شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین - پرتال اطلاع رساني

عمل جراحی بینی نژادهای مختلف

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]آدرس وب سایت : www.pezeshkonline.ir

ما معتقدیم که هر بیمار شرایط خاص خودش را دارد. بسیاری از جراحان پلاستیک بیمارانِ کمی از نژادهای مختلف آفریقایی، آسیایی، خاورمیانهای یا اسپانیولی داشته اند و در نتیجه تجربه کمتری در این نوع جراحیها دارند. نداشتن تجربه کار با نژادهای مختلف، در اغلب موارد باعث میشود بینی عمل شده با سایر اجزاء صورت هماهنگی نداشته باشد.

بررسی جراحی بینی نژادهای مختلف

ما معتقدیم که هر بیمار شرایط خاص خودش را دارد. بسیاری از جراحان پلاستیک بیمارانِ کمی از نژادهای مختلف آفریقایی، آسیایی، خاورمیانهای یا اسپانیولی داشته اند و در نتیجه تجربه کمتری در این نوع جراحیها دارند. نداشتن تجربه کار با نژادهای مختلف، در اغلب موارد باعث میشود بینی عمل شده با سایر اجزاء صورت هماهنگی نداشته باشد.

بررسی جراحی بینی نژادهای مختلف

منظور از جراحی بینی نژادهای مختلف، انجام جراحی بینی روی نژادهای غیر هندو اروپائی است. در میان جراحان، از ابتدا رسم بر این بود که نسبتهای بینی زنان هند و اروپایی سفید پوست به عنوان نسبتهای ایده آل بینی در نظر گرفته شوند، و همچنین به دلیل جهت گیریهای تبعیض آمیز بسیار زیاد رسانهها، اکثر افراد غیر هند و اروپایی برای انجام جراحی بینی از استانداردهای غربی پیروی میکردند.

اما اکنون استانداردهای زیبایی تغییر کرده اند و با روندی رو به افزایش، برمبنای استانداردهای چند فرهنگی تر تعریف میشوند. در حال حاضر، رویه معمول این است که شخص ظاهرش بهبود پیدا کند ولی همچنان شبیه نژاد اصلی خود باقی بماند. در نتیجه، سیستمی که تنها دو استاندارد زیبایی («نژادهای مختلف» و «هندواروپایی») دارد دیگر جوابگو نیست و به نظر من عبارت «جراحی بینی نژادهای مختلف» نیز یک اصطلاح منسوخ شده است.

در بین گروههای نژادی مختلف تفاوتهای فاحشی وجود دارد. حتی در بین افراد یک قوم و نژاد هم تفاوتهای قابل توجهی یافت میشود. با توجه به این موضوع، ریشه نژادی شما هر چه که باشد، تمام تلاش ما این خواهد بود که ظاهر شما را بهبود ببخشیم و در عین حال چهره اصلی شما را که نمایانگر نژاد شماست حفظ کنیم. طبقه بندی صحیح «جراحی بینی غیر هندواروپایی» است، جهت آگاهی جراحان و بیماران، در زیر آمده است. البته واضح است که این فهرست آنقدر کامل نیست که تمامی نژادها را در بربگیرد :
هندواروپائی: آنگلوساکسون، آلمانی، لاتین (یونانی، رومی، فرانسوی)، اسلاو، مدیترانهای
آفریقائی-آمریکائی
آسیائی: آمریکای شمالی، کرهای، چینی، ژاپنی، فیلیپینی
خاورمیانه: ایرانی، عرب، هندی، پاکستانی
اسپانیائی: کاستیلی، آمریکائی-مکزیکی، مستیزو (دورگه اسپانیولی و سرخپوست)

عمل جراحی بینی نژادهای مختلف

ما چگونه هویت نژادی بیمار را حفظ میکنیم ؟

جراح بینی، رزیدنتهای جراحی پلاستیک خود را تشویق میکند که همواره تلاش کنند زیبایی متعادلی را در چهره بیماران خلق کرده و هویت نژادیشان را حفظ نمایند. جراح میبایست با تفاوتهای آناتومی صورت و بینی بیماران نژادهای مختلف آشنا بوده و فهرستی از نیازهای بیماران تهیه کند. در برخی از فرهنگها، زیبایی مطلوب هر بیمار بسته به کشوری که از آن مهاجرت کرده متفاوت است. به هر حال، ما نمیخواهیم بیمار را طبق یک الگوی عمومی و کلی جراحی کنیم. برای رسیدن به هارمونی در چهره، زیبایی بینی باید با خصوصیات نژادی و طبیعی چهره بیمار هماهنگی داشته باشد.

تصمیم افراد غیر هند و اروپائی برای تغییر شکل بینی تحت تأثیر چندین گرایش و رویه مرسوم قرار گرفته است، که عبارتند از :

آسیائیها عموماً تمایل دارند بینیشان شبیه بینی غربیها باشد.
خاورمیانه ای ها دیگر نگران بزرگی نیمرخ بینیشان نیستند.
بیماران اسپانیولی عموماً بینیهای ظریفتر و نازکتری میخواهند که لزوماً نیازی نیست بزرگتر باشند.
غیر هند و اروپایی هایی که برای جراحی ترمیمی بینی مراجعه میکنند اغلب بعد از انجام اولین جراحی بینی گمان میکنند که به دلیل بیش از حد بریده شدن بینیشان (بینی با شیبی شبیه پیست اسکی، که به آن بدشکلی بینی زینی گفته میشود) و باریک شدن بیش از حد نوک غضروف بینیشان دیگر نشانی از نژاد و قومیت خود را در چهره ندارند.در نتیجه، هنگام جراحی بینی یک بیمار غیر هند واروپایی، ایجاد یک بینیِ متناسب با خصوصیات نژادی آن شخص در بالاترین اولویت قرار دارد. این مسائل حتماً باید در هنگام مشاوره کاملاً مورد بررسی و توجه قرار بگیرند.

خلق ظاهری متناسب برای شما

وقتی که تصمیم به انجام یک عمل جراحی میگیرید مهمترین چیز انتخاب جراحی است که بتواند ظاهری هماهنگ و متعادل را برایتان خلق کند. متأسفانه بسیاری از جراحان زیبایی تجربه کمی در زمینه جراحی بیماران نژادهای مختلف دارند. بدون تجربه، آموزش و حس زیبایی شناسی جهت درک خصوصیات منحصربفرد بیمار، نتیجه جراحی بینی نامتجانس و ناهماهنگ با ظاهر بیمار خواهد بود.

نژاد و فیزیولوژی

مردمان نژادهای مختلف، علاوه بر داشتن تفاوتهایی در زمینه آرایش، دارای تفاوتهای فیزیکی هم هستند. عواملی که در هر نژاد به شکل بسیار متفاوتی از نژادهای دیگر وجود دارند عبارتند از :
ضخامت و مقدار چربی موجود در پوست نژادهای مختلف متفاوت است.
زاویه بینی نسبت به سطح صورت و پیشانی یا به اصطلاح رادیکس یا ریشه آن در نژادهای مختلف متفاوت است.
پل بینی، یا همان قسمت بالایی بینی، از نظر اندازه، شکل و نسبتها متفاوت است.
نوک بینی از نظر اندازه، شکل و نسبتها متفاوت است.
قاعده و پرههای بینی از نظر زاویه، ضخامت و شکل تفاوت دارند.
عموماً محل تقاطع لب و بینی یعنی جایی که لب بالائی و بینی به هم متصل میشود در بین گروههای نژادی مختلف متفاوت است.
اندازه، شکل و جای فک بالائی، یا ماکسیلا، که به بینی متصل میشود در بین نژادهای مختلف متفاوت است.

مشاوره جراحی بینی نژادهای مختلف

برای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن از جراحی بینی، باید به یک جراح پلاستیک مراجعه کنید که تجربه و مهارتهای لازم برای ارزیابی تمامی عوامل فوقالذکر و همچنین سایر عوامل را دارد و میتواند بر مبنای همین از این ارزیابی جراحی زیباییتان را برنامهریزی کرده و انجام دهد. در جلسه مشاوره جراحی بینی نژادهای مختلف، که محتوایی جامع و منحصربفرد دارد، زمان بسیار زیادی را برای بحث در مورد دغدغه های شما در زمینه زیبایی و عملکرد بینیتان صرف خواهد کرد. تاریخچه پزشکیتان جز به جز بررسی خواهد شد.

از بینی و صورتتان، در کنار تصویربرداری سهبعدی با جدیدترین دستگاهها، یک معاینه دقیق هم به عمل میآید. در این مرحله توجه خاصی به لبها و چانه میشود، زیرا این اعضاء صورت تأثیر زیادی روی ظاهر بینی میگذارند. برای تهیه مناسبترین برنامه درمانی و همچنین تضمین توافق شما و دکتر بر سر نتایج مورد انتظار از جراحی، از سیستم عکاسی سه بعدی وِکترا استفاده میشود.
در پایان، پزشک با استفاده از یک روش سیستماتیک برای شما یک طرح درمانی میریزد. در این مرحله موارد مختلفی مورد بررسی و ارزیابی قرار میگیرید که عبارتند از:
سن
نژاد
ضخامت پوست
نیمرخ بینی
زیبایی بینی از رو به رو
نوک و قاعده بینی
رابطه بینی و لب
رابطه چانه و بینی
سابقه آسیب دیدگی
سیستم تنفسی: تیغه، دریچههای بینی، استخوانهای شاخک بینی ، آلرژیها، بیماریهای سینوسی

روش جراحی باز یا بسته ؟

بسته به پیچیدگی عمل و ناحیههای مورد درمان، ممکن است از یکی از روشهای بسته یا باز استفاده شود. در روش جراحی بینی باز یک شکاف کوچک بین سوراخهای بینی ایجاد شده و حفرههای بینی باز میشوند تا بتوان عمل را انجام داد. در این حالت جراح میتواند با دقت بیشتری کارش را انجام دهد. در جراحی بینی بسته، جراح از طریق سوراخهای بینی جراحی را انجام میدهد. این روش برای بیمارانی مناسب است که بیشتر به دنبال اصلاح پل بینی خود هستند. در اینجا مهمترین تصمیمی که باید بگیرید این است که جراحی بینی شما بسته باشد یا باز باشد. تکنیکی که شما و دکتر بر سر آن به توافق میرسید به عوامل زیر بستگی دارد:

1- میخواهید با انجام جراحی بینی به چه نتایجی برسید (آیا میخواهید شکل پل بینیتان را تغییر بدهید؟ میخواهید شکل نوک آن را تغییر دهید؟ یا میخواهید شکل سوراخهای بینیتان را اصلاح کنید؟)
2- آیا به یک روش بازسازی نیاز دارید؟ (اگر مشکل تنفسی دارید یا در ساختار بینی شما مشکلی وجود دارد، این روش بهترین روش برای رفع آنها خواهد بود.)
3- در مورد جراحی بینی و مدت زمان بهبودی از آن چه نظری دارید؟ یک روش غیرجراحی چقدر میتواند باعث بهبود ظاهرتان شود؟
یک هفته پیش از جراحی، یک جلسه مشاوره نهایی برگزار میشود تا برنامه جراحی مرور شده و اطمینان حاصل شود که به تمامی پرسشهای بیمار پاسخ داده شده است. در آن مقطع دستورالعملهای پیش و پس از عمل به بیمار داده میشوند و این دستورالعملها آنقدر جز به جز مرور میشوند تا اینکه بیمار در مورد انجام آنها ۱۰۰% احساس راحتی کند.

جراحی پلاستیک بینی معمولاً یک عمل سرپایی است و مدت زمان بهبودی از کلاً بین ۱ تا ۲ هفته است. بعد از عمل یک اسپلینت روی بینی بیمار گذاشته خواهد شد که پس از یک هفته برداشته خواهد شد. اکثر بیماران به تامپون بینی نیاز ندارند و میتوانند ظرف ۷ تا ۱۰ روز به سر کار و فعالیتهای عادیشان برگردند. دکتر طی در ۱۰ روز اول پس از جراحی چندین بار بیمار را ویزیت خواهد کرد. پس از این دوره، به مدت یک سال هر سه ماه یک بار و بعد از آن هم سالی یک بار این معاینات تکرار خواهند شد.

معایناتِ بعد از عمل بخش بسیار مهمی از جراحی بینی هستند، زیرا روند بهبود بینی در طول ۱۲ ماه اول بعد از عمل همچنان ادامه مییابد. جراحی بینی، برخلاف سایر جراحیها به همکاری مداوم و طولانی مدت بیمار و جراح نیازمند است تا اینکه موفقیت آمیز و رضایتبخش بودن نتیجه تضمین شود.نتیجه جراحی بینی به استفاده از تکنیکهای دقیقی بستگی دارد که از آنها برای بهبود زیبایی بینی و تنفس از طریق آن استفاده میشود. برنامه ریزی های قبل از جراحی یکی از عوامل مهم دستیابی به یک نتیجه موفقیتآمیز است.

بیشتر بدانید

ممکن است تصمیم گرفته باشید جراحی بینی انجام دهید اما ندانید که در مرحله بعد چه کاری باید انجام بدهید و از درد عمل بینی نیز کمی نگران هستید. در ابتدا کارهای زیادی هست که باید انجام دهید، از مرخصی گرفتن از محل کارتان گرفته تا پیدا کردن یک جراح پلاستیک مجرب و مناسب. البته باید دانست که جستجو و آمادگی، هر دو کلیدِ گرفتن یک نتیجه مطلوب از جراحی پلاستیک بینی هستند و در صورت انتخاب جراح مناسب جای نگرانی و ترس نیز وجود ندارد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

جراحی لیفت شقیقه چیست؟

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1401-01-25تاریخ بروز رسانی : 1401-01-27

جراحی پف پلک بالا

دکتر بهرام اشراقی[ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]تاریخ انتشار : 1400-11-15تاریخ بروز رسانی : 1400-11-25

عود دیسک کمر بعد از جراحی

دکتر بنفشه ولیان[ فوق تخصص درد ]تاریخ انتشار : 1400-11-05تاریخ بروز رسانی : 1401-05-16

علت و انواع دردهای ستون فقرات

دکتر بنفشه ولیان[ فوق تخصص درد ]تاریخ انتشار : 1400-11-04تاریخ بروز رسانی : 1401-05-16

جراحی دیسک به روش آندوسکوپی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1399-10-13تاریخ بروز رسانی : 1399-10-24

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برای درمان درد و آرتروز زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

روشهای درمان سرطان سینه

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

فولیکولیت چیست و چگونه درمان میشود؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

دوره بعد از زایمان

دکتر نرگس علیان [ متخصص زنان و زایمان ]

تغذیه ی بیماران کلیوی

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

رحم اجاره ای

دکتر عنایت الله ایزدی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

علت درد آرنج و درمان آن بدون جراحی

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

چطور بفهمیم به آب مروارید چشم مبتلا شدیم؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

روشهای رفع و درمان تیرگی زیر بغل

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

آیا جای بخیه عمل ماموپلاستی باقی می ماند؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

چرا پوست تاول میزند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

وجود کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند و گاو

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برای درمان درد و آرتروز زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

بیماری ازگود اشلاتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

میخچه و پینه دست و پا؛ از علل و علائم تا درمان

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان تعریق کف دست با بوتاکس

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربرد تصویربرداری با اشعه ایکس یا رادیوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

پیشگیری از افتادگی مثانه

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

وقتی رنگ پوست تغيير ميكند نگران چه چیز باشیم؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آشنایی با عضلات پا

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تومور بدخیم چشم چگونه درمان میشود و چه علائمی دارد؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

میکرودرم روشی مؤثر برای شادابی و جوانسازی پوست

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

علت بی حسی پا در مبتلایان به دیسک کمر و سیاتیک

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

علت، تشخیص و درمان خال بکر

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تأثیر استفاده از روگین برای درمان ریزش مو

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه زمان باید برای درمان گودی کمر به پزشک مراجعه کرد؟

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

چگونه از کمر درد پیشگیری کنیم؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو میشود؟

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

چرا برای درمان آکنه داکسی سایکلین تجویز می‏شود؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

درباره بیماری سل چه می دانید؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت