دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

انواع زگیل

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

زگیل یک زائده پوستی است که از تماس مستقیم پوست با نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی HPV ایجاد می شود. تاکنون بیش از ۱۵۰ نوع ویروس HPV شناخته شده است که با شماره گذاری نام گذاری شده اند. همه این ویروس ها ایجاد زگیل نمی کنند. این ویروس به خارجی ترین لایه ی پوست یعنی اپیدرم حمله می کند و باعث رشد غیر عادی و سریع سلول های پوست می شود.

نحوه انتقال ویروس HPV

ویروس HPV از طریق بریدگی، زخم یا خراشیدگی روی پوست می باشد که به داخل پوست نفوذ می کند و باعث تشکیل زگیل در آن ناحیه می شود. از زمانی که ویروس وارد پوست می شود تا زمان پدیدار شدن زگیل پوستی ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.
برخی از مشکلات پوستی ممکن است ظاهری شبیه به زگیل داشته باشند از جمله: برخی از انواع سرطان پوست، میخچه، تگ های پوستی (زوائد گوشتی پوست) و برخی زائده های غیر سرطانی پوست.

شیوع زگیل

به طور کلی، زگیل ها در میان افراد مسن کمتر شایع هستند و در اکثر موارد کودکان و جوانان به زگیل مبتلا می شوند. از هر سه کودک و نوجوان یک نفر به زگیل مبتلا می شود ولی در بزرگسالان فقط ۳ تا ۵ درصد به زگیل مبتلا می شوند که دلیل آن بهبود سیستم ایمنی بدن با گذشت زمان در برابر این ویروس است. برخی از مردم به علت ضعف ايمنی اختصاصی نسبت به اين ويروس بيشتر به زگيل مبتلا می شوند. همچنين بيمارانی كه سيستم ايمنی ضعيفی دارند مانند بیمارانی که پیوند کلیه انجام داده اند و با تحت درمان های ضعیف کننده سیستم ایمنی هستند بيشتر مستعد عفونت با ويروس های زگيل هستند.

ظاهر زگیل

ظاهر يک زگيل بستگی به محل پيدايش آن و ضخامت پوست ناحیه دارد. زگيل ها معمولا هم رنگ پوست بوده و در لمس زبر و ناصاف هستند ولی ممکن است در پوست های خیلی روشن صورتی باشند و در پوست های گندمی تيره. نقاط سیاه کوچکی که در روی زگیل ها دیده می شود به علت لخته خون در سر مویرگ های درون زگیل می باشد.

ظاهر زگیل

شکل 1 علائم ظاهری زگیل

انواع زگيل كدام است؟

زگيل ها انواع مختلفی دارند كه عبارتند از:

 1. زگيل های معمولی
 2. زگيل های كف پا
 3. زگيل های مسطح
 4. زگیل های نخی
 5. زگیل های زیر ناخنی
 6. زگيل های تناسلی

انواع زگیل

شکل 2 انواع زگیل

زگیل های معمولی

این زگیل ها به صورت تکی یا به صورت دسته جمعی رشد می کنند و در هر ناحیه از بدن ممکن است ایجاد شوند اما اکثرا روی پوست دست دیده می شوند. این زگیل ها بافت خشنی دارند و گنبدی شکل هستند و رنگ آن ها در پوست های گندمی خاکستری_قهوه ای و در پوست های روشن، صورتی است.
زگیل معمولی معمولا اطراف ناخن، روی انگشتان و پشت دست بوجود می آيد. اين نوع زگيل ها بيشتر در قسمت هایی از پوست که دچار خراشيدگی شده است (مثلا به دنبال جويدن ناخن ها يا كندن گوشه های ناخن) بوجود می آيند.

زگيل کف پا

اين زگيل ها كه معمولا در كف پا ايجاد می شوند بصورت زائده های سفت و ضخیم پوستی هستند. بيشتر زگيل های كف پا (برخلاف زگيل های معمولی) به سمت خارج پوست برجسته نمی شوند زيرا فشار حاصل از راه رفتن روی كف پا باعث صاف و پهن شدن آن ها شده و آن ها را به داخل پوست فشار می دهد. هر چه این زگیل ها بیشتر در پوست فرو بروند، پوسته خارجی آن ها ضخیم تر شده و بیشتر ظاهر پینه پیدا می کنند. در صورتی که چندین زگیل کف پا به صورت دسته های بزرگ و مسطح رشد کنند، اصطلاحا به آن “زگیل موزاییکی” گفته می شود. در سطح اين نوع زگيل ها اكثرا نقاط سياهی ديده می شود كه همان عروق خونی هستند كه خون لخته شده در آن ها سبب ایجاد نقاط سیاه می شود. زگيل های كف پا ممكن است دردناک باشند و در هنگام راه رفتن ایجاد ناراحتی کنند. درمان زگیل های کف پا معمولا دشوار است.

زگیل کف پا

شکل 3 زگیل کف پا

زگيل مسطح

اين زگيل ها از زگيل های ديگر كوچک تر بوده، سطحی هموارتر و مسطح دارند و اكثرا به تعداد زياد ايجاد می شوند. این گونه زگیل ها بیشتر در پوست نواحی در معرض آفتاب رخ می دهد ولی ممكن است هر جايی از بدن را درگير كنند. در كودكان بيشتر روی صورت بوجود می آيند. اين زگيل ها بيشتر اوقات، در آقایان در نواحی رويش ريش و در خانم ها روی ساق پا پيدا می شوند، معمولا با تیغ زدن موها به سایر نواحی پوست سرایت می کنند و بصورت دسته ای، روی پوست صورت، گردن و ساق پا رشد می کنند. این زگیل ها ممکن است به رنگ صورتی، قهوه ای روشن یا زرد روشن باشند. احتمالا آسیب ديدن پوست هنگام تراشيدن موهای آن ناحيه باعث اين پديده و گسترش و انتشار زگیل ها می شود. از بین انواع زگیل، زگیل های مسطح یا صاف تمایل دارند که در تعداد بیشتری رشد کنند، احتمالا بین 20 تا 100. با این حال آن ها به احتمال زیاد بدون درمان از بین می روند.

زگیل مسطح

شکل 4 زگیل مسطح

زگیل نخی

این زگیل دراز و باریک است و به رنگ پوست، بافت آن ها خشن و ضخیم است و مانند یک رشته ی نخی کوچک روی پوست رشد می کند. این زگیل ها معمولا در اطراف دهان، چشم، بینی و زیر بغل ایجاد می شوند.

زگیل زیر ناخن

زگيل تناسلی

اين زگيل ها مشكل شايع و نگران كننده های در بالغين به شمار می روند و اكثرا كوچک و صاف هستند ولی می توانند باريک و بلند هم باشند. سطح آن ها نرم بوده و برخلاف بقيه زگيل ها زبر و پوسته پوسته نيستند. زگيل های تناسلی ممكن است، داخل مهبل يا گردن رحم در خانم ها، اطراف مقعد و يا داخل راست روده در آقایان، ایجاد شوند. ويروس هایی كه عامل زگيل های تناسلی هستند معمولا باعث زگيل های دست يا پا نمی شوند ولی می توانند باعث پديد آمدن زگيل هایی در دهان گردند. زگيل های تناسلی با سرطان های ناحيه تناسلی به خصوص در خانم ها مرتبط می باشند.

علل ابتلا به زگیل

زگیل ها از شخصی به شخص دیگر سرایت می کنند. احتمال سرایت زگیل های مسطح و زگیل های روی دست و پا کمتر است اما به نظر می رسد زگیل تناسلی از سایر زگیل ها مسری تر هستند. بنابراين لازم است تدابيری به كار برده شود كه از انتقال زگيل تناسلی از بيمار به همسر یا شریک جنسی او جلوگيری شود. به نظر می رسد که برخی از افراد بسیار راحت تر از دیگران به ویروس زگیل مبتلا می شوند، درست همان طور که برخی افراد راحت تر از دیگران سرما می خورند و این به دلیل پاسخ های مختلف سیستم ایمنی افراد مختلف به ویروس HPV است. در صورتی که روی پوست بریدگی، خراشیدگی یا حتی جوش وجود داشته باشد یا پوست اطراف ناخن ها کنده شده باشد و یا با جویدن ناخن، ویروس های زگیل بسیار راحت تر به پوست نفوذ می کنند.

علائم زگیل

زگیل ها اشکال و اندازه های مختلفی دارند. برخی از زگیل ها به سرعت رشد می کنند در حالی که برخی دیگر به همان شکل و اندازه قبلی خود می مانند. اغلب زگیل ها بدون درد هستند، مگر این که در نقاط حساس بدن مانند کف پا ایجاد شوند. زگیل ها معمولا مشکلی برای شخص ایجاد نمی کنند مگر این که در نقاطی از بدن رشد کنند که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و به همین خاطر شخص را تحت فشار بگذارند. به گفته دکتر مریم ملکی در صورتی که علائم زگیل پوستی شما برایتان مشکل ساز شده، موجب درد یا حساسیت به لمس شده، از آن مایعاتی ترشح می شود یا باعث قرمزی پوست شده است به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا مشکل شما را به دقت بررسی کند.

علائم زگیل

شکل 5 علائم زگیل ها

آيا زگيل بايد درمان شود؟

در كودكان، معمولا زگيل بدون درمان و پس از طی چند ماه تا چند سال ناپديد می شود. بیشتر زگیل ها بدون درمان پس از ۱ تا ۵ سال از بین خواهند رفت. با اين حال، از آن جا كه احتمال سرایت زگيل به ساير نواحی بدن فرد مبتلا و يا انتقال آن به افراد ديگر وجود دارد، درمان زگيل منطقی به نظر می رسد. بويژه هنگامی كه زگيل ها باعث ناراحتی يا درد شوند، درمان ضرورت می يابد. در زگيل های تناسلی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های مقعد و آلت تناسلی تا حدودی افزايش می يابد. تمامی خانم های بالای سی سال مبتلا به زگيل تناسلی حتی پس از درمان بايد به طور منظم آزمون پاپ اسمير انجام دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در موارد زیر بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 1. وقتی که زگیل دردناک شود.
 2. به راحتی خونریزی کند.
 3. ظاهر آن تغییر کند.
 4. به سرعت در قسمت های دیگر بدن پخش شود.
 5. پس از برداشتن زگیل، دوباره زگیل عود کند.
 6. در جایی زگیل ایجاد شده که در معرض ضربات مداوم است و خونریزی می کند مانند ناحیه ریش که با اصلاح دچار ضربه می شود.
 7. افرادی که می خواهند زگیل را به دلایل زیبایی از بین ببرند.

درمان زگیل

متخصص پوست بسته به سن بيمار، نوع زگيل و محل آن، درمان های متفاوتی را به كار می برند.

 1. استفاده از چسب های اسيد ساليسيليک و استعمال مواد شيميايی ديگر.
 2. استفاده از روش های جراحی مثل ليزر يا انجماد.
 3. ممكن است لازم شود كه بيمار برای كاهش فشار روی زگيل ها كفش طبی بپوشد يا برای كاهش تعريق پا، دارو مصرف نمايد.
 1. در ابتدا جای تمامی زگيل ها بايد مشخص شود. اين امر مستلزم معاينه مهبل، گردن رحم و رکتوم در خانم هاست.
 2. ممكن است درمان مرتب و مكرر در مطب و با استفاده از برخی اسيدها يا منجمد كردن لازم باشد.
 3. گاهی داروی «پودوفيلين» جهت استعمال هفتگی توسط پزشک (متخصص پوست) تجويز می گردد.
 4. زگيل های تناسلی بسیار مقاوم يا بسیار بزرگ را بايد با يكی از روش های جراحی درمان كرد.
 5. همسر بيمار نيز بايد از نظر وجود زگيل های تناسلی معاينه شود.
 6. درمان زگيل های تناسلی گاهی بسيار مشكل است و حتی درمان متعدد و مكرر هم موفقيت آن را تضمين نمی كند.

دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در مقاله ی _روش های مختلف درمانی انواع زگیل_ به توضیح مفصل درمان زگیل می پردازد.

علت عود زگيل ها چيست؟

گاه زگيل های قديمی قبل از اين كه درمان شوند ويروس را به پوست نواحی اطراف گسترش داده اند، بنابراین بهترين راه محدود كردن اين اتفاق اين است كه زگيل های جديد را به همان سرعتی كه رشد می كنند درمان كنيم تا فرصت كمتری برای پخش كردن و انتشار ويروس به پوست اطراف وجود داشته باشد. از سوی ديگر، هيچ روش درمانی قطعی برای زگيل وجود ندارد و احتمال عود زگيل پس از هر نوع درمان وجود دارد. معاينه به وسيله پزشک متخصص می تواند شما را از اين كه زگيل ها كاملا درمان شده اند مطمئن كند.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

انواع لیکن پلان

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1399-07-04تاریخ بروز رسانی : 1399-08-02

اشتباهات رايج در مصرف ضدآفتاب

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1396-03-29تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

اگزما یا درماتیت سبوره چیست؟

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1391-11-09تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

گرانولوم پیوژنیک

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1399-06-18تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

کهیر چیست؟

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1390-05-15تاریخ بروز رسانی : 1399-07-28

پسوريازيس چيست ؟

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1390-06-06تاریخ بروز رسانی : 1399-07-23

درمان جدید روزاسه

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1393-01-27تاریخ بروز رسانی : 1399-07-23

درمان کامل روزاسه

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1393-06-26تاریخ بروز رسانی : 1399-07-23

اگزمای تماسی

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1390-09-26تاریخ بروز رسانی : 1399-07-16

میکرودرم ابرژن چیست؟

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1389-01-18تاریخ بروز رسانی : 1399-07-16

آر اف (RF) و نقش آن در جوانسازی پوست

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1392-11-13تاریخ بروز رسانی : 1399-07-16

اگزمای سرشتی يا آتوپيک

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1390-10-05تاریخ بروز رسانی : 1399-07-15

سالک چیست؟

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1390-11-05تاریخ بروز رسانی : 1399-07-15

سالک چیست ؟ قسمت دوم

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1390-11-10تاریخ بروز رسانی : 1399-07-13

پوست و بارداری-قسمت سوم

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1390-11-26تاریخ بروز رسانی : 1399-07-02

پوست وبارداری-قسمت چهارم

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1391-01-20تاریخ بروز رسانی : 1399-07-02

اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا (قسمت دوم)

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

سالک چیست ؟

[ 1392-12-07 ]دکتر مسعود جعفری پور [ فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت ]

سرطان تخمدان

[ 1390-06-08 ]دکتر صدیقه آذری [ متخصص زنان و زایمان ]

کاربردهای آر اف فرکشنال

[ 1397-05-17 ]دکتر معصومه امامی سیگارودی [ پوست ، مو و زیبایی ]

درمان درد در آسیب های نخاعی

[ 1394-08-12 ]دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

رابطه سرما با درد مفاصل

[ 1393-09-24 ]دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

تب خال

[ 1395-08-27 ]دکتر کامبیز بهشید [ پوست و مو ]

مهارت‌هاي لازم برای تربيت کودکان،قسمت اول

[ 0000-00-00 ]دکتر محمد والی پور [ متخصص روانپزشکی ]

لاغری شکم

[ 1394-09-01 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

خونریزی بعد از نزدیکی

[ 1395-05-10 ]دکتر سمیرامیس هوشیار [ متخصص زنان و زایمان ]

نخ چربی سوز

[ 1399-08-03 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مس در بدن

[ 1399-08-03 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا (قسمت دوم)

[ 1399-08-03 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

سابسیژن چیست و چگونه انجام می‌شود؟

[ 1399-08-03 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا پلکسر بینی روش مؤثری است؟

[ 1399-08-02 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

ورزشهای مفید برای مشکل شانه یخ زده یا منجمد

[ 1399-08-02 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تزریق ژل اطراف چشم چگونه است؟

[ 1399-08-01 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

مراقبت های سه ماهه اول بارداری

[ 1399-08-01 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

آنچه باید درمورد لکنت بدانیم

[ 1399-08-01 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

درمان ترکیبی منافذ باز پوست

[ 1399-07-30 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

کولین چیست؟

[ 1399-07-29 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

مزوتراپی غبغب

[ 1399-07-29 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

انگشت ماشه ای و درمان آن با ورزش

[ 1399-07-29 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تزریق ژل در لب

[ 1399-07-28 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

راه های رفع و از بین بردن غبغب

[ 1399-07-27 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

اختلال تکاملی زبان از کودکی تا بزرگسالی

[ 1399-07-27 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

ملاتونین قسمت دوم

[ 1399-07-27 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا (قسمت اول)

[ 1399-07-26 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

از اختلال تکاملی زبان چه می دانید؟

[ 1399-07-26 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

سوالات متداول لیزر موهای زائد

[ 1399-07-25 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

روشهای لابیاپلاستی

[ 1399-07-24 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

تزریق ژل برای فرم دهی بینی بدون جراحی

[ 1399-07-24 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
لیلا رستم شیرازی - آسیب شناسی گفتار و زبان
لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


www.goftardarmani.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه
شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


www.armitaclinic.ir
دکتر نرگس علیان - متخصص زنان و زایمان
دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


www.dralian.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت