facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

ناباروری زنان
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی

ناباروری زنان

دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

آدرس وب سایت : www.dr-pejmanmanesh.ir
آدرس مطب : اصفهان ، دروازه شیراز ،ابتدای خ چهارباغ بالا ،نبش کوی بهار آزادی ،مجتمع بهار ،طبقه دوم واحد 205 تلفن مطب : 36206186 - 031
ناباروری زنان

علل ناباروری در زنان :
1- فاکتور تخمدانی ( اختلال در تخمک گذاری) :
اختلال در تخمک گذاری ، علت عمده ناباروری زنان است . بدون عمل تخمک گذاری لقاح انجام نمی شود و بنابراین زن باردار نمی شود . بعضی از زنها ممکن است تخمک گذاری نکنند و یا به طور نامنظم و کم تخمک گذاری کنند و بنابراین ممکن است یا عادت ماهیانه نداشته باشند و یا عادت ماهیانه آنها کم و نامنظم باشد و حتی بعضی خانم ها با آنکه دارای عادت ماهیانه منظم هستند ، دارای اختلال در تخمک گذاری باشند.خانمهای دچار تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان در این گروه قرار دارند.

2 - فاکتور لوله ای ( اختلال در لوله های رحمی ) :
در بعضی زنان ، لوله های رحمی به طور کامل یا ناقص بسته است . در نتیجه اسپرم به تخمک نمی رسد . بسته بودن لوله های رحمی می تواند به دلیل عفونت ، آندومتریوز و یا چسبندگی هایی پس از عمل جراحی باشد.هم چنین ممکن است این لوله ها پس از یک حاملگی خارج رحمی بسته شوند . در صورت باز بودن و عملکرد طبیعی هر دو لوله احتمال حاملگی حداکثر است و در صورت باز بودن یک لوله اتمال کمتر میشود.

3 - فاکتور لگنی ( آندومتریوز ) :
آندومتریوز ، حالتی است که در آن سنگفرش رحم ( آندومتر ) رشد می کند ، از رحم هم فراتر می رود و لوله های رحمی را نیز می پوشاند و حتی باعث انسداد آنها میگردد و با ایجاد چسبندگی در عمل تخمک گذاری اختلال به وجود می آورد . آندومتریوز علت 13 درصد موارد ناباروری است و حدود 70 درصد زنان دارای آندومتریوز ، نابارور هستند. گاهی پس از اعمال جراحی چسبندگی هایی در حفره لگن ایجاد میشود که با ازاد شدن وبرداشت تخمک تداخل میکند.همچنین عفونتهای لگنی مزمن ودرمان نشده نیز باعث چسبندگی و تداخل در کار لوله ها میشود.

4 - فاکتور رحمی ( اختلال در گردن رحم یا رحم ) :
مشکلات گردن رحم می تواند سبب ناباروری شود که از آن جمله می توان به ناهنجاریها ، انسداد ویا تنگی سرویکس ، عفونت های گردن رحم و یا کیفیت نامناسب ترشحات ان اشاره کرد . عوامل رحمی شامل عفونتهای مزمن اندمتر ، وجود فیبروم ( میوم ) ، پولیپ ، ناهنجاریهای ساختمانی از جمله سپتوم یا دیواره ، رحم دو شاخ و......

5 - مشکلات دستگاه ایمنی بدن :
تشخیص و درمان این گونه بیماران مشکل است.در بعضی خانمها، علیه اسپرم مرد ماده ای بنام آنتی بادی ترشح می شود که اسپرم ها را از بین می برد و یا آنها را غیر فعال می کند و یا حتی سبب سقط خود به خود در برخی بارداریها می شود.

ارزیابی علت ناباروری:
1- بررسی علت مردانه با انجام ازمایش آنالیز اسپرم
2- بررسی عملکرد تخمدان با،گرفتن شرح حال ، انجام ازمایشات هورمونی وسونوگرافی
3- بررسی رحم ولوله ها با گرفتن گرافی (هیسترو سالپنگو گرافی)
اغلب آزمایشهای مورد نیاز برای ارزیابی ناباروری را باید در زمان های معینی در طول سیکل قاعدگی انجام داد و تا نتیجه آزمایشها مورد بررسی قرار نگیرند ، درمان به ندرت موثر واقع می شود . نکته مهم این که لازمه موفقیت در انجام حاملگی همکاری وهمراهی زوجین و تیم پزشکی و داشتن صبر وحوصله است.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
تشويق كودك بايد متناسب با عمل كودك باشد


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان