دکتر جمال الدین حسن زاده - متخصص پوست و مو

روش های پاک کردن تاتو

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drhassanzadeh.net
آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم تلفن مطب : 33246361 - 087

پوست به عنوان یکی از حساس ترین اعضای بدن نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد؛ بنابراین هر عملی که بر بهداشت و سلامت پوست تأثیر می گذارد، بسیار حائز اهمیت است. در مهر و موم های گذشته که تاتو زیاد به صورت حرفه ای انجام نمی شد، بسیاری از طرح هایی که روی پوست بدن ایجاد شدند، با نارضایتی تاتو شونده همراه بوده اند. یکی از دلایل نارضایتی بسیاری از افرادی که تاتو انجام می دهند این است که طرحی که به تاتو کننده داده می شود با طرحی که در نهایت روی پوست دیده می شود، بسیار متفاوت است.

اما یکی دیگر از دلایل نارضایتی افراد از تاتو روی بدنشان با گذر زمان اتفاق می افتد. برای مثال تاتو بعد از مدتی ممکن است به اصطلاح رنگ پس بدهد یا کمرنگ شود و شکل زیبای خودش را از دست بدهد. یکی از دلایل رایج دیگر برای افرادی که می خواهند تاتوهایشان را پاک کنند، خستگی از طرح های روی بدن یا صورت است. پاک کردن تاتو به صورت های مختلفی می تواند انجام گیرد؛ اما انتخاب یک فرد یا مرکز غیر قابل اعتماد برای این عمل می تواند منجر به انواع بیماری های پوستی و در نهایت درست پاک نشدن تاتو شود.

پاک کردن تاتو در سنندج با بکارگیری لیزرهایی مانند کیوسوییچ و فرکشنال توسط دکتر جمال الدین حسن زاده انجام می شود. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 33246361 - 087 تماس حاصل فرمایید.

استفاده از لیزر

لیزرها با استفاده از پرتوهای نور، رنگدانه های تاتو را از بین می برند و به پاک کردن تاتو کمک می کنند. انرژی نوری که به پوست هدایت می شود، توسط ذرات جوهر خال کوبی که در درم پوست است جذب می شود و جوهر به قطعات کوچک تر خرد می شود. سپس سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن جوهر در طی هفته های بعدی فعالیت می کند و آن را از ناحیه خال کوبی دور می کند. به این ترتیب که سلول های بیگانه خوار (ماکروفاژها Macrophage) که نقش پاک کردن بدن از عنصرهای خارجی را ایفا می کنند، جوهرهای خرد شده را می بلعند و دفع می کنند.

میزان موفقیت در پاک کردن خال کوبی یا تاتو ابرو با لیزر به عواملی از جمله رنگ پوست بستگی دارد. به طورمعمول، جوهرهای سیاه و رنگ های تیره با استفاده از لیزرهای کیوسوئیچ کاملاً از بین می روند درحالی که از بین بردن رنگ های سبک تر مانند زرد و سبز بسیار دشوار است. رنگدانه خال کوبی به رنگ تیره که توسط کربن و جوهر سیاه ایجاد شده اند، تمام طول موج های ارسالی از لیزر را جذب می کند و نتایج بهتری را در حذف خال کوبی نشان می دهند، رنگ های دیگر فقط با استفاده از لیزرهای انتخاب شده بر اساس رنگدانه ها، قابل درمان هستند و به جلسات درمانی بیشتر نیاز دارند و البته کمتر به نتایج مطلوب در روند محو کردن تاتو منجر می شوند.

روش های پاک کردن تاتو

انواع لیزر برای پاک کردن تاتو

از آنجا که طول لیزر با موج های مختلفی برای درمان خال کوبی های رنگی مورد نیاز است، نمی توان از یک سیستم لیزر به تنهایی برای از بین بردن تمام جوهرهای موجود و ترکیب رنگ ها استفاده کرد. تحقیقات کنونی بر روی لیزرهای پیکو سکند (picosecond) متمرکز شده است که ممکن است در از بین بردن تاتو موفق تر از لیزرهای کیوسوئیچ باشد.

در حال حاضر برای پاک کردن تاتو از سه نوع لیزر استفاده می شود که عبارت اند از:

عوارض استفاده از لیزر جهت پاک کردن تاتو

ممکن است در اثر استفاده از این لیزر ایجاد لک های سفید خونریزی های بسیار خفیف و جذب هموگولوبین است، این اثرات بین هفت تا ده روز ادامه داشته و از بین می روند. شایعترین عوارض جانبی مزمن درمان لیزر، هیپوپیگمانتاسیون (تیرگی) است. این خطر در افراد مبتلا به تیرگی پوست تحت درمان با لیزرهای QSR یا اکسانریت 4 است و در هر بیمار با توجه به تعداد جلسات درمان افزایش می یابد. در برخی موارد که در مواد تاتو فلزاتی نظیر آهن بکار برده شده باشد ممکن است با لیزر واکنش داده و زنگ بافت تیره تر شود. برای جلوگیری از این عارضه باید علاوه بر تعیین نوع تتو در نقطه بسیار کوچکی از ناحیه تست انجام گیرد.

درصورتی که لیزر قادر به پاک کردن این نوع تاتو نباشد باید از روش جراحی برای حذف ناحیه ی مورد نظر استفاده کرد. در برخی از موارد به علت نازکی پوست یا میزان شدت لیزر با توجه به طول موج لیزر ممکن است تولید تاول در سطح پوست شود که برای جلوگیری از آن می توان از خنک کننده ها استفاده کرد. به طور کلی برای به حداقل رساندن عوارض جانبی بایست حداقل چهار هفته فاصله بین جلسات لیزر در نظر گرفته شود. از آنتی سپتیک موضعی نیز می توان برای جلوگیری از عفونت استفاده کرد.

استفاده از جراحی شکاف پوست

شکاف پوست جراحی ویژه ای است که توسط متخصص و جراح صورت می گیرد. شکاف پوست جزو نامطلوب ترین روش های پاک کردن تاتو در نظر گرفته می شود؛ زیرا در این حالت بخشی از پوست برید و از بدن جدا می گردد. تنها ویژگی خوشایند این روش آن است که به در کوتاه ترین مدت زمان تاتوی موجود از بین می رود؛ ولی عوارضی که به دنبال خواهد داشت، بدون شک زخم های شدیدی را بر روی پوست جا خواهد گذاشت.

جراح بعد از جدا کردن محل تاتو بقیه ی بخش ها را بخیه می زند، ممکن است در طول جراحی به دلیل استفاده از بی حس کننده ها درد زیادی را احساس نکنید؛ ولی با از بین رفتن تأثیر بی حس کننده ها به طور قابل ملاحظه درد آن را احساس خواهید کرد، به همین دلیل این روش را در اولویت خود قرار ندهید، به جای آن استفاده از لیزر گزینه ی بهتری خواهد بود.

عوارض جانبی جراحی پاک کردن تاتو

استفاده از پلاسما جت

یکی دیگر از روش های پاک کردن دائمی تاتو بدون آنکه اثری از آن باقی بماند، پاک کردن تاتو با پلاسما جت است. این روش پاک کردن تاتو به چند دلیل مورد استقبال بی نظیر افرادی قرار گرفته است که به دلایل مختلف از تاتوی خود ناراضی هستند. یکی از این دلایل، سرعت بسیار بالای نتیجه بخشی است که معمولاً تا نهایتاً سه جلسه تاتو به طور کامل پاک خواهد شد. مزیت دیگری که این روش دارد، مقرون به صرفه بودن آن است که در انتخاب بسیاری از افراد تأثیر می گذارد. با وجود مزیت های بالای این روش، همچنین پاک کردن تاتو با لیزر پیشنهاد بهتری محسوب می شود.

صفحه اینستاگرام دکتر حسن زاده

عوارض پلاسما جت

در کل می توان گفت عوارض این روش نسبت به روش های دیگر زیبایی کمتر بوده و موقتی است. التهاب و زخم های که بر روی پوست ایجاد می شوند در عرض 7 تا 10 روز بهبود می یابند و فرد می تواند به راحتی به فعالیت های روزانه خود بپردازد.

استفاده از درم ابریژن

در این روش ابتدا یک محلول بی حس کننده روی پوست شما اسپری می شود و سپس پوست شما توسط سمباده مخصوص، لایه برداری می شود تا لایه های سطحی پوست کنار رفته و لایه هایی که فاقد جوهر تاتو هستند از زیر آن نمایان شوند. انجام این کار همچنین باعث می شود که جوهر تاتو از درون پوست بیرون کشیده شود. قبل از انجام این کار به پوست شما محلول بی حس کننده زده می شود. انجام این روش می تواند دردناک باشد و معمولاً با خونریزی همراه است.

پوست شما احتمالاً تا یک هفته (ده روز) همچنان سوزش و درد خواهد داشت و برای بهبودی ناحیه ی تحت درمان به شما پماد مخصوص داده می شود که باید مرتباً مصرف کنید. در نظر داشته باشید که مانند روش لیزر، در روش درم ابریژن نیز ممکن است تاتوی شما به طور کامل از بین نرود. در صورتی که پوست شما مستعد لکه شدن یا شکل گیری جای زخم است، این روش برای شما توصیه نمی شود.

عوارض جانبی پاک کردن تاتو با درم ابریژن

چنانچه عمق درمان درم ابریژن زیاد باشد، احتمال باقی ماندن جای زخم وجود دارد.

استفاده ازکرایوتراپی

زوائد پوستی که توسط پزشک متخصص پوست تشخیص داده می شوند قابل درمان با روش کرایو می باشند. در این روش تمامی زوائد با استفاده سرمایی که از گاز ازت، نیتروژن مایع، گاز دی اکسید کربن و مایع گاز آرگون تولید می شود که به صورت ناگهانی فریز شده و ضایعه را از بین می برد.

دستگاه کرایو شامل یک مخزن دو جداره و عایق شده می باشد و زمانی که نیتروژن مایع درون آن به دمای منفی ۳۲۰ تا ۳۴۶ درجه فرنهایت برسد با استفاده از یک محفظه تو خالی که پروب کرایو نام دارد می تواند به زوائد مورد نظر اسپری شود و آن را منجمد کند، بافت را تخریب و آن را از بین ببرد.

عوارض کرایوتراپی جهت پاک کردن تاتو

مانند دیگر روش های درمانی کرایوتراپی هم عوارض جانبی دارد. هرچند عوارض آن نسبت به دیگر روش‏ها کمتر و ملایم‏تر است اما با توجه به ناحیه انجام آن متفاوت است. پوست ممکن است بعد از جلسه درمانی پوست ملتهب و متورم شود و گاهی رنگدانه پوست و موهای ناحیه درمان از بین می روند. این عوارض موقتی هستند و بهبود می یابند.

استفاده از اسید گلیکولیک

استفاده از اسید گلیکولیک برای از بین بردن تتو یکی از روش های محبوب است. این فرایند شامل حذف لایه های بالای پوست با استفاده از یک کوکتل اسیدی است. پس از اعمال اسید، پوست مرده خراشیده شده و جدا می شود. با گذشت زمان پوست جدیدی در جای آن قرار می گیرد و بعد از چند جلسه، تتو کم رنگ می شود. اگرچه این روش را می توان در خانه انجام داد؛ اما اکیداً توصیه می شود این کار را تحت نظر پزشک و با استفاده از امکانات مناسب انجام دهید. بخصوص زمانی که بخواهید تتوی ابرو را بردارید، نباید ریسک کنید تا خطری متوجه چشم های شما نشود.

عوارض اسید گلیکولیک

گاهی در هنگام استفاده از دارو احساس سوزن سوزن شدن می نمایید. گاهی خارش، پوسته ریزی و خشکی پوست ایجاد می شود که باید 2 تا 3 روز مصرف دارو متوقف شود و بعد از رفع این حالات کرم با مقادیر کمتر و به صورت یک یا دو شب در میان مصرف شود. در پوست های حساس تر مصرف یک مرطوب کننده توصیه می شود. بعد از مدتی پوست شما به دارو عادت کرده و به تدریج می توانید تعداد شب های استفاده از دارو را افزایش دهید. استفاده از یک ضد آفتاب استاندارد در طی روز ضروری است. مصرف کرم را تنها تا زمانی که توسط پزشک به شما توصیه شده ادامه دهید.

لایه برداری با لیزر

لایه برداری پوست با استفاده از لیزر امروزه به یکی از روش های پرطرفدار تبدیل شده است که علاوه بر لایه برداری سطحی از پوست برای برطرف کردن جای زخم، جوش، آکنه، بخیه و تاتو به کار برده می شود. به طور کلی دو نوع لایه برداری با لیزر وجود دارد. یکی لیزرهای لایه بردار CO2 است که قسمتی از پوست که قرار است لایه برداری شود را به طور کلی بر می دارد. نوع دوم آن، لیزر تکه تکه ای یا فراکشنال است که همان طور که مشخص است، کل پوست از همان ابتدا درگیر نمی باشد، بلکه در هر جلسه بخشی از محل مورد نظر تحت لیزر قرار می گیرد و به این ترتیب ترمیم پوست هم سریع تر خواهد بود و البته نسبت به روش اول کم خطرتر می باشد.

عوارض لایه برداری با لیزر

لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده نیز می تواند تأثیرات جانبی را به دنبال داشته باشد. ازجمله عوارض جانبی لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده، عبارت است از:

امروزه تزریق ژل به یکی از روشهای دوره ای زیبایی و جوانسازی پوست بدل شده که علاقه مندان زیادی را هم به خود جذب نموده است. تزریق ژل در سنندج نیز توسط پزشکان و متخصصان پوست در مراکز مجاز و معتبر قابل انجام می باشد. علاوه بر انتخاب پزشک متعهد، متبحر و مسئول، نکته قابل یادآوری در این باره، دقت و توجه شما به تاریخ و برند ژلی است که می خواهید تزریق نمایید؛ به این دلیل که تزریق ژل یا فیلرهای تاریخ گذشته و بی کیفیت میتواند عوارض بی شماری را برای شما به همراه داشته باشند.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کربن پیل با لیزر چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-02-24تاریخ بروز رسانی : 1401-02-25

لیزر تاتو چه روشی است؟

دکتر جمال الدین حسن زاده[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-11-13تاریخ بروز رسانی : 1400-11-14

اگر به شانه درد مبتلا هستید این مطلب را بخوانید

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

ورم پا و مسافرت

دکتر طناز احدی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

سم زدایی بدن از فلزات سنگین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

آسیب عصب سیاتیک

دکتر غلامرضا رئیسی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

علت ریزش مو بعد از کاهش وزن چیست؟

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

درمان جای جوش با طب سوزنی

دکتر محسن پرچمی [ طب سوزنی ]

آنچه باید درباره واکسن زگیل تناسلی بدانیم

[ 1401-05-09 ]دکتر آناهیتا شاهین گوهر [ متخصص پوست و مو ]

ضد آفتاب؛ بررسی تأثیر و روش صحیح مصرف کرم ضد آفتاب

[ 1401-05-03 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

کورتاژ چیست و دلایل انجام کورتاژ

[ 1401-05-03 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

ویژگیهای سردرد تنشی چیست و ایا سردرد تنشی خطرناک است؟

[ 1401-05-03 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

درباره کانتورینگ صورت با ژل چه میدانید؟

[ 1401-05-03 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

آنوریسم مغزی چیست؟

[ 1401-05-03 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

انسداد مثانه چیست و چه دلایلی دارد؟

[ 1401-05-03 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علت های چرخش مچ پا به داخل و روش های درمان پای چرخیده

[ 1401-05-03 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

دون ژوان به چه مردی گفته می شود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

مراقبت های بعد از جراحی پلک

[ 1401-05-03 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

شروع و میزان فعالیت های ورزشی بعد از جراحی سینه

[ 1401-05-03 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

متوکاربامول دارویی برای کمر درد و گرفتگی عضلات کمر

[ 1401-05-03 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

مبتلایان به کهیر چه بخورند و چه نخورند؟

[ 1401-05-03 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

هایفوتراپی دور چشم روشی برای رفع چین و چروک دور چشم

[ 1401-05-03 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

منافذ باز پوست به چه وضعیتی گفته میشود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

اگر به شانه درد مبتلا هستید این مطلب را بخوانید

[ 1401-05-03 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تزریق بوتاکس برای لیفت چشم گربه ای بدون عمل

[ 1401-05-03 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

کلوئید یا گوشت اضافه چیست؟

[ 1401-05-03 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

آمفیزم ریوی چیست؟ علائم انواع و درمان آمفیزم ریوی

[ 1401-05-03 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آیا ضربه به بیضه باعث ناباروری میشود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

چرا پوست دچار لک و پیس پوست میشود؟

[ 1401-05-03 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تغذیه سالم برای مقابله با آرتروز زانو

[ 1401-04-31 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت