دکتر جمال الدین حسن زاده - متخصص پوست و مو

علائم و راههای انتقال بیماری زرد زخم

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drhassanzadeh.net
آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم تلفن مطب : 33246361 - 087

زرد زخم یک عفونت پوستی شایع و بسیار مسری است که به طور عمده بر نوزادان و کودکان ۲ تا ۵ ساله تأثیر می گذارد؛ اما با این وجود می تواند در هر سنی دیده شود. اولین علامت زرد زخم لکه های قرمز پوستی و خارش پوست است. زرد زخم معمولاً به صورت زخم های قرمز روی صورت، به ویژه در اطراف بینی و دهان کودک و در دست و پا ظاهر می شود. زخم ها گسترش یافته و پوسته های عسلی رنگ را تشکیل می دهند. ‏با این وجود زرد زخم به ندرت یک بیماری جدی محسوب می شود و معمولاً علائم آن در عرض ۲ هفته از بین می روند. با این حال، گاهی اوقات همراه با عوارض دیده می شود، بنابراین پزشک ممکن است پماد آنتی بیوتیکی یا آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کند. به طور کلی درمان با آنتی بیوتیک ها به منظور جلوگیری از انتقال بیماری به سایر افراد توصیه می شود.

برای درمان مشکلات و بیماری های پوست ، مو و ناخن ، بهترین گزینه مراجعه به متخصص پوست است. متخصص پوست با دانش بالا و آگاهی نسبت به ساختار پوست می تواند در درمان بیماری و بهبود عوارض آن بسیار کمک کننده باشد. دکتر جمال الدین حسن زاده متخصص پوست، مو، کاشت مو و لیزر در سنندج برای رفع مشکلات و بیماری های پوستی شما آماده ارائه خدمت می باشند.

علت زرد زخم

زرد زخم عفونتی است که در اثر باکتری استافیلوکوک اورئوس یا استاف ایجاد می شود. این باکتری می تواند از طریق شکاف در پوست از جمله بریدگی، خراش، نیش حشرات یا بثورات وارد بدن شود و سپس حمله می کنند. این بیماری به شدت مسری بوده و در صورت لمس وسایل شخصی فرد مبتلا، باکتری می تواند به راحتی منتقل شود. از دیگر علل بروز زرد زخم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آب و هوای گرم و مرطوب
 2. ابتلا به دیابت
 3. درمان دیالیز
 4. ضعیف بودن سیستم ایمنی، مثلاً به دلیل ابتلا به ایدز
 5. بیماری های پوستی مانند اگزمای پوستی ، درماتیت و پسوریازیس
 6. آفتاب سوختگی یا سوختگی های دیگر
 7. مبتلا شدن به عفونت های خارش دار، مانند زخم، تبخال، آبله مرغان و شپش
 8. نیش حشرات و پیچک سمی

عوامل خطرزای زرد زخم

چند عامل می تواند باعث بالا رفتن خطر گسترش زرد زخم بشود. این عوامل شامل:

بیماری زرد زخم

راههای انتقال بیماری زرد زخم چیست؟

زرد زخم مسری بوده و در بیشتر موارد از طریق تماس مستقیم فرد آلوده به زرد زخم با فرد سالم یا استفاده از وسایلی مثل حوله، اسباب بازی، لباس و وسایل خانه مشترک انتقال پیدا خواهد کرد. بعد از ابتلای فرد ابتدا قسمتی از پوست فرد درگیر شده و سپس ضایعات به قسمت های دیگر پوست بدن نیز انتقال پیدا می کند. باکتری به وجود آورنده زرد زخم می تواند به راحتی از طریق آسیب پوستی مثل زخم و بریدگی وارد پوست شود. شایع ترین نشانه بروز زرد زخم در کودکان بروز زخم در ناحیه بینی همراه با گرفتگی بینی و سرما خوردگی خواهد بود. بعد از ابتلای کودک، والدین نیز از طریق تماس مستقیم با کودک به این بیماری دچار می شوند. افزایش گرما و رطوبت محیط یا ابتلا به اگزما می تواند احتمال ابتلای فرد به زرد زخم را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. گاهی اوقات با مخفی شدن باکتری های staph و strep در داخل بینی ممکن است فرد به دفعات دچار این بیماری شده و ضایعات پوستی به قسمت های مختلف بدن او انتقال پیدا کند.

علائم بیماری زرد زخم

 1. زخم های قرمز روی پوست اغلب در اطراف بینی و لب
 2. زرد شدن زخم ها پس از ترکیدن تاول ها
 3. خارش و درد در اطراف زخم ها
 4. تاول های چرکی به خصوص در ناحیه پوشک نوزادان
 5. تب

زخم های ناشی از زرد زخم ممکن است خارش دار و بعضاً دردناک باشند. بعد از مرحله پوسته، این زخم ها علائم قرمزی ایجاد می کنند. زرد زخم در کودکان بعد از شروع در یک نقطه از بدن، غالباً به سایر قسمت های بدن نیز سرایت می کند. زرد زخم در نوزادان گاهی اوقات به صورت تاول هایی در اطراف ناحیه پوشک یا چین های پوستی ظاهر می شود.

انواع زرد زخم

زردزخم بر اساس نوع باکتری ایجادکننده آن و زخم هایی که به وجود می آید، به سه نوع تقسیم می شوند. در ادامه این سه نوع زرد زخم را معرفی می کنیم.

۱. زرد زخم غیر تاولی

این نوع زخم توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس به وجود می آید. شایع ترین شکل زرد زخم بوده و ۷۰% بیماران به این نوع عفونت مبتلا می شوند. معمولاً با زخم های قرمز و خارش دار در اطراف بینی و دهان شروع شده که شبیه دانه های پوستی هستند. زخم ها به مرور باز می شوند. پوست قرمز و تحریک شده و سپس پوسته زرد مایل به قهوه ای ایجاد می شود.

۲. زرد زخم تاولی

این نوع عفونت نیز توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود. معمولاً تاول های بزرگی تشکیل می دهد که با مایع شفاف پر شده اند. تاول ها به مرور تیره تر و کدر می شوند. بعد از مدتی تاول باز شده و زخم زردرنگ و پوسته داری در ناحیه تاول به وجود می آید. معمولاً پس از بهبودی دیگر اثری از تاول باقی نمی ماند.

۳. اکتیما

این نوع عفونت بسیار جدی تر بوده، اما کمتر شایع است. اکتیما مرحله ای است که زرد زخم به عمق پوست نفوذ کرده و شدت گرفته است. زمانی که در مراحل خفیف، بیماری درمان نشود، ممکن است اکتیما ایجاد شود. این نوع عفونت باعث ایجاد تاول های دردناک روی پوست باسن، ران، ساق پا یا مچ پا می شود. تاول ها به مرور به زخم های چرکی با پوسته ای ضخیم تبدیل می شوند. ممکن است پس از بهبودی جای زخم ها برای همیشه باقی بماند.

عوارض احتمالی بیماری زرد زخم

عفونت بافت نرم

گاهی اوقات باکتری عامل زردزخم تهاجمی شده و منجر به بروز سلولیت و لنفانژیت می شود؛ باکتری ناشی از این عارضه می تواند منجر به استئومیلیت (عفونت چرکی استخوان)، آرتروز عفونی (عفونت چرکی مفصل) یا ذات الریه (عفونت چرکی ریه) شود.

سندرم پوست فلسی استافیلوکوکی

گاهی اوقات، در کودکان زیر 6 سال و بزرگسالان مبتلا به نارسایی پیشرفته کلیه، زرد زخم تاولی متمرکز ناشی از سروتیپ های استافیلوکوکی خاصی منجر به سندرم پوست فلسی استافیلوکوکی می شود. در اینجا، دلمه بستن سطحی و متعاقباً تخریب سطح پوست در ناحیه صورت، در چین های پوست و جاهای دیگر، به دلیل اپیدرمولیسین یا اکسفولیاتین متحرک رخ می دهد، نه به خاطر عفونت مستقیم پوست. این عارضه جای زخمی به جا نمی گذارد.

سندرم شوک سمی

سندرم شوک سمی عارضه ای نادری بوده و در موارد نادری به دنبال زرد زخم بروز می کند. این عارضه باعث تب، آریتمای پراکنده و سپس رَش پوسته پوسته ای، فشار خون پایین و درگیر شدن سایر اندام ها می شود.

گلومرولونفریت حاد متعاقب استرپتوکوکی

عفونت استرپتوکوکی گروه آ در موارد نادری، 3 تا 6 هفته بعد از عفونی شدن پوست، منجر به گلومرولونفریت حاد متعاقب استرپتوکوکی می شود. این عارضه با آنتی بادی های آنتی- دی ان آز B و آنتی استرپتولیزین O (ASO) ارتباط دارد.

تب روماتیسمی

در کشورهای گرمسیری، عفونت های پوستی استرپتوکوکی گروه آ به ندرت باعث تب روماتیسمی و بیماری روماتیسم قلبی می شوند. گمان می رود که دلیل این امر این است که انواعی از استرپتوکوک های گروه آ که معمولاً روی پوست وجود دارند به گلو (که محل رخ دادن بیشتر عفونت های ناشی از تب روماتیسمی است) وارد می شوند.

اینستاگرام دکتر حسن زاده

راه ها و روشهای درمان بیماری زرد زخم

معمولاً پزشک با بررسی و معاینه زخم های به وجود آمده روی سطح پوست این بیماری را تشخیص داده و نیازی به انجام آزمایش و نمونه برداری نخواهد بود؛ اما اگر زخم های به وجود آمده نسبت به درمان آنتی بیوتیک واکنش نشان نداده و بهبود نیافت، پزشک ممکن است از مایع ترشح شده از زخم ها نمونه برداری کرده و برای تشخیص بهترین شیوه درمانی آن را برای آزمایشگاه ارسال کند. این کار به انتخاب بهترین آنتی بیوتیک برای از بین بردن زرد زخم کمک خواهد کرد؛ زیرا بعضی از انواع زرد زخم نسبت به داروهای آنتی بیوتیک به خصوصی مقاوم شده و نیاز به تغییر رویه درمانی خواهد بود.

پیشگیری از زرد زخم

زردزخم بسیار واگیردار است و به راحتی از طریق تماس با پوست آلوده، استفاده از اشیاء، لباس و ملحفه مشترک به دیگران منتقل می شود. بهترین راه برای جلوگیری از زرد زخم، اجتناب از تماس با افراد بیمار و اشیاء آلوده است. شستن دست ها در کاهش گسترش عفونت بسیار مؤثر است. لازم به ذکر است که این عفونت تنها در زمان هایی وارد پوست می شود که یک شکاف یا برش روی پوست وجود داشته باشد، بنابراین باید به کودکان آموزش داد که از خاراندن پوست و زخم کردن آن خودداری و ناخن های خود را همیشه کوتاه کنند. بعد از ۴۸ ساعت استفاده از آنتی بیوتیک، شخص مبتلا به زرد زخم دیگر واگیردار نیست.

کلینیک دکتر جمال الدین حسن زاده با سالها تجربه ارئه خدمات جوانسازی پوست مانند هایفوتراپی در سنندج، پذیرای شما مراجعین محترم می باشد. جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 33246361 - 087 تماس حاصل فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

چرا پوست تاول میزند؟

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1401-08-21تاریخ بروز رسانی : 1401-08-23

علت ابتلا به آلبینیسم یا زالی

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-07-18تاریخ بروز رسانی : 1401-07-23

بیماری لوپوس

دکتر جمال الدین حسن زاده[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-05-30تاریخ بروز رسانی : 1401-06-11

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برای درمان درد و آرتروز زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

روشهای درمان سرطان سینه

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

فولیکولیت چیست و چگونه درمان میشود؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

دوره بعد از زایمان

دکتر نرگس علیان [ متخصص زنان و زایمان ]

تغذیه ی بیماران کلیوی

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

رحم اجاره ای

دکتر عنایت الله ایزدی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

علت درد آرنج و درمان آن بدون جراحی

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

چطور بفهمیم به آب مروارید چشم مبتلا شدیم؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

روشهای رفع و درمان تیرگی زیر بغل

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

آیا جای بخیه عمل ماموپلاستی باقی می ماند؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

چرا پوست تاول میزند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

وجود کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند و گاو

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برای درمان درد و آرتروز زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

بیماری ازگود اشلاتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

میخچه و پینه دست و پا؛ از علل و علائم تا درمان

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان تعریق کف دست با بوتاکس

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربرد تصویربرداری با اشعه ایکس یا رادیوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

پیشگیری از افتادگی مثانه

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

وقتی رنگ پوست تغيير ميكند نگران چه چیز باشیم؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آشنایی با عضلات پا

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تومور بدخیم چشم چگونه درمان میشود و چه علائمی دارد؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

میکرودرم روشی مؤثر برای شادابی و جوانسازی پوست

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

علت بی حسی پا در مبتلایان به دیسک کمر و سیاتیک

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

علت، تشخیص و درمان خال بکر

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تأثیر استفاده از روگین برای درمان ریزش مو

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه زمان باید برای درمان گودی کمر به پزشک مراجعه کرد؟

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

چگونه از کمر درد پیشگیری کنیم؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو میشود؟

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

چرا برای درمان آکنه داکسی سایکلین تجویز می‏شود؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

درباره بیماری سل چه می دانید؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت