کلینیک پوست صدف - پوست ، مو و زیبایی

فیلر چیست و انواع آن کدام است؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]آدرس وب سایت : www.sadafclinic.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند ، بلوک آ ، طبقه سوم ، کلینیک صدف تلفن مطب : 32240827 - 031

یکی از روشهایی که امروزه به فراوانی در کلینیک های پوست انجام می شود؛ تزریق فیلرهای پوست است. انتقال این مواد از راه تزریق به لایه های مختلف پوست، علاوه بر افزایش حجم، می تواند نتایج جوانسازی پوست را نیز به همراه داشته باشد و در لیفتینگ و رفع چین و چروک های پوست مفید واقع شود. فیلرهای پوستی یا همان پرکننده ها، از لحاظ ساختار و ترکیبات دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله به معرفی آنها و بررسی تاثیراتشان خواهیم پرداخت.

تزریق فیلر از جمله خدماتی است که توسط متخصص پوست در کلینیک صدف اصفهان با بهترین نتایج قابل انجام می باشد. اگر مایل به تزریق فیلر در این مرکز هستید؛ می توانید با شماره تلفن 32240827 - 031 تماس حاصل فرمایید.

انواع فیلر :

فیلر اسید هیالورونیک (HA)

اسید هیالورونیک یک قند طبیعی ژل مانند است که در بدن انسان یافت می شود. وظیفه این ماده در بدن، جمع کردن نواحی مختلف پوست در زمان نیاز است. اسید هیالورونیک با توجه به طبیعی و کم خطر بودن، محبوب ترین نوع فیلر در سطح جهانی به حساب می آید. بااین حال باید به این موضوع توجه داشت که با توجه به طبیعی بودن این ماده و جذب آن توسط بدن، اثرات تزریق اسید هیالورونیک معمولاً ۶ تا ۱۲ ماه نمایان است و پس از آن نیاز به تجدید پروسه تزریق و فیلر دارد.

تزریق اسید هیالورونیک علاوه بر ایجاد اثرات موقت و سریع، کلاژن سازی پوست در محل تزریق را نیز افزایش می دهد. موضوعی که در بلندمدت و پس از چندین تزریق، قابل مشاهده خواهد بود.
با توجه به طبیعی بودن این ماده و وجود اسید هیالورونیک در بدن، استفاده از این روش درمانی با کمترین عوارض ممکن صورت می گیرد. هرچند کیفیت برند داروی استفاده شده می تواند در کاهش عوارض تأثیرگذار باشد.

فیلر هیدروکسیلاپاتیت کلسیم (CaHA)

هیدروکسیلاپاتیت کلسیم، یک ماده بسیار ظریف و میکروسکوپی است که در هنگام تزریق از همبستگی بیشتری در مقایسه با اسید هیالورونیک برخوردار است. با توجه به همین موضوع می توان انتظار داشت که تأثیر فیلر هیدروکسیلاپاتیت کلسیم، از اسید هیالورونیک بیشتر و تا یک سال دوام داشته باشد.
باید به این موضوع دقت داشت که هیدروکسیلاپاتیت کلسیم بیشتر در چربی های عمیق مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً با نظر پزشک در کنار اسید هیالورونیک و برای نواحی خاص بدن تجویز می شود.

فیلر پلی لاکتیک اسید

پلی لاکتیک اسید یک ماده مصنوعی است که در سال های گذشته از آن برای تولید نخ بخیه استفاده می شد. فیلر پلی لاکتیک اسید از انواع فیلر های مستقیم نیست بلکه اثر آن پس از مدت زمانی مشخص و با تحریک کلاژن سازی در محل تزریق نمایان می شود. از این فیلر معمولاً در نیمه پایینی صورت و در محل خطوط خنده، حجم دهی لب و پر کردن گونه استفاده می شود. تزریق پلی لاکتیک اسید در سه یا چهار دوره یک ماهه انجام می شود و معمولاً اثری نیمه دائمی و چندساله دارد. به این موضوع دقت کنید که تنها فیلر پلی لاکتیک اسید مورد تأیید FDA، فیلر Sculptra Aesthetic است.

فیلر پلی متیل متاکریلات (PMMA)

فیلر پلی متیل متاکریلات از انواع فیلر های درشت دانه و دائمی است که اثر آن تا ۵ سال بعد از تزریق باقی می ماند. این ماده مصنوعی نه تنها خطوط خالی پوست را پر می کند بلکه منجر به کلاژن سازی در منطقه تزریق می شود. با توجه به تأثیر طولانی مدت این ماده، پزشکان ترجیح می دهند تا از پلی متیل متاکریلات درترمیم نواحی مختلف صورت استفاده نکنند. پلی متیل متاکریلات دارای عوارضی بیشتر از فیلر های کوتاه مدت است و ممکن است محل تزریق با کبودی و عفونت روبرو شود.

انواع فیلرهای پوستی

فیلر چربی

در این روش کم وبیش تهاجمی، چربی های بدن با استفاده از لیپوساکشن یا تکنیک های دیگر، استخراج می شوند و در نقاط مختلف بدن و صورت تزریق می شوند. این روش هرچند نیاز به استفاده از آرام بخش دارد و ممکن است عوارضی را در محل برداشت و تزریق ایجاد کند، اما از امن ترین تکنیک های فیلر به حساب می آید.

تزریق فیلر

با توجه به اینکه ماده تزریق شده، از بدن خود بیمار استخراج می شود، میزان حساسیت به ماده تا حدود زیادی کاهش می یابد و البته مدت زمان باقی ماندن اثر تزریق فیلر نیز از تکنیک های دیگر، طولانی تر است. استفاده از روش های مختلف تزریق فیلر، به نوع پوست، محل تزریق، فیلر انتخابی و نظر مستقیم پزشک مربوطه ارتباط دارد. پزشک ممکن است پیش از شروع پروسه تزریق فیلر، آزمایش هایی را برای شما تجویز کند تا میزان حساسیت شما به مواد آلرژی زا، مشخص شود.

هرچند بسیاری از فیلر ها خود خاصیت بی حس کنندگی دارند، اما معمولاً ۲۰ دقیقه قیل از شروع درمان، از کرم یا اسپری بی حس کننده در محل تزریق فیلر استفاده می شود. به طورکلی با نظر مستقیم پزشک و کارشناس مربوطه، یکی از سه تکنیک سوراخ کردن، هاشور زدن و روش خطی برای درمان فیلر مورد استفاده قرار می گیرد. در تکنیک سوراخ کردن، سوراخ هایی متعدد در محل مورد نظر در روی پوست و با استفاده از حجم دهی مستقیم ایجاد می شود. این تکنیک معمولاً برای پر کردن چین و چروک های صورت مورد استفاده قرار می گیرد.

در نواحی پر وسعت مثل گونه ها، لب و حتی سینه، از تکنیک هاشور زنی استفاده می شود. تکنیکی که درواقع حجم فیلر را به صورت مساوی در سطوح وسیع تر تقسیم می کند و از ایجاد برامدگی های ناخواسته جلوگیری می کند. روش خطی نیز، تزریق عمیق تر به محل چین و چروک است. در این روش خروج فیلر در هنگام بیرون کشیده شدن سرنگ رخ می دهد. البته باید انتظار داشت که ترکیبی از تمامی روش های معرفی شده را بتوان در تزریق فیلر توسط کارشناس و پزشک آشنا با این تکنیک ها مشاهده کرد.

فیلر برای چه کسانی مناسب نیست؟

هرچند تزریق فیلر را می توان یک روش نه چندان تهاجمی و کم و بیش کم خطر دانست، اما باز هم اشخاصی هستند که کاندیدای مناسبی برای این روش درمانی به حساب نمی آیند.
مبتلایان به دیابت، اختلالات خونریزی دهنده، بیماری های قلبی، بیماری های عصبی عضلانی و اشخاصی با سابقه به حساسیت شدید به مواد شیمیایی، تنها با نظر مستقیم پزشک مرتبط با بیماری باید تزریق فیلر را انجام دهند. علاوه بر این، اشخاص باردار یا افرادی که در حال شیردهی هستند نباید به هیچ وجه از روش های مختلف درمانی فیلر استفاده کنند.به طورکلی افراد سالم و فاقد بیماری های پوستی و حساسیتی که از دخانیات استفاده نمی کنند، بهترین کاندیدا های استفاده از فیلر در نقاط مختلف صورت و بدن هستند.

فیلرهای پوستی چگونه می توانند ظاهر فرد را بهتر کنند؟

در حالی که فیلرهای پوستی گاها به فیلر های رفع چروک نیز شناخته می شوند اما می توانند عملکردی بسیار بیشتر از رفع چروک داشته باشند. فیلرهای پوست در رفع بسیاری از مشکلات رایج مفید هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. صاف کردن خطوط اطراف بینی و دهان: این موارد به خطوط ماریونت، لبخند یا پرانتزی نیز شناخته می شوند.
2. افزایش و بازگردانی حجم از دست رفته گونه و شقیقه
3. کاهش ظاهر خطوط عمودی لب ها
4. برجسته سازی و حجم دهی به لب ها
5. صاف کردن چین های اطراف چانه
6. بهبود تقارن در اجزا صورت

ماندگاری اثر فیلر

هرچند انواعی از فیلرها، دائمی نام گذاری شده اند، اما باز هم می توان تأیید کرد که هیچ کدام از انواع مختلف فیلرها، اثری بسیار بلندمدت را از خود به نمایش نمی گذارند. البته کوتاه مدت بودن اثر فیلر ها از نکات مثبت این تکنیک درمانی و زیبایی به حساب می آید.

در نظر داشته باشید که هرگونه تغییر دائمی در صورت، با نادیده گرفتن تغییرات آینده بدن انسان صورت می گیرد و در بلندمدت ممکن است منجر به نتایجی نامناسب شود. با این اوصاف انواع فیلر ها در گروه های کوتاه مدت چندماهه، میان مدت یک ساله و بلندمدت چندساله قرار می گیرند.

تکنیک ها و مواد کوتاه مدت به دلیل قیمت مناسب و اثرگذاری بیشتر و زیباتر، از محبوب ترین روش های فیلر موجود در بازار هستند. هرچند این روش ها در طول مدت زمان استفاده باید به صورت دوره ای تمدید شوند و تزریق های جدید صورت بگیرد.

اینستاگرام کلینیک صدف

عوارض تزریق فیلر

استفاده از فیلر ها در اغلب موارد بی خطر است، اما هرگونه پروسه پزشکی می تواند در جای خود دارای عوارضی کوتاه مدت و بلندمدت باشد. بااین حال اگر فیلر انتخابی از مواد با کیفیت و طبیعی باشد، انتظار می رود تا عوارضی مثل زخم و کبودی، در چند روز پس از تزریق فیلر کاهش بیابد.
هرچند تزریق مواد بی کیفیت، مراجعه به پزشکان نا آشنا با تکنیک های درمانی فیلر و عدم رعایت بهداشت، می تواند عوارضی دائمی و غیرقابل جبران را برای بیمار به همراه داشته باشد.

مراقبت های مورد نیاز در دوران نقاهت

پیش از تزریق فیلر باید تمامی عوارض قابل انتظار را از پزشک بپرسید و با آمادگی کامل، این پروسه درمانی را آغاز کنید. بهتر است پس از تزریق و تا چند روز، مصرف آب خود را افزایش دهید.
تورم و کبودی تا چند روز پس از تزریق قابل پیش بینی است، اما اگر تورم از نوع پیش رونده بود و یا پس از چند روز کاهش نیافت، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. در مدت درمان باید از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات خودداری کنید. حرارت شدید یا فشار نیز ممکن است نتایج تزریق فیلر را تحت تأثیر قرار دهد.

در صورت پدیدار شدن آثاری همچون ورم، با استفاده از کمپرس یخ می توانید نقطه موردنظر را التیام ببخشید. استرس زیاد نیز می تواند مدت زمان نقاهت را افزایش دهد پس سعی کنید تا توجه خود را از محل تزریق فیلر منحرف کنید. درهرصورت به این موضوع دقت کنید که اثر بیشتر فیلرها، موقت و قابل ترمیم است.

همشهریان گرامی در صورتی که نیازمند اقدامات تشخیصی - درمانی در زمینه پوست می باشید؛ و به دنبال بهترین روش درمانی هستید؛ حتما به متخصص پوست در اصفهان مراجعه نمایید تا به واسطه دانش، تجربه و احاطه بر انواع بیماری های پوستی و اختلالات گوناگونی که در اثر افزایش سن، ژنتیک و عواملی محیطی ایجاد می شود؛ مناسب ترین درمان را برای شما در نظر گیرد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

تزریق ژل به چانه

دکتر جمال الدین حسن زاده[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-06-25تاریخ بروز رسانی : 1400-07-05

مزوژل چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-06-18تاریخ بروز رسانی : 1400-06-22

برجسته‌سازی زاویه فک با تزریق فیلر

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-06-08تاریخ بروز رسانی : 1400-06-09

تزریق ژل اس وی اف چگونه است؟

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1400-05-30تاریخ بروز رسانی : 1400-05-31

مزایای تزریق ژل بینی در مقایسه با جراحی

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-05-27تاریخ بروز رسانی : 1400-05-29

فواید تزریق فیلر برای کانتورینگ صورت

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-05-24تاریخ بروز رسانی : 1400-05-26

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

خال اوتا و ايتو چيست ؟

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

بوی ناخوشایند کشاله ران و راه های مقابله

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

انواع کربوهیدرات‌ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)

[ 1400-07-01 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

ارتباط بین کم خونی و کم شنوایی

[ 1400-07-01 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

بیماری هیدرآدنیت چیست؟

[ 1400-06-31 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

سونوگرافی دستگاه گوارش برای تشخیص چه بیماری‌هایی انجام می‌شود؟

[ 1400-06-31 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

عوامل تشدیدکننده باز شدن منافذ پوست

[ 1400-06-31 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

توصیه‌هایی جهت کاهش عوارض رنگ مو

[ 1400-06-31 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربردها، معایب و مزایای رادیولوژی

[ 1400-06-31 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آیا آرتروز زانو قابل درمان است؟

[ 1400-06-31 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

پارگی یا سوراخ شدن مثانه

[ 1400-06-31 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

عوارض عدم درمان پارگی رباط صلیبی زانو

[ 1400-06-31 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

درمان افتادگی صورت با هایفوتراپی

[ 1400-06-31 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

راه های جلوگیری از لاغری صورت طی رژیم

[ 1400-06-31 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

[ 1400-06-31 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

مزایای بکارگیری لیزر اندولیفت چیست؟

[ 1400-06-31 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافی

[ 1400-06-31 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

PRP (پی آر پی) مو چیست؟

[ 1400-06-30 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد؟

[ 1400-06-30 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه کسانی می‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

[ 1400-06-30 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

تزریق آنزیم بینی چه کاربردی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

[ 1400-06-30 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

لاغری سریع با رژیم های سخت

[ 1400-06-30 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان غیر جراحی درد ناشی از آرتروز زانو در کلینیک درد

[ 1400-06-29 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

راکوتان چیست؟

[ 1400-06-29 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت