دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

علت، علائم و درمان آرتروز گردن و درد دست ناشی از آن

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]آدرس وب سایت : www.drshekarchizadeh.ir
آدرس مطب : اصفهان چهارباغ بالابین زمزم و دروازه شیرازکوچه مختاری ساختمان جم طبقه زیرزمین تلفن مطب : 36622101 - 031

اسپوندیلوز گردن (آرتروز گردن) عارضه ای است که معمولاً بیشتر در سنین بالا رواج دارد و مفصل های گردن را درگیر می کند و باعث بروز گردن درد می شود. این عارضه در نتیجه سایش و فرسایش غضروف و استخوان های مهره های گردنی رخ می دهد و به مرور منجر به درد کتف و شانه می شود. اگرچه آرتروز گردن عمدتاً بیماری وابسته به سن می باشد؛ اما نقش عوامل دیگر در بروز آن را نیز نمی توان نادیده گرفت. بر اساس پژوهش های انجام شده، بیش از نود درصد افراد بالای ۶۵ سال به این عارضه مبتلا هستند، اگرچه شدت بیماری در برخی از این سالمندان به اندازه ای کم است که هیچ گاه متوجه عوارض آرتروز گردن نمی شوند. از سوی دیگر برخی از بیماران با دردی مزمن دست و پنجه نرم می کنند.

آنچه در این مطلب میخوانید

علل آرتروز گردن

افزایش سن

افزایش سن می تواند یکی از موارد علت درد گردن باشد. آرتروز گردن غالباً پیامد تغییر در مفصل های گردن است که نتیجه گریزناپذیر بالا رفتن سن به شمار می رود. دیسک های ستون مهره ها در حدود ۴۰ سالگی خشک می شوند و به تدریج تحلیل می روند و به این ترتیب نمی توانند نقش حفاظتی بین استخوان های گردن را به خوبی ایفا کنند. همچنین همگام با گذر عمر دیسک ها ترک برمی دارند و در نتیجه برجستگی یا فتق دیسک رخ می دهد. به علاوه خارهای استخوانی یا زائده های استخوانی نیز به وجود می آیند. فتق دیسک و خارهای استخوانی با وارد کردن فشار مضاعف بر نخاع و ریشه های عصبی به بروز درد مفصل دامن می زنند. رباط ها (لیگامان های) ستون مهره ها، یعنی رشته های بافتی اتصال دهنده ی استخوان ها، نیز با پا به سن گذاشتن سفت تر می شوند و در نتیجه حرکت دادن گردن دشوارتر یا دردناک می گردد. آرتروز گردن به جز عامل سن به علل دیگری نیز بروز می یابد که در زیر به شماری از آنها اشاره می کنیم:

عوامل خطر آرتروز گردن

سن بالا، یک عامل خطر برای آرتروز گردن می باشد. علاوه بر سن، شرایط زیر نیز می توانند موجب گردن درد یا دیگر علائم مربوط به آرتروز گردن شوند:

  1. سیگار کشیدن
  2. یکی از اعضای خانواده مبتلا به این شرایط باشد.
  3. فشار به گردن به دلیل شغل خود، مانند نگاه کردن مکرر به بالا
  4. آسیب گردن قبلی همچون آسیب ناشی از تصادف
  5. بلند کردن اجسام سنگین مانند کارگران ساختمانی
  6. در معرض لرزش های زیاد بودن مانند راننده های اتوبوس یا کامیون

علائم آرتروز گردن

علائم آرتروز گردن (ساییدگی مهره گردن) با استراحت بهبود پیدا می کنند. این علائم در اوایل و اواخر روز بیشترین شدت را دارند. اگر آرتروز گردن باعث فشار آمدن به نخاع شود ( تنگی کانال نخاع گردنی)، عارضه ای به وجود می آید که به آن میلوپاتی گردنی گویند. علائم آرتروز به همراه میلوپاتی گردنی عبارت اند از:

آرتروز گردن

تشخیص آرتروز گردن

به منظور تشخیص آرتروز گردن و درد دست، متخصص با گرفتن شرح حال پزشکی شروع به کار می کند. ایشان درباره علائم شما سوال خواهد کرد، مانند زمان شروع، چه چیزی باعث می شود درد بدتر یا بهتر شود و غیره. در مرحله بعدی، یک معاینه بدنی برای ارزیابی دامنه حرکت در گردن شما و بررسی رفلکس ها و عملکرد عضلات در بازوها و پاها و دست های شما انجام می دهند. آنها ممکن است شما را در حال راه رفتن تماشا کنند تا ببینند آیا چیزی در راه رفتن شما مشکل است یا خیر. که این کار می تواند فشرده سازی بر نخاع شما را نشان دهد. برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد محل دقیق و میزان آسیب به ستون فقرات گردنی، آزمایش تصویربرداری ضروری است. اینها ممکن است شامل عکسبرداری با اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا MRI برای نشان دادن استخوان ها، دیسک ها، عضلات و اعصاب گردن و نخاع باشد. میلوگرافی نحوه تعامل خار و دیسک استخوان با اعصاب فردی را نشان می دهد. الکترومیوگرافی نشان می دهد که اعصاب چقدر سیگنال های ارتباطی بین نخاع و عضلات را دارند.

روش های درمان آرتروز گردن

درمان های آرتروز گردن بر تسکین یا درمان درد گردن، کاهش احتمال آسیب دیدگی دائمی و هر چه طبیعی تر و پویاتر کردن سبک زندگی متمرکز می شود. روش های غیرجراحی معمولاً بسیار کارآمد هستند.

موارد شدید آرتروز به استراحتی یک تا سه روزه و نه بیشتر، برای درمان درد گردن نیاز دارد. استراحت طولانی مدت نه تنها مفید نیست، بلکه بیمار را در معرض خطر ترومبوز عمیق وریدی نیز قرار می دهد.

بستن موقت بریس یا گردنبند طبی (به مدت یک هفته) برای بیمار مبتلا شده به آرتروز گردن علائم را تسکین می دهد؛ اما استفاده طولانی مدت از آن به ضعیف شدن عضله های ستون مهره ها می انجامد. به علاوه عدم استفاده مستمر در طول دوره تعیین شده نیز درد را تشدید می کند. فیزیوتراپی روش مفیدتری است؛ چراکه عضله ها را تقویت می کند.

  1. شل کننده های عضلانی: داروهای شل کننده عضلات درد و گرفتگی عضلانی را کاهش می دهد.
  2. مخدرها یا مسکن ها: مخدرها گاهی برای یک دوره درمانی کوتاه جهت کاهش درد حاد آرتروز گردن تجویز می شوند.
  3. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی: این داروها (NSAIDs) التهاب دامن زننده به درد را تسکین می دهند. بسیاری از این داروها را می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد و مصرف شماری از آنها تنها با نسخه پزشک برای آرتروز گردن مجاز است.

در فیزیوتراپی ترکیبی از روش های غیرفعال و تمرین ها و حرکت های اصلاحی به کار گرفته می شود. مدالیته های درمانی غیرفعال مانند یخ/ گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی درد و گرفتگی عضلانی را در بیمار مبتلا به آرتروز گردن کاهش می دهد. بیمار مبتلا به آرتروز گردن به کمک انجام تمرین های مخصوص روش افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را فرامی گیرد و بر قدرت عضلات خود می افزاید. بیماران نباید از روی آوردن به این درمان نگران باشند، حتی بیماران دچار درد و مشکلات حرکتی نیز از انجام تمرین های ایزومتریک سود می برند.

مهره ها در صورت جابه جا شدن به عصب های نخاعی فشار می آورند و درد بروز می یابد و در اصطلاح نیمه دررفتگی رخ می دهد. متخصص کایروپراکتیک با بهره گیری از روش خاصی به نام درمان دستی و جااندازی مهره ها نیمه دررفتگی را در آرتروز گردن درمان می کند و مهره ها را به جای اصلی شان در ستون فقرات بازمی گرداند. هنگام جا اندازی مهره ها، کیسه های هوای کوچکی از مفصل ها خارج می شود که گاهی اوقات صدایی شبیه صدای ترکیدن را در بیمار مبتلا به آرتروز گردن ایجاد می کند که شبیه صدا دادن زانو است.

طب سوزنی درمانی متداول برای تسکین و درمان درد مهره های گردن برای آرتروز گردن محسوب می شود. متخصص سوزن های بسیار ظریفی، به باریکی موی سر را در نقطه های خاصی از بدن جهت درمان آرتروز گردن با طب سوزنی فرو می کند. هر سوزن را می توان برای به جا گذاشتن اثری مناسب چرخاند، به صورت الکتریکی برانگیخت یا گرم کرد. بسیاری بر این باور هستند که روش تأثیرگذاری طب سوزنی به این شکل است که بدن بیمار مبتلا شده به آرتروز گردن را به تولید مواد شیمیایی کاهش دهنده درد تحریک می کند.

ماساژ یکی از روش های شل کردن عضلات و به دست آوردن آرامش ذهن در بیمار مبتلا به آرتروز گردن و برای تسکین و درمان گردن درد مؤثر است. ماساژ، گرفتگی عضله ها را برطرف می کند. عضله های اطراف ستون فقرات در اثر آرتروز غالباً بسیار حساس، منقبض و دردناک می شوند. ماساژ درد و التهاب عضلانی را فرو می نشاند.

از آن رو که درمان با لیزر با قدرت بالا تمام گونه های سلولی، از جمله عضله، لیگامان، غضروف، عصب و… را تحریک می کند، بنابراین آرتروز گردنی یکی از عارضه هایی است که درمان آرتروز گردن با لیزر سرد می تواند برای آن مفید باشد.

تزریق در ستون فقرات به روش های گوناگونی چون تزریق استروئید در فضای اپیدورال و تزریق در مفصل فاست در بیمار مبتلا به آرتروز گردن انجام می شود. در این عمل ها ترکیبی از داروی بی حسی و ضداستروئید جهت تسکین بافت های عصبی ملتهب تزریق می شود و در نتیجه درد در اکثر موارد آرام می شود.

تزریق استروئید در فضای اپیدورال درمانی ایمن، ساده، غیرجراحی و کارآمد است که طی آن دارویی استروئیدی مشابه کورتیزون داخل فضای اپیدورال ستون فقرات بیمار مبتلا به آرتروز گردن تزریق می شود. فضای اپیدورال بخشی از ستون فقرات و محل قرارگیری عصب های ملتهب است. کاهش التهاب و در نتیجه تخفیف درد در آرتروز گردن، هدف این عمل به شمار می آید. اگرچه این نوع تزریق به روش های گوناگون انجام می شود، امروزه رایج ترین روش توسط متخصصین مدیریت مداخله ای درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) به این صورت انجام می شود که بیمار مبتلا به آرتروز گردن روی شکم می خوابد و پزشک عمل را با توجه به تصاویر فلوئوروسکوپ پیش می برد. این تزریق تحت بی حسی موضعی و گاهی با تزریق آرام بخش درون وریدی، انجام می شود. بیهوش کردن کامل بیماران نه ضروری است و نه صد در صد ایمن. این عمل معمولاً بیش از 50 دقیقه زمان نمی برد و بیمار پس از 15 تا 20 دقیقه تحت نظارت بودن و برطرف شدن نسبی اثر داروی بی حسی مرخص می شود.

ترکیبی از داروی استروئیدی و بی حسی درون کپسول مفصل فاست بیمار مبتلا به آرتروز گردن تزریق می شود. مفصل های فاست در پشت گردن قرار دارند و نقش مهمی را در پایداری و حرکت گردن ایفا می کنند. این عمل مشابه تزریق در فضای اپیدورال است.

در روش درمان با پلاسمای غنی از پلاکت که اغلب به عنوان درمان PRP یا درمان پلاسمائی اتولوگ (ACP) از بدن خود فرد نامیده می شود، سعی می شود تا از خواص درمانی طبیعی خون برای ترمیم غضروف، تاندون ها، رباط ها، ماهیچه ها و حتی استخوان های آسیب دیده استفاده شود. این بیماری بیشتر برای درمان مشکل آرتروز زانو استفاده می شود؛ اما می توان آن را در سایر مفاصل نیز استفاده کرد.

اگرچه انعطاف پذیری و تمرینات دامنه حرکتی برای مدیریت علائم آرتروز گردن بسیار مهم است؛ اما تقویت گردن نیز نقش مهمی دارد.

تمرین در آب یکی دیگر از فعالیت های توصیه شده ی معمول برای افراد مبتلا به آرتروز ستون فقرات است. در حقیقت، برای برخی، این نوع تمرین بهترین انتخاب است. آب دارای خاصیت شناوری است که اثرات جاذبه را از بین می برد و فشار روی ستون فقرات را کاهش می دهد و به شما این امکان را می دهد تا حرکت کامل تری داشته باشید.

تعداد انگشت شماری از بیماران مبتلا به آرتروز گردن مجبور به انجام عمل جراحی می شوند و در صورت ضروری بودن جراحی، موارد نادری فوریت دارد یا اورژانسی است. در ابتدا درمان های غیرجراحی امتحان می شود و پزشک گاهی از تلفیق دو روش درمانی بهره می گیرد یا تعداد جلسه های فیزیوتراپی بیشتری را جهت فروکش کردن سریع تر علائم تجویز می کند. خوشبختانه در اکثر موارد درمان های غیرجراحی نتیجه بخش و موفقیت آمیز هستند. برای درمان آرتروز گردن روش های دیگری همچون اوزون و … نیز وجود دارد.

آدرس اینستاگرام دکتر شکرچی زاده

عوارض آرتروز گردن

اگر کانال نخاعی یا ریشه های عصبی شما در اثر آتروز گردن، به شدت تحت فشار باشند، این آسیب می تواند دائمی شود. تحلیل مفاصل، مهره ها و دیسک ها در بخش گردنی ستون فقرات می تواند منجر به درد، التهاب و حتی اختلال در عملکرد شود. این شرایط معمولاً افراد بالای 50 سال را درگیر می کند و با بالا رفتن سن تشدید پیدا می کند. بیش از 85 درصد از افراد بالای 60 سال نیز دچار آرتروز گردن می شوند. این مشکل می تواند بدون علائم باشد و یا علائم آن شامل درد و سفتی باشد.

با جراحی لیزری دیسک به روش PLDH (لیزر پلاسما) می توان بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک (فتق دیسک) با علائم شدیدتر را که کاندیدای جراحی باز هستند؛ درمان نمود. در این روش بدون ایجاد برش و استفاده از پیچ ستون فقرات و پلاتین، می توان در افراد زیادی به بهبودی هرنی دیسکال دست پیدا کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با مطب دکتر احمد شکرچی زاده می توانید از طریق تماس با شماره تلفن 36622101-031 اقدام فرمایید.


کاشت مو و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

بیماری ام اف چیست

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

تفسیر سونوگرافی کلیه و مثانه و پروستات

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

خوبی یا بدی های حجامت و تفاوت های آن با اهدای خون

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

اهمیت بررسی ضخامت رحم با سونوگرافی

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

لیزر درمانی مؤثر برای رفع لک های صورت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت درد استخوان ساعد دست

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شناسایی و تشخیص انزال تاخیر یافته

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آستین طبی لنف ادم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

درمان انواع اسکولیوز

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره تغییر و اصلاح سبک زندگی بیشتر بدانید

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

درمان پیری و رفع چروک های دست با تزریق چربی

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

هماتوم یا شکستگی لاله گوش چیست ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

برای خط اخم چند سی سی ژل لازم است؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سندرم خستگی مزمن (CSF) چیست و چگونه رفع میشود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بوتاکس؛ کاربردها، نحوه تزریق، عوارض، مراقبتها، هزینه

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس و همسرانشان می توانند از نظر جنسی رشد کنند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

فول بادی و توتال بادی در لیزر شامل چه قسمت هایی میشوند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بعد از بیوپسی پستان به چه مراقبتهایی نیاز است؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاتتر چیست و کاتتر گذاری چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

آیا کاشت ابرو برای آقایان خوب است؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

روشهای درمان متخصصان طب فیزیکی برای ضعف رفتن دست

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

مزاج شناسی و اصلاح طبع در طب سنتی ایرانی

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

ناشنوایی چیست و آیا ناشنوایی درمان دارد ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

کاربردها و مزایای پلاسماجت یا پلاسمای صورت

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر مجید حقیقت - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.drhaghighat.ir
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drfarkhani.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت