دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

راه های رفع چاقی صورت

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

برخی از افراد از چاقی صورت خود در ناحیه گونه ها یا غبغب رنج می برند. این گونه افراد برای روش های رفع چاقی صورت می توانند اقدام کنند.
چاقی صورت در اثر افزایش وزن یا ژنتیک ایجاد می شود. دلیل چاقی بیش از حد صورت رژیم غذایی نامناسب، کمبود ورزش، پیری یا شرایط ژنتیکی است. چاقی صورت معمولا در گونه ها، زیر گونه ها، غبغب و گردن بیشتر دیده می شود که ناشی از تجمع چربی در این نواحی است. چاقی صورت در افرادی که دارای ویژگی های صورت گرد و کم تر برجسته هستند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.
علل چاقی صورت

شکل 1 علل چاقی صورت

فرایند کاهش چاقی صورت، شامل کاهش سلول های چربی است که در این نواحی تجمع پیدا کرده اند. کاهش چربی صورت و گردن از طریق رژیم غذایی و ورزش در برخی از افراد شاید کارساز باشد ولی در عده دیگری مخصوصا سنین بالاتر از سی سال می تواند سبب شلی و افتادگی پوست شود. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو، در این مقاله به توضیح انواع روش های درمانی در این رابطه می پردازد.

روش های درمان چاقی صورت

در چاقی های کم، چاقی صورت را می توان با روش های مزوتراپی و تزریق بوتاکس که شکل صورت را اصلاح می کنند، برطرف کرد. شرایط هر شخصی متفاوت است و عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند از جمله سن، وزن، وضعیت شلی یا سفتی پوست و سلامت کلی فرد. بنابراین انتخاب روش مناسب برای درمان چاقی صورت با توجه به شرایط شما صورت می گیرد. روش های رفع چاقی صورت می تواند یک راه حل موثر برای از بین بردن چربی های مقاوم در برابر ورزش در صورت، غبغب و گردن باشند.

رفع چاقی صورت

شکل 2 رفع چاقی صورت

برای این که بدانیم این کدام یک از این روش ها در رسیدن به هدف شما مناسب است عوامل متعددی را باید در نظر بگیریم از جمله:

تزریق بوتاکس برای درمان چاقی صورت

اگر مایل هستید با کم ترین عوارض و بدون دوره نقاهت، اندازه چاقی قسمت پایینی صورت خود را کاهش دهید، روش تزریق بوتاکس یک گزینه ی خوب است. تزریق بوتاکس به عضله ماسیتر، عضله جونده، باعث کوچک شدن اندازه ی آن می گردد و در نتیجه منجر به لاغر شدن یا باریک شدن صورت می گردد. ترکیب این روش با تزریق فیلر در قسمت گونه ها می تواند برای برجسته کردن استخوان گونه استفاده شود و صورت خوش فرمی ایجاد کند. تزریق بوتاکس تقریبا بدون درد است و در کم تر از چند دقیقه انجام می شود، بنابراین نیازی به مرخصی گرفتن از محل کار خود نخواهید داشت.
بوتاکس معمولا در دست یک پزشک متخصص پوست عارضه خاصی ایجاد نمی کند، هر چند عوارض جانبی شایع مانند کبودی، تورم یا قرمزی در محل تزریق وجود دارند.
لاغر کردن صورت به این روش با حداقل تهاجم همراه است و می تواند برای افرادی که به دنبال روش های غیرجراحی و غیرتهاجمی هستند، گزینه خوبی باشد.
تاثیرات بوتاکس موقتی هستند، بنابراین لازم است نیاز به تکرار جلسات درمانی، جهت حفظ ظاهر جدید خود داشته باشید.

ویژگی بوتاکس برای رفع چاقی صورت

شکل 3 ویژگی تزریق بوتاکس برای رفع چاقی صورت


مزوتراپی برای درمان چاقی صورت

روش غیرتهاجمی دیگر استفاده از مزوتراپی جهت تجزیه چربی های اضافی است که یک روش غیرجراحی برای رفع موثر چاقی موضعی در گردن، غبغب و صورت است. این تکنیک امکان حذف چربی های صورت در چند هفته را بدون ترس از عمل جراحی و عوارض جانبی بی هوشی فراهم می کند. مزوتراپی تقریبا بدون درد است و در کم تر از چند دقیقه انجام می شود، بنابراین نیازی به مرخصی گرفتن از محل کار خود نخواهید داشت.

مزوتراپی برای رفع چاقی صورت

شکل 4 مزوتراپی برای رفع چاقی صورت

  1. تزریق های متعدد از یک داروی مخصوص شامل عصاره های طبیعی، داروها و ویتامین ها به نواحی مختلفی از قسمت های چاق صورت اعمال شده و هر دو هفته یک بار تکرار می شود.
  2. چربی تجزیه می شود و از طریق مجاری لنفاتیک جذب شده و به کبد انتقال پیدا می کند و در نهایت از بدن دفع می شود.
  3. جهت دستیابی به نتایج مطلوب حداقل نیاز به ۴ تا ۶ جلسه درمان می باشد.
  4. شخص باید همزمان از یک رژیم غذایی سالم و کم چربی همراه با ورزش پیروی کند. نتایج محسوس را می توان پس از چند هفته مشاهده کرد.

هایفوتراپی برای درمان چاقی صورت

هایفو (امواج متمرکز ماورای صوت با شدت بالا) یک پیشرفت قابل توجه در رفع چاقی صورت است. این فن آوری نوآورانه و منحصربه فرد یک جایگزین غیرتهاجمی برای لیپوساکشن و سایر عمل های جراحی است. این فن آوری جدید به دلیل دقت و سرعت بالا نتایج بهبود یافته ای را در رفع چاقی موضعی ارائه می کند.
هایفو با اعمال ماتریس۲۴ خطی از انرژی متمرکز در عمق ۱.۳ سانتی متری جهت هدف قرار دادن و تجزیه نواحی خاصی از چربی در سریع ترین زمان ممکن عمل می کند. فرکانس بالای امواج اولتراسوند منجر به گرما در زیر پوست و تخریب موثر سلول های چربی و کشیدگی پوست می گردد. سپس سلول های آسیب دیده از طریق فرایندی طبیعی از بدن دفع می شوند که تا سه ماه ادامه می یابد. باید توجه داشت که این هایفو با روش هایفو جوانسازی که صرفا لیفت صورت و غبغب انجام می دهد و باعث لاغری نمی شود، متفاوت است. مزایای آن عبارتند از:

  1. برای مشاهده نتایج تنها یک جلسه نیاز است.
  2. روشی کاملا غیرجراحی و غیرتهاجمی
  3. ثابت شده از نظر بالینی بی خطر و موثر
  4. رفع چربی های موضعی
  5. عدم آسیب به پوست، بافت یا اندام اطراف
  6. تاثیر حرارتی هایفو باعث ایجاد کلاژن می شود.

رادیوفرکانسی برای درمان چاقی صورت

رادیوفرکانسی (آراف RF) دستگاهی است که به طور انتخابی نواحی چربی را با انرژی گرمایی تنظیم شده هدف قرار می دهد تا درمانی بی خطر و قابل سنجش را فراهم کند. مهندسی پیشرفته ی دستگاه رادیوفرکانسی به اعمال دقیق تاثیرات گرمایی انرژی آراف به بافت های عمیق نواحی مورد نظر چربی در صورت کمک می کند، در حالی که بر لایه های پوست اطراف اثری نمی گذارد. علاوه براین، این درمان کاملا بی خطر، راحت و بدون دوره ی بهبودی یا عوارض جانبی قابل توجه است. معمولا برای بدست آوردن نتیجه جلسات متعددی از آراف نیاز می باشد.
مزایای رادیوفرکوئنسی این است که درمان و رفع چاقی صورت تقریبا بدون درد و راحت می باشد. تنها طی حدود ۳۰ دقیقه در مطب انجام می شود و برای بیشتر بیماران مقرون به صرفه است. نتایج آن ثابت و یکنواخت بوده و بیماران نه تنها رفع چاقی صورت خود را تجربه می کنند، بلکه شبیه به آن چه که در لیپوساکشن حاصل می شود، صورتی خوش فرم خواهند داشت. بیماران متوجه لاغری صورت خود و جذابیت بیشتر آن می گردند. بسته به میزان چاقی صورت تکرار جلسات درمانی ضروری است.

آراف برای رفع چاقی صورت

شکل 5 آراف برای رفع چاقی صورت


تخلیه چربی دهانی (بوکال فت) برای درمان چاقی صورت

برخی از صورت های گرد یا پف کرده ممکن است ناشی از وجود چربی دهانی باشند. این چربی ها در زیر استخوان گونه وجود داشته و باعث افزایش حجم صورت در قسمت پایین صورت می شوند. وجود بیش از حد چربی دهانی منجر به ایجاد لپ های گوشتی و فربه می گردد. حذف چربی دهانی که کوچک کردن لپ نامیده می شود، با از بین بردن چربی های اضافی دهان باعث لاغر شدن صورت در قسمت تحتانی خواهد شد. نتیجه ی آن کاهش ملایم حجم صورت می باشد که سبب می شود، خطوط طبیعی استخوان گونه آشکار شود.

لیپوساکشن صورت برای درمان چاقی صورت

گاهی برخی از افراد کلا در هر دو ناحیه پایین صورت و غبغب تجمع چربی زیر پوستی زیادی دارند و باعث می شود صورتشان را چاق و مسن نشان دهد. این گونه افراد با جراحی بوکال فت به تنهایی به نتیجه دلخواه نمی رسند. در این گونه افراد بهتر است از روش لیپوساکشن چربی زیرپوستی استفاده کرد، به شکلی که خارج کردن چربی های اضافه زیرپوستی در این نواحی سبب می شود خط فکی مشخص تر شود و صورت از حالت گرد به حالت مثلثی تبدیل شود، گونه ها آشکار می شوند و زیبایی دوچندان می شود.
لیپوساکشن گونه، سلول های چربی را به صورت دائمی از صورت شما خارج می کند. همچنین می تواند ناحیه را شکل دهد یا باعث کانتورینگ صورت شود. این روش می تواند صورت را باریک کرده و منجر به نمایه یا خط فک مشخص تری شود. لیپوساکشن صورت به روشی مشابه لیپوساکشن در سایر قسمت های بدن انجام می شود. گاهی اوقات همراه با سایر روش های زیبایی مانند آندولیفت (آندولیفت همزمان با لیپوساکشن در افراد سنین بالاتر انجام می شود تا از شل شدن پوست پس از تخلیه چربی جلوگیری شود) یا جراحی بوکال فت، انجام می شود.
لیپوساکشن برای رفع چاقی صورت

شکل 6 لیپوساکشن برای رفع چاقی صورت

انجام لیپوساکشن روی گونه های شما با روش هایی مانند جراحی باکال فت متفاوت است. در حالی که هر دو شامل برداشتن چربی از صورت است. لیپکتومی باکال برداشتن بافت چربی عمقی و خاصی در گونه است که پد چربی باکال نامیده می شود ولی لیپوساکشن چربی زیر کل پوست ناحیه مورد نظر را خارج می کند.

روش کار لیپوساکشن چگونه است؟

لیپوساکشن گونه یک عمل سرپایی است. این بدان معنی است که بعد از اتمام کار می توانید به خانه بروید. به طور معمول حدود یک تا دو ساعت طول می کشد.
پزشک از مارک برای نشان دادن ناحیه ای که تحت درمان است استفاده می کند و علامت گذاری می کند. سپس به شما بی حسی موضعی تزریق می شود.
محلول نمکی همراه با داروهای ضددرد و اپی نفرین به ناحیه تزریق می شود. این امر باعث سفت و متورم شدن ناحیه می شود و به پزشک اجازه می دهد تا چربی را با سهولت بیشتری از بدن خارج کند.
پزشک شما سوراخ کوچکی به اندازه ۲ میلی متر در پوست ایجاد می کند، سپس آن ها از یک کانولای ظریف که به سرنگ متصل است جهت کشیدن چربی استفاده می شود یا از دستگاه مکش متصل به کانول برای از خارج کردن چربی گونه استفاده می شود.
گاه در مواردی که پوست فرد شل باشد یا الاستسیته کافی نداشته باشد پزشک از لیزر جهت لیفت پوست استفاده می کند. یک فیبر لیزر کوچک به زیر پوست وارد می شود. انرژی حاصل از لیزر برای هم تجزیه چربی کار می کند و هم با تحریک کلاژن سازی سبب سفت شدن و جمع شدن پوست شل می شود.
بعد از انجام این عمل احتمالا احساس درد و تورم در صورت و اطراف آن خواهید داشت. این به مرور زمان کاهش یافته و با داروهای بدون نسخه قابل کنترل است.
همچنین در دوران نقاهت از شما خواسته می شود لباس فشرده یا گن مخصوص بپوشید که روی سر شما قرار می گیرد و فک و گردن شما را می پوشاند.
می توانید انتظار داشته باشید که زمان بهبودی کامل 3 تا 4 هفته طول بکشد. بعد از آن گونه های شما باید ظاهری لاغرتر و ظریف تر داشته باشند.
با توجه به حجم چربی برداشت شده، بین یک تا سه ماه بعد نتیجه نهایی قابل مشاهده است.
روش های درمان چاقی صورت

شکل 7 روش های درمان چاقی صورت

در روش های گفته شده بالا روش لیپوساکشن با یا بدون آندولیفت و روش جراحی بوکال فت بیشترین تاثیر را در رفع چاقی صورت دارند و سایر روش ها مانند هایفو، آراف، مزوتراپی و تزریق بوتاکس به ترتیب از نظر میزان اثر در رده های بعدی قرار می گیرند. به همین علت برای انتخاب بهترین یا مناسب ترین روش رفع چاقی صورت باید به پزشک متخصص متبحر در یک کلینیک مجهز مراجعه کنید که از امکانات و تجهیزات کافی برخوردار باشد.
در پایان دکتر ملکی می افزاید، باید توجه داشت که عمل لیپوساکشن در صورت چه با لیزر و چه بدون لیزر نیاز به مهارت زیادی دارد و در صورت نداشتن تجربه و مهارت کافی می تواند عوارض ناهمواری، غیرقرینگی یا اسکار را به همراه داشته باشد. برای اصلاح فرم صورت های چاق گاهی نیز لازم است به دلیل کوچک بودن یا عقب بودن چانه، تزریق فیلر در چانه انجام شود تا فرم چهره حالت طبیعی و زیباتری به خود بگیرد یا حتی در برخی ممکن است، تزریق مختصری فیلر در بالای گونه به تعادل و هارمونی صورت کمک کند.

لطفا از عکس های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

رابطه سرعت غذا خوردن و چاقی

پروانه کاظمی[ کارشناس ارشد تغذیه ]تاریخ انتشار : 1400-06-29تاریخ بروز رسانی : 1400-06-29

تزریق بوتاکس برای رفع تعریق بیش از حد

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-06-21تاریخ بروز رسانی : 1400-06-22

مزوبوتاکس چیست؟

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1400-06-13تاریخ بروز رسانی : 1400-06-14

مراحل تزریق بوتاکس خط خنده

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-05-24تاریخ بروز رسانی : 1400-05-26

رفع خطوط پیشانی با تزریق بوتاکس

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-05-03تاریخ بروز رسانی : 1400-05-28

ارتباط چاقی با درد زانو

دکتر مهدی مؤیدفر[ فوق تخصص جراحی زانو ]تاریخ انتشار : 1400-04-15تاریخ بروز رسانی : 1400-04-24

BMI چیست؟

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-03-04تاریخ بروز رسانی : 1400-05-28

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

خال اوتا و ايتو چيست ؟

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

بوی ناخوشایند کشاله ران و راه های مقابله

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

انواع کربوهیدرات‌ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)

[ 1400-07-01 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

ارتباط بین کم خونی و کم شنوایی

[ 1400-07-01 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

بیماری هیدرآدنیت چیست؟

[ 1400-06-31 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

سونوگرافی دستگاه گوارش برای تشخیص چه بیماری‌هایی انجام می‌شود؟

[ 1400-06-31 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

عوامل تشدیدکننده باز شدن منافذ پوست

[ 1400-06-31 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

توصیه‌هایی جهت کاهش عوارض رنگ مو

[ 1400-06-31 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربردها، معایب و مزایای رادیولوژی

[ 1400-06-31 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آیا آرتروز زانو قابل درمان است؟

[ 1400-06-31 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

پارگی یا سوراخ شدن مثانه

[ 1400-06-31 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

عوارض عدم درمان پارگی رباط صلیبی زانو

[ 1400-06-31 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

درمان افتادگی صورت با هایفوتراپی

[ 1400-06-31 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

راه های جلوگیری از لاغری صورت طی رژیم

[ 1400-06-31 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

[ 1400-06-31 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

مزایای بکارگیری لیزر اندولیفت چیست؟

[ 1400-06-31 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافی

[ 1400-06-31 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

PRP (پی آر پی) مو چیست؟

[ 1400-06-30 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد؟

[ 1400-06-30 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه کسانی می‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

[ 1400-06-30 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

تزریق آنزیم بینی چه کاربردی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

[ 1400-06-30 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

لاغری سریع با رژیم های سخت

[ 1400-06-30 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان غیر جراحی درد ناشی از آرتروز زانو در کلینیک درد

[ 1400-06-29 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

راکوتان چیست؟

[ 1400-06-29 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت