دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

اسکلروتراپی چیست؟

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

تکنیک اسکلروتراپی یک روش درمانی است که از آن برای درمان واریس و رگ های عنکبوتی استفاده می شود. در این روش یک محلول اسکلروزان به طور مستقیم به درون عروق آسیب دیده تزریق می شود که این محلول به مرور طی چند هفته باعث التهاب دیواره داخلی رگ شده و منجر به بسته شدن و چسبیدن دیواره رگ به هم خواهد شد. با گذر زمان رگ های واریسی به بافت اسکار تبدیل می شوند و در نهایت از بین می روند. در این مقاله دکتر مریم ملکی متخصص پوست و زیبایی به توضیحاتی در این رابطه می پردازد.

تکنیک اسکلروتراپی

شکل 1 تکنیک اسکلروتراپی

واریس چیست؟

واریس نوعی بیماری در رگ ها است که باعث گشاد شدن رگ می شود و گردش صحیح خون در آن به درستی انجام نمی شود. برخی از آن ها به شکل آبی یا سبز، برجسته و پیچ خورده یا عنکبوتی و برخی بزرگتر و به شکل طناب از زیر سطح پوست دیده می شوند اما برخی دیگر خیلی عمقی هستند و با چشم دیده نمی شوند.

واریس

شکل 2 واریس

علت ایجاد واریس چیست؟

ایستادن به مدت طولانی در طول روز و ایجاد فشار، باعث افزایش آسیب به رگ های قسمت پایین بدن می شود. واریسی شدن رگ ها دلایل متعددی دارد که شامل:

برخی از زنان باردار مبتلا به وریدهای واریسی هستند. بارداری حجم خون را در بدن افزایش می دهد اما جریان خون را از پاها به لگن شما کاهش می دهد. این تغییرات گردش خون برای حمایت از جنین در حال رشد طراحی شده است اما می تواند عوارض ناخوشایندی در رگ های زنان باردار ایجاد کند.

خطر ابتلا به واریس با سن افزایش می یابد. پیری باعث سست شدن دریچه رگ هایی می شود که به تنظیم جریان خون کمک می کند. در نهایت، گردش خون به درستی صورت نگرفته و واریس در پاها ایجاد می شود.

زنان بیشتر در خطر احتمال ابتلا به واریس پا هستند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری، پیش از قاعدگی یا یائسگی ممکن است عامل دیگری باشد زیرا هورمون های زنان تمایل به آرام کردن دیواره رحم و رگ ها دارند.
مصرف داروهای جایگزین هورمونی یا قرص های جلوگیری از بارداری نیز ممکن است خطر ابتلا به واریس پا را افزایش دهند.

اگر یکی از اعضای خانواده دارای مشکل واریس باشد، احتمال این که سایر افراد خانواده به این بیماری دچار شوند بسیار زیاد است.

نداشتن فعالیت جسمانی، چاقی، افزایش وزن یا بارداری می تواند فشار بسیار زیادی را به رگ ها وارد کند. در صورتی که شما دچار تغییر در سطح هورمون ها شوید یا سن و سال شما بالا رفته است این احتمال وجود دارد که به علت بیماری واریس دچار درد زیادی شوید.

علائم واریس

علاوه بر رگ های تیره رنگ، بیشتربنفش یا آبی رنگ، رگ های پیچ خورده و برجسته که به شکل طناب پیچیده ای روی پا ظاهر می شود، علائم دیگری ممکن است ایجاد شود مانند:

چه افرادی می توانند متقاضی درمان با اسکلروتراپی باشند؟

قبل از درمان با اسکلروتراپی شما باید با پزشکی که در زمینه رگ های بدن و مشکلات آن ها تخصص دارد، مشورت کنید تا شما را ارزیابی کند و به این نتیجه برسد که آیا شما می توانید متقاضی درمان با اسکلروتراپی باشید یا خیر. جلسه اول مشاوره شامل ارزیابی سیستم عروق بدن، ارزیابی علائم و نشانه های شما و بررسی عروق واریسی و تاثیراتی که بر گردش خون دارند، می باشد. متخصص عروق براساس شرایط شما به این نتیجه می رسد که آیا شما به ارزیابی ها و معاینات بیشتر نیاز دارید یا خیر که این امر با انجام اسکن اولتراسوند از عروق بدن آغاز خواهد شد.

شرایط متقاضیان درمان با اسکلروتراپی

شکل 3 شرایط متقاضیان درمان با اسکلروتراپی

مراقبت های قبل از انجام اسکلروتراپی چیست؟

قبل از انجام اسکلروتراپی باید مصرف برخی داروها را قطع کنید و از دستوراتی که پزشک به شما می دهد، پیروی نمایید. برخی از این نکات به شرح زیر می باشند:

اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی، سرپایی و در مطب پزشک انجام می شود و پزشک با استفاده از سوزن بسیار نازک به طور مستقیم به تزریق محلول به درون رگ می پردازد. تعداد رگ هایی که در هر جلسه درمان می شوند براساس سایز، موقعیت رگ و سطح کلی سلامت بیمار تعیین می گردد. هنگامی که دارو به درون رگ تزریق می شود ممکن است شما دچار مقداری درد و ناراحتی شوید و هنگامی که تزریق درون رگ های بزرگ بدن انجام می شود شما به مدت یک تا دو دقیقه گرفتگی و درد را احساس خواهید کرد. فرآیند اسکلروتراپی حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول خواهد کشید.

روند انجام اسکلروتراپی

شکل 4 روند انجام اسکلروتراپی

مراقبت های پس از درمان اسکلروتراپی چیست؟

پس از انجام اسکلروتراپی می توانید به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازید و بهتر است سعی کنید هرچه زودتر شروع به راه رفتن کنید. باید از جوراب واریس استفاده کنید تا عروقی که درمان شده است بهتر به هم فشرده شود. شما باید به مدت ۴۸ ساعت پس از درمان از دستورالعمل و نکات زیر پیروی کنید:

میزان موفقیت اسکلروتراپی چقدر است؟

طبق ارزیابی های انجام شده بین ۵۰ تا ۸۰ درصد از رگ هایی که تزریق در آن ها انجام شده است با هر جلسه درمان از بین می روند. حدود ۱۰ درصد از افرادی که اسکلروتراپی انجام داده اند به هیچ عنوان درمان بر روی آن ها تاثیری ندارد که در این شرایط پزشک روش های درمانی مختلف از قبیل لیزردرمانی یا استفاده از انواع دیگر محلول اسکلروزان را پیشنهاد می دهد. به طور کلی رگ های عنکبوتی طی مدت ۳ تا ۶ هفته از بین می روند و رگ های واریسی بزرگتر پس از ۳ تا ۴ ماه به درمان جواب می دهند. در صورتی که رگ ها به درمان پاسخ دهند معمولا دوباره برنمی گردند اما این احتمال وجود دارد که با گذر زمان رگ های واریسی جدید به وجود آید که در صورت نیاز شما می توانید مجددا تحت درمان قرار بگیرید.

مشاهده فیلم نتیجه و میزان موفقیت اسکلروتراپی

عوارض جانبی اسکلروتراپی چیست؟

عوارض جانبی اسکلروتراپی شامل موارد زیر است:

برای درمان واریس به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز داریم؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان اسکلروتراپی در همه بیماران یکسان نیست و به وسعت واریسی بودن رگ ها یا وجود رگ های عنکبوتی بستگی دارد. معمولا یک جلسه درمان برای از بین بردن رگ های واریسی کافی است اما برای درمان برخی از انواع خاص رگ های واریسی بیمار به ۳ تا ۶ جلسه درمان نیاز خواهد داشت.

اسکلروتراپی برای درمان چه نوع رگ هایی مناسب است؟

اسکلروتراپی به غیر از رگ های واریسی می تواند به حذف رگ های عنکبوتی قفسه سینه، رگ های آبی و رگ های کوچک سایر نقاط بدن بپردازد. اگرچه گاهی اوقات از اسکلروتراپی برای رفع عروق صورت استفاده می شود، معمولا لیزر یک روش ایمن تر برای درمان واریس است.

 رگ‌های مناسب اسکلروتراپی

شکل 5 رگ های مناسب اسکلروتراپی

آیا اسکلروتراپی درد دارد؟

در صورتی که اسکلروتراپی توسط یک متخصص با تجربه انجام شود، درد حاصل از درمان و تزریق دارو باید بسیار کم باشد. البته احساس درد یک مسئله فردی از آستانه تحمل هر فرد بستگی دارد اما فاکتورهای متعددی بر روی احساس درد در طول درمان تاثیر دارند که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند:

به علاوه عروقی که قبل از انجام اسکلروتراپی دردناک بوده اند نسبت به تزریق دارو حساسیت بیشتری دارند و تزریق دارو در این رگ ها باعث احساس درد بیشتری خواهد شد.

چقدر طول می کشد تا رگ های واریسی از بین بروند؟

از بین رفتن رگ های واریسی به عوامل متعددی از قبیل روش تزریق، نوع و غلظت محلول مورد استفاده در اسکلروتراپی، تراکم و ضخامت عروق ناحیه مورد نظر و همچنین ضایعات پوستی بیمار بستگی دارد. به طور کلی رگ های عنکبوتی بین دو هفته تا دو ماه از بین می روند اما رگ های واریسی بزرگ مدت بیشتری طول می کشد تا از بین بروند.

در چه مواردی نباید به انجام اسکلروتراپی پرداخت؟

  1. بارداری
  2. مشکل حرکتی یا بستری بودن
  3. قصد حمام آفتاب داشتن
  4. حساسیت به داروهای اسکلروتراپی

آیا لیزر می تواند جایگزین اسکلروتراپی باشد؟

در مورد رگ های واریسی ظریف لیزر گزینه مناسب تر و بهتری است ولی در مورد رگ های واریسی بزرگ، اسکلروتراپی هنوز یک استاندارد طلایی برای درمان در نظر گرفته می شود.

آیا روش های دیگری برای درمان رگ های واریسی وجود دارد؟

لیگاسیون و خارج کردن رگ ها به کمک عمل جراحی برای درمان رگ های واریسی بزرگ کاربرد دارد که برای انجام این روش ها بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان می باشد و باید تحت بی هوشی عمومی قرار بگیرد.

پیشگیری از ایجاد واریس

هیچ راهی برای پیشگیری کامل از وریدهای واریسی وجود ندارد اما بهبود گردش خون ممکن است خطر ابتلا به رگ های واریسی را کاهش دهد.

دکتر ملکی در ادامه می گوید اقدامات مشابهی که می توانید برای رفع ناراحتی مشکل رگ های واریسی در خانه انجام دهید شامل: حرکت دادن پاها در هر موقعیتی، اجتناب از ایستادن به مدت طولانی و اجتناب از قرارگیری در وضعیت نامناسب که باعث فشار در ناحیه پا شود، تمرین و ماساژ، پوشش دهی پاها یا پوشیدن جوراب های فشرده مخصوص واریس.در صورتی که دردهای واریسی بهبود پیدا نکرده یا رگ های واریس برجسته تر و دردناک شوند، به پزشک متخصص مراجعه کنید. پس از مراجعه به پزشک، پاهای شما در مورد وریدهای واریسی توسط پزشک بررسی می شود تا درمان مناسب وضعیت شما انتخاب شود.

هزینه درمان اسکلروتراپی

بسته به تعداد عروق که نیاز به تزریق دارند و تعداد آمپول مورد نیاز هزینه متغیر است و پس از ویزیت اولیه هزینه مشخص می شود.

لطفا از عکس های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

رفع ضایعات عروق خونی صورت با لیزر

دکتر هما فاتحی[ پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1401-02-20تاریخ بروز رسانی : 1401-02-21

انواع روشهای درمان واریس

دکتر امید هاشمی فرد[ متخصص قلب و عروق ]تاریخ انتشار : 1399-12-06تاریخ بروز رسانی : 1399-12-09

گرانولوم پیوژنیک

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1399-06-18تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

خواص شگفت انگیز آرژنین تراپی

دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علت باز شدن روزنه های پوست صورت

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

خارش حاملگی

دکتر محمد شیزرپور [ متخصص پوست و مو ]

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

[ 1401-02-21 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مشکلات و عوارض کاشت ابرو در سن غیر مجاز

[ 1401-02-21 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

انواع تومور های ستون فقرات

[ 1401-02-21 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

اولین سونوگرافی واژینال در بارداری

[ 1401-02-21 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علائم و درمان نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی) در کلینیک طب فیزیکی

[ 1401-02-21 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

عوامل مؤثر در میزان پاسخ دهی رفع تاتو یا خالکوبی با لیزر کیوسوئیچ

[ 1401-02-21 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

صندل اختصاصی و طبی دوران بارداری

[ 1401-02-21 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

آیا انجام عمل ليزيك و لازک برای مبتلايان به قوز قرنيه مجاز است؟

[ 1401-02-21 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

انواع لیزر برای درمان کک و مک

[ 1401-02-21 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

لک زیر چشم به چه دلایلی ایجاد شده و چگونه درمان میشود؟

[ 1401-02-21 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

پرولوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1401-02-20 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

رفع ضایعات عروق خونی صورت با لیزر

[ 1401-02-20 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

پیلینگ صورت چیست؟

[ 1401-02-20 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

با تزریق ژل بینی چه معایبی در بینی رفع میشود؟

[ 1401-02-20 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سونوگرافی جنین دو قلو در هفته چندم انجام میشود؟

[ 1401-02-20 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

انواع مشکلات و بیماری های بیضه چه مواردی هستند؟

[ 1401-02-20 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

رفع و از بین بردن غبغب با لیزر لیپولیز

[ 1401-02-19 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا انتقال کرونا از مادر به جنین ممکن است؟

[ 1401-02-19 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

با وجود کمردرد راحت بخوابید

[ 1401-02-19 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت چیست؟

[ 1401-02-19 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

اسکلروتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

[ 1401-02-19 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

روشن سازی و رفع تیرگی پوست ناحیه تناسلی زنان

[ 1401-02-19 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر مریم تابع - متخصص پوست ، مو وزیبایی
دکتر مریم تابع

متخصص پوست ، مو وزیبایی


www.drtabe.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت