دکتر اکرم صالحی - طب سنتی

شپش سر چیست و راه مقابله با آن کدام است ؟ ( قسمت دوم )

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]آدرس وب سایت : www.drakramsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين تلفن مطب : 32664342 - 031

درمان  شپش سر با طب سنتی
درمان شپش سر با طب سنتی
یکی از مشکلاتی که در قدیم بسیار شایع و ابتلا به آن برای افراد یک کابوس به نظر میرسید، شپش سر بود. طب سنتی برای درمان این مشکل نسخههای گیاهی دارد، اما عوام تنها راه درمان آن را تراشیدن موها میدانند. متاسفانه امروزه هم با وجود شامپوهای ضد شپش، ابتلا به شپش یکی از بیماریهای شایع در همهی سنین بهخصوص در کودکان دانشآموز است. آگاهی از علایم این بیماری و راههای درمان آن در شروع فصل مدارس، میتواند کمک بزرگی برای پیشگیری از بروز این مشکل باشد.

شپش سر نوعی حشرهی انگلی است که روی سر، مژه و ابروهای انسان زندگي و از خون لايههاي سطحي پوست تغذيه ميکند و به سختي از مو جدا ميشود. این حشره نمیتواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل میشود.رشک یا همان تخم شپش، بیضی شکل، سفيد رنگ وکوچک است که به ساقهی مو و درز لباس ميچسبد. هر کدام از اين تخمها داخل يک کپسول بسيار چسبناک قرار گرفته و به فاصلهی کمي از ريشهی مو، جايی که دما و رطوبت مناسب دارد، قرار ميگيرند. پس از هفت روز، شپشها سر از تخم در ميآورند و طي مراحلي به شپش بالغ تبديل ميشوند.نکتهی مهم اینجاست که گاهی ممکن است رشک سر با شورهی سر اشتباه گرفته شود. در حالی که شورهی سر، بافت مردهی پوست است که به راحتي از مو جدا شده، اما رشک به سختي از مو جدا ميشود.

انواع شپش
شپش سر:
شپشهای سر، رنگ سفيد خاکستري دارند و بدن آنها کشيده است. شپش در لابه لاي موها و روي پوست سر بهخصوص در نواحي پشت گوش و در شرايطی که آلودگي شديد باشد، در تمام سر ديده ميشود. شپش سر نسبت به شپش تن، قدرت تحرک کمتري دارد و گاهی میتواند ساعتها در يک محل ساکن بوده و خونخواري کند.میزان آلودگی به شپش سر، در مدارس دخترانه به خصوص مدارس ابتدایی و مهدکودکها زیاد است، بنابراین باید در این مراکز کنترل بیشتری انجام شود.

شپش تن :
این شپش مشابه شپش سر است با این تفاوت که اندازهی آن کوچکتر و دارای رنگ شفافتری است. درزها و چینهای لباسهای زیر و نزدیک به بدن، زیستگاه اصلی این حشره است. تحرک آن نسبت به شپش سر زیادتر بوده و اگر آلودگی شـدیـد باشد، تخـمها به مـوهای ريز بـدن چسبیده، باقی مـیمانند. اگر شپش تن به مدت ۱۰ روز از بدن میزبان دور باشد دیگر قادر به زیستن نیست.

شپش عانه :
این شپش معمولا در محلهای مرطوب بدن میماند، خاکستری رنگ، بسیار کمتحرک است و شیوع و علایم بیشتری دارد. از عوامل اصلی شناسایی این شپش، بروز نقاط آبی روی پوست در محل گزش است.

راه های ابتلا
تماس مستقیم با لباس و رختخواب فرد مبتلا
استفاده از کلاه، شانه و روسری آلوده
نشانه ها
خارش شدید و آزاردهندهی سر
برجستگیهای کوچک و قرمز روی سر، گردن و شانه ها
ذره های سفید شبیه به شورهی سر روی پایهی موها که به سختی کنده میشوند.
نسخه های گیاهی
روغن چریش

از روغن چریش در تهیهی انواع صابون، لوسیون، ماسک صورت، شامپو و خمیر دندان استفاده میشود، به این دلیل که به درمان عفونتهای قارچی، برطرف کردن خشکی پوست سر، از بین بردن شورهی سر و جلوگیری از سفید شدن زودرس مو کمک میکند. روغن چریش خشکی پوست را برطرف میکند و باعث تسکین خارش، قرمزی و حساسیت پوست میشود. چریش با باکتریهای عامل جوش و آکنه مبارزه میکند و به این طریق میتواند سطح سلامتی پوست را بالا ببرد.این روغن دشمن شپش سر است. چند قطره از آن را با روغن زیتون ترکیب کنید، سپس با پنبهی گلوله شده به پوست سر بزنید. حداقل دو بار در هفته، به مدت یک ماه این کار را تکرار کنید تا به طور کامل شپش درمان شود.

روغن زیتون
ابتدا به تمام موهایتان روغن زیتون بمالید سپس موهای خود را در قسمت بالای سر جمع کنید و با کلاه حمام یا حوله آنها را بپوشانید. ممکن است موها چسبناک و روغنی باشند، بنابراین میتوانید حولهای را دور گردن خود بیندازید تا این مواد را جذب کند. سه تا هشت ساعت موهای خود را در این حالت نگه دارید، زیرا تحقیقات نشان داده شپشها میتوانند تا دو ساعت در مایعاتی مانند روغن زیتون زنده بمانند.

ظرفی پر از آب داغ و صابون آماده کنید و حولهی سر خود را بردارید. موهای خود را به چهار قسمت تقسیم کرده و از شانهی فلزی برای شانه زدن هر قسمت از موی خود استفاده کنید. بعد از شانه زدن تمام موهای خود، شانهی استفاده شده را در آب صابون قرار دهید و خوب آن را شستوشو دهید تا شپشهای آن کشته شوند. شانه زدن را تا جایی ادامه دهید که موهایتان عاری از شپش به نظر آید.میتوانید از شامپو برای پاک کردن کامل آن استفاده کنید. موهای خود را با سشوار خشک کنید. گرمای ناشی از سشوار میتواند شپشهای باقی ماندهی احتمالی را از بین ببرد. این کار را هر سه روز یک بار، به مدت دو هفته اجرا کنید تا تمام شپشها کشته شوند.

روغن اکالیپتوس
از برگهای تازهی درخت اکالیپتوس روغنی استخراج میشود که خواص ضد عفونیکننده و ضد باکتری قوی دارد. این روغن شامل ترکیباتی است که به از بین بردن حشرات کمک میکند، به خصوص برای از بین بردن شپش بسیار موثر است. شما میتوانید چند قطره از اسانس اکالیپتوس را با شامپویتان مخلوط کنید و پوست سر خود را به خوبی با آن بشویید. این یک راه آسان برای از بین بردن شپش است. اضافه کردن چند قطره از این روغن به آب حمام و شستوشوی موی سر با آن، شیوهی دیگری برای دفع شپش است.

روغن درخت چای
یکی از بارزترین خواص روغن درخت چای، داشتن اسانسهای طبیعی است که ضد باکتری و ضد قارچ هستند، برای همین در درمان شپش سر بسیار کاربرد دارد. این روغن بسیار قوی است و میتواند خیلی زود شپشها را از بین ببرد. کافی است مقداری از این روغن را با یک قطره روغن زیتون رقیق کنید و با توپ پنبهای به پوست سرتان بمالید. ۱۲ ساعت بعد سرتان را بشویید. باید سه بار در هفته این کار را انجام دهید.

سرکه
سرکه خاصیت آنتیبیوتیکی و ضد عفونی کنندگی بالایی دارد و ضد باکتری و ضد قارچ است، برای همین سیستم ایمنی بدن را تقویت و با عوامل بیماریزا مبارزه میکند. ابتدا باید سرکه را گرم کنید و آن را روی سر خود بمالید. حوله یا کلاهی روی سر خود بگذارید، ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد موهایتان را بشویید. همچنین میتوانید روغن زیتون را با سرکه مخلوط کنید و آن را روی موهای خود بمالید تا شپشهایی که به موها چسبیدهاند، جدا شوند. این مخلوط شورهی سر را هم برطرف میکند.

۲۵ گرم نعناع را با ۲۵ گرم میوهی سرو کوهی، ۱۰ عدد میخک و ۱۰ عدد برگ عرعر، به مدت ۲۰ دقیقه در سرکه بجوشانید، بعد از ولرم شدن، از صافی رد کرده و موهایتان را به آن آغشته کنید. اجازه دهید این محلول تا یک ساعت روی موهایتان بماند و سپس موها را شانه بزنید.محلولهای بالا را هر شب روی سر خود قرار دهید تا شپشها به طور کامل برطرف شوند. حتی بعد از برطرف شدن کامل شپش، سه تا پنج روز بعد هم از این مخلوط برای موهای خود استفاده کنید.

روغن بادام تلخ
روغن بادام تلخ برای درمان شپش سر بسیار مفید است. به مقدار نياز، روغن بادام تلخ و آب را با هم مخلوط کنید و به خوبي تکان دهید. سپس مخلوط آماده شده را به نواحي سر و ساقهی مو بماليد و ماساژ دهید تا تمام سطح پوست سر را بپوشاند. بهتر است محلول را شب استفاده و صبح بشویید. میتوانید با شانه کردن، رشکها را از موها جدا کنيد. باید درمان را به فاصلهی ۷ تا ۱۰ روز تکرار کرد.

اسانس شمعدانی
از بهترین نسخههای گیاهی برای خلاص شدن از شپش سر، استفاده از اسانس شمعدانی است. شما میتوانید اسانس شمعدانی را هنگام خواب روی پوست سر و مو ماساژ دهید، شستن آن نیز در صبح ضروری است. همچنین میتوان چند قطره از اسانس شمعدانی را به شامپو اضافه کرد تا شپش به طور کامل از بین برود.

نکته های مهم
درمان طلایی مهم :
استفاده از سس مايونز شبها به مو و شستن صبح وسپس از سرکه به موها سريعا ماليده بشود.
هرگز از شانه های پلاستیکی استفاده نکنید. شانه های فلزی بهترین انتخاب برای شانه کردن هستند.
بعد از شانه زدن، شانه ای استفاده شده را در آب صابون قرار دهید و خوب آن را بشویید تا شپش آن کشته شوند.
زمانیکه شپش را درمان میکنید، همهی لباسها و ملحفه های خود را در آب و سرکه بشویید. این کار به فرآیند درمان کمک میکند و جلوی انتقال شپش سر به دیگران را میگیرد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

شپش سر چیست؟

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-01-07تاریخ بروز رسانی : 1401-01-09

دلایل ابتلا به شپش سر

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1400-12-28تاریخ بروز رسانی : 1401-01-04

پیشگیری از شپش

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-12-07تاریخ بروز رسانی : 1400-06-27

درمان شپش

دکتر ایمان مومنی[ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1398-06-23تاریخ بروز رسانی : 1398-07-16

واقعیاتی در مورد شپش

دکتر سهیلا طاهری[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1397-10-14تاریخ بروز رسانی : 1397-10-14

علائم تشخیص شپش سر و درمان آن

دکتر گیتا فقیهی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1396-07-10تاریخ بروز رسانی : 1396-07-10

دلایل و درمان شپش سر

دکتر گیتا فقیهی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1396-03-01تاریخ بروز رسانی : 1396-03-01

شپش سر در کمین شماست

دکتر فاطمه عندلیب[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1394-11-29تاریخ بروز رسانی : 1400-11-05

همه چیز در مورد شپش سر

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1393-09-09تاریخ بروز رسانی : 1400-04-09

باز گشت شپش

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین[ پرتال اطلاع رساني ]تاریخ انتشار : 1392-06-20تاریخ بروز رسانی : 1400-02-06

آگاهی درباره سرطان پستان با کتاب سیب صورتی

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

علت زود جذب شدن ژل لب چیست؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

خال سباسه

دکتر فرشید دبیرزاده [ پوست و مو ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

بوی ناخوشایند کشاله ران و راه های مقابله

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

[ 1401-02-21 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مشکلات و عوارض کاشت ابرو در سن غیر مجاز

[ 1401-02-21 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

انواع تومور های ستون فقرات

[ 1401-02-21 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

اولین سونوگرافی واژینال در بارداری

[ 1401-02-21 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علائم و درمان نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی) در کلینیک طب فیزیکی

[ 1401-02-21 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

عوامل مؤثر در میزان پاسخ دهی رفع تاتو یا خالکوبی با لیزر کیوسوئیچ

[ 1401-02-21 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

صندل اختصاصی و طبی دوران بارداری

[ 1401-02-21 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

آیا انجام عمل ليزيك و لازک برای مبتلايان به قوز قرنيه مجاز است؟

[ 1401-02-21 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

انواع لیزر برای درمان کک و مک

[ 1401-02-21 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

لک زیر چشم به چه دلایلی ایجاد شده و چگونه درمان میشود؟

[ 1401-02-21 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

پرولوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1401-02-20 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

رفع ضایعات عروق خونی صورت با لیزر

[ 1401-02-20 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

پیلینگ صورت چیست؟

[ 1401-02-20 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

با تزریق ژل بینی چه معایبی در بینی رفع میشود؟

[ 1401-02-20 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سونوگرافی جنین دو قلو در هفته چندم انجام میشود؟

[ 1401-02-20 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

انواع مشکلات و بیماری های بیضه چه مواردی هستند؟

[ 1401-02-20 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

رفع و از بین بردن غبغب با لیزر لیپولیز

[ 1401-02-19 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا انتقال کرونا از مادر به جنین ممکن است؟

[ 1401-02-19 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

با وجود کمردرد راحت بخوابید

[ 1401-02-19 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

آگاهی درباره سرطان پستان با کتاب سیب صورتی

[ 1401-02-19 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت چیست؟

[ 1401-02-19 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1401-02-19 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر مریم تابع - متخصص پوست ، مو وزیبایی
دکتر مریم تابع

متخصص پوست ، مو وزیبایی


www.drtabe.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت