شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین - پرتال اطلاع رساني

طراحی اتاق کودک باید چگونه باشد؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]آدرس وب سایت : www.pezeshkonline.ir

بچه دار شدن يكي از شيرين ترين لذت هايي است كه هر فرد مي تواند در زندگي خود طعم آنرا بچشد و آماده كردن اتاق كودك نيز به نوبه خود كار جالبي است. شما مي توانيد استقبال شايسته اي از نورسيده خود داشته باشيد. آماده كردن یك اتاق برای كودك نورسیده همیشه بخشی از لذت بچه دار شدن و توسعه یك خانواده است و تولد نوزاد همواره واقعه ای است كه دیگر اعضای خانواده چند ماه در انتظار آن بوده اند. والدین اغلب با عشق و علاقه فراوان اتاق اولین نوزاد خود را آماده می كنند و وسایل لازم برای آسایش و راحتی او را تدارك می بینند. اما در حقیقت نوزادان برای آسایش و زندگی راحت به وسایل و ابزار متعدد و بی شماری نیاز ندارند و اغلب نیازهای واقعی آنها به چند وسیله ابتدایی محدود می شود.

در تهیه و تدارك اتاق نوزاد یكی از مهم ترین نكاتی را كه باید همواره به خاطر داشته باشیم، رشد و تغییر بسیار سریع نوزادان و نیازهایشان است. از این رو هنگام برنامه ریزی برای دكوراسیون اتاق كودك از رنگ آمیزی و پوشش دیوارها و كف اتاق گرفته تا خرید وسایلی مانند تخت و كمد و از این قبیل چیزها ، باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم كه اغلب وسایل نوزادان پیش از آنكه فرسوده شوند بی استفاده می شوند و نوزاد به دلیل رشد سریع و تغییرات محسوس در زمانی كمتر از یك سال قادر به استفاده از بسیاری از وسایل اولیه اش نخواهد بود.

بنابراین در انتخاب وسایل و رنگ آمیزی اتاق نوزاد این سرعت را به خاطر داشته باشید و از رنگ هایی بهره بگیرید كه برای چند سال اولیه زندگی كودك مناسب باشند. همچنین وسایلی چون تخت و كمد را به گونه ای انتخاب كنید كه در چند سال آتی نیز قابل استفاده باشند. بسیاری از تختخواب هایی كه برای نوزادان ساخته می شوند قابل تغییر بوده و به راحتی به طول تختخواب اضافه می شود یا نرده های كنار تخت در این تختخواب ها امكان جدا شدن داشته و می توان به راحتی آنها را كنار گذاشت.

به این ترتیب تخت جوابگوی نیاز كودك تا سنین ۸-۶ سالگی خواهد بود و والدین مجبور به صرف هزینه مجدد برای تغییر تخت پس از ۳ سال اول زندگی نیستند و یا كشوهایی كه از سطح رویشان می توان به عنوان جای تعویض لباس و پوشك نوزاد استفاده كرد در همه سنین به عنوان كشوهایی كه لوازم گوناگون كودك را در خود جای می دهند قابل استفاده هستند.

طراحی اتاق کودک

براي دكوراسيون اتاق كودك خود اين 17 نکته را به خاطر بسپاريد:

1. براي انتخاب رنگ اتاق خواب کودک از رنگهاي بدون سرب استفاده كنيد. با استفاده از رنگهاي شاد و همچنين تکنيکهاي نقاشي روي ديوار، ميتوانيد اتاق او را به يک سرزمين افسانهاي تبديل کنيد. براي مثال، ميتوانيد از شخصيتهاي کارتوني مورد علاقه كودك خود يا موضوعات برگرفته از کتابهاي داستان، بر روي ديوارها نقاشي کنيد و يا روي سقف اتاق خواب کودک، آسماني پر از ابرهاي پنبه اي يا کهکشاني پر از ستاره بکشيد. با اين کار، علاوه بر ايجاد فضايي شاد و سرگرمکننده، زمينه را براي پرورش خلاقيت او نيز آماده کرده ايد.

2. اختصاص دادن بخشي از اتاق به سرگرميها و فعاليتهاي روزانه کودک، باعث شکوفايي استعدادش ميشود. به طور مثال ميتوانيد روي يکي از ديوارها، تابلويي از جنس چوب پنبه نصب کنيد تا فرزندتان بتواند نقاشيها و پوسترهاي مورد علاقهاش را با پونز بر روي آن نصب كند. اين امر موجب ميشود تا او بتواند هر روز بر روي ديوار اتاقش، مجموعهاي از چيزهاي مورد علاقه اش را ببيند. به دليل آنكه بچه ها به طور ذاتي به گردآوري اشيا و جمع کردن عکسهاي مورد نظرشان علاقه مند هستند، ميتوانيد با نصب اين تابلو، جايي براي اين کار برايشان ايجاد نماييد. همچنين با استفاده از اين روش از ريخت و پاشهاي اضافي هم جلوگيري خواهيد كرد.

3. تشويق کودکان به جمع آوري و نمايش عکسهاي خانوادگي باعث تقويت محبت او به خانواده خواهد شد. با استفاده از نكته شماره 2، بچه ها ميتوانند نمايشگاه عکسي را مطابق با سليقه شان و در اتاق خودشان ترتيب دهند. تقويت اين حس باعث ميشود تا در دوران بلوغ و نوجواني به والدين، اقوام و دوستانشان اهميت بيشتري داده و مهربانتر باشند.

4. قفسهاي بدون در و با اندازهاي قابل تنظيم در اختيار کودک بگذاريد تا چيزهايي مانند اسباب بازي، ماکت ماشين و هواپيما، کتاب و دفتر، وسايل ورزشي، لوازم صوتي و تصويري، لوازم نقاشي و چيزهايي از اين قبيل را در آن نگهداري کند. البته توجه داشته باشيد كه اين قفسه ها بايد روي ديوار ثابت شده باشند تا اگر کودک از آن بالا رفت، قفسه ها بر روي او نيفتند. همچنين از نصب قفسه هايي که درهاي شيشه اي دارند نيز بپرهيزيد.

5. براي اينکه اتاق کودکان در آينده هم مورد استفاده قرار گيرد، بهتر است مبلماني ساده و کاربردي برايش تهيه كنيد. توجه كنيد كه اگر در مبلمان، چوب به کار رفته است، حتما لايه تثبيت کننده سيلر نيز به آن زده شده باشد.

6. يکي از قوانين مهم در دکوراسيون اتاق کودک، سهولت در امر نگهداري، نظافت و مراقبت از اجزاي آن است، بنابراين هنگام انتخاب لوازم، اين نکته را در نظر داشته باشيد که بايد اجزاي اين اتاق قابل شستشو و ضد لک باشند.

7. در انتخاب کفپوش مناسب براي اتاق کودک دقت کنيد. موکتهاي بادوام و قاليچه هاي قابل شستشو و انعطافپذير از جمله کفپوش هاي مناسب براي اتاق کودکان به حساب ميآيند، به شرط آنكه به طريقي از لغزيدن آن جلوگيري كنيد. بهتر است هنگام خريد اين نوع کفپوشها، رنگهاي روشن و طرحهاي ساده را انتخاب کنيد زيرا معمولا کودکان، از طرحها و رنگهاي تند و گرم، زودتر خسته ميشوند.

8. هنگام انتخاب تختخواب براي کودکان، شرايط سني آنها را نيز در نظر بگيريد. اگر ميخواهيد براي نوزادتان تختخواب تهيه کنيد، بهتر است نوعي را انتخاب کنيد که فاصله بين نرده هاي محافظش حداکثر 6 سانتيمتر باشد تا ايمني نوزاد به خطر نيفتد. همچنين اين نرده هاي محافظ بايد به اندازهاي بالا بيايند که نوزاد نتواند به راحتي از تخت خارج شود.

9. در انتخاب پوشش ديوارها، ايده و سليقه کودک را در نظر داشته باشيد، زيرا از اين طريق به شکل گيري شخصيت فرزندتان کمک كرده و زمينه لازم براي آرامش بيشتر او را فراهم آوردهايد.

10. از گذاشتن وسايل نوک تيز و ميله مانند در اتاق خواب کودکان اجتناب کنيد زيرا ممکن است بچه ها در هنگام بازي کردن، با يکي از اين وسايل برخورد كرده و مشکلي برايشان ايجاد شود.

11. نور اتاق کودک بايد ملايم و غيرمستقيم باشد. براي اين کار، ميتوانيد از انواع نورهاي بازتابي يا پخششونده استفاده کنيد تا چشم کودک آزرده نشود. يادتان باشد در مکاني که اختصاص به فعاليتهاي کودک دارد، نوري جداگانه تعبيه كرده و از نورهاي تزييني هم در دکور اتاق کودکان بهره ببريد. ميتوانيد انواع چراغهاي تزييني ريز را در جايي از اتاق قرار بدهيد تا فضاي خاصي را براي سرگرمي و تفريح کودکان ايجاد کرده باشيد.

12. براي پوشش پنجرههاي اتاق کودکان، توصيه ميشود از کرکره يا شاتر استفاده کنيد. اين وسايل، نور را تنظيم كرده و هوا را به جريان مياندازد. همچنين چيندار و دست و پاگير نيز نيستند.

13. اگر فضاي اتاق کودک کوچک است، با استفاده از رنگهاي ملايم و طرحهاي خلوت، فضاي اتاق را از نظر وسعت، بزرگتر نشان داده و از شلوغي جلوگيري كنيد اما توجه داشته باشيد که طرح و خصوصيات رنگهاي به کار رفته در آن، نقش مهمي در روحيه، رفتار و حتي پايه ريزي شخصيتي کودک دارند. براي مثال رنگ سبز روشن ميتواند براي اتاق کودک رنگ مناسبي باشد، زيرا اين رنگ يادآور رشد گياه و جوانه زدن است.

14. براي ايجاد محيطي آرام و هماهنگ در اتاق بچه ها، نصب تابلوهاي شاد و استفاده از فرش نرم توصيه ميشود. استفاده از رنگهاي روشن در اتاق مخصوص بازي يا گوشهاي از اتاق که محل بازي است، قدرت خلاقيت كودك را افزايش خواهد داد.

15. اختصاص فضاهاي متعدد در اتاق براي جمعآوري وسايل بسيار مفيد است. براي اين منظور ميتوانيد از كمدهايي با كشوهاي زياد و بزرگ و همچنين تختخوابي كه از فضاي زير آن بتوان براي گذاشتن چمدان، لباس و ديگر وسايل استفاده نموده بهره بگيريد.

16. اتاق کودک جزو مکان هايي است که فعاليت هاي مختلفي در آن صورت ميگيرد. بچه ها هم در آنجا بازي كرده و هم ميخوابند، بنابراين بايد طوري طراحي شود که هم فعاليت و خلاقيت در روز و هم خواب آرام در شب در آن امکانپذير باشد.

17. در انتخاب اشياي اتاق كودك به عقيده او نيز توجه كنيد، به اين وسيله حس استقلال طلبي او نيز تقويت خواهد شد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

علت درد زانو در کودکان

مرتضی شریفی[ فیزیوتراپیست ]تاریخ انتشار : 1398-10-17تاریخ بروز رسانی : 1398-10-17

اسکلروتراپی چیست؟ عوارض و مزایای انجام اسکلروتراپی

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

سکس تراپی و تاثیر آن بر روابط زناشویی

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

علت زود جذب شدن ژل لب چیست؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا مصرف قرصهای ضدبارداری ایجاد لک میکند؟

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

ساختمان دندان

دکتر کاملیا فرمند [ دندانپزشک عمومی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

آنتی هیستامین ها

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

لنتیگو چیست و چگونه درمان میشود؟

[ 1401-03-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

علائم حاملگی مولار یا پوچ چیست؟

[ 1401-03-26 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

درمان گزگز مورمور و بی حسی دست و پا در کلینیک درد

[ 1401-03-26 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

از عوارض کورتون بر پوست چه میدانید؟

[ 1401-03-26 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان جوش صورت با دارو

[ 1401-03-26 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

جراحی تومور مغزی به چه دلیل انجام می شود؟

[ 1401-03-26 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

تست عملکرد غیر طبیعی کبد با سونوگرافی

[ 1401-03-26 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

کاربرد لیزر پر توان و فواید درمانی آن در طب فیزیکی و توانبخشی

[ 1401-03-26 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

اطلاعاتی درباره اختلال جنسی پارافیلیا

[ 1401-03-26 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

اسکلروتراپی چیست؟ عوارض و مزایای انجام اسکلروتراپی

[ 1401-03-26 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

چطور بفهمیم سرطان سینه داریم؟

[ 1401-03-26 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی

[ 1401-03-26 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

زانتلاسما چیست و روشهای درمان آن کدام است؟

[ 1401-03-26 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

چرا پلک و حدقه دچار عفونت می شوند؟

[ 1401-03-26 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

پارگی مینیسک زانو چیست؟

[ 1401-03-26 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

از بین بردن خطوط ماریونت با تزریق فیلر

[ 1401-03-26 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

روشهای قرینه سازی صورت بدون جراحی

[ 1401-03-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

نرم کننده مو چه تأثیری بر روی موها دارد؟

[ 1401-03-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

سونوگرافی اسکروتوم چیست و دلایل انجام سونوگرافی اسکروتوم کدام است؟

[ 1401-03-26 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علت بی اختیاری ادرار در زنان

[ 1401-03-26 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

آمادگی برای سونوگرافی بیضه

[ 1401-03-23 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

آرتروز شانه (استئوآرتریت شانه ) چیست؟

[ 1401-03-23 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت