facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir


نقش مکملها در ناباروری
دکتر ندا مقتدری اصفهانی - متخصص زنان و زایمان

نقش مکملها در ناباروری

دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.dr-moghtaderi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، توحید میانی ، جنب پارکینگ طبقاتی تلفن مطب : 36288896 - 031
نقش مکملها در ناباروری

نقش مکملها در ناباروری :
1⃣یکی از مهمترین عوامل تغذیهای که در باروری یا ناباروری نقش دارد، نوع چربیهای موجود در رژیمهای غذایی خانمهاست. بهطور کلی، افرادی که قصد بارداری دارند باید چربیهای اشباع و ترانس را از برنامه غذاییشان کنار بگذارند و بیشتر از چربیهای غیراشباع استفاده کنند.
2⃣ روغنهای گیاهی مانند زیتون، کنجد و...، غنی از ویتامین E هم هستند. علاوه بر روغنهای یادشده، مغزهایی مانند بادام، بادام زمینی، گردو یا خود دانه کنجد هم سرشار از این ویتامین هستند. مصرف خوراکیهای حاوی ویتامین E میتواند با تخریب اثر رادیکالهای آزاد، باعث تحریک تخمکگذاری و افزایش قدرت باروری در خانمها شود.

3⃣این نقش را ریزمغذی دیگری به نام سلنیوم هم در بدن بازی میکند. البته میتوانند برای افزایش تخمکگذاری و بالا بردن توان باروری خود، علاوه بر مغزها و دانههای خام، غذاهای دریایی یا مکملهای این ماده معدنی را هم زیر نظر متخصص در برنامه غذاییشان داشته باشند.

4⃣اسیدفولیک، ویتامین ب کمپلکس، E ، C .. هم میتوانند در تخمکگذاری نقش داشته باشند. ما نمیتوانیم نقش برجسته روی را هم در تخمکگذاری نادیده بگیریم. مکمل یا غذاهای حاوی روی میتوانند هم باعث رشد دیواره رحم در خانمها شوند و هم از چسبندگی اسپرمها در بدن آقایان پیشگیری کنند. از اینرو، اگر خانمها و آقایانی که قصد باروری دارند، اقدام به مصرف مکملهای زینک+ویتامین C بکنند، میتوانند توان باروریشان را بالاتر ببرند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
اولين نياز عاطفي طفل ،آغوش گرم مادر است


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان