دکتر محسن سلیمانی - پوست و مو

اصلاح طراحی خط رویش مو با کاشت

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drsoleimani.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، بعد از اورژانس بیمارستان شریعتی ، طبقه دوم بانک آینده ،کلینیک پوست ومو بهین تلفن مطب : 36290689 - 031

ریزش مو اتفاقی بسیار ناخوشایند است که تأثیرات بدی در ظاهر و اعتماد به نفس افراد دارد. حتی گاهی این موضوع در ارتباطات نیز اثر گذاشته و انسان ها را گوشه گیر می کند. کاشت مو به دو روش طبیعی و مصنوعی صورت گرفته که با توجه به انتخاب بیمار و تشخیص پزشک مربوطه انجام می شود. افرادی هستند که از جلوی سر و پیشانی موهای خود را از دست داده اند، در این عمل زیبایی علاوه بر افزایش تراکم مو و پر کردن فضاهای خالی سر به اصلاح خط رویش مو نیز می پردازند. اگر خط رویش نامناسب و غیرطبیعی برای آنها انتخاب شود یا به این موضوع توجهی نکنند، روند درمان طولانی تر می شود؛ زیرا نیاز به ترمیم دارند.

اصلاح طراحی خط رویش مو در یک عمل جراحی موفقیت آمیز باید در اولویت قرار بگیرد و ظاهر خوبی را به بیمار بدهد. از این رو اصلاح و ترمیم خط رویش مو اهمیت بسیار بالایی دارد.

شما می توانید کاشت مو با بالاترین تراکم و کمترین عوارض را در کلینیک بهین اصفهان تجربه نمایید. در این مرکز با بکارگیری انواع تکنیک های به روز کاشت مو و انتخاب مناسب ترین آنها برای شما مطلوب ترین نتایج را می توانید مشاهده کنید. جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36290689 - 031 تماس حاصل فرمایید.

دلایل ریزش موی جلوی سر

ترمیم خط رویش مو

همواره مو و خط رویش آن نقش مهمی را در ظاهر افراد داشته و به چهره زیبایی می بخشد. افرادی که خط رویش موی آنها عقب می رود، باعث شده است که پیشانی بلندی داشته باشند و صورت آنها بسیار کشیده نشان داده شود. همچنین افرادی که خط رویش موی آنها بسیار پایین است، چهره آنها گرد و عبوس به نظر می رسد. برای اصلاح خط رویش مو باید یک نقطه مناسبی را در چهره خود تحت نظر پزشک پیدا کنید و به ترمیم آن بپردازید.

خط رویش یا خط پیشانی در کاشت مو را می توان خطی فرضی به شمار آورد که کلیه روند کاشت بر مبنای آن پیش می رود. آنچه که در یک کاشت موی طبیعی اهمیت فراوانی دارد تنظیم خط رویش به نحوی است که تا حد ممکن طبیعی به نظر رسیده و به طور واضح نشانی از انجام کاشت مو نداشته باشد.

لازم به ذکر است انجام چنین کاشتی مستلزم تجربه، تبحر و تخصص بالایی است، در غیر این صورت ایجاد و ترسیم خط رویش غیر اصولی می تواند کاشتی کاملاً غیرطبیعی، عروسکی و مصنوعی را به همراه داشته باشد که بی شک نتیجه آن عدم رضایت متقاضی کاشت خواهد بود؛ لذا با توجه به این مطلب می توان به اهمیت طراحی خط رویش مو در کاشت مو پی برد.

اصلاح طراحی خط رویش مو با کاشت

نکات مهم انجام اصلاح طراحی خط رویش مو با کاشت

  1. در نظر گرفتن اصول زیباشناسی و توجه به چهره جهت دستیابی به بهترین نتیجه در پیوند مو
  2. عدم طراحی خط رویش مو به صورت خطی و بیش از حد منظم و یا کاملاً قرینه و یکدست که قطعاً ایجاد چهره ای مصنوعی و عروسکی را به همراه خواهد داشت.
  3. استفاده از گرافت های تکی و یا دو تایی جهت انجام کاشت در خط رویش، جهت رسیدن به ظاهری طبیعی، زیبا و ظرافت بیشتر توصیه می شود.
  4. توجه به فاصله مناسب میان خط رویش و ابروها
  5. در نظر گرفتن سن فرد جهت طراحی مناسب خط رویش

عوامل مؤثر در انتخاب خط رویش

  1. خط رویش مو در هر فرد یک انحنای خاص دارد. زمانی که الگوی طاسی مردانه اتفاق می افتد این انحنا جلو سر باقی می ماند. کاشت مو باید در حوالی همین انحنا انجام گیرد. پزشک می تواند برای زیباتر جلوه کردن کاشت مو تا حد خیلی کمی خط رویش را نسبت به این انحنا جلوتر یا عقب تر ببرد.
  2. سن، سلیقه، تیپ مو، زاویه کاشت و تعداد فولیکول های مو روی انتخاب این خط تأثیرگذار هستند.
  3. خط رویش اگر پایین انتخاب شود در سنین جوانی بسیار زیبا است؛ اما وقتی به تدریج سن فرد بالا رود و وارد میانسالی شود این خط رویش پایین چندان سنخیتی با سایر اجزا چهره فرد نخواهد داشت؛ به همین دلیل یک پزشک ماهر تلاش می کند یک حالت بالانس از این موارد را اجرا کند.

عوامل مؤثر در اصلاح طبیعی طراحی خط رویش مو با کاشت

طراحی خط مو یکی از مهم ترین مراحل کاشت مو می باشد که حتی قبل از انجام عمل پیوند مو پزشک و بیمار در این مورد باید در جلسه مشاوره به صورت حضوری صحبت نمایند. در طراحی خط مو، پزشک متخصص کاشت مو باید چهار نکته را در نظر بگیرد و به آن ها توجه ویژه کند تا خط رویش مو کاملاً طبیعی بشود که در ادامه به آن ها پرداخته شده است.

۱- مکان رسم خط مو

اینکه خط مو در چه مکانی از چهره ایجاد شود بسیار مهم است. خط موی بسیار پایین باعث در هم شدن چهره می شود و دیگران به راحتی متوجه می شوند که شما کاشت مو انجام داده اید، همچنین در وسعت ریزش موی گسترده باعث می شود مو به اندازه کافی (حتی با استفاده از تکنیک ترکیبی) برای پوشش ناحیه پشت یا فرق سر در دسترس نباشد و این نواحی کم پشت تر از حد توان شود، همچنین در صورت انجام کاشت مو در سنین پایین و امکان پیشروی ریزش مو در سنین بالاتر ممکن است به دلیل برداشت بیش از اندازه از بانک مو برای پایین آوردن زیاد خط مو، مویی برای پوشش نواحی ریزش مو در آینده وجود نداشته باشد.

از طرف دیگر خط موی بالاتر از حد معمول نیز نه تنها تغییر چندانی در زیبایی چهره ایجاد نمی کند بلکه سن فرد را بالاتر از انتظار نشان می دهد. این حالت زمانی رخ می دهد که وسعت ریزش فرد زیاد است؛ اما به دلیل تصمیم اشتباه بیمار به سبب ترس از انجام روش جراحی یا عدم تجربه پزشک در انجام روش جراحی به جای روش ترکیبی تنها از روش برداشت تار به تار استفاده شود و در نتیجه حجم موهای برداشت شده از بانک مو کمتر از میزان لازم باشد و با بالا بردن خط مو سعی در پوشش نواحی پشت سر داشته باشند. پس خط مو باید بر اساس تجربه پزشک و با مشورت با بیمار در بهترین مکان ممکن پیاده شود تا تأثیرات منفی فوق را نداشته باشد.

۲- فرم (شکل) خط مو

چشم انسان به صورت ناخودآگاه موارد غیرطبیعی در چهره را مشاهده و درک می نماید چنانچه خط مو فرم طبیعی نداشته باشد بلافاصله در ذهن غیر طبیعی بودن آن تداعی شده و دیگران پی به مصنوعی بودن چهره و خط مو می برند. شاید مهم ترین نقش یک پزشک متخصص کاشت مو در ایجاد خط موی طبیعی، طراحی آن می باشد.

مردان پس از بلوغ با رشد سینوس های جمجمه در پیشانی دو انحنا در خط مو در دو طرف شقیقه ها پیدا می کنند که در زنان و پسران قبل از بلوغ این انحناها یا قوس های پیشانی رؤیت نمی شوند؛ لذا چنانچه در هنگام کاشت مو خط مو بیش از حد متقارن، صاف و مستقیم و بدون انحناهای طبیعی پیاده شود تداعی کننده خط موی زنانه یا بچه گانه در صورت یک مرد بالغ می باشد که بسیار غیرطبیعی و زشت خواهد بود.

۳- زاویه (جهت) موها در خط مو

جهت موها در خط مو بی شک مهم ترین قسمت از ناحیه کاشت مو از نظر جهت دهی موها می باشد که حتماً باید توسط خود پزشک ایجاد گردد. شناخت کامل آناتومی مو و چهره در این بین نقش اساسی دارد. در بسیاری از کاشت موهایی که بدون دخالت پزشک و صرفاً توسط تکنیسین اجرا می شود دیده می شود که موها به صورت اصطلاحاً سیخ مخصوصاً در نواحی دو طرف شقیقه ها کاشت می شود به شکلی که موهای این ناحیه نه خواب خوبی پیدا می کنند و نه پوشش خوبی روی این ناحیه ایجاد می کنند و در همه حالات به صورت عروسکی و غیرطبیعی به چشم می خورند.

یک پزشک حاذق و با تجربه به نوعی به موهای این ناحیه جهت می دهد که با موهای دیگر در این ناحیه یکی شده و قابل افتراق و تشخیص از موهای مجاور خود نباشند؛ اما یک فرد بی تجربه با توجه به اینکه کاشت موها به صورت مستقیم بسیار راحت تر از کاشت موها به صورت خوابیده است، ترجیح می دهد موها را به صورت کاملاً مستقیم و ایستاده کاشت نماید که نتیجه آن همان خط موی عروسکی و سیخ بودن موها می باشد.

۴- تراکم موهای خط مو

اغلب افراد فکر می کنند که خط مو باید متراکم ترین ناحیه در نواحی کاشت مو باشد؛ اما در واقع این درست نیست. اگر با دقت به خط موی افرادی نگاه کنید که دچار ریزش مو نشده اند خواهید دید که خط مو از موهای بسیار نازک و ظریف با تراکم بسیار پایین شروع شده و هر چه به سمت عقب پیش می رود به تدریج به ضخامت موها و تراکم آن ها افزوده می شود، پس خط موی کاشت شده نیز اگر این اصول را در بر داشته باشد بسیار طبیعی تر به نظر خواهد رسید. خط موهایی که بعد از کاشت به یک باره با تراکم بالا و موهای طناب مانند و ضخیم شروع می شوند در نگاه اول قابل تشخیص و تمیز از خط موی طبیعی هستند.

آدرس اينستاگرام دکتر سليماني

روش های کاشت مو

روش FIT:

از روش های نوین کاشت مو است که مشکلات روش قدیمی FIT را با استفاده از دستگاه میکروموتور اصلاح کرده است. در این روش برای برداشت گرافت از پشت سر از هولدرهای اتوماتیک استفاده می شود که در این حالت دیگر آسیبی به گرافت های مو در هنگام برداشت نمی رسد. در این روش معمولاً 2500 الی 3500 گرافت از محل بانک مو برداشت شده و کاشته می شود.

روش FUT:

کاشت مو به روش FUT مختص آن دسته از افرادی است که دچارریزش موگسترده شده اند. پزشک یک لایه (فلپ) از پوست سر را که حاوی تعداد مناسبی ازفولیکول های مواست را برداشته و سپس جای آن را بخیه می زند که نتیجه این بخیه، باقی ماندن یک جای زخم خطی می باشد. فولیکول های برداشته شده از پشت سر، توسط تکنسین ها به دسته ای از گرافت ها تقسیم می شود که تقریبا هر کدام از آن ها دارای یک یا دو فولیکول مو خواهند بود.

پس از این که بهترین و مقاوم ترین فولیکول ها با استفاده از میکروسکوپ انتخاب شدند، برای پیوند به ناحیه طاسی، آماده خواهند شد؛ بنابراین نتیجه حاصل از این متد بسیار طبیعی خواهد بود. در یک جلسه، می توان حدود 5000 فولیکول مو کاشته شود.

روش ترکیبی SUT:

روش کامل sut برای مراجعینی که سطح طاسی بالا دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش علاوه بر برداشت با دستگاه هولدر اتومات با تکنیک جراحی پلاستیک توسط متخصص جراحی، فلپی از پشت سر برداشته می شود که با توجه به تکنیک برداشت تریکوفتیک اسکارلس دیگر شاهد اسکار در پشت سر نخواهیم بود. با این ترکیب تکنیک های برداشت می توان چیزی در حدود 5500 الی 6500 گرافت در محل طاسی کاشت انجام داد.

روش DHI:

جدیدترین و به روزترین تکنیک کاشت موی طبیعی در دنیا، برداشت گرافت های مو از محل بانک مو توسط میکروموتورهای اتوماتیک با امکان برداشت حدود 8000 گرافت از محل بانک مو انجام می گردد. همچنین در مرحله کاشت مو از دستگاه ایمپلنتر استفاده می گردد که با استفاده از این دستگاه شاهد کاشت مستقیم گرافت های مو در محل طاسی بدون ایجاد برش در سطح طاسی هستیم. از این رو در این روش هیچ گونه آسیبی به گرافت وارد نشده و با توجه به چند تار مویی بودن گرافت سایز ایمپلنتر از 600 میکرون تا 1800 میکرون متفاوت خواهد بود. کاشت به صورت کاملاً یک دست بدون برش هایی با عمق های متفاوت و با ظرافت میکرون به دلیل سایز دستگاه ایمپلنتر خواهد بود؛ بنابراین در این روش شاهد تراکم تا 4 برابر بیشتر نسبت به سایر روش ها هستیم.

روش ترکیبی DHI:

روش کامل DHI برای مراجعینی که سطح طاسی بالا دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش علاوه بر برداشت جداگانه و تک واحدی گرافت ها با استفاده از میکرو موتور از برش جراحی پلاستیک تریکوفتیک اسکارلس نیز برای برداشت فلپ توسط متخصص جراحی استفاده می گردد؛ که بدون هرگونه اسکار جراحی در محل برداشت فلپ می باشد. با این تکنیک می توان بالغ بر 10 الی 12 هزار گرافت از محل بانک مو برداشت که کاشت موی پر تراکمی را شاهد خواهیم بود.

عوارض اصلاح طراحی خط رویش مو با کاشت مو

کاشت ابرو در کلینیک بهین اصفهان با مطلوب ترین نتایج و مناسب ترین قیمت انجام می شود. شما می توانید جهت هماهنگی یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36290689 - 031 تماس حاصل فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

عوامل مؤثر در تعیین هزینه کاشت مو

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-07-21تاریخ بروز رسانی : 1400-07-24

کاشت مو چقدر طول می کشد؟

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-07-13تاریخ بروز رسانی : 1400-07-14

ترمیم محل بانک مو بعد از کاشت

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-07-11تاریخ بروز رسانی : 1400-07-12

بالاترین تراکم کاشت مو چقدر است؟

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-07-07تاریخ بروز رسانی : 1400-07-10

نحوه‌ی صحیح شستشوی مو بعد از کاشت

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-06-20تاریخ بروز رسانی : 1400-06-30

روش کاشت مو در محل اسکار

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-06-17تاریخ بروز رسانی : 1400-06-30

تعداد جلسات و مدت زمان کاشت مو

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-06-07تاریخ بروز رسانی : 1400-06-30

چرا پس از کاشت مو سردرد میگیریم؟

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-05-26تاریخ بروز رسانی : 1400-06-30

اهمیت بانک مو در عمل کاشت مو چیست؟

دکتر محسن سلیمانی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-05-23تاریخ بروز رسانی : 1400-06-30

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

نحوه استفاده از کرم تریامسینولون استوتاید

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

بیماریهای استخوان و معافیت سربازی

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

وقتی دست یا پا را گچ میگیرند

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

چطور بفهمم او معتاداست يا نه؟ - قسمت اول

دکتر محمد آذربایجانی [ اعصاب ، روان و مشاوره ]

سابسیژن چیست و چگونه انجام میشود؟

[ 1400-07-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بهبود چروک و آکنه با پیوند سلول‌های بنیادی فرد به پوست خود

[ 1400-07-26 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

تأثیر اندرمولوژی در لاغری چگونه است؟

[ 1400-07-26 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

نمونه برداری از پستان به چه دلیلی انجام می شود؟

[ 1400-07-26 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

درمان خطوط و چین و چروک گردن با لیزر

[ 1400-07-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر خط ریش مردان برای چه کسانی مناسب است؟

[ 1400-07-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

امگا 3 و تاثیراتش بر روی بدن

[ 1400-07-26 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

ترمیم موی بانوان چگونه انجام میشود؟

[ 1400-07-25 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

روش‌های درمان درد استخوان دنبالچه

[ 1400-07-25 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

متخصص اورولوژی با چه اندام هایی سرو کار دارد؟

[ 1400-07-25 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

بیماری گال چگونه ايجاد می شود؟

[ 1400-07-25 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

آنچه در مورد جراحی لیفت ابرو باید بدانیم

[ 1400-07-25 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

آرنج تنیس بازان (اپی کندیلیت خارجی) چگونه درمان میشود؟

[ 1400-07-25 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تغذیه در دوران کرونا

[ 1400-07-25 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

هر آنچه درباره رشد قد باید بدانید

[ 1400-07-25 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

رفع تعریق زیر بغل با تزریق بوتاکس

[ 1400-07-24 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مقایسه کاشت ابرو با روش‌های دیگر زیباسازی ابروها

[ 1400-07-24 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

جراحی پلک در چه مواردی انجام می‌شود؟

[ 1400-07-24 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تشخیص بیماریهای آقایان با سونوگرافی

[ 1400-07-24 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

دوران نقاهت پس از جراحی استئوتومی زانو

[ 1400-07-24 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

آیا استفاده از ویبراتور می‌تواند موجب لاغری و کاهش سایز شود؟

[ 1400-07-24 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

عوارض راکوتان برای پوست

[ 1400-07-24 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت