facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

خواص رازیانه و تاثیرات آن بر تناسب اندام (قسمت چهارم)
دکتر منصور ریسمانچیان - پزشک عمومی

خواص رازیانه و تاثیرات آن بر تناسب اند ...

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آدرس وب سایت : www.rismanchian.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم تلفن مطب : 32207810 - 031
خواص رازیانه و تاثیرات آن بر تناسب اندام (قسمت چهارم)

رازیانه و تناسب اندام
نتایج بررسی های صورت گرفته، نشان داده است که نوشیدن چای رازیانه سبب کاهش گرسنگی و افزایش حس سیری در زنانی که اضافه وزن داشته اند، شده است.ترانس آنتول که ترکیبی در روغن رازیانه است بر کنترل اشتها اثر می گذارد. این ماده ساختاری شبیه نوعی هورمون دارد که اثر آن بر کنترل اشتها مشابه آمفتامین است. هر ۱۰۰ گرم از این گیاه حدود ۳۰ کیلوکالری انرژی به بدن می رساند و میبینید که زیاد نیست. در واقع رازیانه یک سبزی کم کالری محسوب می شود. چون ۹۰ درصد آن را آب تشکیل می دهد. رازیانه سیری طولانی مدتی ایجاد کرده و برای همین شما را از پرخوری و ریزه خواری دور می کند. این سبزی پرخاصیت سرشار از پتاسیم است به همین دلیل هم بین سبزیجات دیورتیک یا همان ادرارآور جا دارد. اگر از احتباس آب رنج می برید یعنی اینکه بدنتان حالت پف کرده دارد نیز میتوانید به این سبزی اعتماد کنید. چون مازاد آب جمع شده در بافتها را از طریق ادرار از بدن خارج می کند.

رازیانه برای آنهایی که از یبوست رنج می برند
رازیانه نیز مانند اکثر سبزیجات حاوی فیبر می باشد. رازیانه حاوی ۳ تا ۴ درصد فیبر است. خوشبختانه فیبرهای این سبزی از نوعی است که با روده ها سازگارتر است و مشکلی ایجاد نمی کند. حتماً میدانید که مصرف کافی فیبرهای غذایی برای دفع راحت و خلاص شدن از دردسرهای یبوست لازم است. البته باید توجه داشته باشید که این سبزی میتواند ایجاد آلرژی بکند به خصوص در بین افرادی که به گرده ی گل حساسیت دارند. بهتر است بچه ها از مصرف این سبزی خودداری کنند.

ادامه دارد ...

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه ، پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی، و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آیا میدانید استرسهاي روحي سيستم ايمني بدن را ضعيف نموده و احتمال ابتلا به سرماخوردگي را افزايش مي‏دهند ؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان