دکتر گیتا فقیهی - متخصص پوست و مو

درمان خطوط اخم

دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drgitafaghihi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف تلفن مطب : 32240828 - 031

خط اخم بین دو ابرو میتواند در هر سنی ایجاد شود. برخی از افراد در اوایل دوره ی بیست سالگی متوجه تشکیل این خطوط میشوند. این موضوع برای خیلی از افراد شوکه کننده است چرا که آنها تصور میکنند در سنین بسیار بالاتری می بایست منتظر دیدن این خطوط می بودند. برای پیشگیری ودرمان خط اخم بین دو ابرو میتوانید کارهای زیادی بکنید، از مصرف کرمها و داروهای غیر تجویزی گرفته تا اقدامات کلینیکی تهاجمی تر.
به خطوط عمودی که بین دو ابروی شما وجود دارند،خط اخم گفته میشود و معمولاخط اخم با خطوطی که در بالای دو ابرو (در پیشانی) تشکیل میشود، اشتباه گرفته میشود. به خطوطی که در پیشانی ایجاد میشوند، چروک پیشانی یا خطوط پیشانی گفته میشود. به خط اخم، به طور خاص، خط اخم بین دو ابرو نیز گفته میشود.

علت تشکیل خط اخم بین دو ابرو چیست؟
مهمترین علت ایجاد خط اخمدو ابرو، آسیبهای ناشی از تابش نور آفتاب است. بعد از آن که پوست شما آسیب دید، عضلات صورتتان که با پوست شما در تعامل هستند خودشان را باحالت جدید پوست وفق میدهند و بدین ترتیب خط اخم بین دو ابرو به صورت دائمی روی پوست میمانند. اشعه های آفتاب موجب از بین رفتن الاستین و کلاژن موجود در پوست شده و در نتیجه پوست را نازک میکند. با بروز این مشکل، پوست شما نمیتواند مانند قبل صاف و محکم باشد.
یکی دیگر از دلایل ایجاد خط و خطوط اخم بین دو ابرو، روند طبیعی پیر شدن پوست است. با بالا رفتن سن، لایه ی داخلی پوست، به نام درمیس، نازک میشود و تکثیر سلولی در آن کاهش می یابد و از طرف دیگرالاستین و بافتهای زیر پوست شل میشوند و درنتیجه پوست، قابلیت ارتجاعی خود را از دست میدهد. همچنین با بالا رفتن سن، پوست شما کمتر از قبل مرطوب خواهد بود. کشیدن سیگار نیز باعث پیری سریعتر پوست و تشکیل چین و چروکهای پوستی میشود.

از بین بردن خط اخم بین دو ابرو
وجود خط اخم بین دو ابرو میتواند باعث شود که ظاهر شخص، صرف نظر از احساسات واقعی او، ناراحت به نظر بیاید . برایاز بین بردن خط اخم و خطوط اخم بین دو ابرو روشهای درمانی مختلفی وجود دارد. این روشها عبارتند از: استفاده از کرمها و لوسیونهای مخصوص، میکرودرم ابریژن، لایه برداری با محلول اسیدی، پیلینگ شیمیایی و درم ابریژن، لیزر درمانی،تزریق بوتاکس،تزریق ژلو جراحی. تمامی این روشها قطعا باید توسط یک متخصص پوست و زیبایی توصیه و انجام شوند. با تقبل هزینه بوتاکس خط اخم،تزریق بوتاکس یا سم بوتولینوم چروک ها و خطوط روی پیشانی و خط اخم را به نحو چشمگیری کاهش می دهد. پرکاربردترین روش رفع چروک پیشانی تزریق بوتاکس است که اثر آن پس از ۲ تا ۱۴ روز کاملاً محسوس است.

میکرودرم ابریژن
در روش میکرودرم ابریژن برایاز بین بردن خط اخم بین دو ابرو، پوست به صورت ملایم لایه برداری میشود و پوسته های مرده از روی سطح پوست جدا شده و پوست سالم و صافی که در زیر آن قرار دارد، نمایان میشود. بعد از انجام میکرودرم ابریژن کمی حساسیت پوستی و قرمزی خواهید داشت و حس میکنید پوست شما کشیده شده است. این روش برای لایه برداری پوست برای درمان خط خندهو اخم بسیار موثر است. میکرودرم ابریژن موجب روشن شدن پوست میشود و ظاهر چین و چروکهای پوستی را بهبود میدهد.

کرمهای ضد چروک
یک کرم ضد چروک با کیفیت و خوب میتواند خط اخم بین دو ابرو را به نحو موثری کاهش دهد. شما میتوانید کرمهای ضد چروکی که حاوی بتا یا آلفا هیدروکسی اسید هستند را تهیه کنید و روی خط اخم بین دو ابرو و چروکهای پیشانی بمالید. این کرمها میتوانند از طریق منافذ پوست که با چربی مسدود شدهاند، به درون پوست نفوذ کنند و سلولهای مرده ی داخل پوست را آزاد کنند. این کار باعث تحریک پوست به جایگزین کردن سلولهای جدید میشود.

لیزر درمانی
لیزر درمانی یکی از روشهایی است که همیشه برای درمان ورفع خط اخمبین دو ابرو در نظر گرفته میشود و با نتایج خوبی نیز همراه است. لیزر مورد استفاده برای این کار، لیزر CO2 است که میتواند بسیاری از مشکلات پوستی را درمان کند. روش لیزر درمانی درد و ناراحتی زیادی ایجاد نمیکند و تنها موجب ورم و کبودی بسیار خفیفی میشود. اما در صورتی که عمق درمان زیاد باشد باید قبل از بازگشت به روند عادی کارهای خود، چند هفته ریکاوری را پشت سر بگذارید.

تزریق بوتاکس
بوتولونیوم توکسین یک پروتئین طبیعی است که با تزریق آن در صورت، انقباض عضلاتی که باعث چروک شدن پوست شدهاند برطرف میشودبا تقبل هزینه بوتاکس خط اخمو با انجام چند جلسه ی درمانی، چروکهای عمیق پوستی به تدریج صاف میشوند و نهایتا کاملا از بین میروند. از روش تزریق بوتاکس همچنین میتوان برای بالا کشیدن ابروها استفاده کرد تا چشمان شما حالت شادابتری پیدا کنند. میزان تاثیرگذاری این روش درمانی وبوتاکس خط اخمدر بیماران مختلف متفاوت است.بوتاکس خط اخم بعد از یک هفته درمان، به نتیجه میرسد و احتمالا ۲ تا ۴ ماه بعد لازم است درمان را تکرار کنید. در برخی بیماران ممکن است برای رسیدن به نتایج مورد نظر، نیاز به تزریق دوز بیشتری از دارو باشد

تزریق ژل
از نظر متخصصین پوست و زیبایی، تزریق ژلهای قابل جذب با توجه به هزینه تزریق ژل و کم خطر بودن و راحتی ، بهترین راه درمان چین و چروکهای پوستی و خط اخم بین دو ابرو است. ژلهای تزریقی قابل جذب عبارتند از: کلاژن، ژل هیالورونیک اسید، کلسیم هیدروکسی آپاتیت و پلی ال لاکتیک اسید (PLLA). ژلهای تزریقی درتزریق ژل صورت درست در زیر پوست و در محل بروز خطوط و چین و چروکهای پوستی، تزریق میشوند و موجب حجم دادن به پوست و پر کردن فرورفتگی های پوست میشوند. انجام این کار باعث صاف شدن پوست میشود و ظاهری جوانتر و شادابتر به شما میدهد. بسیاری از افرادتزریق ژل را بهتزریق بوتاکس ترجیح میدهند چرا که از ایده ی فلج کردن عضلات صورت با یک ماده ی سمی خوششان نمی آید. عوارض ناشی ازتزریق ژل صورت بسیار خفیف است و ظرف یک هفته برطرف میشود.
تزریق چربی
در عمل تزریق چربی به صورت، چربی از ناحیه هایی از بدن، مانند سطح خارجی ران، که چربی اضافه دارد، گرفته میشود و درون ناحیه هایی مانند صورت، دست، سینه یا باسن چروک های عمیق اطراف دهان و پیشانی که حجم مناسبی ندارند، تزریق میشود. با تقبل قیمت تزریق چربی از دست آورد این عمل ایمن و با حداقل ناراحتی نتایجی طبیعی که با ماندگاری طولانی است، بهره مند می گردید. معمولاً، افراد با تقبل قیمت تزریق چربی و انتقال چربی با دنبال کاهش یا بر طرف کردن چین و چروک پوست و خطوط ایجاد شده روی آن و نیز اصلاح گودی،خط لبخند، خط ابرو، یا افتادگی پوست صورت روبرو می شوند . تقبل قیمت تزریق چربی به لب می تواند برای حجیم کردن و پروتز لب ها استفاده شود و تزریق چربی در لب بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفته است. بیماران جوان تر نیز ممکن است در برخی موارد واجد شرایط انتقال چربی باشند. از روش تزریق چربی برای برجسته کردن گونه، اصلاح زاویه فک (تزریق چربی در چانه)، چاق شدن ساق پا و صورت (درمان صورت های لاغر)، تزریق چربی باسن برای برجسته کردن باسن، تزریق چربی به دست برای جوانسازی، اصلاح خط خنده و اخم و تزریق چربی زیر چشم به منظور رفع سیاهی زیر چشم (گودی زیر چشم) و رفع چروک دور چشم استفاده کرد.

پیشگیری
بهترین راه برای مبارزه با خط و خطوط اخم بین دو ابرو، پیشگیری از بروز آنها است. شما میتوانید اقدامات مختلفی برای پیشگیری از بروز خط و خطوط اخم بین دو ابرو انجام دهید و بدین ترتیب، مقدار زیادی از وقت و پول خود را ذخیره کنید. برای شروع، سعی کنید به اندازه کافی بخوابید. داشتن خواب کافی باعث افزایش هورمونهایی میشود که موجب تولید کلاژن و الاستین میشوند. برخی از افراد حتی وقتی ناراحت نیستند نیز، اخم میکنند. برای مثال ممکن است وقتی دارید به موضوعی عمیقا فکر میکنید، ممکن است اخم کنید. سعی کنید عادت اخم کردن خود را ترک کنید. سعی کنید تا جای ممکن عضلات صورت خود را ریلکس کنید. سعی کنید در معرض نور مستقیم یا غیر مستقیم آفتاب قرار نگیرید و در غیر این صورت سعی کنید لباسهایی با پوشش کامل بپوشید و مدل مویتان نیز در صورت امکان دور سر شما را بپوشاند و از کرم ضد آفتاب با حداقل عیار حفاظتی ۱۵ استفاده کنید.
نکته آخر:
بسیار مهم است که صرف نظر از سن خود، همیشه به خوبی از پوست خود مراقبت کنید. مراقبت از پوست خود را تا زمان پدیدار شدن اولین خطوط و چین و چروکهای صورت ادامه دهید. با انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از چین و چروکهای پوستی میتوانید ظاهر چوان و شاداب پوست خود را برای مدت بسیار طولانی تری حفظ کنید. در صورتی که بین دو ابروی شما خط و خطوط اخم شکل گرفته اند و میخواهید برای درمان آنها اقدام کنید، سعی کنید که در مورد تمامی گزینه های که پیش رو دارید کاملا آگاه باشید. با یک متخصص پوست صحبت کنید و در مورد تمامی روشهای برطرف کردن خط اخم بین دو ابرو تحقیق کنید تا متوجه شوید که کدام روش برای شما مناسب تر است.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

ورزش درمانی کمر در خانه

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-09-08تاریخ بروز رسانی : 1399-08-02

علائم و درمان دردهای عروقی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-15تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

دیسک گردن چیست

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-12-29تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

نکات قبل و بعد سلول درمانی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-07-28تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

علائم آرتروز

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-10-24تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1397-12-09تاریخ بروز رسانی : 1399-07-29

درمان فیستول مقعد با لیزر

دکتر زهرا سعادتی[ متخصص جراحی عمومی ]تاریخ انتشار : 1395-11-16تاریخ بروز رسانی : 1399-07-12

درمان خانگی هموروئید

دکتر زهرا سعادتی[ متخصص جراحی عمومی ]تاریخ انتشار : 1396-05-18تاریخ بروز رسانی : 1399-07-07

اختلال تکاملی زبان از کودکی تا بزرگسالی

لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

نور آبی در درمان آکنه

[ 1398-04-29 ]دکتر سهیلا طاهری [ متخصص پوست و مو ]

پاک کردن تاتو یا خالکوبی

[ 1397-10-01 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

نرمش های مفید در سرگیجه

[ 1395-05-06 ]دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]

دوستی با سبزیجات (قسمت چهارم)

[ 1397-01-19 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

توصیه های لازم به بیماران مبتلا به ام اس که قصد بارداری دارند

[ 1396-04-20 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

ماموریت ویتامین ب هفت در توقف ریزش مو

[ 1395-07-28 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

درمان موهای زائد با لیزرقسمت دوم ( اثر لیزر در رفع موهای زائد )

[ 1391-10-09 ]دکتر آناهیتا شاهین گوهر [ متخصص پوست و مو ]

بدشنوایی کودکان سندروم داون و درمان آن با صوت درمانی

[ 1392-10-24 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

IVF و ICSI چیست ؟

[ 1397-01-27 ]دکتر عليرضا خردمند [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

تزریق ژل در لب

[ 1399-07-28 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

راه های رفع و از بین بردن غبغب

[ 1399-07-27 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

اختلال تکاملی زبان از کودکی تا بزرگسالی

[ 1399-07-27 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

ملاتونین قسمت دوم

[ 1399-07-27 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا (قسمت اول)

[ 1399-07-26 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

از اختلال تکاملی زبان چه می دانید؟

[ 1399-07-26 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

روشهای لابیاپلاستی

[ 1399-07-24 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

تزریق ژل برای فرم دهی بینی بدون جراحی

[ 1399-07-24 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

رژیم غذایی و آلزایمر (قسمت چهارم)

[ 1399-07-23 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

جوانسازی با الکترونیدلینگ

[ 1399-07-22 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت ها بعد از تزریق بوتاکس جهت افزایش ماندگاری

[ 1399-07-21 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

کنترل چربی خون با تغذیه

[ 1399-07-21 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

هماتوم چیست؟

[ 1399-07-20 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علائم پوستی سرطان سینه

[ 1399-07-18 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

6 حرکت برای کاهش درد و التهاب زانو

[ 1399-07-18 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

لیزر اربیوم چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

[ 1399-07-18 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

ورزش در بارداری

[ 1399-07-17 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

کندروتین در ورزشکاران

[ 1399-07-16 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

رژیم غذایی و آلزایمر (قسمت دوم)

[ 1399-07-16 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

اندولیفت

[ 1399-07-15 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان خطوط پیشانی با تزریق بوتاکس

[ 1399-07-13 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

رژیم غذایی و آلزایمر (قسمت اول)

[ 1399-07-12 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر نرگس علیان - متخصص زنان و زایمان
دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


www.dralian.ir
لیلا رستم شیرازی - آسیب شناسی گفتار و زبان
لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


www.goftardarmani.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه
شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


www.armitaclinic.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت