دکتر سهیلا طاهری - متخصص پوست و مو

راز بازسازی پوست در طول خواب شبانه

دکتر سهیلا طاهری [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctorsoheila.ir
آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401 تلفن مطب : 32665291 - 031

اگر می خواهید پوستی سالم و جوان داشته باشید، ضروری است که به طور مداوم از آن (مخصوصا در مورد پوست صورت) مراقبت کنید. همچنین، پوست شما بزرگترین عضو بدن و اولین خط دفاع بدن شما در برابر رادیکال های آزاد و آلودگی های بیرونی می باشد.
زمانی که شما خواب هستید، مکانیزم های طبیعی بدن شما به منظور بهبود آسیب هایی که پوست شما در طول روز از آفتاب، باد، آلودگی هوا و سموم می بیند، وارد عمل می شوند. بنابراین منطقی است که به این روند بازسازی، با یک کرم شب بسیار خوب کمک کنیم.
اما حقیقت این است که 99 درصد از کرم های شب بیش از آنکه مفید باشند مضر هستند. آنها در حقیقت مانع روند بازسازی نرمال پوست شما در طول شب می شوند. قرار دادن یک لایه کرم ضخیم و سنگین روی صورتتان در شب به معنای واقعی کلمه، پوست شما را خفه می کند و مانع تنفس و رسیدن اکسیژن به پوست شما می شود و در نتیجه موجب اختلال در روند طبیعی متابولیسم و حذف مواد مضر از منافذ پوست می شود.
بدتر از همه، بسیاری از کرم های جوانسازی به علت داشتن مواد شیمیایی مضر در اثر استفاده مداوم، پوست شما را نازک تر، خشک تر و بیشتر مستعد چین و چروک و پیری می کند.
با ادامه خواندن این مقاله یاد می گیرید چگونه می توانید باعث جوانتر و سالم تر شدن پوستتان در شب شوید. همچنین به شما می گویم چگونه از اتلاف پولتان پیشگیری کنید.

پوست شما در خواب بازسازی می شود.
هنگامی که شب می خوابید بدن شما شروع به بازسازی خود می کند.در زمان خواب، سطح هورمون کورتیزول پایین آمده و در مقابل سطح هورمون رشد بالا می رود که باعث ترمیم سلول ها و بافت های بدن می شود. هورمون رشد به جوانسازی بدن کمک می کند و منجر به تولید کلاژن می شود. کلاژن پوست شما را جوان و سالم نگه می دارد.
با افزایش سن، تولید هورمون رشد به طور معنی داری کاهش می یابد و تحقیقات بالینی نشان می دهد که این کاهش یکی از عوامل اولیه مؤثر در روند پیری است و استفاده از هورمون رشد مصنوعی نیز شما را در معرض خطر عوارض جانبی بسیار جدی قرار می دهد.
بهترین راه برای به حداکثر رساندن اثر هورمون رشد، خواب شبانه به اندازه کافی است که منجر به بازسازی پوست می شود.
با توجه به اینکه کرم های ضد چروک زیادی وجود دارد اما بیشتر آنچه آنها قول می دهند، فقط تبلیغات است. یعنی نه تنها این محصولات بی اثر هستند بلکه بسیاری از آنها کاملا خطرناک هستند.

مشکل بیشتر کرم های شب
اگر شما هنگام خواب از مرطوب کننده استفاده می کنید کار صحیحی است. اما استفاده از کرمهای نامناسب آسیب شدید و غیر قابل بازگشتی به پوست شما می زند.
استفاده منظم از کرم شبانه نامناسب می تواند پوست را از جذب اکسیژن در طول شب محروم کند و مانع از بازسازی طبیعی آن، سم زدایی و حفظ رطوبت پوست شود.
روغن هایی که معمولا در کرم های سنگین به کار می رود، عموما باعث کاهش فعالیت غدد چربی پوست می شود و منجر به خشک شدن پوست می گردد و در نتیجه با گذشت زمان، عملکرد طبیعی پوست مختل می شود.
هنگامی که شما برای اولین بار از کرم شب استفاده می کنید، ممکن است اثرات قابل ملاحظه ای را تجربه کنید. ولی به زودی این نتایج متوقف شده و مواد موجود در این کرم ها، در واقع پوست شما را نازک می کند و حتی به ایجاد آسیب هایی مثل خشکی، چروک و لک های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش کمک می کنند.
بسیاری از کرم های شب که ادعا می شود حاوی مواد طبیعی هستند مانند یک کوکتل حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که علاوه بر سرعت بخشیدن به پیری پوست، از طریق جریان خون جذب می شوند و منجر به آسیب به سایر قسمت های بدن می شوند.
مهمترین ماده ای که در محصولات و مواد آرایشی به عنوان نگهدارنده استفاده می شود پارابن است که به دلیل ساختار شبه استروژنی آن موجب اختلال هورمونی و سرطان های غدد درون ریز ودستگاه تولید مثل می شود. همچنین فتالات، از دیگر مواد شیمیایی آسیب زا برای هورمون ها است که اغلب در محصولات بهداشتی زیر نام مواد تشکیل دهنده مانند عطر پنهان می شود. فرمالدهید، یکی دیگر از نگهدارنده ها است که معمولا در محصولات مراقبت از پوست یافت می شود و منجر به التهاب و سرطان پوست می شود.
رواج مصرف یک محصول دلیل بر کیفیت و اطمینان به آن نیست و حتما باید قبل از خرید، مواد تشکیل دهنده آن را چک کنید. خبر خوب این است که پیشرفت های اخیر ثابت کرده است که استفاده از مواد طبیعی مفید برای پوست، امکان جوان سازی طبیعی پوست شما را بدون استفاده از کرم های گران قیمت حاوی مواد شیمیایی و مضر افزایش می دهد.

رازهایی برای جوان ماندن پوست
1. شب ها زود بخوابید.
برای به حداکثر رساندن اثر هورمون رشد در جوانسازی، شب ها قبل از ساعت 11 بخوابید. تحقیقات نشان داده است که بازسازی سلول های پوست تقریبا در شب دو برابر است و بیشترین بازسازی از ساعت 11 شب تا 4 صبح می باشد. در این زمان، هورمون رشد در خون افزایش یافته و آسیب های سلولی را ترمیم و سلول های تولید کننده کلاژن را تقویت می کند که منجر به حفظ کشسانی و طراوت پوست می شود.

2. پوست خود را با آنتی اکسیدان ها تغذیه کنید و از مصرف مواد مضر بپرهیزید.
زمانی که شما خواب هستید، پوست شما بیشترین جذب را از موادی که روی پوست می زنید - چه آنتی اکسیدان ها و چه مواد شیمیایی سمی- دارد. بنابراین شما باید به شدت در مورد موادی که هنگام خواب به پوست خود می زنید دقت داشته باشید.
تحقیقات بالینی نشان می دهد که دو نوع از آنتی اکسیدان های معروف وجود دارد که در هنگام خواب باعث ترمیم و جوان سازی پوست شما می شود.
الف. اسکوالان یک آنتی اکسیدان ضروری برای پوست شما است. با افزایش سن، سطح این آنتی اکسیدان قوی و طبیعی کاهش می یابد. این آنتی اکسیدان، می تواند تأثیر شگفت انگیزی بر پوست داشته باشد و سبب افزایش رطوبت پوست شود و ظاهر پوست را جوان می کند. اسکوالان از آسیب های اشعه ماوراء بنفش و ایجاد لکه های ناشی از پیری جلوگیری و محافظ طبیعی پوست در برابر عفونت است. اما از اسکوالان مشتق شده از منبع گیاهی استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که آلودگی های سمی ندارد.
ب. ثابت شده ویتامین C به عنوان یکی از بهترین آنتی اکسیدان ها، برای مراقبت شبانه از پوست است. ویتامین C دارای توانایی منحصر به فرد برای نفوذ به پوست شما برای مبارزه با رادیکال های آزاد و تولید کلاژن در سطح سلولی عمیق دارد.

3. پوست خود را مرطوب نگه دارید.
در حالی که شما در خواب هستید، بدن شما رطوبت را از دست می دهد. بیشتر رطوبت از طریق پوست شما، در یک فرایند تبخیری که به معنی از دست دادن آب از بین می رود.
حتی اگر شما روزانه 8-10 لیوان آب بنوشید در صورتی که سلول های شما نتواند به اندازه کافی آب جذب کند پوست شما ممکن است خشک و چروکیده شود.
تحقیقات پیشرفته اخیر نشان داده است که مزیت شگفت انگیز دیگر اسکوالان این است که می تواند باعث حفظ رطوبت پوست شود. یک مطالعه دو سو کور نشان داد که استفاده از اسکوالان روی پوست در شب به طور قابل توجهی مانع از خروج آب از پوست شده و در نتیجه باعث کاهش چین و چروک پوست و بهبود کشسانی و صاف بودن پوست می شود.
یک بررسی نشان داد استفاده از اسکوالان به مدت 7 روز، نتایج چشمگیر و قابل ملاحظه ای را ایجاد کرد و در پایان مطالعه ای چهار هفته ای، شرکت کنندگانی که از اسکوالان استفاده می کردند، پوستشان نرم و جوانتر شده بود.

4. اجازه دهید پوست شما نفس بکشد!
لطفا از کرم شب سنگین با پایه روغنی استفاده نکنید! همانطور که قبلا ذکر شد، اکثر کرم های شب، روند طبیعی پوست شما را مختل می کند و مانع از روند بازسازی طبیعی، سم زدایی و آبرسانی پوست می شود.
همچنین هنگامی شما از کرم شب سنگین استفاده کنید در روند طبیعی غدد سباسه اختلال ایجاد شده و در نهایت پوست شما توانایی تنظیم سطح رطوبت خود را از دست می دهد و در طول زمان خشک، کدر و ملتهب می شود.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

نقش کلاژن در سلامت پوست

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-05-13تاریخ بروز رسانی : 1399-10-24

مراقبتهای پوست چرب

دکتر جمال الدین حسن زاده[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1392-12-12تاریخ بروز رسانی : 1399-10-16

علت ترک پوست

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1396-07-13تاریخ بروز رسانی : 1399-10-14

زائده پوستی

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1397-09-11تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

سلولیت چیست

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1396-09-22تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

تونر مناسب پوست

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1396-06-22تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

آیا تزریق چربی زیر چشم دائمی است؟

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

محصولات مراقبت پوست

[ 1391-11-20 ]دکتر آناهیتا شاهین گوهر [ متخصص پوست و مو ]

رژيم غذایی كليه هاى سنگ ساز

[ 1396-03-06 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

قرمزی پوست صورت ، علت ها و درمان

[ 1388-08-07 ]دکتر مرتضی رضیعی [ متخصص پوست و مو ]

جراحی شکاف کام

[ 1390-09-21 ]دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی [ فوق تخصص جراحی پلاستیک ]

تغذیه در پوکی استخوان ( قسمت اول )

[ 1395-12-04 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

ضایعات پیگمانته و تاتو (4)

[ 1387-04-28 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

تعریق زیاد

[ 1393-03-21 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

پاکسازی پوست چيست و چرا پوست ما به پاکسازی نیاز دارد؟

[ 1397-07-26 ]دکتر معصومه امامی سیگارودی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چرا در درد گردن و کمردرد نوارعصب و عضله گرفته می شود؟

[ 1391-02-28 ]دکتر غلامرضا رئیسی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رژیم مبتلایان به زخم معده - دلایل، علائم و درمان ها (قسمت دوم)

[ 1399-10-27 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

هایفوتراپی بهترین روش غیرجراحی از بین بردن غبغب

[ 1399-10-26 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

معرفی لیزرهای تخریبی و کاربرد آنها

[ 1399-10-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر اربیوم چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

[ 1399-10-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چه مواردی موجب کاهش یا فقدان میل جنسی مردان می‌شود؟

[ 1399-10-26 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رواندرمانگر خوب چه ویژگیهایی دارد

[ 1399-10-26 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

ضایعات رنگی پوست چه هستند و چگونه درمان می‌شوند؟

[ 1399-10-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

اقدامات پس از جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی

[ 1399-10-26 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

شایعترین آسیبهای ورزشی زانو چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

ناباروری آقایان و علل آن

[ 1399-10-25 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

کیست تارلو یا کیست ستون فقرات چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

انواع جراحی زیبایی واژن

[ 1399-10-25 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

ترک‌های پوستی چگونه درمان میشوند؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا رفع ضایعات رنگی پوست امکان پذیر است؟

[ 1399-10-25 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مزونیدلینگ چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چگونه منافذ باز پوست را درمان کنیم؟

[ 1399-10-25 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

وزوز گوش ضربانی چیست؟

[ 1399-10-24 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

آشنایی با بیماری های شایع پوستی

[ 1399-10-23 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

در کلینیک پوست مو و لیزر چه کارهایی انجام میشود؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مروري بر روش هاي تشخيصي- درماني آزوسپرمي

[ 1399-10-23 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

نکاتی درباره عمل جراحی بلفاروپلاستی

[ 1399-10-23 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آیا با ورزش کردن می توان انکیلوز ستون فقرات را رفع کرد؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت