facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
درمان های دستی
دکتر بیژن فروغ - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

درمان های دستی

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

آدرس وب سایت : www.drforogh.ir
آدرس مطب : 1 تلفن مطب : 1 - 1
درمان های دستی

درمانهای دستی یا Mnipulation:

زندگی نوین شهری از طریق آسیب ها یا ضایعات یا حوادث تلخ، وضعیت غلط نشستن، ایستادن و راه رفتن، عادات و حرکات غیرمعقول و غیرطبیعی و فشارهای اجتماعی و جسمی و روانی به تدریج در طول سال ها، مجموعه ای از حالات غیرطبیعی را در عضلات و مفاصل تولید می کنند که بازتاب آن ها، دردها و بیماری های گوناگون و کاهش یا اتلاف انرژی های اساسی و حیاتی بدن است.

عملکرد بدن انسان همیشه به بهترین نحو ممکن نیست. مغز به سلول های بدن پیام می فرستد و به آن ها دستور می دهد که در نقاط معین بدن چه اعمالی باید صورت گیرد. این پیام ها در سیستم پیچیده ای از اعصاب منتقل می شوند. در مسیر انتقال، پیام های مزبور می توانند تداخل کنند یا دچار انحراف یا کندی سرعت شوند.

درمانهای دستی بصورت محیطی و یا مرکزی انجام می شوند . در روش محیطی اشکال در مفاصل غیر از ستون فقرات وجود دارد مانند زانو یا شانه یا آرنج و ....

در روش مرکزی اختلال در عملکرد ستونن فقرات است و با تدابیری باید مشکل را شناخت و آن را اصلاح کرد .

اختلال در ستون فقرات :

بیشتر این تداخلات در طول ستون مهرها وی می دهد که در حقیقت، مرکز فرماندهی دستگاه عصبی است. تمام اعصابی که از مغز خارج می شوند در طول کانال ستون مهره ها عبور می کنند ودر این مسیر، شاخه های اعصاب، از سوراخ های واقع در طول ستون مهره ها خارج می شوند تا به مقصد نهایی خود برسند.

گاهی ممکن است یک یا چند مهره از جای خود جابه جا شود که این عارضه را نیمه در رفتگی ( در رفتگی ناکامل یا جزیی ) یا subluxation می نامند. جا به جایی مزبور بر راه عبور عصب اثر می گذارد و آن را تنگ می کند و در نتیجه، جریان عصبی باعث می شود که بدن، پیام صحیح را از مغز در یافت نکند و کارآیی طبیعی خود را از دست بدهد، مانند هنگامی که جریان آب با قرار دادن پا بر روی شیلنگ قطع می شود.

چنان چه اعصاب، تحت فشار قرار بگیرد و انتقال پیام عصبی دچار اختلال شود و بدن، کارآیی لازم را نداشته باشد، توانایی بدن برای مبارزه با بیماری ها تضعیف خواهد شد و اشکال در انتقال عصبی و درد در ناحیه کمری یا سایر نقاط بدن روی می دهد. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بهره گیری از روشهای درمان دستی با متد های پروفسور Mein و یا روشهای استئو پاتی و یا روشهای کایرو پراکتیک ( chiropractic ) مجموعه ای از تدابیر درمانی را ایجاد می کند که دستگاه عصبی که تعیین کننده سلامتی و بیماری است و با دستکاری ساختار های بدن، به ویژه ساختمان های ستون مهره ها ، عملکرد هنجار را بر قرار نماید.

درمانهای دستی نوعی روش اولیه پزشکی است که به تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات عصبی عضلانی می پردازد و در واقع ، علم شناخت مفاصل و به ویژه ستون مهره ها و هنر تنظیم و تطبیق آن ها، به منظور پیشگیری و درمان، آن هم بدون استفاده از دارو و اعمال جراحی است.

متخصصان طب فیزیکی و کایرو پراکتورهاو استئو پاتها از حرکات آرام دست های خود و یا دستگاه های مخصوص تنظیم کننده، برای دستکاری های تخصصی مهره ها استفاده می کنند تا از این طریق به هدف درمان ، یعنی قراردادن دستگاه اسکلتی به شکل منظم ( ردیف ) دست یابند و در نتیجه ، بدن بتواند مشکلات خود را بهبود بخشد و دستگاه عصبی به طور صحیح عمل نماید .در این راستا هر متخصصی از یک مکتب خاص طبعیت می کند ولی متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی محدودیتی در استفاده از مکتب خاص ندارند و با معاینه بیمار از مکتبی که به نفع بیمار است استفاده می کند

معمولاً اولین ویزیت دکترمتخصص طب فیزیکی و توانبخشی یا استئوپات و یا کایروپراکتیک، علاوه بر مشاوره، به معاینه کامل ستون مهره ها اختصاص می یابد تا از این طریق بتوان اختلالات بیومکانیک یا جابه جایی ها را تشخیص داد. ممکن است برای تشخیص کامل تر، از وسایل و روش های مختلفی استفاده شود که همگی بدون خطر و بدون درد و عوارض اند. برنامه درمانی درمان دستی ، شامل تنظیم ستون مهره ها ، ورزش های مخصوص و یا تغییر در نحوه ی زندگی ، به وسیله متخصصین مشخص می شود و به اطلاع بیمار می رسد.

علایم اختلالات بیومکانیکی ، نامیزانی و کجی ستون مهره ها در رادیوگرافی نمایان می شوند ولی ممکن است ضایعات بافت ها، اعصاب عضلات و دیسک ها مشخص نشوند. برای تشخیص کامل تر، از MRI ، توموگرافی ، EMG ( نوار عضلانی ) و سی تی اسکن ( CT scan ) نیز استفاده می شود.

دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست و مو
پیامهای بهداشتی
آيا مي‌دانيد متوسط سن اولين مصرف سيگار در کشور ما به 12 سالگي تقليل يافته است؟


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان