facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
آمبدومینوپلاستی
دکتر محمد رضا خوشخو - جراحی عمومی

آمبدومینوپلاستی

دکتر محمد رضا خوشخو [ جراحی عمومی ]

آدرس وب سایت : www.drkhoshkhoo.ir
آدرس مطب : تهران یوسف آباد خیابان 37 پلاک 30 طبقه 2 واحد 6 تلفن مطب : 88605647 - 021
آمبدومینوپلاستی

در این روش چربی ها از بالا و پایین برداشته شده و ظاهر برآمده شکم اصلاح می شود . این چربی ها چربی هایی هستند که برای برداشتن وترمیم آنها قطعا به جراحی نیاز است . نکات مهم باقی ماندن جای وسیع عمل ، روی پوست بدن است . وسعت این اسکارها می تواند از یک سمت لگن تا سمت دیگر آن باشد. این عمل ظاهر شما را بهبود داده و باعث افزایش اعتماد به نفس در شما خواهد شد . بهبود کمردرد و افزایش فعالیتهای روزمره و در نتیجه کاهش وزن از پیامدهای این جراحی می باشد.

افراد کاندید برای آبدومینوپلاستی :
برخلاف لیپوساکشن بهترین کاندید برای این عمل افرادی هستند که شکم های بزرگ و پر چربی دارند که پوست آن آویزان است و با رژیم غذایی یا برنامه منظم ورزشی لاغر نمی شوند ولی در عین حال دیگر قسمت های بدن آنها متناسب است ، اگرچه همراه این عمل معمولا لیپو ساکشن نیز انجام می شود.

این جراحی به ویژه یرای خانمهایی که حاملگی های متعدد داشته اند و پوست شکمشان دچار کشش شده و از طرفی عضلات شکمشان موقعیت طبیعی خود را از دست داده توصیه می شود ، این عمل جراحی همین طور برای افراد پیری که خاصیت ارتجاعی پوستشان را از دست داده اند و دچار چاقی و لاغریهای مکرر شده اند نیز توصیه می شود .

افرادی که تصمیم به کاهش وزن شدید دارند و یا خانمهایی که قصد باردار شدن دارند نباید از این عمل جراحی استفاده کنند که توجیه آن نیز این است که در طی این عمل جراحی عضلات راست شکم کنار یکدیگر فیکس می شود ولی در طی حاملگی و در نتیجه رشد جنین این عضلات از هم دور شده و شکم باز به وضعیت قبل از آبدومینوپلاستی بر می گردد.

با استفاده از این عمل جراحی ، افراد می توانند اعتماد به نفس بیشتری نسبت به ظاهر خود پیدا کنند ، ولی بهتر است قبل از عمل در مورد توقعاتی که از نتایج این جراحی دارند و همین طور در مورد نگرانی های خود با جراح مربوطه صحبت کنند تا در مورد این مسائل و نتیجه عمل با هم به توافق مورد نظر برسند.

عوارض :
اگر این عمل توسط یک جراح ماهر و با تجربه دراین زمینه انجام شود ، نتیجه عمل عموما رضایت بخش است . با این وجود همیشه خطرات و عوارض خاصی ممکن است همراه با این جراحی دیده شود . این عوارض مربوط به شرایط خاص بیمار و ریسک بیهوشی است. در کسانیکه بیماری هایی مانند دیابت یا فشارخون دارند ، قبل از عمل باید به این موارد رسیدگی شده تحت کنترل قرار گیرند.

عوارض نادری مثل درد ، کبودی ، سفتی و تشکیل لخته های خونی در ناحیه عمل و بی حسی موقت پوست انتهایی محل عمل برای چند هفته ممکن است بوجود بیاید. جلوی عوارض را می توان با انجام درست و به موقع سفارشات جراح معالج قبل و بعد از عمل و تحرک داشتن بعد از عمل جراحی (در اولین فرصتی که فرد توان راه رفتن دارد) به حداقل و صفر کاهش داد.

آماده شدن برای عمل جراحی :
جهت آمادگی برای جراحی به شما دستور العملهایی داده می شود که این موارد شامل راهنماییهای لازم در مورد خوراکی ها و نوشیدنی ها ، سیگار کشیدن ، ویتامین ها و داروهایی که مصرف آنها توسط فرد ممنوع است می باشد. اگر فرد سیگاری است ، سیگار کشیدن باید 1 یا 2 هفته قبل از جراحی و تا 2 هفته بعد از آن کنار گذاشته شود .

اجتناب از برخوردهای طولانی مدت با نور آفتاب به ویژه در مورد پوست شکم و اجتناب از رژیم های سخت و فشرده غذایی خیلی مهم است . رعایت تمامی این نکات میتواند سرعت ترمیم پوستی را افزایش دهد . فرد باید از نظر عفونت ها بررسی شود و مراقبت های لازم را در این زمینه داشته باشد ، زیرا این عوامل ، حتی یک سرما خوردگی ساده می تواند باعث به تعویق افتادن زمان عمل جراحی شود . داشتن یک همراه یا پرستار که در انجام کارهای روزمره بعد ازترخیص به فرد کمک کند ، در بهبودی موثر است

بیهوشی :
بسته به وسعت و زمان لازم ، جراح ممکن است از روش بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی یا موضعی همراه داروهای ضد درد و یا خواب آور استفاده کند که در نتیجه در طی عمل بیمار خواب است که در نتیجه فرد بیدار است ولی درد نمی کشد و آرامش دارد.

عمل :
عمل آبدومینوپلاستی کامل می تواند 2 تا 5 ساعت طول بکشد ولی مینی آبدومینوپلاستی که فقط نواحی زیر ناف را تخلیه می کنند ، 1 تا 2 ساعت به طول خواهد انجامید ، پس در هر صورت طول مدت عمل به وسعت عمل جراحی بستگی دارد . در این عمل جراحی یک برش طولی در چین پایین شکم ایجاد می شود . این خط برش بالای ناحیه تناسلی ایجاد می شود و سپس با یک برش گرد در اطراف ناف پوست آزاد شده و در نهایت پوست دیواره شکم در زیر ناحیه خط دنده ها جدا می شود .

فلپ پوستی بزرگ از دیواره شکم جدا می شود تا عضلات طولی نمایان شود ، سپس عضلات را به هم نزدیک کرده و در کنار هم توسط بخیه فیکس می کنند ممکن است جهت باریک شدن کمر از روشهای اضافه نیز استفاده کنند . این مرحله از عمل جراحی باعث باریک شدن کمر می شود و سپس اضافات پوست جدا شده و مابقی آن به دیواره شکم بخیه می شود .

در نهایت یک محل جدید برای سوراخ ناف تعیین می شود و یک لوله که فضای زیر پوست را به بیرون ارتباط می دهد ، برای خروج ترشحات کار گذاشته می شود.در یک آبدومینوپلاستی جزئی فقط پوست بین خط برش پایینی و ناف جدا شده و پایین کشیده می شود ، اضافات آن برداشته شده و مابقی بخیه می شود.

طول دوره نقاهت :
بسته به نوع عمل و توان بیمار در بعضی افراد بازگشت به حالت طبیعی ممکن است یک هفته تا ده روز بیشتر طول نکشد در حالی که در بعضی دیگر به 3 تا 4 هفته استراحت بعد از عمل نیاز باشد . تحرک به ترمیم زودتر پوست خیلی کمک می کند ، ورزش می تواند باعث بر طرف شدن سریع تورم ، جلوگیری از تشکیل لخته های خونی یا آمبولی و کمک به برگشت توان عادی عضلات شود ولی از ورزش های سنگین تا زمان برگشت به شرایط عادی باید اجتناب کرد.

اسکارها به نوع پوست و سن بیمار و تکنیک جراح و جنس بخیه ها بستگی دارد ظاهر مشخص اسکار در دوره بعد از عمل طبیعی است و انتظار می رود که اسکارها در طی 9 ماه تا 1 سال آینده صاف شوند ، اگر چه ممکن است هیچ وقت برای همیشه کاملا محو نشوند . بیمار جهت نتیجه بهتر باید حد اقل هشت هفته از شکم بند یا گن استفاده کند.

یک برش در بالای ناحیه تناسلی برای برداشتن پوست و چربی اضافی از وسط و پایین شکم داده می شود . با یک برش نهایی پوست از دیواره شکم برای جداسازی از دیواره شکم ، جدا می شود . جراح عضلات طولی شکم را کنار هم قرار داده و آنها را با بخیه به هم فیکس می کند و بدین وسیله دیواره شکم را تقویت می کند وکمر را کوچک می سازد.

پوست شکم به پایین کشیده می شود و اضافات آن برداشته می شود و مابقی دوخته می شود ، سپس یک سوراخ جدید جهت ناف ایجاد می شود ، این عملیات در آبدومینوپلاستی کامل انجام می شود . بعد از جراحی ، بیمار یک شکم صاف و بدون بر آمدگی دارد ولی اسکارها دائمی هستند ، اگر چه با گذشت زمان محو و محوتر می شوند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
كودكاني كه بيش از حد محدود هستند قادر به انجام كارها و رفع مشكلات خود نيستند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان