facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

علائم بیماری ام اس را بهتر بشناسیم
دکتر علیرضا مقتدری - فلوشیپ اینترونشنال درد

علائم بیماری ام اس را بهتر بشناسیم

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

آدرس وب سایت : www.drmoghtaderi.ir
آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305 تلفن مطب : 32240068 - 031
علائم بیماری ام اس را بهتر بشناسیم

نشانه های بیماری ام اس

سیستم ایمنی بدن در بیماری ام اس به بافت چربی درون مغز حمله كرده و نقاط مختلفی را درگیر میكند؛

«ام اس» ترس ندارد
به محض اینكه دستش كمی گزگز میكند یا چشمهایش سیاهی میرود، میترسد و میگوید: «حتماً ام اس گرفته ام». ضعف و بیحسی اندامها نیز برای او برابر است با بیماری ام اس و این بیماری هم یعنی پایان زندگی فعال و پویا.
با اینكه بسیاری از مردم این چنین فكر میكنند، اما پزشكان میگویند گاهی ام اس مشكل خاصی برای بیمار ایجاد نمیكند بنابراین بسیاری از مبتلایان میتوانند به زندگی عادیشان ادامه دهند؛ به این معنی كه حتی شاید یكی از همكاران یا دوستان نزدیكتان هم ام اس داشته باشد و شما هیچ وقت متوجه مشكلش نشوید.
ام اس در گروه بیماری های خود ایمن قرار میگیرد، توضیح میدهد: در بیماریهای خودایمن، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بدن خود فرد حمله میكند كه ام اس نیز یكی از این نوع بیماریهاست.
سیستم ایمنی بدن در بیماری ام اس به بافت چربی درون مغز حمله كرده و نقاط مختلفی را درگیر میكند؛ بنابراین علائم بیماری با توجه به ناحیه ای كه درگیر میشود، متفاوت خواهد بود؛ علائم بینایی، حركتی و حسی از جمله مشكلاتی است كه فرد با آن روبه رو خواهد شد.
ام اس بیشتر در سنین جوانی و در دوران طلایی زندگی بروز میكند و به همین دلیل رسیدگی و درمان آن اهمیت ویژه ای دارد. علاوه بر این، احتمال روبه رو شدن با این بیماری نیز برای خانمها كمی بیشتر از آقایان است.

نشانه های متنوع ولی پایدار
نشانه های بیماری ام اس متنوع و متفاوت است، اما باید توجه داشته باشید هیچ یك از این نشانه ها، در ام اس موقت و گذرا نیست و حداقل باید یك روز ادامه داشته باشد.
شایعترین حالت درگیری بیماری با علائم حسی نمایان میشود، میگوید: در چنین شرایطی معمولاً فرد در قسمتهای انتهایی هر دو دست و هر دو پا (قسمتهایی از بدن كه فرد از دستكش و جوراب استفاده میكند) سوزش و گزگز شدیدی را احساس خواهد كرد.
سوزش و گزگز مربوط به بیماری ام اس بسیار شدید و مداوم است و به همین دلیل افرادی كه گاهی چنین حسی دارند، نباید نگران مبتلاشدن به ام اس باشند.
تاری دید یكی از علائم شایع این بیماری است؛البته در این مورد هم باید دقت داشته باشید كه همه افراد سالم و كسانی كه هیچ مشكلی ندارند نیز ممكن است گاهی این حالت را تجربه كنند، بویژه زمانی كه فرد به صورت ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته برمیخیزد، اما دردناك شدن یكی از چشمها هنگام حركت به طرفین و از دست دادن بینایی همان چشم پس از گذشت چند ساعت یا چند روز، یكی از نشانه های بیماری ام اس است.

گاهی شخص متوجه كاهش قدرت و توانش میشود؛ به عنوان مثال ممكن است هنگام بالا رفتن از پله حس كند پاهایش ضعیفتر از قبل شده است و گاهی نیز یك سمت بدن فرد دچار ضعف شدید میشود.
یكی دیگر از علائم بیماری ام اس مشكلات تعادلی است؛ در این حالت شخص كمكم حس میكند تعادل ندارد، دائم زمین میخورد یا هنگام راه رفتن بدنش به یك طرف متمایل میشود.
هیچ یك از علائم ام اس گذرا و لحظه ای نیست؛ به این معنی كه تاری دید، عدم تعادل، كاهش قدرت و... حتماً باید حداقل 24 ساعت ادامه داشته باشد تا بتوان به بروز این بیماری شك كرد بنابراین افراد نباید با تجربه كردن لحظه ای چنین علائمی، نگران ابتلا به ام اس شوند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
سيگار سرآغاز آمدن اعتياد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان