دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

به افراد مختلف در مورد ریزش مو و کاشت مو بصورت شخصی و فردی نگاه کنید

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

به افراد مختلف در مورد ریزش مو و کاشت مو بصورت شخصی و فردی نگاه کنید
علم به سرعت در حال پیشرفت دادن درک ما از علل ریزش مو است . درمان موفق ریزش مو توسط متخصصین پیوند مو که از دانش علمی برای ایجاد روش های نوآورانه برای ترمیم مو استفاده می کنند ، به سرعت در حال پیشرفت است .
بر اساس پیشرفت های دانش علمی ، مشخص می شود که علل ریزش مو پیچیده هستند و ممکن است در مسیرهای متعدد از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد .

پزشک باید تشخیص مناسب برای علت ریزش مو هر بیمار ارائه دهد . این مرحله برای ارائه یک طرح درمان ریزش موی منحصر به هر فرد بسیار مهم است .متخصصین پیوند مو به این مسئله توجه دارند که کاشت مو برای هر بیمار باید بر اساس (1) علت ، الگو، سرعت و وسعت ریزش مو و (2) خواسته های بیمار با توجه به نتیجه مورد نظر ، هزینه ، زمان ، عوارض بالقوه و عوارض جانبی ، شخصی سازی و منحصر به فرد شود .

ریزش مو در فرد بیمار
در طول دو دهه گذشته اطلاعات زیادی در مورد (1) چه چیزهایی باعث رشد موهای سر می شود و(2) چه چیزی باعث ریزش موهای سر می شود ، کشف شده است . علل رشد مو در تمامی انسان ها یکسان است در حالی که علل ریزش مو شامل تغییرات منحصر به فردی اعم از تروما تا بیماری که به صورت ژنتیکی به مردان به ارث رسیده و الگوی ریزش موی زنان متفاوت است .
الگوی ریزش مو شایع ترین علت ریزش موی دائمی هم درمردان و هم در زنان است . اگر چه مطالب بسیار زیادی در مورد علل الگوی ریزش موی زنان و مردان کشف شده ، اما درک ما در این زمینه کامل نیست ، لذا همچنان مطالعات ادامه دارد. کشف دلیل احتمالی ریزش مو در هر فرد ، بنابر مهارت های بالینی و فراست علمی یک متخصص ترمیم مو براساس معاینات و نتایج حاصل از بررسی های تشخیصی جهت تعیین موثرترین درمان ریزش مو در هر فرد بسیار ضروری است .

تغییر نتایج آزمایشات در مردان
زمینه ژنتیکی به عنوان علت الگوی ریزش موی مردان شناخته شده است . ژن (یا ژن هایی ) که از پدر و یا مادر به ارث رسیده ، مرد را به تولید محصول مرتبط با ریزش مو از تستوسترون مستعد می کند .

با این حال به دلایل زیر زمینه ژنتیکی به وضوح درک نشده است:
- هیچ گونه ژن طاسی با اطمینان شناسایی نشده است
- به نظر می رسد که دو یا تعداد بیشتری ژن در همکاری با هم در الگوی ریزش موی مردان نقش دارند
- اگر چه ، الگوی ریزش مو در مردانی شایع است که پدر و یا دیگر بستگان نزدیک مذکر او نیز الگوی ریزش موی مردانه داشته باشند ، اما یکی از ژن های کلیدی که عقیده بر این است که در الگوی ریزش موی مردانه درگیر است ، از مسیر ژن های خانواده مادری به ارث می رسد (که به جای اینکه روی کروموزوم y یا پدری باشد ، روی کروموزوم x یا مادری واقع شده است)
- اگر چه سابقه خانوادگی اغلب سابقه ژنتیکی ریزش مو با الگوی مردانه در بستگان مذکر نزدیک را نشان می دهد ، اما 20% از مردان با الگوی مردانه ریزش مو ، هیچ گونه سابقه خانوادگی از ریزش مو ندارند.
در واقع کاملاً روشن نیست که زمینه ژنتیکی تنها عامل دخیل در تمام موارد ریزش مو با الگوی مردانه است یا خیر . به عنوان مثال در مردان بالای 50 سال ، به نظر می رسد که عوامل وابسته به سن هم در کنار زمینه ژنتیکی ممکن است نقش داشته باشد.
زمینه ژنتیکی در گروه های مختلف قومی به صورت متفاوت پدیدار می شود . الگو و وسعت ریزش موی مردان ممکن است در مردان نژاد قفقازی ، آسیایی ، آفریقایی و آمریکایی های بومی متفاوت باشد .
در نهایت باید گفت تفسیر یافته های بالینی و ارزیابی آنها نیازمند مهارت و تجربه های متخصص کاشت مو است . روش صحیح در مورد ارائه علت الگوی مردانه ریزش مو در یک فرد بخصوص این است که برای بیان یک علت که احتمال بالایی برای ایجاد ریزش مو دارد ، باید سایر علت های ممکن ریزش مو رد شوند. به عنوان مثال در یک قهرمان بدنسازی افزایش ریزش مو به خاطر استفاده از استروئید در نظر گرفته شود. کم کاری تیروئید می تواند الگوی مردانه ریزش مو را تقلید کند و یا در یک الگوی مردانه ریزش مو با تنک شدن مو ، باعث ریزش موی اضافی شود . فقر آهن به خاطر رژیم غذایی ممکن است در یک فرد با ریزش موی غیر قابل توضیح در نظر گرفته شود .
مدارک و شواهد موجود از آزمون های استاندار مانند کشش مو اطلاعات مهمی در مورد شروع ، دوام ، الگوی ریزش مو و همچنین نشانه های دیگری از الگوی ریزش مو که ممکن است مردان درگیر آن شوند را فراهم می کند. اطلاعات حاصل از آزمون های استاندار برای متخصصان کاشت مو جهت توصیه نهایی برای روش درمان ضروری است . برای مثال ، اگر ریزش مو در درجه اول به خاطر الگوی ریزش موی مردانه نیست ، درمان ریزش مو با استفاده از فیناستراید (propecia) که بصورت انتخابی الگوی مردانه ریزش مو را درمان می کند ، بی اثر است .
تفسیر درست از بانک موی بیمار (ناحیه دهنده موی بیمار) در زمینه نوع ریزش ، مدت زمان ، سرعت و احتمال ریزش مو در آینده برای برنامه ریزی پیوند مو ضروری است تا بتوان نتایج موفقیت آمیز طولانی مدتی ایجاد کرد. معاینه بالینی ، اطلاعات ضروری در مورد حدود ناحیه بانک موی فعلی و احتمالی آینده در مناطقی از پشت و دو طرف سر ، که برای تأمین گرافت لازم جهت پیوند مو استفاده می شود را فراهم می کند .

تفسیر نتایج آزمایشات در زنان
الگوی ریزش مو هم در زنان و هم در مردان دیده می شود اما این الگو به طرز قابل توجهی بین آنها متفاوت است . زنان اغلب فاقد سابقه خانوادگی از ریزش مو هستند و باعث می شود علتی غیر از الگوی ریزش مو به طور قابل توجهی در علل ریزش مو دخیل باشد. نقش هورمون های آندروژنی (مردانه) در الگوی ریزش موی زنانه مشخص نیست با این حال اختلالات تولید هورمون های آندروژن که به ریزش مو کمک می کنند ممکن است به خاطر بیماری تخمدان یا غدد آدرنال باشد . معمولاً آزمایشاتی برای تعیین سطح هورمون آندروژن ، سطح هورمون تیروئید ، کمبود آهن توسط متخصص پوست و مو جهت رد کردن اختلالات شیمیایی و سوخت و ساز بدن در زنان مبتلا به ریزش مو انجام می شود. اگر مشکل خاصی در این زمینه مشخص شود ، پزشک متخصص پوست و مو ممکن است رجوع به یک متخصص مناسب مانند یک فوق تخصص غدد را توصیه کند.

نمونه برداری پوست سر
زمانی که متخصص کاشت مو به این نتیجه برسد که نمونه برداری لازم است ، ممکن است نمونه برداری پوست سر (بیوپسی) در یک بیمار مرد یا زن انجام شود. دلایل پزشک در خصوص نمونه برداری پوست سر به بیمار توضیح داده می شود و تا زمانی که به تمام پرسش های بیمار پاسخ داده نشده نمونه برداری انجام نمی گیرد. فرایند نمونه برداری شامل گرفتن یک نمونه بسیار کوچک از پوست سر برای آزمایش زیر میکروسکوپی است. نمونه برداری پوست سر ممکن است برای تأیید یا رد کردن علت ریزش مو ، برای بررسی سلامت و نشاط فولیکول های مو ، برای به دست آوردن تعداد دقیق موها در مراحل مختلف رشد مو و یا به دلایل دیگر توصیه شود .
استفاده از موی خود فرد برای انجام پیوند موی منحصر به فرد: از ناحیه دهنده به ناحیه گیرنده و نتیجه پایانی
هدف از پیوند مو رشد کاملاً طبیعی مو می باشد . پیشرفت در تکنیک ها ، روش ها و فن آوری پیوند مو ، این هدف را برای بیماران امروز ، دست یافتنی تر کرده است. هنگامی که پیوند مو برای اولین بار در اوسط قرن بیستم توسعه داده شد ، هدف پوشش با استفاده از فن آوری plug-graft و تکنیک های روز بود . بیماران به ترمیم مناطق طاس سر راضی بودند .اغلب فکر می کردند که ظاهر plug یک عارضه جانبی غیر قابل اجتناب بدلیل پیوند گرافت های بزرگ چند مویی از محل دهنده به ناحیه گیرنده است. تنها گاهی اوقات یک جراح پیوند موی ماهر و با تجربه قادر به پوشاندن plug ها می بود. اما اکنون در قرن بیست و یکم یک متخصص پیوند مو می تواند با انتخاب تکنیک های ظریف و فن آوری های پیشرفته که خصوصاً باعث ایجاد جلوه طبیعی موی ترمیم شده می شود ، عمل پیوند مو را انجام دهد. پوشاندن مناطق بدون مو هنوز هم یک اصل اساسی از پیوند مو است اما طبیعی جلوه کردن آن نیز مهم است. شما باید درک درستی از معنای طبیعی جلوه کردن داشته باشید. بهترین شروع برای درک آن دانستن عواملی است که معنای طبیعی جلوه کردن را نمی رسانند.
طبیعی بودن به این معنا نیست که موی از دست رفته در فرایند طاسی به همان میزان با موی کاشت شده جایگزین شود. در واقع تغییر نسبت ، بین موی باقی مانده در محل دهنده و موی از دست رفته در محل دریافت کننده آن را برای جایگزینی همه موهای از دست رفته غیر ممکن می کند .
جایگزینی همه موهای از دست رفته تا زمانی که شبیه سازی مو و مهندسی ژنتیک قادر به کلون سازی موها بر اساس نیاز بیمار در آزمایشگاه باشد ، ممکن نخواهد بود. جایگزین کردن همه موهای از دست رفته در واقع ضروری و لازم نیست چون چشم انسان نمی تواند به راحتی تفاوت بین 50% و 100% تراکم مو در هر بخش از پوست سر را نسبت به بخش دیگر تشخیص دهد.

طبیعی بودن به این معنا است که متخصص کاشت مو برای بازگرداندن تعادل زیبایی در ظاهر شما عمل کاشت مو را انجام دهد ، حتی اگر موها جایگزین همه موهای از دست رفته نشوند. این عمل باید الگوی طبیعی رشد موهای شما و قاب صورتتان را باز گرداند و موهای شما را دوباره بخشی از ظاهر کلی شما سازد.
همچنین طبیعی بودن بدان معنی است که متخصص پیوند مو ، ترمیم موی شما را حول الگوی رشد طبیعی موی شما و الگوی طبیعی ریزش موی شما برنامه ریزی کند. هدف از طبیعی بودن باید با استفاده از تکنیک ها و فن آوری های منحصر به هر فرد به دست آید . استفاده خلاقانه از فن آوری می تواند در بیمارانی که به درستی انتخاب شدند شامل ترکیب فیناستراید خوراکی و ماینوکسیدیل موضعی (داروهای ریزش مو) با عمل پیوند مو باشد. در بیماران خاص ، داروهای ترمیم مو می توانند باعث (1) تاخیر نیاز به پیوند مو در بیماران جوان تر و (2) در بیماران مسن تر ، تحریک رشد مو برای پر کردن مناطق بین موها شوند .
طبیعی بودن همچنین می تواند به معنای تغییر یک الگوی ریزش موی طبیعی به یک بازسازی کلی و مورد رضایت شما اطلاق شود. نه تنها جایگزینی تار به تار مو به جای موهای از دست رفته هدف علمی پیوند مو نیست بلکه گاهی اوقات هدف پیوند مو باید بر اساس درجات تنک بودن موها تغییر کند. این روش حتی ممکن است یک راه حل موفق ، به عنوان مثال برای رفع طاسی با کاشت مو از یک منبع محدود بانک مو و ریزش موی گسترده و طاس شدن پیشرونده ، باشد . همه درجات طاسی نمی توانند در الگوی طبیعی ترمیم مو گنجانده شوند ، بلکه تنها الگو های طاسی متعادل می توانند طی عمل کاشت مو ، ترمیم شوند . با این حال ، یک مرد میانسال با یک منبع محدود از موی دهنده و ریزش موی پیشرفته می تواند برای ترمیم مویی که مناطق تحت پوشش انتخابی با تراکم موی محدود را فراهم کند ، نتیجه بسیار مناسبی داشته باشد. روش ترکیبی و فوق ترکیبی به همراه استفاده از تکنیک های جدید واحد های پیوند مینی ، میکرو و فولیکولی می توانند برای این عمل کاربردی باشند .
طبیعی بودن زمانی به عنوان یک هدف به صورت موفقیت آمیز به دست می آید که در طول زمان طولانی موفق باقی بماند. اگر ترمیم موی شما زمانی که 20 ، 30 یا 40 سال سن دارید ظاهری از رشد طبیعی را دارد باید هنگامی که شما 50، 60 یا 70 ساله هم می شوید ظاهر طبیعی خود را داشته باشد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

انواع روش کاشت ریش و سبیل

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-01-31تاریخ بروز رسانی : 1400-02-02

مزایای روش پیوند مو ترکیبی

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-01-30تاریخ بروز رسانی : 1400-01-31

برخی از روشهای درمانی درمانی ریزش مو

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-01-29تاریخ بروز رسانی : 1400-01-31

نحوه انجام کاشت مو به روش ترکیبی

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-01-23تاریخ بروز رسانی : 1400-01-25

مراحل کاشت سبیل و ریش

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-01-17تاریخ بروز رسانی : 1400-01-24

تفاوت روش کاشت مو FIT و FUT

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1400-01-14تاریخ بروز رسانی : 1400-01-17

کاشت مو به روش FUT

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-12-22تاریخ بروز رسانی : 1400-01-17

معایب کاشت مو به روش FIT

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1399-12-22تاریخ بروز رسانی : 1400-01-17

کاهش تمایلات جنسی در خانم ها

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

[ 1392-11-10 ]دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

[ 1396-03-23 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

کم خونی فقر آهن و تالاسمی مینور

[ 1392-12-02 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

[ 1396-03-04 ]دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

بحثی در مورد عملکرد لوب فرونتال مغز

[ 1395-01-29 ]دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

[ 1394-05-31 ]دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

[ 1394-01-15 ]دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

رمز ازدواج سالم و موفق چيست ؟

[ 1396-08-14 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

فوایـد تخمه آفتابگردان و لاغری ( قسمـت اول )

[ 1396-07-24 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

انواع روش کاشت ریش و سبیل

[ 1400-01-31 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

بهترين زمان انجام پرتو درمانی در سرطان سینه

[ 1400-01-31 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

بهترین حرکات ورزشی برای درد کمر

[ 1400-01-31 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

چرا پوست ترک میخورد؟

[ 1400-01-31 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

معرفی فیلر ژوویدرم Juvederm

[ 1400-01-31 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

برسی سیستم ادراری از طریق رادیوگرافی

[ 1400-01-31 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان چیست؟

[ 1400-01-31 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

شناخت انواع سردرد

[ 1400-01-30 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

آیا انواع لک صورت با مزوژل پروسترولین رفع میشود؟

[ 1400-01-30 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چین و چروک های پوست چگونه درمان میشوند؟

[ 1400-01-30 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

نکات مهمی که قبل لیزر موهای زائد حتما باید بدانید

[ 1400-01-30 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

علت ریزش مو و طاسی در زنان چیست؟

[ 1400-01-30 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

روش های فیلمبرداری از دندان با پری اپیکال

[ 1400-01-30 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

مزایای روش پیوند مو ترکیبی

[ 1400-01-30 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

حل مشکلات جنسی بین زوجین با سکس تراپی

[ 1400-01-30 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

کاربرد رادیولوژی پانورکس

[ 1400-01-30 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

زمان مناسب جراحی آرتروپلاستی

[ 1400-01-30 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

بیماری ویتیلیگو چیست و چگونه درمان می‌شود؟

[ 1400-01-30 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

پاسخ به سؤالات رایج در مورد شیمی درمانی

[ 1400-01-30 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

نمونه برداری از پروستات چگونه انجام میشود؟

[ 1400-01-29 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

ارتباط کرونا ویروس با ریزش مو و آلوپسی

[ 1400-01-29 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

برخی از روشهای درمانی درمانی ریزش مو

[ 1400-01-29 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت