facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
آرتروسکوپی زانو چیست ؟
مرتضی شریفی - فیزیوتراپیست

آرتروسکوپی زانو چیست ؟

مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

آدرس وب سایت : www.shockwavetherapy.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم تلفن مطب : 2213144 - 031
آرتروسکوپی زانو چیست ؟

آرتروسکوپی چیست ؟
آرتروسکوپی و تشخیص آسیب های مفصلی و بیماری با یک شرح حال پزشکی کامل، معاینه فیزیکی و معمولا گرافی با اشعه ایکس شروع می شود. تست های اضافی مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT scan) نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

این جراحی یک عمل حداقل تهاجمی در مفصل است که در آن معاینه و همچنین درمان آسیب، با استفاده از آرتروسکوپ انجام می شود. دو برش کوچک در پوست بیمار ایجاد می شود و از نرمال سالین (مایع طبیعی بدن انسان) برای ایجاد فضای جراحی استفاده می شود. ابزار جراحی کوچکتر از ابزارهای سنتی است. سپس ابزارهایی به اندازه مداد، که حاوی یک لنز کوچک و سیستم نورپردازی است، به منظور بزرگ کردن و روشن ساختن درون مفصل، وارد مفصل می شود. دوربینی که به آرتروسکوپ متصل است، تصویری از مفصل روی یک صفحه نمایش تلویزیونی را نشان می دهد، به جراح امکان مشاهده غضروف، رباط ها و زیر کشکک را می دهد. جراح می تواند مقدار یا نوع آسیب را تعیین کند و سپس اگر نیاز باشد، مشکل را اصلاح نماید و بافت های مفصلی پاره شده مانند رباط ها را تشخیص و باز سازي كند

جراحی آرتروسکوپی زانو

مزایای آرتروسکوپی :
مزیت این جراحی این است که مفصل به طور کامل باز نمی شود. این عمل باعث کاهش دوره بهبودی نسبت به جراحی باز می شود و میزان موفقیت جراحی را به دلیل آسیب های کمتر به بافت همبند محل، افزایش می دهد. به دلیل برش های کوچکتر، به دلیل شواهدی از زمان بهبود سریع تر، محبوبیت بیشتری به دست آورده است.

به طور کلی، آرتروسکوپی زانو برای تشخیص و درمان انواع مشکلات زانو انجام می شود.

موارد انجام آن عبارتند از:
پارگی منیسک ها
پارگی رباط صلیبی قدامی
پارگی رباط صلیبی خلفی
آرتریت روماتوئید
عفونت (آرتریت عفونی، آرتریتسلی)

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
شير مادر آرامش ، آسايش ، امنيت خاطر و محبت بين مادر و فرزند را بدنبال دارد .


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان