران بیرون زده میشود.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
منظور از تشويق و تأييد كودك حمايت از رفتارهاي مثبت و تأكيد بر اعمال درست است


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان