دکتر مینا دادگر - پوست ، مو و زیبایی

کاربرد داروها و محصولات بهداشتی در درمان ریزش مو

دکتر مینا دادگر [ پوست ، مو و زیبایی ]آدرس وب سایت : www.drminadadgar.ir
آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان شهید دستجردی، سیتی سنتر ، طبقه سوم تلفن مطب : 91091012 - 031

یکی از مشکلات اصلی در رابطه با موها، مشکل ریزش مو در مردان و زنان است که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد و یک معضل ناراحت کننده است. علت ریزش مو بسیار متنوع است. این ریزش مو می تواند به دلیل استفاده از محصولات نامناسب باشد یا به دلیل استرس و فشارهای زندگی، مشکلات هورمونی، مشکلات ژنتیکی، برخی مشکلات خودایمنی که باعث ریزش سکه ای موها می شود و دلایل دیگر. برای اینکه بتوانید مشکل ریزش موی خود را درمان کنید ابتدا باید علت ریزش مو به صورت دقیق مشخص شود و برای این کار باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. در این شرایط درمان های مناسب و دریافت داروها و محصولات بهداشتی ضد ریزش مو اهمیت می یابد. این داروها و محصولات تنوع بالایی دارند و بسته به شرایط فردی و میزان ریزش موها، درمان های دارویی متفاوتی توسط متخصص ارائه می شود. پزشک با بررسی بیمار و شرایط ریزش مو، تعیین می کند که بهترین درمان ریزش مو زنان و مردان باید چه درمانی باشد. داروها گاهی به صورت تک و گاهی به صورت مکمل با هم تجویز می شوند. علاوه بر این گاهی درمان های دارویی در کنار سایر درمان ها مدنظر قرار می گیرند.

آنچه در این مطلب میخوانید

انواع داروهای ضد ریزش مو

یکی از داروهای ضد ریزش مو که مصرف زیادی هم برای درمان ریزش مو دارد، اسپیرونولاکتون نام دارد. به آن اسپیرونولاکتون سیستمیک هم می گویند و نام تجاری آن آلداکتون است. این دارو در دسته داروهای دیورتیک های نگهدارنده پتاسیم و آنتاگونیست های گیرنده آلدوسترون قرار می گیرد. نحوه عملکرد این دارو به این صورت است که با کند کردن تولید آندروژن، به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند و می توان آن را یک قرص جلوگیری از ریزش مو در نظر گرفت. این داروها در دسته هورمون های جنسی مردانه طبقه بندی می شوند. کاهش تولید آندروژن می تواند پیشرفت ریزش مو ناشی از آلوپسی آندروژنیک را کاهش دهد.

فیناستراید دارویی است که می تواند به درمان بزرگی پروستات و ریزش مو در مردان کمک کند. این دارو با اتصال به آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز و جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) عمل می کند. این دارو می تواند سرعت ریزش مو را کم کند؛ اما آن را به طور کامل متوقف نمی کند. برای درمان ریزش موی سکه ای هم از فیناستراید استفاده می شود. هر فرد باید هر روز ۱ قرص فیناستراید مصرف کند. ممکن است ۴ ماه طول بکشد تا نتیجه مطلوب مصرف این قرص های ریزش مو دیده شود. مصرف فیناستراید برای افراد باردار یا شیرده و زنان در سنین باروری همراه با خطراتی است.

این قرص برای رفع ریزش مو در بازار وجود دارد. در ترکیبات آن از بیوتین استفاده شده است. مصرف پیلفود بعد از ۳ تا ۶ ماه نتیجه می دهد. پزشکان معمولاً توصیه می کنند که ۲ عدد از این قرص در طول روز مصرف شود. در ساختار این قرص، مواد مختلفی از جمله آهن، روی، ویتامین E، منگنز و ترکیبات دیگری وجود دارد که برای کمک به تقویت موها و جلوگیری از ریزش مفید عمل می کنند.

کاربرد داروها در درمان ریزش مو

در پرفکتیل پلاتینیوم ترکیباتی از جمله عصاره هسته انگور، نیاسین، بیوتین، سیستئین، زینک، ویتامین E، سیلیکون، آهن، منیزیم، مس، منگنز و منیزیم به کار رفته است. آلفا لیپوئیک اسید آن خاصیت ضد التهابی و ویتامین C خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. ویتامین D آن نیز سبب تقویت موهای نازک خواهد شد. به طور کلی پرفکتیل پلاتینیوم مجموعه کاملی از ویتامین ها و مواد معدنی است که تأثیر زیادی در جلوگیری از ریزش شدید مو دارد. این دارو را روزی ۲ عدد با یک لیوان آب و همراه با غذا مصرف نمایید.

شرکت سازنده این قرص ادعا می کند که محصولی با توانایی کاهش ریزش مو روانه بازار می کند. در ترکیبات قرص مذکور، مس، روی، بیوتین، اسیدآمینه، آهن، سلنیوم و مواد مناسب دیگر برای حفظ استحکام و بهبود وضعیت موها وجود دارد. این قرص برای مصرف مردان و زنان روانه بازار می شود و داروی ریزش مو استرسی است. وجود طیف وسیعی از مواد مغذی و معدنی در این قرص به رشد موها کمک می کند.

یکی از اصلی ترین داروهای ضد ریزش مو، هم برای مردان و هم برای زنان داروی ماینوکسیدیل ۵% است. به آن ماینوکسیدیل موضعی نیز گفته می شود. ماینوکسیدیل به عنوان داروهای موضعی (مانند محلول/لوسیون موضعی و فوم) موجود است که ممکن است برای مردان و زنان استفاده شود. این داروی موضعی مستقیماً روی پوست سر اعمال می شود. نحوه عملکرد ماینوکسیدیل ۵% مشخص نیست. معمولاً باید چندین ماه قبل از مشاهده اثر این دارو استفاده شود. اگر درمان با ماینوکسیدیل متوقف شود، روند طاسی معمولاً از سر گرفته خواهد شد. موهایی که دوباره رشد کرده اند ممکن است سه تا چهار ماه پس از قطع درمان بریزند. این دارو بهترین درمان ریزش مو زنان و مردان است و می توان از آن برای موارد مختلف ریزش مو استفاده کرد.

داروهای ضد آندروژن از جمله مهم ترین داروهای ضد ریزش مو هم خصوصاً در مردان هستند و انواع مختلفی دارند. این داروها معمولاً در دسته هورمون های مردانه دسته بندی می شوند. یک داروی ضد آندروژن می تواند به درمان ریزش مو در مردان مبتلا به طاسی معمولی مردانه کمک کند و روند ریزش را آهسته کند.

در بسیاری از موارد عفونت های پوستی، خصوصاً عفونت های قارچی عامل اصلی ریزش مو چه در زنان و چه در مردان است. در نتیجه در این حالت برای درمان ریزش مو، به داروهای ضد ریزش مو از نوع داروهای ضدقارچ نیاز است. این داروها برای درمان عفونت قارچی پوست سر باید به مدت ۶ تا ۱۲ هفته مورداستفاده قرار بگیرند. داروها از نوع خوراکی یا موضعی هستند. داروهای خوراکی تربینافین، ایتراکونازول (اسپورانوکس) و برخی ترکیبات مکمل دیگر برای درمان استفاده می شوند. استفاده از شامپوهای حاوی سولفید سلنیوم و کتوکونازول هم می تواند برای درمان ریزش مو در اثر عفونت های قارچی تجویز شود.

یائسگی خود یکی از عوامل اصلی ریزش مو در زنانی است که یا یائسه شده اند یا اینکه در آستانه یائسگی هستند. دلیل آن هم به هم خوردن تعادل هورمون های جنسی است. در این دوره میزان استروژن کاهش یافته و در مقابل میزان ترشح آندروژن به نسبت افزایش می یابد. از آنجایی که افزایش آندروژن خود موجب ضعیف شدن فولیکول ها و ریزش بیشتر موها می شود، دسته مهم داروهای ضد ریزش موی مورد استفاده انواع داروهای کنترل کننده یائسگی است. این روش درمانی هورمون درمانی نامیده می شود که در آن پزشک با تجویز برخی قرص های هورمونی، سطح ترشح هورمون های جنسی را کنترل می کند تا مانع از ریزش شدید موها در این دوره شود.

یکی دیگر از داروهای ضد ریزش مو، آنترالین نام دارد. این دارو برای درمان پسوریازیس طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد و ازاین رو می توان آن را درمانی برای ریزش موی ناشی از پسوریازیس در نظر گرفت. انترالین یک نسخه مصنوعی از یک ماده طبیعی است که در یک درخت وجود دارد. این ترکیب فاقد مواد کورتیکواستروئیدی است. عملکرد آن کاهش رشد سلول های پوستی است.

یکی دیگر از داروهای ضد ریزش مو، داروی کتوکونازول است. قرص کتوکونازول که به عنوان یک درمان موضعی با نسخه در دسترس است، در حال حاضر برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شود. این دارو تولید تستوسترون و سایر آندروژن ها توسط غده فوق کلیوی و اندام های تناسلی (در زنان، تخمدان ها) را مهار می کند و از این طریق می تواند در درمان ریزش مو مؤثر باشد. این اثرات ضد آندروژنی را می توان برای کمک به درمان ریزش مو استفاده کرد. شامپو Nizoral حاوی ۲% کتوکونازول است و نه تنها برای درمان بیماری های پوست سر، بلکه در ترکیب با سایر درمان های آلوپسی آندروژنیک نیز تجویز می شود.

دسته دیگر داروهای ضد ریزش مو، کورتیکواستروئیدها هستند. این داروها خصوصاً برای کنترل و مدیریت ریزش موی ناشی از آلوپسی آره آتا مورداستفاده قرار می گیرند. این داروها به صورت تزریقی مصرف می شوند و می توانند به صورت هرچند موقتی به رشد مجدد موها کمک کنند. با تزریق کورتیکواستروئیدها به محل ریزش موها، رشد موها در این نواحی تحریک می شود و ممکن است این درمان برای ریزش موی سکه ای مناسب باشد. البته این تزریق ممکن است یک سری عوارض جانبی هم داشته باشد که از جمله آن می توان به افزایش خطر عفونت، سردرد، درد مفاصل و واکنش های محل تزریق اشاره کرد. در برخی موارد که ریزش مو شدید است، برای درمان ریزش مو خصوصاً ریزش موی سکه ای از کورتیکواستروئیدهای خوراکی و پالسی هم استفاده می شود.

مولتی ویتامین برای جلوگیری از ریزش مو

در مواردی که فرد دچار ریزش موی شدید می شود، خصوصاً زمانی که این ریزش به دلیل استرس، سبک زندگی، شرایط محیطی و تغذیه نامناسب است، در کنار بسیاری از داروهای ضد ریزش مو، انواع مولتی ویتامین ها هم تجویز می شود. ترکیبات مولتی ویتامین حاوی ترکیبات بسیار ضروری برای رشد و تقویت موها و سلامت تارهای مو است و به جلوگیری از ریزش موها کمک زیادی می کند. ویتامین های B، ویتامین C، ویتامین E، ویتامین D و غیره به همراه مواد معدنی ضروری و مهم از جمله زینک، از شاخص ترین ترکیبات مشاهده شده در مکمل های مولتی ویتامین است. ترکیبات و فرمولاسیون مکمل های مولتی ویتامین ممکن است از برندی تا برند دیگر متفاوت باشد و هر یک محتویات به خصوصی داشته باشد. بااین حال معمولاً بسته به شرایط فرد، پزشک متخصص بهترین مکمل مولتی ویتامینی را برای درمان ریزش مو تجویز خواهد کرد. کپسول های مولتی ویتامین را می توان به عنوان قرص جلوگیری از ریزش مو هم مصرف کرد.

آهن به گلبول های قرمز کمک می کند تا اکسیژن را به سلول های بدن منتقل کنند. این ماده معدنی مهمی برای بسیاری از عملکردهای بدن از جمله رشد مو است و از این رو کمبود آهن به تنهایی می تواند یکی از اصلی ترین دلایل ریزش مو، خصوصاً در زنان باشد. از این رو قرص آهن را هم می توان به عنوان یکی از داروهای ضد ریزش مو یا قرص جلوگیری از ریزش مو در نظر گرفت. پزشک متخصص با تجویز بهترین قرص آهن برای ریزش مو، می تواند روند ریزش را کند و حتی متوقف کند.

سایمتیدین با نام تجاری تاگامت متعلق به دسته ای از مسدود کننده های هیستامین است که عمدتاً برای درمان زخم های گوارشی استفاده می شود. عمل انسداد هیستامین از تولید اسید اضافی توسط معده جلوگیری می کند و به بدن اجازه می دهد تا زخم را درمان کند. یکی از کاربردهای دیگر سایمیتیدین، استفاده به عنوان یکی از داروهای ضد ریزش مو است. سایمتیدین همچنین دارای اثر ضد آندروژنی نسبتاً قدرتمندی است و نشان داده شده است که دی هیدروتستوسترون را از اتصال به محل های گیرنده فولیکول مسدود می کند.

دسته دیگر روش های درمانی و انواع داروهای ضد ریزش مو، خصوصاً برای درمان ریزش مو در زنان، داروهای استروژن و پروژسترون است. این ترکیبات هم به صورت قرص و هم به صورت کرم در دسترس اند. این ترکیبات می توانند یک درمان مؤثر برای رفع مشکل ریزش موی ناشی از آلوپسی آندروژنیک در زنان باشند. خصوصاً در زنانی که به دنبال یائسگی دچار ریزش مو می شوند یا به دلیل کمبود و اختلال هورمون های استروژن و پروژسترون دچار ریزش مو هستند، این روش درمانی می تواند مؤثر باشد.

محصولات بهداشتی ریزش مو

بهترین محصولات برای ریزش مو برای افرادی مناسب است که سریعاً متوجه ریزش موهایشان شدند، نه اشخاصی که مدت زمان طولانی را از دست داده اند و فولیکول های موی آنها از بین رفته است. ترکیباتی که می توانند در کنار داروهای ضد ریزش مو مورد استفاده قرار بگیرند، انواع محصولات بهداشتی بدن وجود دارند که در مراقبت از پوست و مو نقش مهمی دارند. به یاد داشته باشید که یکی از عوامل ریزش مو یا بسیاری از دیگر مشکلات مو استفاده از محصولات نامناسب است. محصولات بهداستی مختلفی برای تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو و یا تحریک رشد مجدد مو وجود دارد. این ترکیبات شامل انواع شامپوهای ضد ریزش مو و ماسک های موی تقویتی هستند.

شامپوهای ضد ریزش مو می توانند به تقویت ریشه موها و افزایش رشد آنها کمک زیادی کنند. خصوصاً زمانی که آنها را در لیست مراقبت های روزانه مو قرار دهید. بهترین شامپوهای ضد ریزش مو، شامپوهای فاقد سولفات هستند. در شامپوهای ضد ریزش مو از انواع ویتامین ها، ترکیبات مغذی رشد مو، آهن و عصاره های گیاهی نیز استفاده می شود.

روغن های درمانی برای ریزش موها هم تنوع بالایی دارند. اکثر آنها از ترکیبات طبیعی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل یا روغن رزماری تهیه می شوند. استفاده آنها به صورت موضعی و ماساژ پوست سر با آنها می تواند به درمان ریزش مو کمک زیادی کند. روغن آرگان یکی از اصلی ترین ترکیبات مورداستفاده برای تقویت رشد موهاست. روغن آرگان بیو و روغن پنتن از جمله بهترین روغن های مو موجود برای درمان ریزش مو هستند.

ماسک های مو هم چه از نوع خانگی و چه از نوع آماده موجود در بازار می توانند در کنار درمان ها و داروهای ضد ریزش مو، برای تقویت رشد موها مورداستفاده قرار بگیرند. انواع ماسک های کراتینه مو، ماسک های پروتئینه و ویتامینه مخصوص ریزش مو و غیره همگی برای درمان و کنترل ریزش موها مورد استفاده قرار می گیرند. این ماسک ها برای آب رسانی و ترمیم موهای آسیب دیده مورداستفاده قرار می گیرند.

نسخه اصلی مطلب کاربرد داروها و محصولات بهداشتی در درمان ریزش مو را در سایت دکتر مینا دادگر بخوانید.
درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

روشهای لیفت و رفع افتادگی صورت بدون جراحی

دکتر آناهیتا شاهین گوهر [ متخصص پوست و مو ]

آیا برجسته سازی لب با تزریق چربی قابل انجام است؟

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

زاویه سازی و ایجاد خط فک با هایفوتراپی

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

درماپن، روشی موثر برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا پی آر پی برای درمان ریزش مو موثر است؟

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

کرفس در درمان چاقی و فشارخون و سایر بیماری ها

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

خوراکی های غیر لبنی سر شار از کلسیم

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

مراقبت های پس از جراحی تخلیه چشم

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

مراقبت از پوست در هوای آلوده

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

روش صحیح مسواک زدن ( بخش دوم )

دکتر سید محسن هاشمی نیا [ متخصص درمان ریشه ]

درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

تزریق بوتاکس خطوط پنجه کلاغی چشم

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

راه ها و روشهای درمان آرتروز کمر و ستون فقرات

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

سقط جنین چیست؛ انواع،عوارض و دلایل

دکتر عنایت الله ایزدی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

همه چیز درباره فیشیال پوست

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

کاربرد پی آر پی (prp) در درمان دردهای اسکلتی عضلانی

آقای امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

تفاوت مراقبتهای پوستی زنان و مردان در سنین مختلف

دکتر آناهیتا شاهین گوهر [ متخصص پوست و مو ]

همه چیز درباره تزریق چربی

دکتر مینا دادگر [ پوست ، مو و زیبایی ]

تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط خرگوشی روی بینی

دکتر اکبر مزروعی [ پوست ، مو و زیبایی ]

بررسی تفاوت لیزر با الکترولیز در رفع موهای زائد

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

علل و راههای درمان سریع برفک دهان نوزاد و بزرگسالان

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

رفع تعریق کف دست و پا با تزریق بوتاکس

کلینیک بنیتا [ پوست ، مو و زیبایی ]

تاثیر تزریق فیلر چانه در زیبایی و تناسب صورت

دکتر فریبا خضرایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

روشهای لیفت و رفع افتادگی صورت بدون جراحی

دکتر آناهیتا شاهین گوهر [ متخصص پوست و مو ]

آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری و شیردهی مجاز است؟

کلینیک زیبا رویان پگاه [ پوست ، مو و زیبایی ]

درمان آرتروز لگن با تزریق پی آر پی در منزل

آقای امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

انواع عفونت واژینال و راههای درمان

دکتر عنایت الله ایزدی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

چسبندگی عصب دست؛ علت، علائم، ورزشهای موثر و فیزیوتراپی

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

لیزر فرکشنال co2 برای جوانسازی پوست

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

رفع چین و خطوط چانه با تزریق بوتاکس

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

جوانساز ی پشت دست با تزریق فیلر و ژل

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

علائم پوسیدگی دندان کودکان چیست؟

دکتر نیلوفر فلاح [ متخصص دندانپزشکی کودکان ]
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر شهریار لقمانی - فوق تخصص جراحی پلاستیک
دکتر شهریار لقمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک


www.drloghmani.ir
دکتر مجید حقیقت - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.drhaghighat.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت