دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم

علل ایجاد و روشهای درمان افتادگی ابرو

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]آدرس وب سایت : www.dreshraghi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، چهارباغ بالا ، مجتمع كوثر 2 ، طبقه سوم ، واحد 527 تلفن مطب : 36205114 - 031

عملکرد اصلی ابرو جلوگیری از ورود عرق یا سایر رطوبت ها مانند بارش باران به درون چشم است. ساختار جلوآمده ی استخوان زیر ابرو نیز سایه بانی برای چشم ایجاد می کند و چشم را از نور خورشید محافظت می کند. افتادگی ابرو به شکل نامناسب ابرو گفته می شود که در آن، ابرو از جایگاه اصلی خود جابجا شده و در محلی پایین تر از محل طبیعی خود جای بگیرد.

افتادگی ابرو گاهی ممکن است به حدی باشد که در دید جانبی افراد اختلال ایجاد کند. همچنین افتادگی ابرو می تواند با تاثیر بر ظاهر فرد، اعتماد به نفس آنها را نیز کاهش دهد.

شما می توانید برای درمان افتادگی ابرو به دکتر بهرام اشراقی فلوشیپ جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت از مطب تهران با شماره های 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره 03136205114 تماس حاصل فرمایید.

علائم افتادگی ابرو چیست؟

افتادگی ابرو می تواند موجب شود تا چشمان و صورت فرد خسته یا ناراحت به نظر بیایند، در حالی که فرد هم استراحت کافی داشته و هم از لحاظ روانی در وضعیت مناسبی است. در صورتی که افتادگی ابرو وضعیت حادی پیدا کند ممکن است بافت بالای چشم به مقابل چشم بیفتد و در بینایی فرد از جمله در دید جانبی اختلال ایجاد کند.

درمان افتادگی ابرو

علل ایجاد افتادگی ابرو چیست؟

افتادگی ابرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این مشکل می تواند توارثی یا اکتسابی باشد اما بیشترین شکل آن اکتسابی است. اصلی ترین دلایل افتادگی ابرو شامل موارد زیر می شوند:

افزایش سن: معمول ترین دلیل افتادگی ابرو، افزایش سن است. با افزایش سن سلول های بدن نیز پیر شده و کم کم عملکرد خود را از دست می دهند. سلول های عضلات صاف صورت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در اثر پیری سلول ها، ممکن است بافت های پیشانی و ابروها نیز شل شده و شکل آویزانی به خود بگیرند.

آسیب و تروما: آسیب به اعصاب کنترل کننده ی عضلاتی که مسئول نگه داشتن ابرو در جایگاه خود هستند نیز می تواند موجب افتادگی ابرو شود. با آسیب این اعصاب، پیام عصبی مبنی بر انقباض یا کشیدگی عضلات نیز قطع شده و عضلات شل و آویزان می شوند.

افتادگی ابروی میوژنیک: بیماری های میوژنیک بیماری هایی هستند که عضلات ارادی بدن را درگیر می کنند. در این حالت معمولا عضلات به دلیل اختلال در عملکرد فیبرهای عضلانی دچار ضعف می شوند. میوپاتی عضلات صورت می تواند به افتادگی ابرو منجر شود. از بیماری های شایع که منجر به میوپاتی می شوند می توان به دیستروفی میوتونیک و میاستنی گراویس اشاره کرد.

عفونت: برخی عفونت ها نیز می توانند منجر به افتادگی ابرو شوند. بعنوان مثال آلودگی با ویروس واریسلا زوستر که منجر به سندروم رامسی هانت (Ramsay Hunt syndrome) می شود موجب فلج صورت می شود. آلودگی با ویروس های هرپس، پولیو، HIV، وست نیل (West Nile) نیز با اختلال در عملکرد اعصاب صورت می توانند موجب افتادگی ابرو شوند. باید توجه داشت که عفونت ها تنها محدود به موارد ذکرشده نیست و عوامل عفونی دیگری که کمتر شایع هستند نیز می توانند موجب افتادگی ابرو شوند.

افتادگی ابرو القاءشده با اسپاسم: برخی بیماری های توارثی یا اکتسابی که منجر به اسپاسم های عضلات صورت و اطراف ابرو می شوند می توانند به جابجایی ابرو از جایگاه خود منجر شوند. ممکن است این جابجایی ها در نهایت به افتادگی دائمی ابرو منجر شوند.

نئوپلاسم بافت ها: نئوپلاسم به تجمع غیرطبیعی سلول های بافتی در یک نقطه از بدن گفته می شود. علت ایجاد نئوپلاسم، رشد غیرطبیعی و بیش از حد سلول ها است. نئوپلاسم می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد که به حالت بدخیم آن سرطان گفته می شود. نئوپلاسم در اعصاب صورت یا سایر بافت های غیرعصبی مرتبط با اعصاب می توانند به اختلال در عملکرد سلول های عصبی منجر شده و افتادگی ابرو را ایجاد کنند.

افتادگی ابرو در اثر آسیب های ناشی از جراحی: برخی جراحی های مربوط به صورت، از جمله ناحیه ی اطراف ابرو، ممکن است با خطای پزشک جراح به آسیب اعصاب یا عضلات مرتبط با ابرو منجر شوند و افتادگی ابرو را ایجاد کنند. تزریق بوتاکس در حالتی که به درستی صورت نگیرد نیز می تواند به فلج عضلات ابرو منجر شود. این مشکلات در کمتر از یک درصد جراحی ها رخ می دهند.

علاوه بر عوامل ذکرشده، آسیب های ناشی از تابش آفتاب و برخی عوامل توارثی دیگر نیز می توانند به افتادگی ابرو منجر شوند.

آدرس اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

درمان افتادگی ابرو:

درمان افتادگی ابرو به شکل، علت ایجاد، شدت و مهم تر از همه هدف بیمار از درمان بستگی دارد. معمولا برای افتادگی ابروی ناشی از افزایش سن، جراحی توصیه می شود. در ادامه به دو رویکرد درمانی افتادگی ابرو اشاره می کنیم:

رویکرد اول؛ درمان افتادگی ابرو به روش غیرجراحی:

در صورتی که فرد زمان کافی برای صبرکردن جهت بهبود شرایط پس از جراحی نداشته باشد یا شدت افتادگی ابرو زیاد نباشد می تواند از روش های غیرجراحی برای بهبود افتادگی ابروی خود استفاده کند. روش های غیرجراحی برای درمان افتادگی ابرو شامل موارد زیر هستند:

تزریق بوتاکس: یکی از روش های مرسوم برای لیفت ابرو، بوتاکس است. در این روش عضلات زیر پوست شل می شوند. ابروها به دو عضله ی اصلی متصل هستند که یکی از آنها ابروها را پایین می کشد و یکی از آنها ابروها را بالا نگه می دارد. استفاده از بوتاکس برای شل کردن عضله ای که موجب پایین کشیده شدن ابرو می شود می تواند افتادگی ابرو را درمان کند.

استفاده از فیلرهای تزریق شونده: این روش کمک می کند تا افتادگی ابرو کاهش بیابد و ویژگی های طبیعی خود را بازیابد. روش های تزریق بصورت کم تهاجم هستند و افراد می توانند یک روز پس از تزریق به فعالیت های معمول خود باز گردند.

پیوند چربی: در این روش ابتدا از بخش هایی از بدن که دارای چربی اضافی است مقداری بافت چربی جدا می شود. چربی های جداشده به محل موردنظر در نزدیکی ابرو پیوند زده می شوند. همچنین چون در بافت چربی، سلول های بنیادی وجود دارد، لذا این روش به مدت زمان زیادی تاثیر درمانی خود را خواهدداشت.

لیفت ابرو با پلاسمای حاوی پلاکت (روش PRP): این روش درمانی نیز روشی بر پایه ی تزریق است که در آن از خون خود افراد استفاده می گردد. خون پس از سانتریفوژشدن به محل موردنظر تزریق می گردد. معمولا این روش با سایر روش ها مانند بوتاکس، فیلرها یا لیزرتراپی بکار گرفته می شود.

لیزرتراپی: این روش برای از بین بردن چین و چروک پوست و نیز لیفت ابرو استفاده می شود. در این روش با استفاده از لیزر، سلول های سطحی پوست از بین می روند. انتظار می رود پس از ایجاد سلول های جدید در محل لیزرشده، این سلول ها ویژگی های سلول های سالم را داشته باشند.

رادیوتراپی: این روش موجب القای تولید کولاژن می شود. در این روش از امواج فراصوتی برای تحریک سلول ها به تولید کلاژن استفاده می گردد.

لیفت ابرو با نخ: در این روش، ابرو تا حد پایین تا متوسطی توسط نخ هایی نازک در زیر پوست ابرو و پیشانی بالا کشیده می شود. این روش یک روش دائمی نیست و پس از یک تا یک و نیم سال دوباره علائم افتادگی ابرو بروز خواهندکرد.

رویکرد دوم؛ درمان افتادگی ابرو به روش جراحی:

روش های جراحی مختلفی برای درمان افتادگی ابرو وجود دارند که بسته به شرایط و نیاز فرد و نیز شدت افتادگی ابرو انتخاب می شوند. از جمله جراحی های موجود برای درمان افتادگی ابرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان افتادگی ابرو به روش جراحی کلاسیک یا سنتی: این روش جراحی که قبلا متداول ترین روش جراحی بوده است، تحت بیهوشی صورت می گیرد. در این روش یک برش در بالای گوش ایجاد می شود و با خط رویش مو ادامه می یابد و در بالای گوش مقابل به پایان می رسد. با بالاآوردن پوست پیشانی، بافت های چربی، عضلات وسایر بافت های موجود در پیشانی به محل طبیعی خود جابجا می شوند. پس از اتمام دستکاری بافت های پیشانی، پوست اضافی بریده شده و برش ایجادشده دوباره بسته می شود.

لیفت اندوسکوپیک ابرو: امروزه این روش معمول ترین روش برای درمان افتادگی جراحی به شمار می رود. این جراحی نوعی روش جراحی کمتر تهاجمی است که تحت بیهوشی انجام می گیرد. در این جراحی ابتدا برش هایی در محل رویش موها ایجاد می شوند که قابل مشاهده نیستند. سپس بافت مربوط به ابرو به دقت بالا کشیده می شوند. این روش درمانی نسبت به روش سنتی سرعت بهبود بیشتری داشته و کبودی پس از جراحی نیز کمتر است.

جراحی لیفت ابرو با برش محدودشده (Limited Incision Brow Lift): این روش جراحی نیز مانند روش اندوسکوپیک است با این تفاوت که شامل برشی بزرگتر از برش ایجادشده در روش اندوسکوپیک است. معمولا این جراحی همراه با جراحی پلک ها صورت می گیرد و پس از تنظیم ساختارهای مرتبط با ابرو، بافت های مربوط به پلک نیز ممکن است دستکاری شوند.

جراحی لیفت ابروی مستقیم: این جراحی می تواند تحت بی حسی موضعی و در کلینیک نیز صورت بگیرد. در این جراحی، برش دقیقا در بالای ابروی افتاده صورت می گیرد. بافت چربی و پوست اضافی از محل جراحی برداشته شده و سپس دوباره محل برش بسته می شود. این روش جراحی برای ابروهایی که بصورت غیرمتقارن دچار افتادگی شده اند مناسب است.

علاوه بر روش های جراحی بیان شده روش های جراحی دیگری نیز وجود دارند که کمتر متداول هستند. این روش ها معمولا برای افتادگی های غیر متقارن ابرو یا بهبود وضعیت سلول های عصبی یا عضلانی ممکن است به کار روند. انتخاب بهترین روش درمانی برای افتادگی ابرو بسته به نظر پزشک و شرایط بیمار دارد. همچنین هر کدام از روش های بیان شده دارای عوارض و مزایایی هستند که باید به آنها نیز توجه نمود.

دكتر بهرام اشراقى فوق تخصص پلاستيك و ترميمى چشم، با دانش علمى و عملى و چاپ مقالات متعدد و كتاب در مورد بيماريهاى اين ناحيه، در زمينه بلفارپلاستى پلك فوقانى و تحتانى جهت رفع پف الودگى پلكها ، ليفت آندوسکوپی پیشانی و ابرو، تزريق بوتاكس و ژل، درمان افتادگى پلك، درمان انسداد مجراى اشكى شيرخواران و بالغين، شكستگي هاى كاسه چشم و كارگزارى پروتزهاى چشمى در خدمت شما مى باشد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

رفع افتادگی خفیف ابرو با بوتاکس

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-11-02تاریخ بروز رسانی : 1400-11-03

رفع گودی شقیقه و لیفت ابرو با تزریق فیلر

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-08-16تاریخ بروز رسانی : 1400-08-17

روشهای غیر جراحی لیفت ابرو

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1400-05-14تاریخ بروز رسانی : 1400-05-16

درمان درد شانه با تزریق داخل مفصل

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

علت زود جذب شدن ژل لب چیست؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

موارد قابل تشخیص در سونوگرافی تیروئید

دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

انواع قارچ های پوستی و راه های درمان آن

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

بیماری فیبروکیستیک پستان چیست؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

زگیل تناسلی را جدی بگیریم

دکتر محمد رضا قرائتی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

آشنایی با انواع اگزمای پوست و راهکارهای درمانی آن

[ 1401-03-18 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

تزریق اپیدورال برای درمان سیاتیک، کمر درد و گردن درد

[ 1401-03-18 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کرایوتراپی یا فریز کردن بهترین درمان زگیل تناسلی

[ 1401-03-18 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

تصویربرداری مجاری و غدد لنفاوی (لنفوسیتی گرافی) چیست؟

[ 1401-03-18 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

درمان زانو درد با فیزیوتراپی

[ 1401-03-18 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

باورهای غلط درباره سفید شدن موها

[ 1401-03-18 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

درباره لکه های پیری بیشتر بدانید.

[ 1401-03-18 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سونوگرافی مقعدی چیست و به چه دلیل انجام میشود؟

[ 1401-03-18 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

احتباس ادرار و انسداد مجاری ادراری، علل و درمان

[ 1401-03-18 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

همه چیز در مورد راکوتان

[ 1401-03-18 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم

[ 1401-03-18 ]دکتر مهین عباسپور [ پوست ، مو و زیبایی ]

درمان درد شانه با تزریق داخل مفصل

[ 1401-03-18 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

علت و درمان ریزش سکه ای ریش آقایان

[ 1401-03-16 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا در سونوگرافی NT جنسیت جنین مشخص میشود؟

[ 1401-03-16 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

آشنایی با عملکرد رادیوفرکوئنسی در درمان درد

[ 1401-03-16 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

آشنایی با کربوکسی تراپی دور چشم

[ 1401-03-16 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مهمترین نکات بعد از لیزر موهای زائد

[ 1401-03-16 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

سکته مغزی خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

[ 1401-03-16 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

ضرورت انجام سونوگرافی کالر داپلر در بارداری

[ 1401-03-16 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

کاربرد، مزایا و معایب ارتوکین تراپی چیست؟

[ 1401-03-16 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

اسپرماتوسل (کیست حاوی اسپرم) چیست؟

[ 1401-03-16 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

آیا برداشتن خال صورت عوارض دارد؟

[ 1401-03-16 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت