facebook instagram telegram www.pezeshkonline.ir
روش هایی برای رهایی از کمردرد
دکتر شاهرخ نوری - متخصص درد

روش هایی برای رهایی از کمردرد

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]

آدرس وب سایت : www.drnouri.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان رودکی ، روبروی مرکز جراحی اردیبهشت تلفن مطب : 37866034 - 031
روش هایی برای رهایی از کمردرد

گر شما هم از درد کمر رنج میکشید، بدانید که تنها نیستید. از هر پنج نفر، چهار نفر درد کمر را در برههای از زندگی تجربه میکنند و یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد به پزشک را میتوان همین درد کمر برشمرد.درد کمر میتواند در حالتهای مختلف ظاهر شود و از یک درد مرده مداوم تا یک درد شدید ناگهانی شما را زمین گیر کند. این درد دلایل متفاوتی دارد و میتواند در اثر شکستی در ناحیه ستون فقرات، بیماری، آرتروز، دیسک کمر و … بروز کند. خیلی از افراد به دلیل داشتن اضافه وزن دچار درد در ناحیه کمر میشوند.خبر خوش آنجاست که بسیاری از افراد با گذشتن چند روز و یا هفته دردشان بهبود میابد و نیازی به عمل جراحی ندارند. به نقل از سایت سالم زی، چیزی که بیشتر از هر درمانی مورد نیاز این دسته از افراد است، استراتژی های کمکی خود شخص است که میتواند در بهبود شرایط اثر خوبی بگذارد و از بازگشت درد جلوگیری کند.

۱- بیشتر تمرین کنید :
در صورتی که کمر شما درد میکند، ممکن است به این فکر کنید که فعالیت خود را کمتر کنید و بیشتر استراحت کنید. یک یا دو روز استراحت ممکن است درد شما را کاهش دهد، اما مدت زمان بیشتر نمیتواند وضعیت را بهبود بخشد. متخصصان بر این باورند که تمرینهای سبک میتواند از میزان التهاب بکاهد و تنش عضلانی را کاهش دهد.

۲- مراقب وزنتان باشید :
چندین کیلوگرم اضافه تر در ناحیه میانی بدن میتواند فشار مضاعفی را به کمر شما وارد کند، سعی کنید تا از وزن ایده آلتان چهار کیلوگرم کمتر باشید، تا فشار بر روی کمر شما کمتر باشد.

۳- سیگار کشیدن را متوقف کنید :
سیگار کشیدن، جریان مواد معدنی مورد نیاز بدنتان را به دیسک های بین مهرههای کمر کاهش میدهد و همین موضوع منجر به افزایش درد در ناحیه کمر میشود.

۴- حالت خوابیدن :
در صورتی که بیش از حد دچار درد کمر میشوید با پزشک خود راجع به بهترین حالت خوابیدن صحبت کنید. خوابیدن به بغل، در حالتی که زانوهایتان را به سمت سینه جمع کرده اید، گاهی از اوقات برای افراد مبتلا به کمردرد توصیه میشود. در صورتی که علاقه دارید به پشت بخوابید، بهتر است تا یک بالشت را به زیر زانوهای خود قرار دهید و بالش کوچکی را نیز در پایینترین قسمت کمر (گودی کمر) خود بگذارید. به خاطر داشته باشید که خوابیدن بر روی شکم میتواند فشار مضاعفی را بر روی کمر شما وارد کند.

۵- به حالت نشستن توجه کنید :
بهترین صندلیها برای نشستن، صندلیهایی با پشتی صاف و بیرون زدگی برای گودی کمر هستند. سعی کنید زانوهایتان را از باسنتان بالاتر نگاه دارید. در صورتی که برای مدت زیادی ایستاده هستید، سعی کنید تا سرتان را بالا نگه دارید و شکمتان را به داخل بگیرید. در مواقع نشستن سعی کنید از چهار پایه برای زیر پا استفاده کنید.

۶- مراقب بلند کردن اشیا باشید :
برای بلند کردن اشیا سنگین خم نشوید. سعی کنید تا زانوهای خود را خم کرده و نیمخیز شوید، شی مورد نظر را نزدیک به شکمتان نگه دارید و به آرامی برخیزید. به بدن خود فشار نیاورید و تا جای که میتوانید به جای کشیدن اشیاء سنگین، آنها را هُل دهید.

۷- از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید :
کفشهای پاشنه بلند، نقطه ثقل بدن شما را جابجا میکنند و عامل ایجاد فشار بیشتری به کمر هستند. سعی کنید از کفشهایی با پاشنه سه سانتیمتر استفاده کنید.

۸- شلوار تنگ نپوشید :
شلوارهای تنگ حرکات شما را محدود میکنند و شما به راحتی نمیتوانید خم و راست شوید و همین موضوع سبب میشود تا فشاری بیش از حد به کمر شما وارد آید.

۹- کیف پولتان را سبک کنید :
نشستن بر روی یک کیف پر پول منجر به بروز درد کمر میشود. سعی کنید تا کیفتان را خالی نگاه دارید و یا در زمانی که بیش از حد مینشینید، آن را از جیبتان بیرون بیاورید.

۱۰- کیف دستی مناسب را انتخاب کنید :
کیفی را خریداری کنید که بند بلندی داشته باشد و بتواند تا بالای سرتان برسد. بهتر است تا از مدل کیف های پستچی بخرید و بند آن را بر روی شانه مخالف بگذارید، تا وزن آن در بدنتان پخش شود و تنها به یک نقطه از بدن فشار وارد نشود. زمانیکه کیف سنگینی را با دست و بدون بند حمل میکنید، سعی کنید تا هر چند وقت یکبار، دستتان را عوض کنید و از قرار دادن بار بیش از حد در یک سمت از بدنتان خودداری کنید. هر چند وقت یکبار، کیفتان را خالی کنید و وسیله های غیر ضروری را از آن بیرون بیاورید.

۱۱- کمربندها را فراموش کنید :
برای کمر، تعداد زیادی کمربندهای طبی در بازار موجود است، اما اکثر آنها برای دوران نقاهت برخی از عمل های مفید است و هنوز ثابت نشده است که آنها برای دردهای شدید کمر مفید هستند.

دکتر مهدی طرزی - جراح زیبایی بینی
پیامهای بهداشتی
اگر تشويق با انتقاد و بزرگ كردن نقاط ضعف توأم شود كودك دچار سردرگمي و تزلزل مي‌شود


مطالب پزشکی پر بازدید
وب سایت های پر بازدید پزشکان