دکتر هما فاتحی - پوست و مو

روش انجام میکرونیدلینگ

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drfatehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک B ، طبقه سوم ، واحد 309 تلفن مطب : 32245018 - 031

میکرونیدلینگ از طریق PCI یا درمان به روش القای کلاژنی عمل می کند. میکرونیدلینگ، روش نسبتاً جدیدی است که از طریق ایجاد تعداد زیادی کانال میکرو در پوست، باعث تحریک کلاژن سازی و بازسازی پوست می شود. میکرونیدلینگ با واردکردن تعدادی سوزن بسیار نازک و استریل که با عمق و سرعت تعیین شده توسط پزشک به طور هم زمان وارد لایه دوم پوست (درم) شده و میلیون ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد می کند، عمل می نماید. به این ترتیب، فرآیند ترمیم و بازسازی پوست تحریک شده، فاکتورهای رشد سلولی آزاد می شود و تکثیر فیبروبلاست ها باعث تولید رشته های کلاژن و الاستین جدید می شود، در نهایت ضخامت لایه سطحی پوست (اپیدرم) افزایش می یابد و پوست قوام و استحکام بیشتری پیدا می کند.

میکرونیدلینگ یکی از روشهای چند منظوره در کلینیک های پوست است که علاوه بر جوانسازی و رفع چین و چروکهای پوست، به درمان مشکلاتی از قبیل اسکار آکنه نیز می پردازد. میکرونیدلینگ در اصفهان از جمله اقداماتی است که توسط دکتر هما فاتحی قابل انجام می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با مطب ایشان، با شماره تلفن 32245018 - 031 تماس خاصل فرمایید.

روش های انجام میکرونیدلینگ

1. روش دستی

با استفاده از وسیله ای بنام درمارولر (derma roller) انجام می شود، در مارولر استوانه اى پوشیده شده از نیدل (سوزن) هاى بسیار ظریف از جنس استیل است که توسط درمانگر در جهات مختلف، روى پوست بیمار حرکت مى کند و منافذ بسیار ریزى، در پوست ایجاد مى کند، عمق این منافذ ثابت بوده و بسته به درمارولری که استفاده می شود، طول نیدل هاى درمارولر، از 5/0 تا 2 میلی متر متغیر است و بدون ایجاد هیچ مشکلى ظرف ٣-٢ روز بهبود مى یابد.

2. با استفاده از دستگاه

توسط پزشک انجام می شود و با استفاده از دستگاهی که باسرعت بسیار بالا و با دقت زیاد، یک کارتریج مخصوص که یک صفحه پوشیده از سوزن های ظریف است را در عمق مشخص وارد پوست می کند. تعداد میکروکانال هایی که با این روش در پوست ایجاد می شود، قابل مقایسه با روش دستی درمارولر نیست، به همین علت نتایج درمانی و بهبودی حاصله، بسیار چشمگیر است. عمق نفوذ از 0/2 تا 2/7 میلی متر قابل تنظیم است و در نواحی حساس مثل پلک فوقانی و تحتانی و دور لب قابل انجام است.

نکته مهم در میکرونیدلینگ، استفاده از دستگاه مناسب و با کیفیت است.

روش انجام میکرونیدلینگ

روش انجام میکرونیدلینگ

در ابتدا پوست ناحیه موردنظر را تمیز و ضدعفونی می کنیم. سپس به دلیل کار با سوزن که ممکن است تا حدی دردناک باشد از بی حسی موضعی روی سطح پوست استفاده می شود. در هنگام میکرونیدلینگ هر چند وقت یک بار مایعی با استفاده از سرنگ روی سطح پوست ریخته می شود که با توجه به نیاز پوست و تشخیص پزشک می تواند مختلف باشد. این مایع می تواند مزوتراپی، انواع ویتامین ها، اسید هیالورونیک و یا کیوتن و سایر املاحی که برای جوان سازی پوست، ضد چروک، روشن کننده پوست و مواد مغذی دیگر باشد.

با توجه به ضایعه ای که می خواهیم درمان کنیم این مایع، انتخاب می شود و همراه با میکرونیدلینگ می توان استفاده کرد که به این روش external usa گفته می شود. بنابراین علاوه بر میکرونیدلینگ که خودش روش مؤثری برای جوان سازی پوست می باشد، موادی هم که روی سطح پوست ریخته می شود می تواند مکمل کار باشد. فشار دست برای میکرونیدلینگ باید خیلی ملایم باشد. میزان نفوذ سوزن باید کنترل شده باشد. با توجه به نوع ضایعه ای که می خواهیم درمان کنیم، میزان ورود سوزن و تعداد تکرار کار (چرخش کارتریج روی سطح پوست) متغیر است. اگر ضایعات سطحی باشد و روی ناحیه صورت باشد طبیعتاً باید با درجات ملایم تر انجام شود و اگر ضایعات و اسکارها عمیق تر باشند عمق نفوذ سوزن هم باید بیشتر باشد.

موارد کاربرد میکرونیدلینگ

 1. رفع جاى جوش، اسکار آکنه و جاى زخم، جای آبله مرغان، سوختگی و …
 2. درمان ترک های پوستى (stretch marks) ناشی از بارداری و لاغری و …
 3. جوانسازى پوست،رفع چین و چروک و منافذ باز پوست
 4. مزونیدلینگ (ترکیب میکرونیدلینگ و مزوتراپی) که رساندن ویتامین ها و دارو به لایه های عمقی پوست است.
 5. افزایش استحکام و قوام پوست
 6. درمان ریزش مو و کمک به رشد مجدد موها
 7. درمان چین و چروک دور چشم

کاربردها و مزایای میکرونیدلینگ:

1-بهبود منافذ باز پوست(کاهش اندازه روزنه های پوست)

2-میکرونیدلینگ جهت بهبود اسکارهایی که در اثر آکنه، سوختگی یا جراحی ایجادشده اند.

3-میکرونیدلینگ جهت درمان استریا (ترک های ناشی از چاقی یا بارداری): به دلیل چاقی، لاغری و یا حاملگی فشار شدیدی به پوست وارد می شود و باعث به وجود آمدن ترک پوستی می شود، با استفاده از میکرونیدلینگ می توان تا حد زیادی این حالت پوست را بهبود بخشید.

4-میکرونیدلینگ صورت جهت درمان جای جوش و آکنه و رفع تیرگی پوست: برای از بین بردن جای جوش می بایست از تکنیک ترمیم سازی مجدد استفاده نمود و این کار توسط میکرونیدلینگ قابل انجام است.

5-میکرونیدلینگ جهت بهبود چروک های سطحی: بیشترین استفاده از میکرونیدلینگ در جهت رفع چین و چروک صورت است. با گذشت زمان و بالا رفتن سن تولید کلاژن در پوست کاهش پیدا می کند و موجب ظهور چروک می شود. با استفاده از میکرونیدلینگ و مواد مغذی که در حین کار به پوست تزریق می شود موجب تولید کلاژن و بهبود چین و چروک می شود.

6-میکرونیدلینگ را می توان در نقاط حساس پوست مانند بینی، گردن، دور چشم و …نیز استفاده کرد.

7-هزینه میکرونیدلینگ در مقایسه با روش های جوان سازی دیگر (مانند لیزر) کمتر بوده و قابل استفاده برای هر رنگ پوستی می باشد.

8-میکرونیدلینگ برای درمان ریزش مو و کمک برای رشد مجدد موها:
با توجه به اینکه این روش تأثیر مثبتی در جوان سازی پوست و تحریک فاکتورهای رشد داشته ، به همین دلیل از این روش برای موارد دیگر نیز استفاده شد و تجربه ای که طی این سال ها با این روش برای افزایش رشد مو و جلوگیری از ریزش مو به دست آمده مثبت بوده و خواهان زیادی داشته. میکرونیدلینگ باعث افزایش خون رسانی به پوست شده و با رسیدن مواد مغذی به ناحیه موردنظر سبب رشد مجدد مو می شود.

9-میکرونیدلینگ برای رشد ابرو:
برای بهبودی کم پشتی ابروها و همچنین جلوگیری از ریزش آن ها نیز می توان از روش میکرونیدلینگ استفاده نمود. این روش هیچ عارضه ای بر روی پوست ابرو باقی نمی گذارد. لازم به ذکر است که به دلیل نزدیکی به چشم و حساس بودن کار، انجام دادن آن را حتماً به پزشک با تجربه بسپارید. برای این کار باید از دستگاه و سوزن های استاندارد استفاده کرد در غیر این صورت پوست بیمار دچار عوارضی خواهد شد که آزار دهنده و خطرناک است.

10-رفع خط خنده

11- افزایش قوام و استحکام پوست

سوزن هایی که در کارتریج دستگاه تعبیه شده از نظر استاندارد باید کاملاً قابل نفوذ و خوب باشند که باعث ایجاد ضایعات اضافی روی سطح پوست نشود.

افراد نامناسب جهت انجام میکرونیدلینگ

 1. کسانى که ترکیبات رتینویید خوراکى یا موضعى مثل قرص روآکوتان و کرم ایزوترتینویین (کترل، لوکاسید و….) درسه ماه گذشته مصرف کرده اند و یا سایر روش های درمانى اسکار مثل لیزر یا درم ابریژن در ۶ هفته گذشته انجام داده اند.
 2. هر نوع عفونت فعال در هر قسمت از بدن.
 3. آکنه فعال در صورت
 4. سابقه ایجاد گوشت اضافه (keloid) در محل زخم

مراقبت های بعد از انجام میکرونیدلینگ

جلسات لازم جهت انجام میکرونیدلینگ

مراجعه کننده نباید انتظار داشته باشد که با یک جلسه درمان به نتیجه قطعی برسد (مخصوصاً برای بهبود جای زخم یا آکنه یا ترک پوست) ولی بعد از یک جلسه حتماً متوجه تغییرات مثبت پوست خود خواهد شد. تعداد جلسات برای افراد مختلف به دلیل متفاوت بودن نوع مشکل پوستی متغیر است. ولی به طور معمول فاصله درمانی بین 4 تا 6 هفته یک بار می باشد و تعداد جلسات درمان هم حدوداً 4 تا 6 جلسه می تواند باشد. انجام کار در هر جلسه بین 20 دقیقه تا یک ساعت زمان می برد.

عوارض میکرونیدلینگ

1-بعد از میکرونیدلینگ ممکن است قرمزی، التهاب و ورم خفیف در ناحیه به وجود آید که این موضوع عادی است و جای نگرانی نیست. یک تا دو هفته پس از میکرونیدلینگ پوست نرم تر و شفاف تر شده اما ماه بعد اثر کامل این درمان مشهود می گردد.
2-به وجود آمدن حساسیت های پوستی (قبل از اقدام به میکرونیدلینگ حتماً حساسیت های پوستی خود را با دکتر مطرح کنید).
3-تیره شدن پوست (در صورتی ایجاد می شود که میزان فشار وارد شده به پوست مناسب نباشد، بنابراین حتماً باید انجام این کار توسط پزشک انجام شود).
4-عفونت پس از عمل:
کانال های ریزی که روی پوست در اثر سوزن ایجادشده اند ظرف مدت یک ساعت بسته می شوند. میکرونیدلینگ تحت شرایط کلینیک انجام می شود بنابراین بروز عفونت پس از عمل بعید است. افرادی که این عمل را در آرایشگاه ها انجام می دهند ممکن است با مشکلات زیادی ازجمله عفونت مواجه شوند.

هزینه میکرونیدلینگ

هزینه این عمل زیبایی بسته به طول و تعداد جلسات درمان و همچنین میزان آسیب دیدگی پوست متفاوت است.

تزریق ژل لب یکی از اقدامات رایج، آسان و مقرون به صرفه است که گاها می تواند تاثیر شگفت انگیزی بر ایجاد تناسب اجزای صورت و زیبایی چهره داشته باشد. یکی از مهمترین نکات حائز اهمیت در مورد افزایش حجم لبها با فیلر، انتخاب پزشکی است که قادر است با بکارگیری تکنیک درست تزریق و استفاده از بهترین انواع فیلر، با کمترین عوارض، به لبها زیبایی بخشد. شما می توانید برای بهترین تزریق ژل لب در اصفهان به مراکز مجاز و پزشکان معتبر مراجعه نمایید و با این کار موفقیت عمل خود را تضمین کنید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

مزوژل چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-06-18تاریخ بروز رسانی : 1400-06-22

کاربرد لیزر اربیوم در کلینیک های پوست

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-05-25تاریخ بروز رسانی : 1400-05-26

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان زخم پوست سر

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

شاداب و سلامت نگهداشتن موها در تابستان

دکتر سهیلا طاهری [ متخصص پوست و مو ]

درد سوزشی و بی حسی ران

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

11 سوال در ارتباط با پلاسما تراپی

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

انواع کربوهیدرات‌ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)

[ 1400-07-01 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

ارتباط بین کم خونی و کم شنوایی

[ 1400-07-01 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

بیماری هیدرآدنیت چیست؟

[ 1400-06-31 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

سونوگرافی دستگاه گوارش برای تشخیص چه بیماری‌هایی انجام می‌شود؟

[ 1400-06-31 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

عوامل تشدیدکننده باز شدن منافذ پوست

[ 1400-06-31 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

توصیه‌هایی جهت کاهش عوارض رنگ مو

[ 1400-06-31 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربردها، معایب و مزایای رادیولوژی

[ 1400-06-31 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آیا آرتروز زانو قابل درمان است؟

[ 1400-06-31 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

پارگی یا سوراخ شدن مثانه

[ 1400-06-31 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

عوارض عدم درمان پارگی رباط صلیبی زانو

[ 1400-06-31 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

درمان قطعی افتادگی صورت با هایفوتراپی

[ 1400-06-31 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

راه های جلوگیری از لاغری صورت طی رژیم

[ 1400-06-31 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

[ 1400-06-31 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

مزایای بکارگیری لیزر اندولیفت چیست؟

[ 1400-06-31 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تشخیص ناتوانی جنسی ناشی از نشت وریدی آلت با سونوگرافی

[ 1400-06-31 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

PRP (پی آر پی) مو چیست؟

[ 1400-06-30 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد؟

[ 1400-06-30 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه کسانی می‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

[ 1400-06-30 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

تزریق آنزیم بینی چه کاربردی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

[ 1400-06-30 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

لاغری سریع با رژیم های سخت

[ 1400-06-30 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان غیر جراحی درد ناشی از آرتروز زانو در کلینیک درد

[ 1400-06-29 ]دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

راکوتان چیست؟

[ 1400-06-29 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت