facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir

احتمال ابتلا به ايدز و راههاى انتقال ( قسمت دوم )
دکتر اکرم صالحی - طب سنتی

احتمال ابتلا به ايدز و راههاى انتقال ( ...

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

آدرس وب سایت : www.drakramsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خيابان بزرگمهر ، ابتدای هشت بهشت غربی ، كوی شهيد شمندی ، مجتمع غدير ، طبقه زيرزمين تلفن مطب : 32664342 - 031
احتمال ابتلا به ايدز و راههاى انتقال ( قسمت دوم )

آیا امکان ابتلا به ایدز در یک رابطهی دهانی وجود دارد؟ احتمال ایدز گرفتن در رابطهی جنسی چقدر است؟ سوالات از این دست خیلی متداول هستند. با ما همراه باشید تا احتمال گرفتن ایدز در شرایط مختلف را با هم بررسی کنیم. لازم به ذکر است که اعداد ذکر شده قطعی نیستند و مناقشاتی در مورد آنها وجود دارد ولی ابزار خوبی برای درک خطر ابتلا به ایدز هستند. توجه داشته باشید که احتمال کم به معنی ایمن بودن نیست. با توجه به تأثیرات مرگباری که این بیماری بر روی سلامت شخص میگذارد باید احتمالات کم را هم در نظر گرفت.

امکان ایدز گرفتن در تماسهای غیرجنسی
انتقال خون از نظر احتمال ابتلا، قطعیترین و خطرناکترین راه ابتلا به ایدز است و با فاصلهی بسیار زیادی از دیگر رقیبهایش در صدر قرار گرفته است. احتمال گرفتن ایدز در انتقال خون 90 درصد است. لازم به ذکر است که این انتقال نیازمند اهدا و یا دریافت خون نمیباشد بلکه از هر 10 بار تماس خون شخص سالم با خون فرد آلوده 9 بار شخص سالم ایدز میگیرد.

استفاده از سرنگ مشترک
این کار بیشتر در بین معتادات تزریقی رواج دارد و جالب است که از هر 149 مورد استفاده از سرنگ مشترک تنها یک مورد انتقال ایدز صورت میگیرد.

فرو رفتن سوزن و سنجاق
اگر سوزن یا سنجاق در بدن فرد آلوده فرو رود و سپس وارد بدن شخص سالم گردد احتمال ابتلای شخص به ایدز از حالت قبلی باز هم کمتر بوده و از هر 333 بار تنها 1 بار انتقال ایدز صورت میگیرد. این نشان میدهد که نگرانی برای انتقال ایدز از طریق استفاده از سوزن تهگرد در محل کار تقریباً بی مورد است.

گاز گرفتن ، تف انداختن یا پرتاب مایعات بدن
احتمال ایدز گرفتن از طریق مایعات بدن (بجز خون) و حتی استفادهی مشترک از اسباببازیهای جنسی بسیار ناچیز بوده و میتوان از آن صرفنظر کرد.

روابط جنسی
رابطه دهانی

احتمال ایدز گرفتن در رابطه دهانی برای شخص ارائه دهنده، کمتر از 1 در 2500 مورد و برای شخص گیرنده تقریباً صفر است.

رابطه واژنی
ریسک این رابطه با میزان درآمد مردم در کشورها و نیز جنسیت رابطه دارد. خطر ابتلا به ایدز برای کشورهای مرفه کمتر است و در کشورهای فقیر برای مردان بیشتر از زنان است درحالیکه در کشورهای مرفه برای زنان بیشتر است. در رابطه واژنی برای یک زن سالم با مرد آلوده در کشورهای با سطح درآمد بالا 1 در 1250 مورد و در کشورهای با درآمد کم 1 در 333 مورد، انتقال صورت میگیرد. خطر ایدز گرفتن برای مردان سالم با زنان آلوده در کشورهای با درآمد بالا 1 در 2500 و در کشورهای با درآمد کم 1 در 263 میباشد. لازم به ذکر است که این اعداد برای حالتی است که کاندوم استفاده نمیشود.

رابطه مقعدی
خطر ابتلا به ایدز از طریق رابطه مقعدی برای شخص فاعل در صورتی که ختنه شده باشد 1 در 909 مورد و در صورتی که ختنه نشده باشد 1 در 161 مورد است. این خطر در صورت انزال برای شخص مفعول 1 در 70 و در صورت عدم انزال 1 در 154 است. پس میتوان گفت خطر برای شخص مفعول بیشتر بوده و ختنه نبودن و انزال احتمال انتقال را زیاد میکند. در واقع ختنه کردن احتمال انتقال ایدز را در مردان دگرجنسگرا (علاقمند به جنس مخالف) 60 درصد کمتر میکند. همچنین به طور متوسط رابطهی مقعدی خطرناکتر از رابطهی واژنی میباشد.در پایان لازم به ذکر است که استفاده از کاندوم خطر ابتلا به ایدز از طریق رابطهی جنسی را تا 80 درصد کمتر میکند.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مومطالب و مقالات پزشکی مرتبط
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

علائم پوستی بیماری ایدز

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه

رژیم غذایی و مکمل های توصیه شده در درما ...

شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

آدرس وب سایت : www.armitaclinic.ir
آدرس مطب : شهرک غرب بلوار فرحزادی تقاطع دریا خ نورانی پلاک 19 طبقه سوم تلفن مطب : 22366770 - 021
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری

درباره ایدز و هپاتیت B

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

آدرس وب سایت : www.drsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم تلفن مطب : 35548081 - 031
دکتر صدیقه آذری - متخصص زنان و زایمان

ویروس نقص سیستم ایمنی اچ آی وی

دکتر صدیقه آذری [ متخصص زنان و زایمان ]

آدرس وب سایت : www.drs-azari.ir
آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار دادمان ، خیابان فلامک ، نبش چهاراه زرافشان ، کوچه هفتم ، کلینیک آفرنگ تلفن مطب : 88563201 - 021
پیامهای بهداشتی
پيشگيري؛ بهتر ، آسان تر و ارزانتر از درمان است


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان