facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
برای درمان جوشگاه های ناشی از آکنه چه کنیم ؟
دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

برای درمان جوشگاه های ناشی از آکنه چه ک ...

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021
برای درمان جوشگاه های ناشی از آکنه چه کنیم ؟

سوال : دختري 23 ساله ام كه از 7 سال پيش صورتم دچار آكنه شد، اگر چه ميزان جوشهاي صورتم نسبت به سالهاي قبل خيلي كمتر شده ولي جاي آنها به صورت لكه هاي قرمز و گاهي جوشگاههاي نه چندان مشخص و عمقي بر روي گونه ها و چانه ام باقي مي مانند. مي خواستم راه درمان آن را بدانم و آيا ليزر درماني در اين مورد مفيد است و خطري براي من ندارد؟ لطفا مرا راهنمايي كنيد.

جواب : يكي از مشكلاتي كه در سنين بحران ساز يعني سنين ازدواج مورد توجه جدي قرار مي گيرد، ظاهر ناخوشايند آثار زخمهاي صورت است كه عمدتا توسط جوشهاي چركي و عميق صورت و همچنين در اثر عوامل ديگر مانند آبله مرغان و جراحات پوستي ناشي از ضربه و تصادفات يا بيماريهاي ديگر بوجود مي آيد. اگر چه جوشگاههاي پوستي از نظر ديگران مي تواند خيلي خفيف و نامشخص باشد ولي با اين حال براي خود بيمار بسيار قابل توجه است.

از آنجا كه پيشگيري از ايجاد اسكار يا جوشگاه بسيار ساده تر از درمان است، لذا در اكثر موارد تاكيد بر درمان طبي زودرس و طولاني تا پايان بيماري مي باشد. در جوش غرور جواني اسكارها مي توانند از سوراخهاي كوچك كه ممكن است با سوراخهاي گشاد غدد چربي پوست اشتباه شوند، تا ضايعات آبله اي شكل بزرگ و عميق وجود داشته باشند. اين جوشگاهها يا اسكارها مي توانند صورت، پشت، سينه و حتي بازوها را گرفتار كنند و مي توانند فرو رفته يا برآمده باشند.

روشهاي مختلف درمان اسكار آكنه و جوشگاههاي صورت عبارتند از: عمل تراشيدن پوست، استفاده از ليزر CO2، عمل جراحي برداشتن اسكار، برآمده كردن پوست و گرافت پوستي، تزريق مواد پركننده اسكار و پيلينگ يا لايه برداري پوست كه بر اساس شدت و گستردگي ناهنجاري پوست در افراد مبتلا مي توان انتخاب كرد.

در روش درم ابريژن به وسيله عمل تراش پوست لايه سطحي پوست سائيده شده و در نتيجه لايه زيرين پوست كه ظاهر صاف تر و شفاف تري دارد، جايگزين آن مي شود. همچنين لايه زاينده پوست تا مدت 6 ماه بعد فعالتر بوده و سرعت رسيدن سلولهاي عمقي پوست به سطح پوست بيشتر شده و كلاژن سازي در ناحيه درم فعالتر شده و استحكام درم بيشتر مي شود.

كليه اين اتفاقات باعث كم شدن عمق اسكار و فرورفتگي پوست يا از بين رفتن آن مي شود. استفاده از كرمهاي مخصوص كه قبل از عمل باعث تحريك پوست و لايه برداري مي شود، چند هفته قبل از عمل ضروري بوده و باعث سريعتر شدن ترميم پوست پس از عمل سائيدن پوست مي گردد.

پس از عمل با پانسمان مخصوص روي پوست پوشانده شده و بعد از 2 تا 4 روز، پانسمان برداشته مي شود و پس از دو هفته بيمار مي تواند با استفاده از وسايل ضد آفتاب به سركار خود برود. البته تا مدت 6 ماه بيمار نبايستي و معرض مستقيم نور آفتاب قرار بگيرد. بيماران كه سابقه عفونت تب خال و يا سابقه عدم ترميم زخم دارند و همچنين كساني كه قرص اكوتان مصرف مي كنند، بايستي قبل از عمل به پزشك اطلاع دهند.

بعضي مواقع جوشگاههاي عميق پوست صورت را با عمل جراحي برداشته و محل را بخيه مي زنيم، در برخي بيماران لازم است اسكارهاي عميق توسط تزريق كلاژن پر شده و يا در بعضي موارد پيوند پوست از پشت گوش به ناحيه فرو رفته پوست انجام مي شود. انواع مختلف پيلينگ، به تنهايي يا همراه سائيدن پوست براي بهبودي جوشگاههاي سطحي و التهابي پوست انجام مي شود كه اين عمل اگر همراه با مصرف طولاني مدت اسيدهاي رتينوئيك و تركيبات آلفاهيدروكسي اسيد باشد، بخصوص در افراد با پوست سفيد و روشن نتايج خوبي دارد.

امروزه از ليزر دي اكسيد كربن، در درمان اسكارهاي پوستي نيز استفاده شده است كه نتايج خوب بوده و با عمل سائيدن پوست قابل مقايسه است و عوارض نيز محدود گزارش شده است.

درمان تيرگي پس از التهاب ناشي از جوشهاي دستكاري شده، مشكل و طولاني است و براي حصول نتايج مورد قبول، 12-6 ماه وقت لازم است. استفاده روزانه از ضد آفتابهاي با طيف وسيع بخش مهم درمان است. انواع متفاوتي از كرمهاي موضعي در درمان تيرگي پس از التهاب استفاده مي شود كه شامل كرمهاي هيدروكينون، ترتينوئين، اسيد گليكوليك و آزلائيك اسيد است. استفاده از پيلينگهاي شيميايي در بدست آمدن نتايج عالي، موثر است.

ساير درمانها شامل استفاده از تري كلرواستيك اسيد، كرايوتراپي سطحي با نيتروژن مايع مي باشد كه البته در افراد با پوست تيره به دليل احتمال ايجاد اسكار بهتر است انجام نشود. استفاده از كرمهاي پوشاننده براي مناطق درگير نيز مي تواند از لحاظ ظاهري براي فرد موثر باشد. رتين آلدئيد و يا اسيد گليكوليك مي تواند در درمان تيرگي پس از التهاب در مورد جوش صورت استفاده شود.

نقل از هفته نامه سلامت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید احتمال ايجاد جنون پايدار حتي در افراد كاملاً سالم با مصرف اكستاسي به اثبات رسيده است ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان