facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

حقایقی که درباره مواد غذایی غنی شده باید بدانید (قسمت اول)
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

حقایقی که درباره مواد غذایی غنی شده با ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
حقایقی که درباره مواد غذایی غنی شده باید بدانید (قسمت اول)

حقایقی که درباره مواد غذایی غنی شده باید بدانید
حتما عبارت «غنی‌شده» را روی بسته ‌بندی برخی محصولات فرآوری‌شده ازجمله ماکارونی دیده‌اید. درمورد این قبیل مواد غذایی اغلب ادعا می‌شود که از ارزش تغذیه‌ای بالاتری برخوردارند. اما ببینیم که درج این عبارت روی اقلام خوراکی دربردارنده چه پیامی است.
غنی‌سازی مواد غذایی
مواد غذایی غنی‌ شده به دسته‌ای از محصولات فرآوری‌ شده گفته می‌شود که طی فرایند تولید، حامل یک یا چند ماده مغذی شده‌اند. ازجمله این مواد مغذی عبارت‌اند از:
ویتامین‌ها:شامل ویتامین D، E، C، A و گروه B؛
مواد معدنی:شامل کلسیم و منیزیم.
ویتامین‌ها و مواد معدنی به روش‌های مختلفی به ماده غذایی حامل افزوده می‌شوند:
۱. اِنریچمِنت (enrichment)
طی فرایند تولید یک ماده غذایی، معمولا مقداری از مواد مغذی نیست می‌شوند. درج کلمه) «enriched» اِنریچد به‌ معنی غنی‌شده) روی بسته‌ بندی محصولات فرآوری‌شده بر بازگردانی مواد مغذیِ ازدست ‌رفته دلالت دارد.
برای مثال گندمِ کامل سرشار از ویتامین‌های گروه ب و آهن است. این مواد مغذی غالبا در پوسته گندم یافت می‌شوند. آرد سفید هم که می‌دانید چون تصفیه می‌شود فاقد این پوسته‌های مغذی است. به‌عبارتی مقدار زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنیِ موجود، براثر تصفیه از بین می‌روند.حالا اگر در کارخانه ویتامین‌ها و مواد معدنی ازدست ‌رفته را دوباره به آرد برگردانند آرد غنی‌ شده به‌ دست می‌آید.
بنابراین اگر کلمه «enriched» )غنی‌شده) را روی محصولی دیدید،به این معنی است که مواد مغذی ازدست‌ رفته طی فرایند تولید دوباره به داخل محصول تزریق شده‌اند. منتها دقت داشته باشید که صد در صد ویتامین‌ها و مواد معدنی قابل ‌بازگشت نیستند و فقط درصدی از مواد مغذی به محصول برگردانده می‌شوند.
۲. فورتیفیکِیشِن (fortification)
فورتیفیکِیشِن هم نوع دیگری از تزریق مواد مغذی به محصولات فرآورده‌شده است.درج کلمه «fortified» به این معنی است که مواد مغذی افزوده ‌شده از پیش در محصول موجود نبوده‌ یا به‌ مقدار خیلی جزئی موجود بوده‌اند. برای این نوع غنی ‌سازی هم در فارسی از معادل «غنی‌شده» استفاده می‌شود. منتها اگر به قسمت توضیحات انگلیسی محصول رجوع کنید، می‌توانید به نوع غنی ‌سازی پی ببرید.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آيا مي دانيد براي توليد يك تن كاغذ نياز به قطع 17 اصله درخت تنومند مي باشد؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان