کلینیک پوست صدف - پوست ، مو و زیبایی

ملاسما (لک صورت) چگونه درمان میشود؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]آدرس وب سایت : www.sadafclinic.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند ، بلوک آ ، طبقه سوم ، کلینیک صدف تلفن مطب : 32240827 - 031

ملاسما یا همان لکه هایی با طیف رنگی خاکستری - قهوه ای بر روی صورت يکي از مشکلات رایج پوستی است که غالباً گونه ها، پل بيني، پيشاني، چانه و بالای لب بالایی را درگیر میکند. با این وجود لک های پوستی که رنگ تیره تری دارند؛ معمولاً روی گونه ها ظاهر می شوند. البته پيشاني يکي از شايع ترين نقاط بروز ملاسما میباشد. همچنين اين لک ها ممکن است بر روي قسمت هايي از بدن که بيشتر در معرض نور آفتاب قرار مي گيرند، مانند مچ و ساعد دست و گردن نيز دیده شوند.

یکی از موثرترین روشهای پیشگیری و درمان ملاسما (لک صورت)، محافظت از پوست در برابر اشعه نور خورشید است. طبق توصیه متخصص پوست، برای حفاظت در برابر آفتاب، استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب پوست، با تمدید به موقع، عدم قرارگیری در معرض تابش مستقیم نور خورشید در روزهای گرم و ساعات میانی روز (10 صبح الی 5 بعد از ظهر)، و پوشش مناسب از قبیل کلاه با نقاب بزرگ و عینک الزامی است.

درمان ملاسما در اصفهان، به عنوان یکی از شایعترین مشکلات پوستی، که با ایجاد لک بر روی پوست صورت همراه است؛ در کلینیک صدف توسط متخصص پوست قابل انجام است. شما میتوانید برای کسی اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره تلفن 32240827 - 031 تماس حاصل فرمایید.

چه کسانی بیشتر به ملاسما مبتلا میشوند؟

این عارضه پوستی با احتمال بسیار بیشتری در زنان شایع است و به نسبت، مردان کمتر به ملاسما مبتلا خواهند شد. به طوری که فقط ۱۰% از افرادی که به ملاسما مبتلا می شوند؛ مرد هستند. همچنین ایجاد لک صورت در زمان بارداری بسیار متداول است؛ که طبق تحقیقات انجام شده، به نظر می رسد هورمون ها عامل اصلی بروز ملاسما در دوران بارداری میباشند.

اینستاگرام کلینیک صدف

مورد دیگری که با افزایش احتمال بروز ملاسما همراه است؛ رنگ پوست میباشد. لک صورت در افرادی که پوست تیره ای دارند از جمله اغلب مردمی که در کشورهای آمریکای لاتین، شمال آفریقا، آسیا، هندوستان، خاورمیانه و حوزه دریای مدیترانه زندگی می کنند، بیشتر دیده میشود. همچنین افرادی که یکی از خویشاوندان خونی آنها قبلاً به ملاسما مبتلا شده است، بیشتر در معرض ابتلاء به این بیماری قرار دارند.

علائم ملاسما یا لک صورت

علائم قابل رویت ملاسما شامل ایجاد لک هایی به رنگ قهوه ای یا خاکستری مایل به قهوه ای در نواحی گونه ها، پیشانی، پل بینی، قسمت بالای لب بالایی و چانه است. همانطور که گفته شده؛ در برخی از افراد این لک ها بر روی ساعد و مچ دست یا روی گردن ظاهر می شوند؛ که البته با شیوع کمتری همراه است. ملاسما جز ایجاد لک و تغییر رنگ بر روی پوست، عارضه قابل احساس یا مشاهده دیگری ندارد اما بسیاری از افراد از ظاهری پوست خود با این لک ها، احساس عدم رضایت دارند و در پی رفع و درمان این لکه ها میباشند.

عوامل ایجاد ملاسما

اینکه چه عواملی باعث ایجاد ملاسما می شود، هنوز به درستی مشخص نیست. احتمالاً این عارضه هنگامی به وجود می آید که سلول های تولید کننده رنگ در پوست بدن (ملانوسیت ها) مقدار رنگ بیش از حد تولید کنند. با این وجود طبق تحقیقات به عمل آمده، عوامل زیر در ایجاد ملاسما بی تاثیر نمیباشند.

رنگ پوست

افرادی که رنگ پوست آنها تیره باشد، بیشتر در معرض ابتلاء به ملاسما قرار دارند، زیرا میزان ملانوسیت های فعال در پوست آنها بیشتر از افراد دارای پوست روشن می باشد.

نور خورشید

نور ماوراء بنفش موجود در آفتاب باعث تحریک ملانوسیت ها می شود. در واقع حتی وقتی که ملاسما برطرف شده باشد، یک مواجهه کوتاه مدت با نور آفتاب می تواند باعث بازگشت مجدد آن شود. علت اینکه ملاسما در فصل تابستان غالباً شیوع بیشتری پیدا می کند نیز همین شدت بیشتر نور آفتاب است. همچنین نور آفتاب است که باعث می شود خیلی از افراد به طور مکرر دچار علائم لک صورت و ملاسما شوند.

تغییرات هورمونی

زنان باردار اغلب به ملاسما مبتلا می شوند. هنگامی که ملاسما در زنان باردار ایجاد شود، اصطلاحاً به آن کلوآسما یا ماسک بارداری می گویند. قرص های جلوگیری از بارداری و داروهای جایگزین هورمون ها نیز می تواند باعث تحریک و ایجاد ملاسما شود.

مواد آرایشی

کرم ها و محصولات محافظت از پوست که حساسیت پوستی ایجاد می کنند نیز می توانند باعث تشدید ملاسما شوند.

درمان ملاسما در اصفهان

تشخیص ملاسما

در مورد اغلب بیماران، متخصصین پوست می توانند تنها با نگاه کردن به پوست آنها، وجود بیماری ملاسما را تشخیص دهند. ممکن است پزشک متخصص پوست برای آنکه به طور دقیق بداند که ملاسما تا چه عمقی از پوست نفوذ کرده است، پوست شما را در زیر نور وسیله ای به نام لامپ وود مشاهده کند.

در برخی از موارد ممکن است ملاسما نشانه هایی شبیه به عارضه های پوستی دیگر داشته باشد. در این گونه موارد ممکن است پزشک برای آنکه وجود ملاسما را تشخیص دهد، یک نمونه کوچک از پوست شما را بردارد. این روش را اصطلاحاً بیوپسی می نامند. پزشک متخصص پوست می تواند عمل بیوپسی را به طور سریع و ایمن در همان زمان ویزیت در داخل مطب انجام دهد.

درمان ملاسما یا لک صورت

لک های ناشی از ملاسما می تواند به خودی خود برطرف شود. این حالت غالباً در مواردی صورت می گیرد که یک محرک خارجی مانند بارداری یا قرص های جلوگيري از بارداری باعث ایجاد ملاسما شده باشد. به طوری که وقتی زنان وضع حمل می کنند یا مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را متوقف می کنند، ملاسما به خودی خود برطرف می شود.

اما در برخی از افراد، ملاسما تا سال های طولانی و یا حتی در تمام طول عمر وجود دارد. برای مواقعی که ملاسما به خودی خود برطرف نمی شود؛ و یا زنانی که به ملاسما مبتلا هستند و مایل اند از قرص های جلوگیری از بارداری مصرف کنند؛ روش هایی برای درمان و از بین بردن لک های صورت وجود دارد که عبارت است از:

هیدروکوئینون

این دارو اولین درمان رایج برای از بین بردن کک و مک و ملاسما به شمار می رود. معمولاً هیدروکوئینون را بر روی پوست می مالند و باعث روشن شدن رنگ پوست می شود. این دارو را می توان به شکل های مختلفی شامل کرم، لوسیون، ژل یا مایع، از داروخانه ها تهیه کرد. مقدار کمي از این دارو را می توان بدون نیاز به نسخه از داروخانه تهیه کرد. البته این دسته از محصولات در مقایسه با محصولاتي که توسط پزشک متخصص پوست تجویز می شود، مقدار هیدروکوئینون کمتری در ترکیب خود دارند.

ترتینوئین و کورتیکواستروئیدها

برای روشن تر کردن رنگ پوست ممکن است پزشک شما یک داروی دیگر نیز برایتان تجویز کند. این داروی دوم می تواند ترتینوئین یا یک کورتیکواستروئید باشد. در برخی از موارد هر سه دارو (هیدروکوئینون، ترتینوئین و کورتیکواستروئید) به صورت ترکیبی در یک کرم وجود دارند. این کرم ها را غالباً تحت عنوان کرم سه گانه درمان لک صورت می شناسند.
سایر داروهای موضعی (برای مالیدن روی پوست): ممکن است پزشک شما داروهایی از قبیل اسید آزلائیک یا اسید کوجیک برای کمک به روشن تر شدن پوست برایتان تجویز کند.

لایه برداری

اگر داروهای موضعی نتوانند در برطرف کردن ملاسما مؤثر واقع شوند؛ ممکن است با لایه برداری بتوان به درمان لک صورت پرداخت. روشهای لایه برداری که برای درمان لک صورت و ملاسما مورد استفاده قرار میگیرند؛ شامل لایه برداری پوست با مواد شیمیایی (از قبیل اسید گلیکولیک)، میکرودرم ابریژن و درم ابریژن می باشند. این روشها باید توسط پزشک متخصص پوست انجام شود. اگر شخصی که این عمل را انجام می دهد نتواند روش سازگار و مناسب با نوع پوست بیمار را تعیین کند؛ ممکن است عوارض پوستی جدیدی برای بیمار ایجاد شود.

لیزر درمانی

روش لیزر درمانی غالباً برای درمان لک های پوستی تیره رنگ که در اثر ازدیاد رنگدانه های پوستی ایجاد شده اند و یا سایر لک های پوستی که لایه برداری و محصولات محافظت کننده پوست در درمان آنها مؤثر نبوده است، مورد استفاده قرار می گیرد. روش لیزر لک صورت عملکرد بسیار خوبی برای درمان لک صورت و عارضه های پوستی صورت دارد، اما ممکن است برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب به ۴ جلسه درمانی یا حتي بیشتر نیاز باشد. روش های درمانی از قبیل فراکسل و لایه برداری پوست با لیزر برای درمان مشکلات ناشی از رنگدانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه درمان لک صورت

برای درمان این عارضه نیاز به بررسی وسعت لک ها و روش موثر درمان توسط متخصص پوست میباشد و هزینه ها نیز بر اساس همین پارامترها تعیین خواهد شد. برای آگاهی از هزینه درمان لک صورت در اصفهان توسط دکتر گیتا فقیهی متخصص پوست در کلینیک صدف، میتوانید با شماره تلفن 32240827 - 031 تماس حاصل فرمایید.

رفع دائمی موهای زائد، از جمله اعمالی است که این روزها هم طرفداران زیادی را به خود جلب نموده و هم به ایجاد مراکز جدید منجر شده است. همشهریان گرامی! اگر برای رفع دائمی موهای زائد؛ تمایل به انجام لیزر موهای زائد در اصفهان دارید؛ ما به شما توصیه می کنیم از مراجعه به مراکز غیر تخصصی و نامعتبر، جداً خودداری نماید. زیرا در این مراکز ممکن است بسیاری از عوارض غیر معمول و بیماریها در انتظار شما باشد یا نتایج این عمل به طور مفید و مسمرثمر ایجاد نشود و به تلاف وقت و هزینه شما بی انجامد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

مورفه آ چیست؟

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-04-15تاریخ بروز رسانی : 1400-04-21

کرم پودر دائم (BB Glow) و عوارض آن

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-03-18تاریخ بروز رسانی : 1400-03-18

راه‌های درمان لک بارداری

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1400-01-23تاریخ بروز رسانی : 1400-01-24

انواع لک صورت

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-04-08تاریخ بروز رسانی : 1399-11-11

جوانسازی پوست با اس وی اف ژل

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

ریزش سکه ای ریش در آقایان

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

چه کسانی نمی‌توانند عمل کاشت مو را انجام دهند؟

[ 1400-04-26 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

آنچه باید درباره سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری بدانید

[ 1400-04-26 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

نحوه صحیح تزریق ژل لب چگونه است؟

[ 1400-04-26 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

در جوانسازی پوست هایفوتراپی موثرتر است یا آر اف فرکشنال؟

[ 1400-04-26 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

لیزر فرکسل چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1400-04-26 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

میکرونیدل آر اف چیست و چه تأثیری روی پوست دارد؟

[ 1400-04-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تفاوت سونوگرافی داپلر و معمولی

[ 1400-04-26 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آزمایشات هورمونی زنانه

[ 1400-04-25 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

اهمیت لبنیات

[ 1400-04-24 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

کاربرد لیزر کیوسوئیچ در جوانسازی پوست

[ 1400-04-24 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

پیلینگ های گیاهی و شیمیایی چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با هم دارند؟

[ 1400-04-23 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا رادیولوژی و رادیوگرافی با هم متفاوت هستند؟

[ 1400-04-23 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

لیفت صورت با نخ روشی مؤثر در جوانسازی پوست

[ 1400-04-23 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

کاربرد لیزر کیوسوئیچ برای درمان لکه های پوستی و کک و مک

[ 1400-04-23 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

سونوگرافی بارداری سه‌ماهه دوم و سوم

[ 1400-04-23 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

کاربرد تزریق بوتاکس در جوانسازی پوست

[ 1400-04-23 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

جراحی خال با برداشتن یا تراشیدن چگونه انجام میشود؟

[ 1400-04-23 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

تشخیص بیماری های خوش خیم‌ پستان

[ 1400-04-23 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

تقویت مو با پی آر پی و مزوتراپی

[ 1400-04-23 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

استفاده از کفی کفش برای بر طرف کردن درد مفاصل پا

[ 1400-04-23 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تاثیر میکرودرم ابریژن بر پوست

[ 1400-04-23 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تفاوت سونوگرافی و رادیوگرافی

[ 1400-04-23 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت