facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
تبخال و طب سنتى ( قسمت دوم )
دکتر اکرم صالحی - طب سنتی

تبخال و طب سنتى ( قسمت دوم )

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

آدرس وب سایت : www.drakramsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين تلفن مطب : 32664342 - 031
تبخال و طب سنتى ( قسمت دوم )

درمان تبخال با نسخه های خانگی و طبیعی
مجله سیب سبز: لابد میدانید که تبخال بیماری​ شایعی ناشیاز ابتلا به عفونت ویروسی ازخانواده هرپس سیمپلکس است و خودش رابا برجستگی​هایی قرمز رنگ یاتاول​هایی کوچک در ناحیه لب، لثه​، بینی و زبان نشان میدهد. این ضایعهپوستی که گاهی با علائمی مانند سوزش و خارش همراه است به دلایل مختلف ازقبیلاسترس، هیجان و یا مصرف بی​رویه بعضی از خوراکی​ها و موادغذایی دربدن به وجود می​آید. افرادی که ابتلا به تبخال​های دهانی را تجربه کرده​اندحتما می​دانند که در طب مدرن درمانی برای این بیماری وجود ندارد و متخصصانتنها با تجویز داروهای ضدویروسی مانندآسیکلوویر به تسریع بهبودتبخال کمکمی​کنند و البته گاهی همین دارو، باعث ایجاد حساسیت در پوست میشود.

درحالی که در میان شیوه​های طبیعی درمان تبخال ، روشهایی وجود دارد کهمی​تواند علاوه بر تسکین درد روند درمان تبخال را تسریع کند و هیچ عارضهایهم نداشته باشد. توصیه ما به شما این است که اگر این شیوه​های طبیعی رابرای درمان تبخال انتخاب می​کنید پیش از هر چیز با متخصص طب سنتی مشورتکنید.

«جعفری» معجزه می کند
درشرایطی که تبخال در ناحیه دهان، لب و لثه به وجود میآید درمان آن سادهترو راحتتر از زمانی است که ویروس ناحیه تناسلی را به خود درگیر میکند.یکی از روشهای درمان تبخال دهانی شستوشوی محل تبخال با عصاره یا جوشاندهریشه گیاه جعفری است. شستوشوی محل تبخال با این عصاره که یکی ازطبیعیترین داروهای ضدویروس هرپس است، موجب تسکین درد و افزایش سرعت درمانمیشود. علاوه بر این افرادی که با جوشانده به دست آمده از ریشه جعفری محلتبخال و اطراف آن را شستوشو دهند از انتقال بیماری به بخشهای دیگر لب،لثه و زبان پیشگیری میکنند.

تسکین درد و التهاب با برگ زیتون
درمانگرانطب سنتی چین و هند بر این باورند که استفاده از مرهم برگ زیتون میتواندتاثیر زیادی در کاهش التهاب و درد ناشی از ابتلا به تبخال داشته باشد. ازآنجا که برگ زیتون خاصیت ضدالتهابی و ضدویروسی دارد میتواند بهترین دارویطبیعی برای درمان بیماریهای پوستی ویروسی مانند تبخال باشد. امروزه نیزمحققان از همین خاصیت برگ زیتون برای تهیه پماد ضدتبخال استفاده میکنند کهعلاوه بر جنبههای درمانی میتواند به پیشگیری از ابتلا به این بیماری نیزکمک کند. علاوه بر این عصاره زیتون موجود در محصولات درمانی و بهداشتی مثلپماد، صابون یا کرم با کنترل رادیکالهای آزاد میتواند ابتلا به بسیاریاز بیماریهای پوستی را کنترل کند و حتی برای درمان سوزش و التهاب نیشحشرات مفید باشد.

روغن گل راعی ضد خارش
بروزتبخال در بدن همواره با سوزش و خارش شدید همراه است. به گونهای که بیماررا کلافه کرده و او را وادار به تحریک، خارش و لمس ناحیه تبخال میکند. درحالی که این کار نه تنها تسکینی برای درد بیمار محسوب نمیشود بلکه موجبانتقال ویروس تبخال به سایر قسمتهای لب، لثه و حتی اندامهای دیگر میشود.متخصصان طب سنتی برای برطرف شدن مشکل خارش موضع تبخال در طول مدت درماناستفاده از روغن گل راعی را به صورت استعمال خارجی توصیه میکنند. برای اینمنظور پنبهای را به روغن یا اسانس بدون افزودنی با گل راعی آغشته کرده ومحل تبخال را به روغن آغشته کنید.

پیشگیری از پیشرفت تبخال با چای
استفادهاز روغن تهیه شده از چای طبیعی تاثیر زیادی در پیشگیری از انتقال بیماریتبخال به سایر قسمتهای عضو درگیر دارد. به توصیه درمانگران طب چینی برایاین منظور روغن چای را توسط گوشپاککن روی تبخال بزنید و این کار را چندبار در طول روز تکرار کنید. البته پیش از استفاده از روغن چای باید ازسلامت بودن روغن، خالص بودن و اصل بودن آن و همینطور از افزودنیهای درونآن مطمئن باشید. فراموش نکنید که مصرف هرگونه افزودنی معطر به روغنهایطبیعی میتواند از خاصیت درمانی آنها بکاهد و حتی موجب افزایش و توسعهتبخال شود.

معجون سیب و عسل را امتحان کنید
درمیان برخی درمانگران شیوههای طبیعی استفاده از معجون سیب و عسل میتواندتاثیر زیادی در بهبود تبخالهای دهانی داشته باشد. برای تهیه این معجونکافی است سیب پوست کنده و رنده شده را با یک قاشق عسل مخلوط کنید و اینمرهم را یک بار در روز با آرامش میل کنید. مصرف این معجون به مدت 3 تا 4روز میتواند تاثیر زیادی در بهبود تبخالهای دهانی داشته باشد.

خاصیت ضد ویروسی گل همیشه بهار
مرهمگل همیشه بهار از دیگر مواد طبیعی و گیاهی برای درمان تبخال به ویژهتبخالهایی است که روی لثه و لب دیده میشود. قرار دادن این مرهم روی تبخالعلاوه بر آنکه به کنترل و از بین رفتن ویروسها کمک میکند، موجب تسریعروند درمان تبخال و از بین رفتن ویروس میشود. افرادی که از جوشانده، مرهمگل همیشه بهار یا داروهای صنعتی تهیه شده از این گیاه برای درمان بیماریخود استفاده میکنند علاوه بر تسریع روند درمان به کاهش میزان خارش و سوزشموضع تبخال نیز کمک میکنند.

تا تبخال دارید کدام غذاها ممنوع است ؟
برایدرمان تبخال بهتر است در طول دوره درمان از خوردن غذاها و خوراکیهایی مثلانواع شکلات، کاکائو، آجیل، گندم، عدس، بادام زمینی، انواع سس، غذاهایحاضری و سرخکردنی، کره بادام زمینی و جو پرهیز کنید. مصرف این مواد موجبتحریک بیماری تبخال شده و به طول درمان آن میافزاید. این مواد از آن جهتکه موجب افزایش حساسیت و تحریکپذیری تبخال میشوند، بهتر است در طول مدتدرمان و تا مدتی پس از بهبودی بیماری توسط بیمار مصرف نشود.

فورا به پزشک مراجعه کنید ، اگر ...
اگرچهابتلا به تبخال به ویژه تبخالهای دهانی از جمله بیماریهای نگرانکننده وخطرناک نیست اما سهلانگاری در درمان این بیماری میتواند عوارضجبراننشدنی به همراه داشته باشد . اگر تبخال روی بینی و در نواحینزدیک به چشم بروز کرده، باید فورا برای درمان آن به پزشک مراجعه کرد و ازهرگونه خوددرمانی پرهیز کرد زیرا یکی از شایعترین اختلالهای ناشی ازعفونتهای چشمی ناشی از تبخال یا ویروس هرپس، اختلال در بینایی است.

در شرایطی که تبخال بزرگ، قرمزرنگ و دارای کانونهای عفونی و چرکی است باید برای درمان سریعتر به پزشک مراجعه کرد.درشرایطی که ابتلا به تبخال با افزایش حرارت بدن و تب و لرز همراه بود بایداز پزشک مشورت گرفت تا احتمال ابتلا به بیماریهای دیگر نیز بررسی شود.شاید بروز تبخال علامتی برای ابتلا به بیماریای دیگر باشد.درصورتی که درون تبخال به جای رطوبت و ترشحات معمول تبخال سطحی چروک خوردهداشت و علائمی مانند سردرد و دردهای عضلانی نیز با تبخال همراه بود در اینشرایط نیز باید به پزشک مراجعه کرد و روند بیماری را بررسی کرد.افرادیکه در ناحیه تناسلی دچار تبخال یا ضایعات پوستی شبیه آنچه با نامتبخالهای دهانی است، میشوند نیز باید فورا به پزشک مراجعه کنند تا احتمالابتلا به تبخال تناسلی را بررسی کنند.

چهار هشدار مهم
هرگز تبخالهایی که در اطراف چشم ایجاد شده را نخارانید یا آنها را دستکاری نکنید.
در دوران ابتلا به تبخال مصرف مایعات خنک، بستنی و عرقهای گیاهی با طبع خنک را جدی بگیرید.
در روز اول و دوم شروع بیماری محل بروزضایعه پوستی را با یک تکه یخ کمپرس کنید.
برایگذاشتن دارو، روغن یا مرهمهای گیاهی روی تبخال حتما از گوش پاک کن استفاده کنید و در صورتی که دست شما با آن تماس داشت برای پیشگیری ازانتقال بدیگر افراد خانواده در طول روز چندین بار دستهایتان را بشویید.
حجامت چانه علاوه بر موارد فوق بسيار موثر ميباشد

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
اعتياد تهديدي جدي براي سلامت جسمي و رواني خانواده


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان