دکتر هما فاتحی - پوست و مو

علت به وجود آمدن دانه های قرمز روی پوست

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drfatehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک B ، طبقه سوم ، واحد 309 تلفن مطب : 32245018 - 031

خال های قرمز که به عنوان آنژیوم گیلاس نیز شناخته می شوند در واقع به لکه های رایج و بی ضرری روی پوست گفته می شوند. این خال ها همان گونه که از نامشان نیز پیداست قرمز رنگ هستند. خال قرمز گوشتی برجسته بوده و قطر آنها تا ۵ میلی متر می رسد که اغلب در تنه و اندام فوقانی به وجود می آید و به ندرت روی دست، پا و صورت رشد می کنند. این خال از رگ های خونی کوچک یا مویرگ تشکیل می شوند که اغلب آنها خوش خیم اند و خطری را برای فرد ایجاد نمی کنند.

آنچه در این مطلب میخوانید

علت این خال های قرمز رنگ را اغلب کهولت سن می دانند از این رو به ندرت اتفاق می افتد که کودکان به آن مبتلا شوند. در اکثر افراد، تعداد آنژیوم های گیلاسی با افزایش سن افزایش می یابد، لذا برای کسب بهترین نتیجه همیشه بهتر است به محض ظاهر شدن خال و تا زمانی که اندازه آنها کوچک است درمان شوند. ظاهر شدن آنژیوم گیلاسی نباید موجب نگرانی شود؛ زیرا تقریباً همیشه بی خطر هستند. افرادی که تمایل دارند ضایعه ها را با هدف زیبایی از بین ببرند، باید به مطب پزشک مراجعه کرده و گزینه های درمانی در این زمینه را بررسی کنند.

علت آنژیوم گیلاسی

در واقع علت دقیق ابتلا به خال های قرمز روی پوست مشخص نیست. از این رو نمی توان گفت دلیل اصلی خال قرمز از چیست؛ اما عوامل مختلفی هستند که در ایجاد این خال ها مؤثرند از جمله از انواع علت خال قرمز عبارت اند از:

توجه داشته باشید که خال قرمز در کودکان و خال قرمز روی پوست نوزاد به ندرت دیده می شود. البته برای برخی دیگر نیز ممکن است این خال ها در اثر عوامل دیگری ایجاد شده باشند که تشخیص این کار بر عهده ی پزشک است. اگر کودک یا نوزاد شما دچار این لکه های قرمز روی پوست جای هیچ نگرانی نبوده و به احتمال بسیار زیاد هیچ خطر جانی و جسمی فرزندانتان را تهدید نمی کند؛ اما با این همه حال بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و دلیل خال قرمز روی پوست را از وی جویا شوید.

علائم آنژیوم گیلاسی

خال های گیلاسی نام خود را از شکل ظاهری گرفته اند. رنگ قرمز روشن آنها به دلیل گشاد شدن مویرگ ها اتفاق می افتد. با این حال، خال های گیلاسی می توانند طیف وسیعی از رنگها باشند و حتی ممکن است آبی یا بنفش به نظر برسند. اگر فردی به آنها فشار وارد کند، معمولاً سفید نمی شوند و لکه دار نمی شوند. اندازه این آنژیوم ها نیز ممکن است متفاوت باشد؛ اما به طور معمول قطر آنها چند میلی متراست. با بزرگتر شدن، آنژیوم ها معمولاً اشکال گرد و گنبدی شکل با سر صاف ایجاد می کنند. این رشد می تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود؛ اما بیشتر در سینه، شکم و پشت رشد می کند. آنژیوم های متعدد گیلاسی اغلب به صورت گروهی ظاهر می شوند.

علت به وجود آمدن دانه های قرمز روی پوست

آیا آنژیوم گیلاسی خطرناک است؟

دانه های قرمز روی پوست بدون خارش و تغییر شکل ظاهری اصلاً نگران کننده نیستند. آنها تومورهای خوش خیم بی ضرری هستند که در اثر تکثیر و تجمع غیر طبیعی عروق خونی ایجاد شده اند و هیچ ارتباطی با سرطان ندارند. لکه های قرمز روی پوست بدون خارش، شایع ترین نوع آنژیوم هستند که با افزایش سن، ایجاد شده و تقریباً در همه بزرگسالان بالای 30 سال دیده می شود؛ اما در صورت تغییر شکل ظاهری و وجود خارش می تواند نشانه بیماری های پوستی باشد. لکه های قرمز روی پوست زمانی نشانه یک بیماری جدی محسوب می شوند که یکی از ویژگی های زیر را داشته باشند که عبارتند از:

در صورت مشاهده یک یا چند نشانه از موارد بالا هر چه سریعتر به پزشک و متخصص پوست مراجعه کنید.

تشخیص آنژیوم گیلاسی

آنژیوم گیلاسی معمولاً از طریق روش های بالینی تشخیص داده می شود و انجام آزمایش برای اکثر ضایعات ضروری نیست. این آنژیوم در درموسکوپی (که الگوی لاکونار نامیده می شود و از تجزیه وتحلیل الگوی معمولی و متداول استفاده می کند) خصوصیتی ویژه به شکل لخته قرمز یا الگوی لوبیولار دارد. در صورت عدم اطمینان از تشخیص داده شده، نمونه برداری انجام خواهد شد. آنژیوم از وجود رگ های کوچک در داخل پوست برآمده ی ضخیم شده تشکیل شده است. بسته های کلاژن احتمالاً در بین لوبیول ها برجسته شوند.

درمان آنژیوم گیلاسی

معمولاً درمان آنژیوم گیلاسی کاملاً به دلیل زیبایی است؛ زیرا این عارضه هیچگونه خطر جدی به همراه ندارد. چهار گزینه متداول برای درمان آنژیوم وجود دارد که عبارتند از:

این روش شامل بریدن یا تراشیدن ضایعه از روی پوست است. پزشک معمولاً ابتدا برای به حداقل رساندن درد از بی حسی موضعی استفاده می کند؛ اما با این وجود پس از این جراحی مقداری درد و ناراحتی وجود خواهد داشت. این برش همچنین منجر به ایجاد اسکار یا جای زخم می شود.

الکترودسیکیشن که الکتروکوتری نیز نامیده می شود روشی است برای سوزاندن زائده پوستی که متخصصان پوست معمولاً از این روش برای تومور های خوش خیم، سرطان های جدی پوست و پیش سرطان ها استفاده می کنند. پزشک ابتدا بی حسی موضعی را تزریق می کند. سپس برای از بین بردن رگ های خونی و تراشیدن آنژیوم با یک سوزن الکتریکی بافت غیر طبیعی را لمس می کند. پس از آن پزشک زخم را پانسمان می کند و تا زمانیکه زخم بهبود یابد به همان صورت باقی می ماند، مانند روش برش این روش نیز تا حدی باعث ایجاد ناراحتی و درد پس از انجام جراحی می شود. الکترودسیکیشن معمولاً یک جای زخم سفید کوچک به جا می گذارد.

کرایوسرجری روش متداول دیگری برای درمان زائده پوستی است که با فریز کردن بافت انجام می شود. در این روش پزشک نیتروژن مایع را بر روی ناحیه مورد نظر می مالد یا اسپری می کند تا آن ناحیه فریز شود. این عمل باعث می شود که آنژیوم پیش از افتادن، تاول بزند و پوست اندازی کند. در بعضی موارد، آنژیوم احتمالاً پیش از اینکه از بین برود پوسته پوسته می شود. این روش ممکن است کمتر از سایر روش ها مؤثر باشد.

در این روش، لیزر از پوست عبور داده می شود و رگ های خونی موجود در آنژیوم اشعه لیزر را جذب می کنند. پس از لیزر درمانی آنژیوم از بین می رود، یا به رنگ خاکستری و یا سایر رنگ های تیره تر در می آید. سپس طی ۲ الی ۴ هفته کم کم نا پدید می شود. به طور متوسط، هر بیماری نیاز به انجام دو روش درمانی دارد تا بهترین نتیجه را کسب کند. با این حال، نتایج درمان با توجه به رنگ پوست متفاوت هستند. برای درمان آنژیوم های کوچک به کارگیری یک روش درمانی کافی است. بیماران پس از انجام هر روش درمانی برای آنژیوم گیلاسی شاهد بهبودی خواهند بود. برای کسب نتایج بهتر و کاهش عوارض جانبی، حدود ۴ هفته قبل و ۲ هفته بعد از لیزر درمانی از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید.

مراقبت های بعد از برداشتن آنژیوم گیلاسی

بعد از انجام این روش توصیه میشود علاوه بر مرطوب کننده و ضد آفتاب دو بار در روز از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید تا نتایج بهتری به دست آورید. تا زمانی که پوست شما صاف و بدون قرمزی ها برطرف نشده از محصولات ناملایم استفاده نکنید. 24 ساعت بعد از درمان میتوان از موارد آرایشی روی ناحیه آسیب دیده استفاده کرد. معمولاً 24 تا 36 ساعت بعد از درمان خال گیلاسی پوسته ایجاد میشود. این پوسته باید در عرض 7 تا 14 روز برطرف شود. بهبودی کامل 30 روز یا بیشتر طول می کشد.

هزینه رفع آنژیوم گیلاسی

هزینه درمان خال های گیلاسی با توجه به موارد زیر محاسبه می شود:

اندازه خال

هرچه خال ها بزرگتر باشند عمل طولانی تر میشود و هزینه آن هم بیشتر می شود.

جای خال

اگر خال های قرمز در قسمت های حساس تری قرار داشته باشند برداشتن آنها به دقت بیشتری برای حفظ زیبایی پوست نیاز دارند. این موضوع تا حدی بر میزان هزینه درمان تأثیرگذار است.

تعداد خال ها

به طور طبیعی هر چه تعداد خال ها بیشتر باشد هزینه برداشتن آنها بیشتر می شود.

پیشگیری از آنژیوم گیلاسی

انواع راه های پیشگیری از خال های قرمز عبارت اند از:

  1. از قرار گیری مستقیم زیر نور خورشید بپرهیزید؛ چراکه اشعه های خورشید یکی از مؤثرترین عامل ایجاد این خال ها بر روی پوست هستند.
  2. از تغییرات ناگهانی و پی در پی آب و هوا اجتناب کنید. بسیاری از افراد در طول روز در محیط های خیلی گرم و خیلی سرد قرار می گیرند و یا عده ای مدام از مناطق با رطوبت زیاد به مناطق گرم و خشک سفر می کنند. این تغییرات در دراز مدت سبب ابتلا فرد به خال های قرمز گوشتی می شود.
  3. مواد شیمیایی یکی دیگر از دلایل ایجاد خال قرمز برجسته روی پوست نوزاد و بزرگسالان است. از این رو بهتر است از آنها دوری کنید. به دلیل حساسیت بدن کودکان و نوزادان، ایجاد خال قرمز روی پوست نوزاد بر اثر مواد شیمیایی بسیار رایج است. برمید یکی از مواد شیمیایی است که باعث ایجاد خال های قرمز روی پوست می شود.
  4. عدم استفاده از قرص های ضد بارداری

این مطلب هم خواندی است : چه بیماریهایی ایجاد خارش پوست میکنند


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کاشت مو و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

آیا می توانم بعد از لیزر موهای زائد شنا کنم؟

دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

رحم هتروژن در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا چیست؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درمان ناباروری مردان با استخراج اسپرم از بیضه یا تسه (TESE)

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

بررسی خواص و موارد استفاده گياه خرنوب

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

بیماری ام اف چیست

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

ادامه درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

فتق چیست

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

لیزر درمانی مؤثر برای رفع لک های صورت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت درد استخوان ساعد دست

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شناسایی و تشخیص انزال تاخیر یافته

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آستین طبی لنف ادم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

درمان انواع اسکولیوز

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره تغییر و اصلاح سبک زندگی بیشتر بدانید

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

درمان پیری و رفع چروک های دست با تزریق چربی

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

هماتوم یا شکستگی لاله گوش چیست ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

برای خط اخم چند سی سی ژل لازم است؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سندرم خستگی مزمن (CSF) چیست و چگونه رفع میشود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بوتاکس؛ کاربردها، نحوه تزریق، عوارض، مراقبتها، هزینه

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس و همسرانشان می توانند از نظر جنسی رشد کنند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

فول بادی و توتال بادی در لیزر شامل چه قسمت هایی میشوند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بعد از بیوپسی پستان به چه مراقبتهایی نیاز است؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاتتر چیست و کاتتر گذاری چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

آیا کاشت ابرو برای آقایان خوب است؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

روشهای درمان متخصصان طب فیزیکی برای ضعف رفتن دست

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر مجید حقیقت - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.drhaghighat.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drfarkhani.com
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت