facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
ماتریکس چیست ؟
شادی دادبین - اعصاب ، روان و مشاوره

ماتریکس چیست ؟

شادی دادبین [ اعصاب ، روان و مشاوره ]

آدرس وب سایت : www.dadbin.ir
آدرس مطب : 1 تلفن مطب : 1 - 1
ماتریکس چیست ؟

درمان ماتریکس یک روش درمانی غیر دارویی و سرپایی برای وابستگی به مصرف شیشه است. این روش که اولین بار توسط یک موسسه آمریکایی برای درمان اعتیاد به شیشه معرفی گردید تقریباً معروفترین و شناخته شده ترین روش درمان اعتیاد به شیشه در سراسر دنیا است. خوشبختانه در طی سالهای اخیر نمونه اصلاح شده و بهبود یافتهای از ماتریکس برای بیماران ایرانی در کشور طراحی شده است و در حال اجرا میباشد.

نمونه ایرانی ماتریکس به صورت حداقل دو جلسه فردی در هفته با حضور درمانگر و بیمار برای یک دوره حداقل سه ماهه طراحی و تنظیم شده است. ادامه این درمان برای حداقل شش ماه کاملاً ضروری می باشد. طول دوره درمان بر اساس شرایط بیمار و سرعت و پیشرفت او تعیین میگردد. اگرچه جلسات درمان ماتریکس به صورت فردی تنظیم شده است اما اجرای آن در گروههای حدود 4 الی 12 نفره بیماران نیز مقدور میباشد. همچنین همراهی یکی از اعضاء اصلی خانواده بیمار نیز در طول درمان، بخصوص در جلسات اولیه، توصیه میگردد.

هر جلسه درمان ماتریکس حدود 45 دقیقه تا یک ساعت بوده و دارای یک برنامه زمان بندی شده اختصاصی است. جلسه با مرور اتفاقات روزهای گذشته و تمرینات انجام شده مربوط به جلسه قبل شروع می شود و سپس با دستور جلسه جدید ادامه پیدا می نماید. در طول جلسه ضمن آموزش بیمار، تمرینهایی نیز برای انجام در طول روزهای بعد او داده می شود. انجام آزمایشات ادرار به صورت زمان بندی شده یا تصادفی از اجزاء مهم درمان ماتریکس است که در مراکز درمانی قبل از جلسات ماتریکس انجام می شود. درمانگر می تواند براساس نتایج آزمایشات ادرار در طول دوره درمان وضعیت پیشرفت بیمار در مسیر بهبودی را ارزیابی و مداخلات درمانی خود را مطابق با این پیشرفت تنظیم نماید. درمانگر بر اساس شرایط بیمار میتواند از مشاوره همکاران دیگر تیم درمان نظیر پزشک یا روانپزشک نیز استفاده نماید. اگرچه اساس درمان ماتریکس برمداخلات روان شناختی است اما در صورت نیاز بیمار، داروهایی نیز برای مشکلات احتمالی او تجویز می گردد.

مداخلات اصلی در درمان ماتریکس در محورهای کلی زیر صورت میپذیرد :

افزایش اطلاعات بیمار و اطرافیان در مورد بیماری اعتیاد ورفتارهای اعتیادی، نحوه ایجاد و چگونگی درمان آنها مهارتهای پیشگیری از ایجاد ولع مصرف مواد و کنترل ولع ایجاد شده مهارتهای پیشگیری از عود و مدیریت موارد احتمالی لغزش و روشهای پاک ماندن مهارتهای زندگی سالم نظیر برنامه ریزی، ارتباط با دیگران، تفریحات سالم و..... اصلاح مشکلات روحی، روانی. معنوی و استرسهای همراه اعتیاد مدیریت درمان اختلالات جسمی همراه بیمار اعتیاد

درمان ماتریکس به جلسات درمانی در مرکز درمانی ختم نمی شود بلکه با بهره گیری از آموزشها و انجام تمرینات در خانه و محیط زندگی و کار ادامه می یابد. درمانگر اعتیاد مانند یک مربی آموزش خلبانی، پا به پای بیمار معتاد، روشها ومهارتهای عملی برای بهبودی بیماری اعتیاد را به مراجع خود می آموزد و با نظارت بر نحوه اجرای این مهارتها، اشکالات احتمالی بیمار را اصلاح می نماید و این مسیر را برای یک دوره درمانی طولانی ادامه میدهد تا مطمئن شود بیمار به تمامی مهارتها و ابزارهای لازم برای حفظ بهبودی دست یافته است.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
حضرت رسول )ص): در حالي غذا بخور كه اشتها داشته باشي و هنگامي دست از غذا بكش كه هنوز اشتهايت باقي است. (بحار ، جلد 62 ، صفحه 291)


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان