دکتر محسن سلیمانی - پوست و مو

معرفی بهترین داروهای درمان ریزش مو

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drsoleimani.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، بعد از اورژانس بیمارستان شریعتی ، طبقه دوم بانک آینده ،کلینیک پوست ومو بهین تلفن مطب : 36290689 - 031

ریزش مو یکی از مشکلات شایعی است که افراد زیادی با آن مواجه هستند. ریزش موی بیش از حد که باعث کم پشتی، طاسی و یا کچلی می شود، نوعی بیماری محسوب می شود و باید با آن مقابله کرد. روش های زیادی برای مقابله با این مشکل وجود دارد. استفاده از داروهای درمان ریزش مو یکی از این روش های کم خطر هستند. استفاده از داروها، علاوه بر این که عوارض جراحی را ندارند، به خوبی بر عمل اثر کرده و در پیشگیری و درمان ریزش موثر هستند. داروهای زیادی برای درمان ریزش مو وجود دارد که در انتخاب آنها باید علت ریزش مو، شرایط فیزیکی و جنسیت را در نظر گرفت. داروهای درمان ریزش مو، طیف وسیعی از داروها هستند که به روش های مختلفی اقدام به درمان می کنند. برخی از آنها روی فولیکول های مو اثر می گذارند، برخی از آنها چربی سر را تنظیم می کنند و برخی دیگر سلامت گرافت مو را افزایش می دهند. در ادامه بهترین داروهای درمان ریزش مو معرفی میشود.

کلینیک تخصصی بهین در اصفهان از تکنیک پیشرفته و نوین لیزرتراپی پس از کاشت مو استفاده میشود. بدین منظور از دستگاه لیزری استفاده می شود که به طور اختصاصی به همین منظور ساخته شده است و پرتوهای درمانی لیزر کم توان (لیزر سرد) را به طور مستقیم به سر می تاباند. در این مجموعه لیزرتراپی روشی موثر برای درمان ریزش مو نیز شناخته می شود. همچنین در صورتی که شما دچار ریزش مو و یا کم پشت شدن به علت های مختلف هستید، لیزرتراپی می تواند به شما در بازگرداندن موها و اعتماد به نفستان کمک کند. علاوه براین در کلینیک بهین اصفهان، روشهای دیگری نیز مانند مزوتراپی و پی آر پی برای درمان ریزش مو و پرپشت شدن مو وجود دارد. جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه روشهای درمان ریزش مو و رزرو نوبت می توانید با شماره تلفن 36290689 - 031 تماس حاصل فرمایید.

علل ریزش مو

انواع الگوی ریزش مو

آندروژن آلوپسی

این مورد زنان و مردان را تحت تأثیر قرار می دهد؛ اما در مردان رایج تر است. این مسئله معمولاً طاسی الگوی مردانه گفته می شود و می تواند بر مردان در سال های نوجوانی و یا اوایل دهه 20 تأثیر بگذارد. به طور معمول، این نوع آلوپسی باعث کاهش تدریجی مو می شود که در نهایت منجر به ریزش یا کاهش بیشتر مو سر می شود. این رایج ترین نوع آلوپسی است که باعث ریزش مو زود هنگام می شود.

آلوپسی کناره های سر

این رایج ترین شکل طاسی است و معمولاً جای نگرانی نیست چون به ریزش موی طبیعی با افزایش سن اشاره می کند.

آلوپسی کلی و کامل

این مورد باعث می شود موی تمام بدن از جمله ابروها، مژه ها، مو روی بازوها، پاها و صورت و همچنین پوست سر بریزد.

انواع دیگر آلوپسی وجود دارد که برخی از آنها عمدتاً کودکان، زنان و افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهند و یا از شرایط روانی ناشی می شوند. برخی از آنها به طور معمول با اختلالات دیگر، به ویژه اختلالات هورمونی و اختلالات تغذیه دیده می شوند.

معرفی بهترین داروهای درمان ریزش مو

تشخیص ریزش مو

  1. آزمایش خون. این مورد به شرایط پزشکی پوشش داده نشده مرتبط با ریزش مو مانند بیماری تیروئید کمک میکند.
  2. تست کشش. پزشک به آرامی مقداری از موهایتان را میکشد تا ببیند چه مقدار ریزش مو دارید. این مورد در تعیین مرحله ریزش کمک میکند.
  3. بیوپسی پوست سر. پزشک نمونه هایی از پوست یا چند تار موی کنده شده از پوست سر را برای بررسی ریشه های مو خراش میدهد که میتواند در تعیین عامل عفونی که باعث ریزش مو شده موثر باشد.
  4. میکروسکوپ نوری. پزشک از ابزار ویژه برای بررسی موهای کنده شده استفاده میکند. میکروسکوپ نوری اختلالات احتمالی پوشش داشته نشده از ساقه مو را تعیین میکند.

داروهای ریزش مو

برای آشنایی بیشتر با تأثیر و کاربرد داروهای ضد ریزش مو، در ادامه برخی از انواع مهم ترین داروهایی که برای درمان ریزش مو تجویز می شوند را بررسی می کنیم. این داروها از نوع خوراکی، تزریقی و مالشی به صورت موضعی هستند.

۱. ماینوکسیدیل

یکی از اصلی ترین داروهای ضد ریزش مو، هم برای مردان و هم برای زنان داروی ماینوکسیدیل ۵% است. به آن ماینوکسیدیل موضعی نیز گفته می شود. ماینوکسیدیل به عنوان داروهای موضعی (مانند محلول/لوسیون موضعی و فوم) موجود است که ممکن است برای مردان و زنان استفاده شود. این داروی موضعی مستقیماً روی پوست سر اعمال می شود. اگر درمان با ماینوکسیدیل متوقف شود، روند طاسی معمولاً از سر گرفته خواهد شد. موهایی که دوباره رشد کرده اند ممکن است سه تا چهار ماه پس از قطع درمان بریزند. این دارو بهترین درمان ریزش مو زنان و مردان است و می توان از آن برای موارد مختلف ریزش مو استفاده کرد.

۲. داروهای ضد آندروژن

داروهای ضد آندروژن از جمله مهم ترین داروهای ضد ریزش مو هم خصوصا در مردان هستند و انواع مختلفی دارند. این داروها معمولا در دسته هورمون های مردانه دسته بندی می شوند. یک داروی ضد آندروژن می تواند به درمان ریزش مو در مردان مبتلا به طاسی معمولی مردانه کمک کند و روند ریزش را کند کند.آندروژن ها هم در مردان و هم در زنان تولید می شوند و جز هورمون های جنسی محسوب می شوند؛ اما معمولا در مردان سطح بالاتری از این هورمون ها ترشح می شود و بیشتر عامل ریزش موها در مردان خواهد بود. این داروها که انواع مختلفی دارند، در واقع مهارکننده های گیرنده آندروژن هستند و از این طریق باعث جلوگیری از ریزش موها خواهند شد.

۳. اسپیرونولاکتون

یکی از داروهای ضد ریزش مو که مصرف زیادی هم برای درمان ریزش مو دارد، اسپیرونولاکتون نام دارد. به آن اسپیرونولاکتون سیستمیک هم می گویند و نام تجاری آن آلداکتون است. این دارو در دسته داروهای دیورتیک های نگهدارنده پتاسیم و آنتاگونیست های گیرنده آلدوسترون قرار می گیرد. نحوه عملکرد این دارو به این صورت است که با کند کردن تولید آندروژن، به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند و می توان آن را یک قرص جلوگیری از ریزش مو در نظر گرفت. این داروها در دسته هورمون های جنسی مردانه طبقه بندی می شوند. کاهش تولید آندروژن می تواند پیشرفت ریزش مو ناشی از آلوپسی آندروژنیک را کاهش دهد.

۴. داروهای ضد عفونت های قارچی

در بسیاری از موارد عفونت های پوستی، خصوصاً عفونت های قارچی عامل اصلی ریزش مو چه در زنان و چه در مردان است. در نتیجه در این حالت برای درمان ریزش مو به داروهای ضد ریزش مو از نوع داروهای ضدقارچ نیاز است. این داروها برای درمان عفونت قارچی پوست سر باید به مدت ۶ تا ۱۲ هفته مورد استفاده قرار بگیرند. داروها از نوع خوراکی یا موضعی هستند. داروهای خوراکی تربینافین، ایتراکونازول (اسپورانوکس) و برخی ترکیبات مکمل دیگر برای درمان استفاده می شوند. استفاده از شامپوهای حاوی سولفید سلنیوم و کتوکونازول هم می تواند برای درمان ریزش مو در اثر عفونت های قارچی تجویز شود.

۵. داروهای کنترل یائسگی

یائسگی خود یکی از عوامل اصلی ریزش مو در زنانی است که یا یائسه شده اند یا اینکه در آستانه یائسگی هستند. دلیل آن هم به هم خوردن تعادل هورمون های جنسی است. در این دوره میزان استروژن کاهش یافته و در مقابل میزان ترشح آندروژن به نسبت افزایش می یابد. از آنجایی که افزایش آندروژن خود موجب ضعیف شدن فولیکول ها و ریزش بیشتر موها می شود، دسته مهم داروهای ضد ریزش موی مورد استفاده انواع داروهای کنترل کننده یائسگی است. این روش درمانی هورمون درمانی نامیده می شود که در آن پزشک با تجویز برخی قرص های هورمونی، سطح ترشح هورمون های جنسی را کنترل می کند تا مانع از ریزش شدید موها در این دوره شود.

۶. فیناستراید یا پروپشیا

این دارو هم به صورت اختصاصی برای درمان طاسی با الگوی مردانه مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو از جمله داروهای ضد ریزش مویی است که به صورت قرص خوراکی در دسترس است و برای مردان استفاده می شود. نحوه عملکرد این قرص به این صورت است که با جلوگیری از تبدیل هورمون تستوسترون به هورمون دی هیدروتستوسترون عمل می کند. این دارو این کار را با مهار آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز در فولیکول های مو انجام می دهد. دی هیدروتستوسترون باعث کوچک شدن فولیکول های مو می شود و بقای موهای سالم را سخت می کند. در نتیجه این دارو با مسدودکردن تولید آنها باعث می شود تا فولیکول های مو اندازه ای طبیعی داشته باشند. معمولاً سه تا شش ماه استفاده مداوم از فیناستراید قبل از مشاهده هرگونه اثری لازم است. اگر درمان متوقف شود، معمولاً طی شش تا دوازده ماه روند طاسی از سرگرفته می شود. در خصوص مصرف این دارو البته محدودیت هایی وجود دارد و در بیماری هایی مانند نارسایی کبد، احتمال بارداری شریک جنسی، سرطان های پروستات و سرطان سینه در مردان باید محتاط بود.

۷. آنترالین

یکی دیگر از داروهای ضد ریزش مو، آنترالین نام دارد. این دارو برای درمان پسوریازیس طولانی مدت مورداستفاده قرار می گیرد و از این رو می توان آن را درمانی برای ریزش موی ناشی از پسوریازیس در نظر گرفت. انترالین یک نسخه مصنوعی از یک ماده طبیعی است که در یک درخت وجود دارد. این ترکیب فاقد مواد کورتیکواستروئیدی است. عملکرد آن کاهش رشد سلول های پوستی است.

۸. قرص هیرویت

یکی از داروهای ضد ریزش موی مؤثر، قرص های خوراکی است که به صورت داروهای مکمل مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیبات حاوی مواد مغذی رشد فولیکول های مو و ترکیبی از بهترین ویتامین ها برای رشد موها هستند. قرص هیرویت یکی از این داروها است که به تغذیه فولیکول های مو، کمک به رشد آنها و افزایش دوام و استحکام تارهای مو کمک می کند. این داروی مکمل را به عنوان درمانی جهت جلوگیری از ریزش مو در نظر می گیرند. قرص هیرویت در واقع یک قرص ریزش موی بسیار مؤثر است.

۹. قرص پاورفیت

این ترکیب دارویی هم یک قرص جلوگیری از ریزش مو است و یکی از درمان های اصلی ریزش مو در زنان و مردان است. این ترکیب از عصاره قارچ خشک تهیه شده است و دارای اسیدآمینه های ضروری به همراه قندهای مهم برای بدن هستند. بسیاری این دارو را به عنوان بهترین قرص ضد ریزش مو می شناسند. نکته مهم در خصوص این قرص در لیست داروهای ضد ریزش مو این است که این دارو دارای ترکیبات مهمی برای رشد و تقویت موها است. از پروتئین ها گرفته تا انواع مواد معدنی مهم مانند سلنیوم، انواع ویتامین ها مانند ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین دی، بیوتین و ترکیبات مغذی دیگر مانند کلسیم و آهن از مهم ترین ترکیبات موجود در این قرص ضد ریزش موی مؤثر و پرکاربرد هستند.

۱۰. کتوکونازول

یکی دیگر از داروهای ضد ریزش مو، داروی کتوکونازول است. کتوکونازول که به عنوان یک درمان موضعی با نسخه در دسترس است، در حال حاضر برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شود. این دارو تولید تستوسترون و سایر آندروژن ها توسط غده فوق کلیوی و اندام های تناسلی (در زنان، تخمدان ها) را مهار می کند و از این طریق می تواند در درمان ریزش مو مؤثر باشد.

این اثرات ضد آندروژنی را می توان برای کمک به درمان ریزش مو استفاده کرد. شامپو Nizoral حاوی 2% کتوکونازول است و نه تنها برای درمان بیماری های پوست سر، بلکه در ترکیب با سایر درمان های آلوپسی آندروژنیک نیز تجویز می شود. ترکیب 1٪ آن هم در حال حاضر بدون نسخه در دسترس است؛ اما ممکن است به اندازه نسخه 2٪ مؤثر نباشد. عوارض جانبی قابل توجهی در خصوص استفاده از کتوکونازول وجود ندارد.

۱۱. کورتیکو استروئید

دسته دیگر داروهای ضد ریزش مو، کورتیکواستروئیدها هستند. این داروها برای کنترل و مدیریت ریزش موی ناشی از آلوپسی آره آتا مورد استفاده قرار می گیرند. این داروها به صورت تزریقی مصرف می شوند و می توانند به صورت هرچند موقتی به رشد مجدد موها کمک کنند. با تزریق کورتیکواستروئیدها به محل ریزش موها، رشد موها در این نواحی تحریک می شود و ممکن است این درمان برای ریزش موی سکه ای مناسب باشد. البته این تزریق ممکن است یک سری عوارض جانبی هم داشته باشد که از جمله آن می توان به افزایش خطر عفونت، سردرد، درد مفاصل و واکنش های محل تزریق اشاره کرد. در برخی موارد که ریزش مو شدید است، برای درمان ریزش مو خصوصاً ریزش موی سکه ای از کورتیکواستروئیدهای خوراکی و پالسی هم استفاده می شود.

۱۲. مولتی ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

در مواردی که فرد دچار ریزش موی شدید می شود، خصوصا زمانی که این ریزش به دلیل استرس، سبک زندگی، شرایط محیطی و تغذیه نامناسب است، در کنار بسیاری از داروهای ضد ریزش مو، انواع مولتی ویتامین ها هم تجویز می شود. ترکیبات مولتی ویتامین حاوی ترکیبات بسیار ضروری برای رشد و تقویت موها و سلامت تارهای مو است و به جلوگیری از ریزش موها کمک زیادی می کند. ویتامین های B، ویتامین C، ویتامین E، ویتامین D و غیره به همراه مواد معدنی ضروری و مهم از جمله زینک، از شاخص ترین ترکیبات مشاهده شده در مکمل های مولتی ویتامین است. ترکیبات و فرمولاسیون مکمل های مولتی ویتامین ممکن است از برندی تا برند دیگر متفاوت باشد و هر یک محتویات به خصوصی داشته باشد. بااین حال بسته به شرایط فرد، پزشک، بهترین مکمل مولتی ویتامینی را برای درمان ریزش مو تجویز خواهد کرد. کپسول های مولتی ویتامین را می توان به عنوان قرص جلوگیری از ریزش مو هم مصرف کرد.

۱۳. قرص آهن

آهن به گلبول های قرمز کمک می کند تا اکسیژن را به سلول های بدن منتقل کنند. این ماده معدنی مهمی برای بسیاری از عملکردهای بدن از جمله رشد مو است و از این رو کمبود آهن به تنهایی می تواند یکی از اصلی ترین دلایل ریزش مو باشد. غذاهای سرشار از آهن عبارتند از صدف، تخم مرغ، گوشت قرمز، اسفناج و عدس. بااین حال در بسیاری از مواقع کمبود آهن را نمی توان تنها با مصرف مواد غذایی طبیعی جبران کرد. برای درمان ریزش مو، باید آهن به صورت قرص خوراکی مورد استفاده قرار بگیرد. ازاین رو قرص آهن را هم می توان به عنوان یکی از داروهای ضد ریزش مو یا قرص جلوگیری از ریزش مو در نظر گرفت. پزشک با تجویز بهترین قرص آهن برای ریزش مو، می تواند روند ریزش را کند و حتی متوقف کند.

۱۴. سایمتیدین

سایمتیدین با نام تجاری تاگامت متعلق به دسته ای از مسدود کننده های هیستامین است که عمدتاً برای درمان زخم های گوارشی استفاده می شود. عمل انسداد هیستامین از تولید اسید اضافی توسط معده جلوگیری می کند و به بدن اجازه می دهد تا زخم را درمان کند. یکی از کاربردهای دیگر سایمیتیدین، استفاده به عنوان یکی از داروهای ضد ریزش مو است. سایمتیدین همچنین دارای اثر ضد آندروژنی نسبتاً قدرتمندی است و نشان داده شده است که دی هیدروتستوسترون را از اتصال به محل های گیرنده فولیکول مسدود می کند. سایمتیدین برای درمان رشد موهای زائد صورت (هیرسوتیسم) در زنان هم استفاده شده است و نتایج امیدوارکننده ای در مطالعات زنان مبتلا به آلوپسی آندروژنیک نشان داده است و یکی از بهترین داروها برای درمان ریزش مو زنان است.

۱۵. سایپروترون استات

یکی دیگر از انواع داروهای ضد ریزش مو، سایپروترون استات نام دارد. سایپروترون استات برای کاهش میل جنسی بیش از حد در مردان و برای درمان پرخاشگری جنسی شدید استفاده می شود. همچنین برای هیرسوتیسم (رشد موهای زائد) شدید در زنان در سنین باروری و برای درمان آلوپسی آندروژنیک در زنان هم این دارو تجویز می شود. سایپروترون استات اثرات خود را با مسدودکردن اتصال دی هیدروتستوسترون (DHT) به گیرنده های آن اعمال می کند.

۱۶. استروژن و پروژسترون

دسته دیگر روش های درمانی و انواع داروهای ضد ریزش مو، خصوصاً برای درمان ریزش مو در زنان، داروهای استروژن و پروژسترون است. این ترکیبات هم به صورت قرص و هم به صورت کرم در دسترس هستند. این ترکیبات می توانند یک درمان مؤثر برای رفع مشکل ریزش موی ناشی از آلوپسی آندروژنیک در زنان باشند. خصوصاً در زنانی که به دنبال یائسگی دچار ریزش مو می شوند یا به دلیل کمبود و اختلال هورمون های استروژن و پروژسترون دچار ریزش مو هستند، این روش درمانی می تواند مؤثر باشد.

صفحه اينستاگرام دکتر سليماني

۱۷. داروهای ضدبارداری برای درمان ریزش مو

از آنجایی که قرص های ضدبارداری تولید آندروژن های تخمدانی را کاهش می دهند، می توان از آنها برای درمان آلوپسی آندروژنیک زنان استفاده کرد. در نتیجه اگر به دنبال یک قرص برای ریزش مو زنان باشیم، داروهای ضدبارداری می توانند مدنظر قرار بگیرند. برای مصرف این داروها تحت نظر پزشک جهت درمان ریزش مو، باید حتماً تاریخچه پزشکی و شیوه زندگی خود را به طور کامل با پزشک در میان بگذارید. برای درمان ریزش مو فقط باید از قرص های ضدبارداری با شاخص آندروژن پایین استفاده کرد. قرص های ضدبارداری با شاخص آندروژن بالا ممکن است باعث افزایش ریزش مو شود. در خصوص استفاده از قرص های ضدبارداری به عنوان داروهای ضد ریزش مو، در نظر گرفتن علل بروز ریزش مو در زنان اهمیت بسیار زیادی دارد.

۱۸. سیپروترون استات با اتینیل استرادیول

دسته دیگر از داروهای ضدبارداری که به عنوان داروهای ضد ریزش مو استفاده می شوند، ترکیبی از سیپروترون استات با اتینیل استرادیول هستند. این قرص های ضدبارداری که با نام های تجاری Diane 35 و Diane 50 فروخته می شوند، در اروپا برای درمان آلوپسی آندروژنیک زنان تجویز می شوند. البته این داروها در برخی کشورها مانند ایالات متحده استفاده نمی شوند.

این دارو ترکیبی از سیپروترون و استرادیول، یک استروژن است. دایان ۳۵ و دایان ۵۰ هر دو حاوی ۲ میلی گرم سیپروترون هستند. آنها با مسدودکردن برخی از عملکردهای هورمون های مردانه که معمولاً در زنان هم وجود دارد، عمل می کنند. اگرچه ممکن است این دارو در عرض یک سال ریزش مو را متوقف کند و باعث رشد مجدد مو شود؛ اما برای حفظ رشد مجدد و از بین بردن ریزش مو باید به طور مداوم از آنها استفاده شود.

۱۹. قرص بیوتین برای ریزش مو

بیوتین ویتامینی است که به طور طبیعی در غذاهایی مانند آجیل، سیب زمینی، تخم مرغ، پیاز و جودوسر وجود دارد. این ترکیب برای رشد مناسب موها و جلوگیری از ریزش مو بسیار ضروری است. در مواردی که ریزش مو شدید است یا فرد با کمبود شدید این ویتامین مواجه است، از مکمل های بیوتین برای رفع ریزش مو استفاده می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف مکمل های بیوتین خوراکی ممکن است ریزش مو را کاهش دهد.

کاشت ابرو در کلینیک بهین اصفهان با مطلوب ترین نتایج و مناسب ترین قیمت انجام می شود. شما می توانید جهت هماهنگی یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36290689 - 031 تماس حاصل فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

اطلاعات جامع درباره تزریق فیلر خط خنده

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مدت زمان مناسب رابطه زناشویی چقدر باید باشد؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان دانه های قرمز روی پوست همراه با خارش

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

اهمیت بررسی ضخامت رحم با سونوگرافی

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

خوبی یا بدی های حجامت و تفاوت های آن با اهدای خون

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های چانه

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

اهمیت بررسی اندازه سنگ کلیه با سونوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

تغذیه مناسب برای پیشگیری و درمان سرطان کلیه

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

آسیب تخمدانها با لیزر موهای زائد بیکینی، آری یا نه؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

تزریق فیلر برای حجیم سازی و فرم دهی به گونه ها

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

مراقبتها مزایا ماندگاری عوارض و نحوه تزریق ژل لب

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

آیا ماساژ درمانی برای دیسک کمر خوب است؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

ماندگاری عمل کانتوپلاستی یا چشم گربه ای چقدر است؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

ژل آبرسان تزریقی چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

آیا قوز پشت و گودی کمر باعث کاهش قد می شود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

آيا پروتز سينه بايد تعويض یا برداشته شود؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

دیسک توراسیک (Thoracic Disc) ؛ علائم و روشهای تشخیص

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

چگونه درد لگن بر سلامت جنسی فرد تأثیر می گذارد؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

ماندگاری عوارض و کاربرد انواع مزوژل

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

بوتاکس چیست و در چه مواردی کاربرد دارد ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

هزینه عوارض مراقبت ها و انواع روش های برداشتن خال

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

کاهش عوارض ماموپلاستی با این اقدامات

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

تفاوت لیزر اندولیفت با لیزر فرکشنال

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

علل دیر ارضا شدن زنان چیست؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

چه کسانی باید ماموگرافی انجام دهند؟

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

مزایا ماندگاری و عوارض تزریق فیلر صورت

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

بوتاکس برای بالا بردن ابرو مؤثرتر است یا فیلر؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drfarkhani.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت