دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو

سفید کردن پوست با منوبنزن

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.doctormaleki.com
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه تلفن مطب : 36662224 - 031

از ميان تمام داروهايی كه سفيدكننده پوست هستند، منوبنزن بدترين و فاجعه آميزترين دارويی است كه شخص با پوست نرمال و بدون ويتليگو می تواند، استفاده كند. دکتر مریم ملکی متخصص پوست در این مقاله به این مورد می پردازد.
بهتر است اول مقايسه ایى داشته باشيم بين پوست نرمال و پوست بيماران ويتليگو. در بيمارانى كه دچار ويتيلگو هستند، سيستم ايمنى بدنشان به سلول هاى ملانوسيت (كه همان سلول هاى رنگدانه ساز هستند) حمله می كند.

کرم منوبنزن

شکل 1 کرم منوبنزن

ويتليگو چيست؟

ويتليگو يک بيمارى نسبتا شايع است كه حدود يک درصد كل جامعه را گرفتار می کند. بدن به سلول هاى ملانوسيت (سلول هايی كه رنگ پوست را تشكيل می دهند) حمله می کند و در روی پوست لكه هاى سفيد ایجاد می شود.
ویتلیگو

شکل 2 بیماری ویتلیگو

هيچ كس كاملا نمی داند علت ويتليگو چيست. تاكنون فقط تئوری ها مطرح هستند. علل زير در ايجاد ويتليگو دخالت دارند:

 1. علل ژنتيكى
 2. علل محيطى
 3. خودايمنى

بيمارى می تواند آهسته يا به سرعت پيشرفت كند و تمام بدن را بگيريد (ويتليگو يونيورساليس)، اما اغلب ويتليگو به شکل لكه هاى سفيد قرينه و پراكنده روى بدن ظاهر می شود. در بعضى موارد فقط قسمتی از بدن دچار اين بيمارى می گردد (ويتليگو سگمنتال). اين بيمارى زن و مرد، با هر نوع رنگ پوست يا هر نوع نژاد پوستى را می تواند درگير می کند. در هر سنى رخ می دهد ولى اغلب قبل از بيست سالگى خود را نشان می دهد. واگير ندارد به اين معنى كه از شخصى به ديگرى منتقل نمی شود.

منوبنزن چيست؟

منوبنزن داروى سفيدكننده (بی رنگ كننده) براى درمان بيماران ويتليگو است كه لکه های سفيدشان آن قدر وسیع و بزرگ هستند كه با دارو به رنگ اوليه برنمی گردد و به ناچار مجبور می شوند كه به جاى درمان، كل پوست خود را يكدست سفيد كنند. اين فرآورده برای دپيگمانتاسيون (رنگ زدایی) نهايی در ويتيلگو گسترده به كار می رود.

کرم منوبنزن چیست؟

شکل 3 کرم منوبنزن چیست؟

مکانیسم اثر منوبنزن

دانشمندان هنوز به درستی چگونگى كار منوبنزن را نمی دانند.

مکانیسم اثر منوبنزن

شکل 4 مکانیسم اثر منوبنزن

قبل از شروع درمان بیمار باید درک کند:

 1. اين دارو دپيگمانته كننده قوی بوده و نبايد به عنوان سفيدكننده آرايشی به كار رود.
 2. اين فرآورده برای مصرف خارجی است، از تماس آن با چشم جلوگيری شود.
 3. بعد از مصرف اين دارو، پوست برای تمام مدت عمر حساس خواهد شد و نیاز مادام العمر به محافظت دقیق از آفتاب و مصرف ضدآفتاب برای حفظ مزایا و کاهش خطر آسیب ناشی از آفتاب از جمله سرطان پوست، خواهد داشت.
 4. دپيگمانتاسيون بعد از 4-1 ماه درمان با منوبنزن كامل خواهد شد. اگر نتايج درمان رضايت بخش نبود، مصرف دارو بايد قطع شود. در صورت مطلوب بودن دپيگمانتاسيون، مصرف بايد به منظور حفظ دپيگمانتاسيون به صورت دو بار در هفته تداوم يابد.
 5. هزینه بالقوه بالای درمان
 6. عوارض جانبی شایع و غیرمعمول و مسائل ایمنی
 7. رنگ زدایی ممکن است یکنواخت نباشد و حالت تکه ای و ناقص داشته باشد.
 8. مسائل روانی، اجتماعی و فرهنگی که ممکن است در اثر تغییر رنگ پوست به وجود بیایند.

موارد استفاده از منوبنزن

منوبنزن برای درمان غیریکنواخت بودن رنگ پوست به دلیل از بین رفتن رنگ پوست در بیماری ویتیلیگو استفاده می شود. این کار با از بین بردن دائمی رنگ پوست طبیعی در اطراف لک های ویتلیگو رخ می دهد. این دارو کمک می کند تا ظاهر پوست یکنواخت شود. از این دارو برای درمان سایر مشکلات تغییر رنگ پوست، لکه های خورشید، لکه های پیری، کک ومک و تغییر رنگ پوست ناشی از داروهای هورمونی و در بارداری استفاده نکنید. از آن جا که باعث تغییر رنگ دائمی پوست می شود، ممکن است درمان مناسبی برای سایر بیماری های رنگدانه ای پوستی نباشد.

نحوه استفاده از منوبنزن

این دارو فقط برای استفاده روی پوست است. یک لایه نازک از دارو را روی پوست با رنگ طبیعی قرار دهید، معمولا 2-3 بار در روز یا طبق دستور پزشک.

عوارض منوبنزن

سوزش خفیف، تحریک، قرمزی، التهاب، ترک خوردگی یا پوسته ریزی از پوست درمان شده ممکن است رخ دهد.

عوارض کرم منوبنزن

شکل 5 عوارض کرم منوبنزن

منع مصرف منوبنزن

در صورت حساسيت مفرط به يكی از اجزا فرآورده يا به عنوان جايگزين هيدروكينون، نبايد مصرف شود.

هشدارها

مطالعات اخير نشان داده كه منوبنزن با اين كه ملانوسيت های اپيدرم را از بين می برد اما قادر نيست ملانوسيت های داخل پياز موها را نابود كند، بنابراين غيرمعمول نيست كه پس از چند سال از نتایج خوب و قابل قبول يكنواخت كردن و بی رنگ كردن پوست با كرم منوبنزن، لكه هايی از رنگ پوست اوليه بيمار دوباره ظاهر شود. تماس با نور آفتاب احتمالا سرعت برگشت رنگ و تيرگى را افزايش می دهد.
در بيماران ويتليگو، منوبنزن می تواند در عرض يک تا دو سال پوست را كاملا سفيد و بدون رنگدانه كند. اما منوبنزن نتايج غيرقابل پيشگويی دارد و حتى بيماران ويتليگويی كه زير ديد پزشک با منوبنزن درمان می شوند، ممكن است در مورد يكنواخت نگه داشتن رنگ پوست خود دچار مشكلاتى شوند. حتى سال ها بعد ممكن است، لكه هایی از پيگمانتاسيون (تيره) ظاهر شود كه ناشی از فعاليت ملانوسيت های درون پياز موها است كه با منوبنزن از بين نرفته اند.
مايكل جكسون، مشهورترين فرد داراى ويتليگو بود. او حتى با تحت درمان قرار گرفتن شديد درمان با منوبنزن و در دسترس داشتن بهترين پزشكان و امكانات باز هم مجبور بود هميشه ميک آپ (آرايش با كرم هاى پوشاننده) داشته باشد و دستكش بپوشد. مهم است بدانيد كه حتى براى بيماران ويتليگويی كه زير ديد پزشک با منوبنزن درمان می شوند، نيز مصرف مدام ميک آپ و روش های ديگر پوشاندن ظاهرى پوست جزیی از زندگى آنان می شود، چون لكه هاى تيره ممكن است همچنان مقاوم به داروى سفيدكننده باقى بمانند.
استفاده از منوبنزن می تواند عواقب جدى در پيش داشته باشد. از طرفى منوبنزن می تواند براى نزديكان نيز ايجاد عارضه كند. فرآيند بی رنگ كردن يا سفيد كردن كامل پوست با منوبنزن بين يک تا دو سال زمان نياز دارد. برخلاف ساير درمان های پوستى، منوبنزن می تواند ساير افراد خانواده و دوستان نزديک را در معرض خطر قرار دهد، به طوری كه تماس پوست آغشته به اين دارو با فرد سالم، در پوست طرف مقابل لكه هاى سفيد ايجاد خواهد كرد. بنابراين بيماران ويتليگو كه زير درمان منوبنزن هستند، بايد بسيار مراقب باشند كه در حين درمان پوست بدنشان با فرد ديگرى تماس نداشته باشد. بهتر است كه منوبنزن در زمانى كه فرزندان خانواده در مدرسه یا خارج از خانه هستند، استفاده شود تا ريسک تماس به حداقل برسد.

آيا منوبنزن مانند هيدروكينون است؟

خير. بيشتر افرادى كه می خواهند پوست خود را سفيد كنند به اشتباه فكر می کنند كه منوبنزن فرم قوی تر هيدروكينون است. اين كاملا اشتباه است. منوبنزن نبايد با هيدروكينون یا هر روشن كننده ديگرى مقايسه شود. اين درست است كه منوبنزن و هیدروكينون هر دو از گروه فنول ها هستند و ساختار شيميايى مشابهى دارند اما اثرات آن ها روى پوست به اندازه اختلاف شب و روز متفاوت است.

منوبنزن و هیدروکینون

شکل 6 منوبنزن و هیدروکینون

منوبنزن با پوست نرمال چه می کند؟

در ابتدا لكه هاى سفيد، نقطه هاى سفيد و خطوط سفيد در كل بدن، صرف نظر از اين كه دارو به كجاى بدن ماليده شده ايجاد می کند. برخلاف كرم های روشن كننده كه فقط در محلى كه دارو ماليده شده اثر می کند، منوبنزن به هر جايی از بدن كه ماليده شود در مناطق ديگر نيز لكه هاى سفيد ايجاد می کند. براى مثال اگر منوبنزن را به صورت بمالید می توانید انتظار داشته باشيد كه در بازوها، ساعد، پاها و كمر نيز خطوط سفيد دائمى ايجاد كند. پس از گذشت يک سال پوست سفيد با ته رنگ قرمز يا صورتى براى فرد باقى می ماند و با فعاليت ورزشى به دلیل نبود رنگدانه در پوست، قرمزى زياد پوست نمايان می شود.
در عرض يک تا دو سال پوست ممكن است رنگدانه سازى را دوباره شروع كند. گرچه اين برگشت رنگدانه سازى در پوست فرد ويتليگو هم ممكن است رخ دهد، در افراد با پوست نرمان زودتر و با شدت بيشترى اتفاق مى افتد. علت هم این است که سیستم ايمنى افراد ويتليگو مرتب به سلول های رنگدانه ساز (ملانوسيت) حمله می کند و اين مورد در افراد نرمال رخ نمی دهد و بنابراين سلول های رنگدانه ساز که در پياز موها باقى مانده اند، دوباره فعال می شوند و ايجاد رنگدانه می کنند. لكه هاى پوستى تيره بدشكل در روى پوست كاملا سفيد ايجاد می شوند و ظاهرى ناخوشايند به فرد می دهند. متاسفانه بيشتر اين لكه ها روى صورت ايجاد می شوند و از نظر روحى بسيار آسيب ميزند.
برخلاف مراحل اوليه درمان با منوبنزن، لكه هاى برگشته پس از سفيد كردن با منوبنزن ديگر به اين دارو باسخ نمی دهند و عملا اثرى روى لكه هاى تيره ندارد. علت اين است كه ملانوسيت های جديد به منوبنزن حتى با غلظت هاى ٤٠٪ هم مقاوم هستند. به عبارتى ديگر در اين مرحله منوبنزن هيچ اثرى روى پوست ندارد. اگر پوستى پس از درمان با منوبنزن هرگز دچار لک تيره نشد بدانيد زندگى كاملا به دور از آفتاب داشته است. چون رنگدانه ها سبب محافظت در برابر آفتاب می شوند، پس بدانید پوستى كه هيج رنگدانه اى ندارد، محافظت طبيعى آن در برابر آفتاب صفر است. افراد ويتليگو كه كاملا سفيد كرده اند بايد كلاه، لباس آستين بلند و شلوار بلند استفاده كنند تا در برابر آفتاب آسيب نبينند. استفاده از ضدآفتاب مناسب حتى در روزهاى ابرى نيز ضروری است.

عملکرد منوبنزن بر روی پوست نرمال

شکل 7 عملکرد منوبنزن بر روی پوست نرمال

عواقب استفاده از منوبنزن در پوست نرمال

اغلب افراد نرمالى كه از منوبنزن با غلظت بالا (مثلا ٢٠٪) و مدت طولانى، براى سفيد كردن پوست خود استفاده كرده اند، بايد توسط پزشک به عنوان يک بيمار ويتليگو درمان شوند، چون تاكنون هيچ راهى براى برگشت آسيب های دائمى ناشی از منوبنزن وجود ندارد.

نام هاى ديگر منوبنزن

 1. بنكويين
 2. بنزايل هيدروكينون
 3. منوبنزايل اتر هيدروكينون
 4. منوبنزون
 5. كارميفالای
 6. لوكودينين

لطفا از عکس های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

درمان لک صورت با مزوتراپی

دکتر مینا رضایی[ کوچینگ سلامت ]تاریخ انتشار : 1400-04-30تاریخ بروز رسانی : 1400-04-31

مورفه آ چیست؟

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-04-15تاریخ بروز رسانی : 1400-04-21

کرم پودر دائم (BB Glow) و عوارض آن

دکتر مریم ملکی[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1400-03-18تاریخ بروز رسانی : 1400-03-18

کاربرد بلاک عصب های اسپلانکینیک و سلیاک

دکتر حسین عدل خو [ فوق تخصص کنترل و درمان درد ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

نحوه استفاده از کرم تریامسینولون استوتاید

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

بیماریهای استخوان و معافیت سربازی

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

وقتی دست یا پا را گچ میگیرند

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

چطور بفهمم او معتاداست يا نه؟ - قسمت اول

دکتر محمد آذربایجانی [ اعصاب ، روان و مشاوره ]

سابسیژن چیست و چگونه انجام میشود؟

[ 1400-07-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بهبود چروک و آکنه با پیوند سلول‌های بنیادی فرد به پوست خود

[ 1400-07-26 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

تأثیر اندرمولوژی در لاغری چگونه است؟

[ 1400-07-26 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

نمونه برداری از پستان به چه دلیلی انجام می شود؟

[ 1400-07-26 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

درمان خطوط و چین و چروک گردن با لیزر

[ 1400-07-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر خط ریش مردان برای چه کسانی مناسب است؟

[ 1400-07-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

امگا 3 و تاثیراتش بر روی بدن

[ 1400-07-26 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

ترمیم موی بانوان چگونه انجام میشود؟

[ 1400-07-25 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

روش‌های درمان درد استخوان دنبالچه

[ 1400-07-25 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

متخصص اورولوژی با چه اندام هایی سرو کار دارد؟

[ 1400-07-25 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

بیماری گال چگونه ايجاد می شود؟

[ 1400-07-25 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

آنچه در مورد جراحی لیفت ابرو باید بدانیم

[ 1400-07-25 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

آرنج تنیس بازان (اپی کندیلیت خارجی) چگونه درمان میشود؟

[ 1400-07-25 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تغذیه در دوران کرونا

[ 1400-07-25 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

هر آنچه درباره رشد قد باید بدانید

[ 1400-07-25 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

رفع تعریق زیر بغل با تزریق بوتاکس

[ 1400-07-24 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مقایسه کاشت ابرو با روش‌های دیگر زیباسازی ابروها

[ 1400-07-24 ]کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

جراحی پلک در چه مواردی انجام می‌شود؟

[ 1400-07-24 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تشخیص بیماریهای آقایان با سونوگرافی

[ 1400-07-24 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

دوران نقاهت پس از جراحی استئوتومی زانو

[ 1400-07-24 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

آیا استفاده از ویبراتور می‌تواند موجب لاغری و کاهش سایز شود؟

[ 1400-07-24 ]دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

عوارض راکوتان برای پوست

[ 1400-07-24 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت