دکتر علی نقره کار - متخصص درد

پیشگیری از درد پا با پوشیدن کفش مناسب

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]آدرس وب سایت : www.dr-noghrekar.ir
آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول تلفن مطب : 88670088 - 021

اگر مشکل پا درد دارید، مطمئناً دنبال راه حلی برای کاهش و کنترل آن هستید. منظورمان از پا درد در این جا دردهای قسمت های پایین پا، یعنی از مچ به پایین است. یکی از کارهایی که برای این منظور می توانید انجام دهید، استفاده از کفشهای مناسب است. در صورت احساس درد در پاها، یکی از مراحل درمانی انتخاب کفش مناسب است.
البته انتخاب کفش به عوامل مختلفی بستگی دارد و مهمترین آنها نوع آسیب دیدگی است که به آن دچار شده اید. بنابراین تشخیص نوع درد اولین قدم برای انتخاب کفش مناسب است. در شرایطی دچار درد پای مزمن شده باشید، انتخاب یک کفش مناسب نقش بسیار زیادی می تواند در بهبود درد داشته باشد.

تعیین وضعیت قرارگیری استخوان پا

یکی از مسائلی که باعث می شود شما به خرید یک کفش مناسب برای تصحیح وضعیت پا نیاز پیدا کنید، اشکال در قرار گیری و وضعیت استخوان ها نسبت به یکدیگر است. پای افراد مختلف نسبت به یکدیگر متفاوت است و وضعیت قرار گیری استخوان ها ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. برخی از این حالات صحیح هستند و برخی دیگر هم یک نوع اشکال محسوب می شوند.

به همین دلیل هنگام انتخاب کفش، باید این مسائل را هم در نظر داشته باشید. شما باید با توجه به وضعیت پای خودتان کفشی انتخاب کنید که با پوشیدن آن فشار و تنش کمتری به پایتان وارد شود و پا در موقعیت طبیعی و صحیح خود قرار بگیرد. معمولاً پا در سه حالت کلی قرار دارد که عبارتند از:

  1. حالت طبیعی و خنثی که همان حالت ایده آل قرار گیری استخوان ها در موقعیت درست خودشان است
  2. حالت انحراف پا به سمت خارج
  3. وضعیت انحراف پا به سمت داخل

آدرس اینستاگرام دکتر نقره کار

حالت عادی پا

حالت خنثی و عادی پا، همان طور که گفتیم، حالت صاف و مستقیم پا است. یعنی در این حالت، استخوان ساق پا و استخوان پاشنه در یک راستا قرار دارند.

انحراف پا به سمت داخل

زمانی که پا به سمت داخل انحراف داشته باشد، در واقع پا نسبت به حالت عادی انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان داده است که این یک مشکل محسوب می شود. در این وضعیت کف پا هنگامی که فرد می ایستد یا راه می رود، صاف می شود. اتفاقی که در این نوع انحراف رخ می دهد این است که مچ پا هنگام ایستادن خودش را به سمت پایین و داخل می اندازد و باعث می شود که انحنای کف پا از بین برود. در بیشتر مواقع هم زمان با این وضعیت، مچ پا هم به صورت افقی به سمت خارج گردش می کند. راه تشخیص این انحراف این است که پا را از پشت سر نگاه کنید.

اگر این انحراف به داخل از سمت مچ پا و گردش افقی پا به خارج وجود داشته باشد، انگشتان پا از پشت سر قابل مشاهده خواهند بود که به سمت خارج منحرف شده اند. به علاوه وقتی از رو به رو یا پشت به مچ پا نگاه می کنید، می بینید که انگار پا از سمت مچ به داخل خم شده است. مشکل انحراف پا به داخل عامل ایجاد بسیاری از آسیب دیدگی های مربوط به پا است.

انحراف پا به سمت خارج

انحراف پا به خارج یا گردش پا به داخل شکل دیگری از وضعیت نادرست پا است که دقیقاً حالت بر عکس چیزی که بالاتر گرفتیم اتفاق می افتد. یعنی در این حالت پا بیش از حد خشک و غیر انعطاف پذیر است. مچ پا در این حالت به سمت خارج حرکت می کند و در واقع استخوان پاشنه به سمت داخل کشیده می شود. وقتی که فرد می ایستد به نظر می رسد که کف پا بیش از حد انحنا دارد. این به علت انحراف به سمت خارج مچ پا است. وقتی مچ به سمت خارج حرکت می کند، معمولاً پا هم به صوت افقی به سمت داخل گردش می نماید.

یعنی نوک پنجه های دو پا به جای آن که رو به رو باشند، به سمت یکدیگر قرار می گیرند. وقتی از پشت به پا نگاه کنید می بینید که مچ به سمت خارج منحرف شده است و انگشت های پا که در سمت خارجی پا قرار دارند اصلاً دیده نمی شوند (در حالت معمولی، انگشت های خارجی کمی نمود دارند) . در موارد شدید تر هم انگشت شست پا از پشت قابل مشاهده خواهد بود.

آشنایی با عوامل مؤثر در انتخاب یک کفش

بیشترین چیزی که در حالت عادی هنگام انتخاب کفش به آن دقت می کنیم، احتمالاً اندازه کفش، رنگ و شکل و شمایل آن است. این عوامل که سر جای خود باقی می مانند. ولی وقتی مشکل و آسیب دیدگی در پاهای خود دارید، باید معیارهای دیگری را هم به نحوه انتخاب کفش تان اضافه کنید. مثلاً پشتی کفش، قالب کفش و فضای جلوی کفش برای انگشت ها (پنجه کفش) از مسائلی هستند که باید به آن ها دقت داشته باشید.

پشتی کفش به قسمت پشت کفش گفته می شود که روی پاشنه کفش قرار دارد و آخرین قسمت از فضای داخل کفش را تشکیل می دهد. اهمیت جنس و شکل پشتی کفش در این است که این بخش در واقع انحراف پا را تصحیح می کند. پشتی کفش برای کسانی که مشکل انحراف به داخل پا دارند، باید نسبتاً سفت و سخت باشد. بر عکس، برای کسانی که مشکل انحراف به خارج دارند، پشتی کفش باید نسبتاً نرم و انعطاف پذیر باشد. پس موقع خرید کفش باید مقدار انعطاف پذیری پشتی کفش را امتحان کنید. این کار خیلی ساده انجام می شود.

کافی است پشتی کفش را با دست کمی به سمت داخل فشار دهید و ببینید که سفتی و مقاومت آن چقدر است. بحث دیگری که هنگام انتخاب کفش مناسب باید در نظر داشته باشید، بررسی شکل و وضعیت قالب کفش است. کسانی که مشکل انحراف پا به داخل دارند، بهتر است کفش هایی بپوشند که به طور کلی مستقیم تر و صاف تر هستند. هر چه کفش صاف و مستقیم تر باشد، پا ثبات بیشتری پیدا می کند و این همان چیزی است که پای انحراف پیدا کرده به داخل (که انعطاف پذیری بیش از حد دارد)، نیاز دارد.
بر عکس آن، پایی که مشکل انحراف به خارج دارد، به کفشی نیاز دارد که انحنای بیشتری داشته باشد.

کفشی که انحنای بیشتر داشته باشد به پا اجازه حرکت بیشتر و آزادانه تری می دهد؛ این امر باعث می شود پا به طور کلی وضعیت راحت تری داشته باشد. افرادی که پاهایی در وضعیت صحیح و مستقیم دارند نیز بهتر است از کفشهایی استفاده کنند که نیمه منحنی هستند. معیار سومی که در انتخاب کفش باید به آن توجه داشته باشید، فضای جلوی کفش یا پنجه کفش است. نکته حائز اهمیت در مورد پنجه کفش این است که هر چه پای شما انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد، پنجه کفش بزرگ تری هم باید برای کفش انتخابی تان در نظر بگیرید. وقتی پا انعطاف پذیری زیادی دارد ( مثلاً مشکل انحراف به داخل دارد)، فضای بیشتری برای پهن شدن و حرکت کردن لازم خواهد داشت.

همچنین کسانی که مشکل درد مفصل شست پا دارند (انحراف استخوان شست پا به سمت داخل که باعث می شود مفصل شست به سمت خارج از پا دچار بیرون زدگی شود)، بهتر است از کفش هایی استفاده کنند که جلوی آن بزرگ تر و باز تر است.

انتخاب کفش مناسب برای پیشگیری از درد پا ، دکتر علی نقره کار

مشاوره با فرد متخصص و انتخاب کفش

اگر در اطراف محل زندگی تان یک مرکز حرفه ای کفش فروشی، یا مراکز سلامتی و ورزشی وجود دارد که بتوانند وضعیت و شکل و حالت قرار گیری پایتان را بررسی کنند، حتماً برای مشخص کردن وضعیت پایتان به آن جا بروید. وقتی وضعیت سلامت و حالت قرار گیری پا مشخص شود، بر اساس آن می توانید اقداماتی انجام دهید تا از آسیب هایی که ممکن است به دلیل اشکال ساختاری پا ایجاد شود، جلوگیری شود.

به هر حال اگر مشکل درد پا دارید، باید اول مشکل پا را تشخیص دهید و بعد با توجه به آن کفش مورد نظر تان را انتخاب کنید. متأسفانه باید گفت که کفش کلی و عمومی برای رفع درد پا وجود ندارد چرا که مشکل درد پا عوامل متفاوتی می تواند داشته باشد و هر کدام از این عوامل به طرق مختلفی می توانند برطرف شوند. پس کفشی که برای تصحیح مشکل انتخاب می شود هم در هر مورد متفاوت خواهد بود.

تعویض کفش

یکی از اشتباهات رایجی که بسیاری از مردم مرتکب آن می شوند این است که کفشی که خریداری می کنند را به مدت طولانی تر از چیزی که کفش برای آن طراحی شده است، استفاده می کنند. معمولاً کفش وقتی تعویض می شود که کمی کهنه و فرسوده به نظر برسد. ولی واقعیت این است که از روی ظاهر یک کفش نباید کارایی آن را قضاوت کرد. در واقع معیاری که برای میزان کارایی و عمر مفید کفش باید در نظر داشت، حمایتی است که کفش از پا می کند. به عنوان یک قاعده کلی و ساده باید گفت که شما باید هر 800 کیلومتر یک بار کفش تان را عوض کنید.

اگر مسیری که هر روز پیاده طی می کنید مشخص نیست و نمی توانید تخمین خوبی از آن داشته باشید، شاید این معیار دوم برای تان ساده تر باشد. معیار دوم این است که هر 6 ماه تا 1 سال یک بار کفش تان را عوض کنید. به خصوص اگر کفش تان را هر روز استفاده می کنید حتماً این قاعده را رعایت کنید تا پایتان تحت فشار اضافی و بیش از حد قرار نگیرد. نکته مهمی که قطعاً باید رعایت کنید این است که به هیچ وجه از روی ظاهر کفش کارایی و سالم بودن آن را قضاوت نکنید. اگر زمان تعویض کفش رسیده است، آن را تعویض کنید و کاری به ظاهر آن نداشته باشید.

استفاده از کفی کفش چطور است؟

گاهی اوقات حتی اگر از کفش مناسب استفاده کنید، باز هم مشکل انحراف پا بر طرف نمی شود. حمایتی که کفش از پا می کند به هر حال طبق یک سری پیش فرض ها و طرح های از پیش تعیین شده، است. در حالی که ممکن است شما نیاز به تغییرات بیشتر و در واقع شخصی سازی بیشتر کفش داشته باشید. کفی های کفش در این گونه موارد کاربرد مناسبی دارند. به خصوص اگر از کفشهای معمولی تر که حمایت کمتری برای پا ارائه می کنند؛ یا کفشهای مجلسی و رسمی تر استفاده می کنید، کفی کفش خیلی بیشتر به کار شما می آید.

کفی های کفش انواع و ابعاد مختلفی دارند. یعنی شما می توانید از آن حتی در کفشهای معمولی و رسمی هم استفاده کنید. کفی های کفش را می توانید با توجه به مشکلی که دارید، یعنی مناسب برای پای خودتان و جهت تصحیح آن، طراحی یا خریداری کنید. مشکل کفی کفش اختصاصی، هزینه آن است. به علاوه اینکه ساخت کفی کفش تحت پوشش بیمه ها هم قرار نمی گیرد. وقتی از کفی کفش استفاده می کنید، پس از گذشت مدتی لازم می شود که آن را اصلاح کنید چرا که شکل پای شما هم به مرور زمان و استفاده از آن کفی کفش تغییر می کند.

راه حلی که برای کاهش هزینه وجود دارد، استفاده از کفی های کفش از پیش طراحی شده است. البته در انتخاب کفی کفش از پیش طراحی شده هم باید بحث شکل و جنس آن را حتماً در نظر بگیرید و کفی انتخاب کنید که برای پای شما و مشکلی که دارد، مناسب باشد. درست مثل انتخاب یک کفش!

جراحی دیسک کمر با لیزر، روشي جديد است كه بدون نياز به برش جراحي، بيرون زدگي ديسك و تنگي كانال ناشي از آن را با امواج ليزر درمان مي كند و نيازي به بيهوشي ندارد. برای انجام جراحی لیزری دیسک کمر، می توانید به متخصصین انستزیولوژی مراجعه نمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

درد شانه

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-11-19تاریخ بروز رسانی : 1399-10-18

انواع کمر درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-08-07تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

خشکی ستون فقرات

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-05-15تاریخ بروز رسانی : 1399-10-08

مقابله با کمر درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-08-22تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

آشنایی با فیبرومیالژیا

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-09-23تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

درد کشاله ران و زیر شکم بعد از جراحی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-26تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

میگرن چیست ؟

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-14تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

علائم و درمان دردهای عروقی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-15تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

نوروپاتی دیابتی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-11-11تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

دلایل درد لگنی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-26تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

درد سوزشی و بی حسی ران

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-02-30تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

تاثیر موبایل بر درد گردن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-09-20تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

بلاک عصب بالای شانه

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-11-19تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

۶توصیه برای مسافرت بدون درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-11-19تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

تزریق نقاط ماشه ای چیست

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1397-02-28تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

آیا تزریق چربی زیر چشم دائمی است؟

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تست بعد از نزدیکی یا PCT

[ 1396-02-28 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

تگ های پوستی

[ 1395-04-20 ]دکتر کامبیز بهشید [ پوست و مو ]

اعمال جراحی زیبایی و ترمیمی زنان

[ 1392-12-08 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

چهارنوع سرطان شایع در زنان

[ 1393-09-27 ]دکتر نرگس علیان [ متخصص زنان و زایمان ]

انواع چربی در ساختار بدن (قسمت دوم)

[ 1397-05-02 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

علائم درد میوفاسیال گردن و راههای درمان آن کدامند

[ 1396-05-14 ]مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

راهکارهای موثر در کاهش درد گردن

[ 1398-08-16 ]مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

کفش مناسب جهت پیاده روی

[ 1397-09-13 ]مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

علل گرفتگی عضلات پا هنگام شب

[ 1392-01-28 ]دکتر طناز احدی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رژیم مبتلایان به زخم معده - دلایل، علائم و درمان ها (قسمت دوم)

[ 1399-10-27 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

هایفوتراپی بهترین روش غیرجراحی از بین بردن غبغب

[ 1399-10-26 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

معرفی لیزرهای تخریبی و کاربرد آنها

[ 1399-10-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر اربیوم چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

[ 1399-10-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چه مواردی موجب کاهش یا فقدان میل جنسی مردان می‌شود؟

[ 1399-10-26 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رواندرمانگر خوب چه ویژگیهایی دارد

[ 1399-10-26 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

ضایعات رنگی پوست چه هستند و چگونه درمان می‌شوند؟

[ 1399-10-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

شایعترین آسیبهای ورزشی زانو چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

ناباروری آقایان و علل آن

[ 1399-10-25 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

کیست تارلو یا کیست ستون فقرات چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

انواع جراحی زیبایی واژن

[ 1399-10-25 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

ترک‌های پوستی چگونه درمان میشوند؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا رفع ضایعات رنگی پوست امکان پذیر است؟

[ 1399-10-25 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مزونیدلینگ چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چگونه منافذ باز پوست را درمان کنیم؟

[ 1399-10-25 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

وزوز گوش ضربانی چیست؟

[ 1399-10-24 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

آشنایی با بیماری های شایع پوستی

[ 1399-10-23 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

در کلینیک پوست مو و لیزر چه کارهایی انجام میشود؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مروري بر روش هاي تشخيصي- درماني آزوسپرمي

[ 1399-10-23 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

نکاتی درباره عمل جراحی بلفاروپلاستی

[ 1399-10-23 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آیا با ورزش کردن می توان انکیلوز ستون فقرات را رفع کرد؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

نحوه جوانسازی دستها با تزریق چربی

[ 1399-10-23 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت