facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

خواص رازیانه و تاثیرات آن بر تناسب اندام (قسمت سوم)
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

خواص رازیانه و تاثیرات آن بر تناسب اند ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
خواص رازیانه و تاثیرات آن بر تناسب اندام (قسمت سوم)

رازیانه و پارکینسون
در مطالعات انجام شده بر روی پارکینسون، به نقش آنتی اکسیدان ها در محافظت نورون های دوپامینرژیک اشاره شده است؛ بنابراین با توجه به پژوهش های انجام شده بر روی رازیانه و گزارش خاصیت آنتی اکسیدانی برای این گیاه و همچنین وجود ترکیبات شبه دوپامین در این گیاه (آنتول)، این گونه به نظر می رسد که گیاه رازیانه می تواند به روند بهبودی مبتلایان به پارکینسون کمک نماید.
گزارش های متعددی وجود دارد، مبنی بر اینکه استرس های اکسیداتیو با تولید رادیکال های آزاد و تضعیف سیستم آنتی اکسیدانی مغز، در بیماری پارکینسون نقش دارند.استرس های اکسیداتیو، باعث آپوپتوز (مرگ سلولی) و از بین رفتن سلول های دوپامینی می شوند.یافته ها نشان می دهند که مصرف عصاره رازیانه که دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی است، می تواند سبب بهبود علائم حرکتی و شناختی ناشی از بیماری پارکینسون شود.مطالعات فیتوشیمیایی انجام شده نشان داده است که چندین ترکیب مختلف موجود در رازیانه شامل: رزمارینیک اسید، کوئرستین و کامپفرول دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هستند.بنابراین ممکن است بخشی از اثرات مفید رازیانه بر پارکینسون مربوط به خواص آنتی اکسیدانی این گیاه باشد.

رازیانه و تاثیر آن بر استخوانها
رازیانه حاوی مواد معدنی زیادی است. در واقع این سبزی منبع خوب کلسیم به اضافه ی پتاسیم میباشد. اگر به هر دلیلی علاقه ای به مصرف محصولات لبنی ندارید و دنبال منابع دیگر کلسیم می گردید رازیانه را دریابید. این سبزی منبع گیاهی کلسیم محسوب میشود. هر ۱۰۰ گرم رازیانه حاوی حدود ۴۰ تا ۴۵ میلیگرم کلسیم است. پتاسیم موجود در این سبزی اجازه نمیدهد که کلسیم از بدن دفع شود. نتایج پژوهشهایی که روی موشهای آزمایشگاهی انجام شده نشان میدهد مصرف رازیانه احتمال از بین رفتن ترکیبات استخوانی را کاهش میدهد برای همین هم استحکام استخوانها بیشتر میشود. اگر نمیخواهید به این زودی ها پوکی استخوان بگیرید حتماً رازیانه را به سبد خریدتان اضافه کنید.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید درد و فشار بيش از چند دقيقه قفسه سينه در هنگام فعاليت يا هيجان و تنگي نفس هنگام فعاليت يا خواب مي تواند از علائم بيماري عروق قلب باشد ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان