دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

انواع زگیل

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

زگیل یک زائده پوستی است که از تماس مستقیم پوست با نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی HPV ایجاد می شود. تاکنون بیش از ۱۵۰ نوع ویروس HPV شناخته شده است که با شماره گذاری نام گذاری شده اند. همه این ویروس ها ایجاد زگیل نمی کنند. این ویروس به خارجی ترین لایه ی پوست یعنی اپیدرم حمله می کند و باعث رشد غیر عادی و سریع سلول های پوست می شود.

نحوه انتقال ویروس HPV

ویروس HPV از طریق بریدگی، زخم یا خراشیدگی روی پوست می باشد که به داخل پوست نفوذ می کند و باعث تشکیل زگیل در آن ناحیه می شود. از زمانی که ویروس وارد پوست می شود تا زمان پدیدار شدن زگیل پوستی ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.
برخی از مشکلات پوستی ممکن است ظاهری شبیه به زگیل داشته باشند از جمله: برخی از انواع سرطان پوست، میخچه، تگ های پوستی (زوائد گوشتی پوست) و برخی زائده های غیر سرطانی پوست.

شیوع زگیل

به طور کلی، زگیل ها در میان افراد مسن کمتر شایع هستند و در اکثر موارد کودکان و جوانان به زگیل مبتلا می شوند. از هر سه کودک و نوجوان یک نفر به زگیل مبتلا می شود ولی در بزرگسالان فقط ۳ تا ۵ درصد به زگیل مبتلا می شوند که دلیل آن بهبود سیستم ایمنی بدن با گذشت زمان در برابر این ویروس است. برخی از مردم به علت ضعف ايمنی اختصاصی نسبت به اين ويروس بيشتر به زگيل مبتلا می شوند. همچنين بيمارانی كه سيستم ايمنی ضعيفی دارند مانند بیمارانی که پیوند کلیه انجام داده اند و با تحت درمان های ضعیف کننده سیستم ایمنی هستند بيشتر مستعد عفونت با ويروس های زگيل هستند.

ظاهر زگیل

ظاهر يک زگيل بستگی به محل پيدايش آن و ضخامت پوست ناحیه دارد. زگيل ها معمولا هم رنگ پوست بوده و در لمس زبر و ناصاف هستند ولی ممکن است در پوست های خیلی روشن صورتی باشند و در پوست های گندمی تيره. نقاط سیاه کوچکی که در روی زگیل ها دیده می شود به علت لخته خون در سر مویرگ های درون زگیل می باشد.

ظاهر زگیل

شکل 1 علائم ظاهری زگیل

انواع زگيل كدام است؟

زگيل ها انواع مختلفی دارند كه عبارتند از:

 1. زگيل های معمولی
 2. زگيل های كف پا
 3. زگيل های مسطح
 4. زگیل های نخی
 5. زگیل های زیر ناخنی
 6. زگيل های تناسلی

انواع زگیل

شکل 2 انواع زگیل

زگیل های معمولی

این زگیل ها به صورت تکی یا به صورت دسته جمعی رشد می کنند و در هر ناحیه از بدن ممکن است ایجاد شوند اما اکثرا روی پوست دست دیده می شوند. این زگیل ها بافت خشنی دارند و گنبدی شکل هستند و رنگ آن ها در پوست های گندمی خاکستری_قهوه ای و در پوست های روشن، صورتی است.
زگیل معمولی معمولا اطراف ناخن، روی انگشتان و پشت دست بوجود می آيد. اين نوع زگيل ها بيشتر در قسمت هایی از پوست که دچار خراشيدگی شده است (مثلا به دنبال جويدن ناخن ها يا كندن گوشه های ناخن) بوجود می آيند.

زگيل کف پا

اين زگيل ها كه معمولا در كف پا ايجاد می شوند بصورت زائده های سفت و ضخیم پوستی هستند. بيشتر زگيل های كف پا (برخلاف زگيل های معمولی) به سمت خارج پوست برجسته نمی شوند زيرا فشار حاصل از راه رفتن روی كف پا باعث صاف و پهن شدن آن ها شده و آن ها را به داخل پوست فشار می دهد. هر چه این زگیل ها بیشتر در پوست فرو بروند، پوسته خارجی آن ها ضخیم تر شده و بیشتر ظاهر پینه پیدا می کنند. در صورتی که چندین زگیل کف پا به صورت دسته های بزرگ و مسطح رشد کنند، اصطلاحا به آن “زگیل موزاییکی” گفته می شود. در سطح اين نوع زگيل ها اكثرا نقاط سياهی ديده می شود كه همان عروق خونی هستند كه خون لخته شده در آن ها سبب ایجاد نقاط سیاه می شود. زگيل های كف پا ممكن است دردناک باشند و در هنگام راه رفتن ایجاد ناراحتی کنند. درمان زگیل های کف پا معمولا دشوار است.

زگیل کف پا

شکل 3 زگیل کف پا

زگيل مسطح

اين زگيل ها از زگيل های ديگر كوچک تر بوده، سطحی هموارتر و مسطح دارند و اكثرا به تعداد زياد ايجاد می شوند. این گونه زگیل ها بیشتر در پوست نواحی در معرض آفتاب رخ می دهد ولی ممكن است هر جايی از بدن را درگير كنند. در كودكان بيشتر روی صورت بوجود می آيند. اين زگيل ها بيشتر اوقات، در آقایان در نواحی رويش ريش و در خانم ها روی ساق پا پيدا می شوند، معمولا با تیغ زدن موها به سایر نواحی پوست سرایت می کنند و بصورت دسته ای، روی پوست صورت، گردن و ساق پا رشد می کنند. این زگیل ها ممکن است به رنگ صورتی، قهوه ای روشن یا زرد روشن باشند. احتمالا آسیب ديدن پوست هنگام تراشيدن موهای آن ناحيه باعث اين پديده و گسترش و انتشار زگیل ها می شود. از بین انواع زگیل، زگیل های مسطح یا صاف تمایل دارند که در تعداد بیشتری رشد کنند، احتمالا بین 20 تا 100. با این حال آن ها به احتمال زیاد بدون درمان از بین می روند.

زگیل مسطح

شکل 4 زگیل مسطح

زگیل نخی

این زگیل دراز و باریک است و به رنگ پوست، بافت آن ها خشن و ضخیم است و مانند یک رشته ی نخی کوچک روی پوست رشد می کند. این زگیل ها معمولا در اطراف دهان، چشم، بینی و زیر بغل ایجاد می شوند.

زگیل زیر ناخن

زگيل تناسلی

اين زگيل ها مشكل شايع و نگران كننده های در بالغين به شمار می روند و اكثرا كوچک و صاف هستند ولی می توانند باريک و بلند هم باشند. سطح آن ها نرم بوده و برخلاف بقيه زگيل ها زبر و پوسته پوسته نيستند. زگيل های تناسلی ممكن است، داخل مهبل يا گردن رحم در خانم ها، اطراف مقعد و يا داخل راست روده در آقایان، ایجاد شوند. ويروس هایی كه عامل زگيل های تناسلی هستند معمولا باعث زگيل های دست يا پا نمی شوند ولی می توانند باعث پديد آمدن زگيل هایی در دهان گردند. زگيل های تناسلی با سرطان های ناحيه تناسلی به خصوص در خانم ها مرتبط می باشند.

علل ابتلا به زگیل

زگیل ها از شخصی به شخص دیگر سرایت می کنند. احتمال سرایت زگیل های مسطح و زگیل های روی دست و پا کمتر است اما به نظر می رسد زگیل تناسلی از سایر زگیل ها مسری تر هستند. بنابراين لازم است تدابيری به كار برده شود كه از انتقال زگيل تناسلی از بيمار به همسر یا شریک جنسی او جلوگيری شود. به نظر می رسد که برخی از افراد بسیار راحت تر از دیگران به ویروس زگیل مبتلا می شوند، درست همان طور که برخی افراد راحت تر از دیگران سرما می خورند و این به دلیل پاسخ های مختلف سیستم ایمنی افراد مختلف به ویروس HPV است. در صورتی که روی پوست بریدگی، خراشیدگی یا حتی جوش وجود داشته باشد یا پوست اطراف ناخن ها کنده شده باشد و یا با جویدن ناخن، ویروس های زگیل بسیار راحت تر به پوست نفوذ می کنند.

علائم زگیل

زگیل ها اشکال و اندازه های مختلفی دارند. برخی از زگیل ها به سرعت رشد می کنند در حالی که برخی دیگر به همان شکل و اندازه قبلی خود می مانند. اغلب زگیل ها بدون درد هستند، مگر این که در نقاط حساس بدن مانند کف پا ایجاد شوند. زگیل ها معمولا مشکلی برای شخص ایجاد نمی کنند مگر این که در نقاطی از بدن رشد کنند که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و به همین خاطر شخص را تحت فشار بگذارند. به گفته دکتر مریم ملکی در صورتی که علائم زگیل پوستی شما برایتان مشکل ساز شده، موجب درد یا حساسیت به لمس شده، از آن مایعاتی ترشح می شود یا باعث قرمزی پوست شده است به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا مشکل شما را به دقت بررسی کند.

علائم زگیل

شکل 5 علائم زگیل ها

آيا زگيل بايد درمان شود؟

در كودكان، معمولا زگيل بدون درمان و پس از طی چند ماه تا چند سال ناپديد می شود. بیشتر زگیل ها بدون درمان پس از ۱ تا ۵ سال از بین خواهند رفت. با اين حال، از آن جا كه احتمال سرایت زگيل به ساير نواحی بدن فرد مبتلا و يا انتقال آن به افراد ديگر وجود دارد، درمان زگيل منطقی به نظر می رسد. بويژه هنگامی كه زگيل ها باعث ناراحتی يا درد شوند، درمان ضرورت می يابد. در زگيل های تناسلی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های مقعد و آلت تناسلی تا حدودی افزايش می يابد. تمامی خانم های بالای سی سال مبتلا به زگيل تناسلی حتی پس از درمان بايد به طور منظم آزمون پاپ اسمير انجام دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در موارد زیر بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 1. وقتی که زگیل دردناک شود.
 2. به راحتی خونریزی کند.
 3. ظاهر آن تغییر کند.
 4. به سرعت در قسمت های دیگر بدن پخش شود.
 5. پس از برداشتن زگیل، دوباره زگیل عود کند.
 6. در جایی زگیل ایجاد شده که در معرض ضربات مداوم است و خونریزی می کند مانند ناحیه ریش که با اصلاح دچار ضربه می شود.
 7. افرادی که می خواهند زگیل را به دلایل زیبایی از بین ببرند.

درمان زگیل

متخصص پوست بسته به سن بيمار، نوع زگيل و محل آن، درمان های متفاوتی را به كار می برند.

 1. استفاده از چسب های اسيد ساليسيليک و استعمال مواد شيميايی ديگر.
 2. استفاده از روش های جراحی مثل ليزر يا انجماد.
 3. ممكن است لازم شود كه بيمار برای كاهش فشار روی زگيل ها كفش طبی بپوشد يا برای كاهش تعريق پا، دارو مصرف نمايد.
 1. در ابتدا جای تمامی زگيل ها بايد مشخص شود. اين امر مستلزم معاينه مهبل، گردن رحم و رکتوم در خانم هاست.
 2. ممكن است درمان مرتب و مكرر در مطب و با استفاده از برخی اسيدها يا منجمد كردن لازم باشد.
 3. گاهی داروی «پودوفيلين» جهت استعمال هفتگی توسط پزشک (متخصص پوست) تجويز می گردد.
 4. زگيل های تناسلی بسیار مقاوم يا بسیار بزرگ را بايد با يكی از روش های جراحی درمان كرد.
 5. همسر بيمار نيز بايد از نظر وجود زگيل های تناسلی معاينه شود.
 6. درمان زگيل های تناسلی گاهی بسيار مشكل است و حتی درمان متعدد و مكرر هم موفقيت آن را تضمين نمی كند.

دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در مقاله ی _روش های مختلف درمانی انواع زگیل_ به توضیح مفصل درمان زگیل می پردازد.

علت عود زگيل ها چيست؟

گاه زگيل های قديمی قبل از اين كه درمان شوند ويروس را به پوست نواحی اطراف گسترش داده اند، بنابراین بهترين راه محدود كردن اين اتفاق اين است كه زگيل های جديد را به همان سرعتی كه رشد می كنند درمان كنيم تا فرصت كمتری برای پخش كردن و انتشار ويروس به پوست اطراف وجود داشته باشد. از سوی ديگر، هيچ روش درمانی قطعی برای زگيل وجود ندارد و احتمال عود زگيل پس از هر نوع درمان وجود دارد. معاينه به وسيله پزشک متخصص می تواند شما را از اين كه زگيل ها كاملا درمان شده اند مطمئن كند.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

نقش کلاژن در سلامت پوست

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-05-13تاریخ بروز رسانی : 1399-10-24

مراقبتهای پوست چرب

دکتر جمال الدین حسن زاده[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1392-12-12تاریخ بروز رسانی : 1399-10-16

علت ترک پوست

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1396-07-13تاریخ بروز رسانی : 1399-10-14

زائده پوستی

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1397-09-11تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

سلولیت چیست

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1396-09-22تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

آیا تزریق چربی زیر چشم دائمی است؟

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

رعایت 8 نکته قبل از لیزر موهای زائد

[ 1399-03-17 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

آموزش مدیریت استرس

[ 1394-01-29 ]شادی دادبین [ اعصاب ، روان و مشاوره ]

فراورده های ضدچروک موضعی

[ 1388-06-25 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

آرتروپلاستی لگن و فیزیوتراپی آن

[ 1396-06-07 ]مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

فشار خون و حاملگی ـ بخش اول

[ 1390-09-07 ]دکتر مهراد فخرالدینی [ متخصص قلب و عروق ]

co2 فرکشنال ، لیزر جوانسازی

[ 1396-08-03 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

پانزده خوراکی برای تسکین درد ( قسمت چهارم )

[ 1396-12-26 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

کم کاری تیروئید

[ 1389-03-24 ]دکتر احمد رضائیان [ متخصص گوش، حلق و بینی ]

پوست و حاملگی

[ 1387-04-25 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

رژیم مبتلایان به زخم معده - دلایل، علائم و درمان ها (قسمت دوم)

[ 1399-10-27 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

هایفوتراپی بهترین روش غیرجراحی از بین بردن غبغب

[ 1399-10-26 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

معرفی لیزرهای تخریبی و کاربرد آنها

[ 1399-10-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر اربیوم چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

[ 1399-10-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چه مواردی موجب کاهش یا فقدان میل جنسی مردان می‌شود؟

[ 1399-10-26 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رواندرمانگر خوب چه ویژگیهایی دارد

[ 1399-10-26 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

ضایعات رنگی پوست چه هستند و چگونه درمان می‌شوند؟

[ 1399-10-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

اقدامات پس از جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی

[ 1399-10-26 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

شایعترین آسیبهای ورزشی زانو چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

ناباروری آقایان و علل آن

[ 1399-10-25 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

کیست تارلو یا کیست ستون فقرات چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

انواع جراحی زیبایی واژن

[ 1399-10-25 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

ترک‌های پوستی چگونه درمان میشوند؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا رفع ضایعات رنگی پوست امکان پذیر است؟

[ 1399-10-25 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مزونیدلینگ چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چگونه منافذ باز پوست را درمان کنیم؟

[ 1399-10-25 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

وزوز گوش ضربانی چیست؟

[ 1399-10-24 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

آشنایی با بیماری های شایع پوستی

[ 1399-10-23 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

در کلینیک پوست مو و لیزر چه کارهایی انجام میشود؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مروري بر روش هاي تشخيصي- درماني آزوسپرمي

[ 1399-10-23 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

نکاتی درباره عمل جراحی بلفاروپلاستی

[ 1399-10-23 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آیا با ورزش کردن می توان انکیلوز ستون فقرات را رفع کرد؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت