دکتر بیژن فروغ - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا چیست؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drforogh.ir
آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف تلفن مطب : 66576424 - 021

درد شست پا موقعیتی نسبتاً شایع است که در طول زمان افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می دهد. این موضوع اهمیت دارد که به کوچک ترین درد در انگشتان پا یا پاها در این موقعیت ها توجه کنیم. اگر این درد شدیدتر شود ممکن است به راحتی تحرک در افراد را با محدودیت روبرو کند. درد انگشتان پا بیشتر در بزرگ ترین انگشت پا (شست پا) رخ می دهد. هنگام راه رفتن 90 درصد وزن بدن بر روی شست پا قرار می گیرد و بنابراین عجیب نیست که بیشتر دردهای ناحیه انگشتان پا در شست پا بروز کند. درد شست پا ممکن است نشان دهنده مشکلی در استخوان ها، بافت های نرم پا، ناخن و یا پوست باشد. عدم درمان به موقع درد انگشت شست پا می تواند منجر به بروز عوارض جدی شود. به عنوان مثال چنانچه درد انگشت شست به دلیل عفونت باشد، عدم درمان ممکن است منجر به انتشار عفونت به استخوان گردد. از سوی دیگر اگر درد شست به دلیل بیماری های چون انحراف شست پا، آرتروز یا شکستگی باشد، عدم درمان می تواند باعث بدفرمی غیرقابل برگشت و یا آسیب های پایدار دیگر گردد.

آنچه در این مطلب میخوانید

در پلی کلینیک ارتوپدی فنی، طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ خدمات درمانی و توانبخشی در مشکلات و بیماریهای پا و زانوها ، ستون فقرات، دست و اندام فوقانی ، بیماریهای نورولوژیک مغز و ... همچنین نوار عصب و عضله ، اسکن کف پا و تجویز و ساخت انواع بریس ، کفش و کفی طبی ، ودرمان با روشهایی مانند طب سوزنی به مراجعه کنندگان گرامی ارائه می گردد. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.

علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا چیست؟

آسیب

یکی از شایع ترین دلایل درد مفصل شست پا آسیب دیدگی است. اگر تا به حال به شست پایتان ضربه ای وارد شده باشد، می دانید که تا چه حد می تواند دردناک باشد. یک قدم اشتباه می تواند منجر به وارد شدن یک ضربه به انگشتان پا شود. این حالت می تواند باعث هرچیزی از کبودی تا شکستن شود که هر دو می توانند بر مفصل شست پا اثر بگذارند.

نقرس

نقرس یک وضعیت پزشکی است که باعث تجمع اسید اوریک و شکل گیری بلورهایی می شود. این بلورها در مفاصل و بخصوص در شست پا جمع می شوند. این شرایط می تواند باعث درد شدید انگشت شست پا، گرما و ناراحتی شود به طوری که افراد مبتلا به نقرس در راه رفتن مشکل خواهند داشت.

علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا

آرتریت

آرتریت یک اختلال است که بر مفاصل اثر گذاشته و می تواند باعث درد شصت پا، تورم و محدودیت حرکت شود. در این مورد، آرتروز عامل اصلی است و اغلب در شست پا مشاهده می شود. آرتروز باعث تحلیل غضروف شست پا شده و حرکت دادن آن بدون درد انگشت شست پا یا ناراحتی را مشکل می کند. آرتروز اغلب مرتبط با یک آسیب در شست پا است.

قوز شست پا

قوز شست پا یک برجستگی سخت است که به دلیل بدشکلی مفصل شست پا ایجاد می شود. این برآمدگی می تواند بخصوص هنگام پوشیدن کفش شست پا را به طرف سایر انگشتان فشار دهد.

سزاموئیدیت

سزاموئیدیت زمانی ایجاد می شود که دو استخوان سزاموئید در زیر ناحیه شست پا ملتهب می شوند. این التهاب باعث درد انگشت شست پا و محدودیت حرکت مفصل می شود. این وضعیت معمولاً ناشی از ضربه به استخوان های سزاموئید است بخصوص اگر این ضربه تکرار شود. ضربه معمولاً در اثر ایستادن طولانی مدت روی انگشتان یا نوک انگشتان می باشد و اغلب در رقصندگان باله یا بازیکنان بسکتبال مشاهده می شود.

انگشت چمنی

یک آسیب دیدگی شایع در هر ورزشی می باشد که نیاز به دویدن و توقف های سریع دارد. این آسیب مفصل شست پا اساساً ناشی از کوبیده شدن مکرر انگشت پا به انتهای کفش در هنگام توقف سریع می باشد. این مشکل اغلب در بازیکنان فوتبال مشاهده می شود.

علائم درد و سوزش انگشت شست پا

درد انگشت شست پا وجود هر گونه احساس ناراحت کننده در انگشتان است. انگشتان پای شما شامل استخوان ها (فالانژها)، مفاصل، عضلات، تاندون ها، رباط ها، اعصاب و عروق خونی است که همه آ نها می توانند در معرض آسیب، عفونت و یا شرایط دیگر که باعث ایجاد درد می شوند، قرار گیرند. درد انگشت شست پا ممکن است مدت کوتاهی طول بکشد و یا ادامه دار باشد. شما ممکن است احساس نبض، گز گز کردن یا سوزش داشته باشید. احساس دردی که اغلب به صورت سوزن سوزن شدن، گز گز کردن، یا سوزش است پارستزی نامیده می شود. درد انگشت پا ممکن است تنها حالت تحریک کننده و ناراحت کننده داشته باشد یا به گونه ای آزار دهنده است که نمی توانید کفش بپوشید یا هر گونه فشار وارد شده روی پا یا انگشت را تحمل کنید. این مشکل می تواند ناشی از عوامل مختلف از جمله پینه پا یا شرایط اعصاب باشد.

درمان سوزش و درد انگشت شست پا

کفش و کفی مناسب

باید از پوشیدن کفش هایی که انگشتان شما را جمع می کند اجتناب کنید و یا کفش های پاشنه بلند و صندل های تخت که قوس زیادی دارند را نپوشید. توصیه می شود وقتی می خواهید چنین کفشی بخرید در بعدازظهر خرید کنید؛ زیرا پای شما در بزرگ ترین اندازه خود قرار دارد. علاوه بر این شما با خرید وسایل ارتوپدی که به صورت خاصی طراحی شده اند می توانید درد شست پا را کاهش دهید.

استفاده از داروها و تزریق های صحیح

شما می توانید از داروهای بی نسخه ی ضدالتهاب استفاده کنید تا از دردهای جزئی و تورم راحت شوید. این داروها بسیار سریع و بسیار مؤثر عمل می کنند. علاوه بر این، تزریق استروئید در مفصل بسیار سودمند و روشی فوق العاده است که برای رهایی از درد شست پا می توان از آن استفاده کرد. تزریق استروئید بیشتر برای افرادی استفاده می شود که نمی توانند چنین دردی را تحمل کنند.

گرما و یخ

مانند آسیب های دیگر، موارد زیادی که می توانند باعث درد شست پا شوند به راحتی با استفاده از یخ (جهت کاهش تورم) و گرما ( برای کمک به گردش خون و حرکت مفصل) قابل برطرف شدن هستند. این اقدامات بخصوص برای درد مفصل ناشی از انگشت چمنی و سزاموئیدیت مفید می باشند.

ماساژ

مانند هر نوع آسیب دیگر در مفاصل یا عضلات، ماساژ می تواند به تسکین درد شست پا و ناراحتی کمک کند. مالش محل آسیب دیدگی به صورت محکم اما ملایم می تواند تأثیر شگفت انگیزی داشته باشد.

اولتراسوند

درمان با اولتراسوند یک نوع درمان مؤثر برای درد شصت پا است. در این روش امواج صوتی به ناحیه ی آسیب دیده و دردناک ارسال می شوند. این امواج با فرکانس یک میلیون لرزش در ثانیه حرکت می کنند. آنها می توانند تا ۵ سانتی متر در بدن نفوذ کرده و موجب تسکین درد در ناحیه ی مورد نظر شوند.

فیزیوتراپی

در صورتی که درد شست پا دو تا سه هفته طول بکشد، برخی از بیماران برای بازیابی دامنه ی حرکتی و نیروی انگشت آسیب دیده و ترمیم آن نیاز به فیزیوتراپی خواهند داشت. فیزیوتراپیست در درمان های دستی مختلفی تخصص دارد که برای کاهش درد انگشت شست پا و افزایش حرکت استفاده می شوند.

لیزر کم توان

لیزر درمانی روشی است که از طول موج های مشخص نور برای تأثیر بر بافت ها استفاده می کند و این عقیده وجود دارد که این کار موجب تسریع فرایند بهبودی می گردد. از این روش درمان درد شصت می توان بر روی بیماران مبتلا به درد شست پا به منظور از بین بردن درد شصت پا، تورم و افزایش عملکرد آن استفاده کرد.

شاک ویو درمانی

شاک ویو درمانی روشی غیرتهاجمی و غیرجراحی است که مشکلات عضلانی مختلف پا را درمان می کند. این روش، روند بهبودی طبیعی بدن را برای سرعت بخشیدن بهبودی تحریک می کند. این روش درمانی جریان خون قسمت های آسیب دیده را برای ترمیم سریع تر بافت و عضله افزایش می دهد. یک پروب یا گوشی روی پوست قرار داده می شود. شارژ الکتریکی بر روی قسمت هایی که درد ایجاد می کنند، شاک ویو تولید می کند.

الکتروتراپی

الکتروتراپی جریان مستقیم برق است که با فرکانس های مختلف و شدت جریان های مختلف به حرکت درمی آید که باعث کاهش درد و ناراحتی می شود. این روش روشی مؤثر برای درمان بعضی از علت های ایجاد درد شست پا مانند درد نوروپاتی محیطی می باشد. این جریان با قرار دادن الکترود بر روی قسمت های مورد هدف که به کاهش درد نیاز دارند و متصل کردن سیم ها از الکترود به کنترل کننده ی الکتروتراپی ایجاد می شود.

تمرین ورزشی

یکی از روش های رایج برای درمان درد شست پا استفاده از تمرینات ورزش درمانی است. این تمرینات توسط فیزیوتراپیست طراحی شده و اغلب در منزل هم قابل اجرا هستند. تمرین درمانی برای درمان درد شست پا به موارد زیر کمک می کند:

صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

زمان مراجعه به پزشک

در صورت تجربه هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ از روشهای غیر جراحی و مناسبی برای درمان یا بهبود انواع کمر درد، از جمله کمر درد بارداری استفاده می شود. از جمله آنها می توان به تجویز بریس، استفاده از لیزر درمانی ، فیزیوتراپی و ورزش درمانی ، درمان دستی، طب سوزنی و ... اشاره نمود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


کاشت مو و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

آیا می توانم بعد از لیزر موهای زائد شنا کنم؟

دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

رحم هتروژن در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا چیست؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درمان ناباروری مردان با استخراج اسپرم از بیضه یا تسه (TESE)

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

بررسی خواص و موارد استفاده گياه خرنوب

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

آیا روغن هسته انگور برای پخت و پز مناسب است ؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

مراقب شامپوهای تقلبی در سوپر مارکت ها باشید

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

ادامه درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

فتق چیست

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

لیزر درمانی مؤثر برای رفع لک های صورت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت درد استخوان ساعد دست

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شناسایی و تشخیص انزال تاخیر یافته

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آستین طبی لنف ادم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

درمان انواع اسکولیوز

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره تغییر و اصلاح سبک زندگی بیشتر بدانید

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

درمان پیری و رفع چروک های دست با تزریق چربی

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

هماتوم یا شکستگی لاله گوش چیست ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

برای خط اخم چند سی سی ژل لازم است؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سندرم خستگی مزمن (CSF) چیست و چگونه رفع میشود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بوتاکس؛ کاربردها، نحوه تزریق، عوارض، مراقبتها، هزینه

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس و همسرانشان می توانند از نظر جنسی رشد کنند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

فول بادی و توتال بادی در لیزر شامل چه قسمت هایی میشوند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بعد از بیوپسی پستان به چه مراقبتهایی نیاز است؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاتتر چیست و کاتتر گذاری چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

آیا کاشت ابرو برای آقایان خوب است؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

روشهای درمان متخصصان طب فیزیکی برای ضعف رفتن دست

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر مجید حقیقت - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.drhaghighat.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drfarkhani.com
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت