facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
روز جهانی ویتیلیگو
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو

روز جهانی ویتیلیگو

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

آدرس وب سایت : www.drrobati.ir
آدرس مطب : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204 تلفن مطب : 88881224 - 021
روز جهانی ویتیلیگو

روز بیست و پنجم ژوئن یا چهارم تیرماه به عنوان روز جهانی ویتیلیگو نامگذاری شده است تا با افزایش آگاهی بخشی جامعه، مبارزه با عقاید خرافی در مورد این بیماری و حتی جمع آوری کمک های مالی جهت تحقیقات در مورد درمان، بیماری بتوان قدمی در جهت بهبود وضعیت فردی و اجتماعی افراد مبتلا به این بیماری در جوامع مختلف برداشت.

بیماری ویتیلیگو یا همان لک و پیس یا برص معمولا به شکل لکه های سفید و بدون رنگدانه پوستی تطاهر می یابد. در این بیماری سلولهای رنگدانه ای پوست یا ملانوسیتها از بین رفته و لکه های کوچک تا بزرگ سفید و بی رنگ در قسمتهای مختلف بدن ازجمله دست و پا تنه صورت یا ناحیه تناسلی به شکل محدود و گاهی گسترده بروز می یابد.فرضیه های مختلفی در مورد نحوه بروز بیماری وجود دارد که محتملترین آنها بروز یک واکنش خودایمنی نسبت به ملانوسیت ها و تخریب این سلولهای رنگدانه ای می باشد.

- این بیماری جدا از تغییرات ظاهری رنگ پوست، عملا بر سلامتی عمومی ارگانهای مختلف بدن اثر ناخوشایندی ندارد اما در بسیاری از افراد مبتلا با بروز فشارهای روانی خاص و درجاتی از اضطراب و افسردگی همراه است که عمدتا به خاطر واکنش اطرافیان در تعامل با این افراد و بروز مشکلات خاص در برقراری روابط اجتماعی، عاطفی و شعلی می باشد.

- این بیماری مسری نیست و قابلیت سرایت از فرد به فرد به عنوان مثال بین زن و شوهر و یا سایر نزدیکان را ندارد. هرچند استعداد ارثی ابتلا به این بیماری در بین نسل های مختلف وجود دارد.
- این بیماری ارتباط مستقیمی با مصرف خوراکی ها ندارد و مصرف مجزا یا همزمان برخی غذاها تاثیری بر بروز یا تشدید ویتیلیگو ندارد.
- در اکثریت موارد این بیماری محدود به پوست است و اختلال عمومی قابل توجهی در کبد و کلیه و سایر ارگانها وجود ندارد. عملا ویتیلیگو بیماری کبدی محسوب نمی شود.

- برخلاف باور لاعلاج بودن بیماری، درصد قابل توجهی از این بیماران قابل درمان هستند هرچند روند درمان طولانی هست اما تعداد زیادی از بیماران بهبودی نسبی یا کامل را تجربه می کنند.
- عمده روش های درمانی شامل داروی موضعی، نوردرمانی، لیزر و انواعی جراحی های پوست هست. روند درمان طولانی بوده و امکان بهبودی در درصد قابل توجهی از مبتلایان وجود دارد.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
دادن وعده دروغ به كودك يا فراموش كردن وعده‌هاي داده شده ، به اعتماد فرزندتان نسبت به شما لطمه بزرگي مي‌زند


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان