دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو

درمان و تشخیص سندرم پلیکا

دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]آدرس وب سایت : www.drmoayedfar.com
آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت تلفن مطب : 31315870 - 031

درمان ، علائم و علت

سندرم پلیکا بیماری است که موجب التهاب و حساسیت غشایی می شود که مفصل زانو را مرطوب نگه می دارد. زمانی که این بافت در داخل مفصل زانو، ملتهب می شود، شما دچار زانو درد می شوید و زانوی شما نسبت به لمس کردن حساس می شود. سندرم پلیکا معمولا بر اثر وارد کردن فشار بیش از حد به زانو و انجام فعالیت های تکراری ایجاد می شود. در برخی از موارد نیز وارد شدن ضربه ی مستقیم به زانو می تواند موجب بروز این عارضه شود. سندرم پلیکا می تواند موجب درد زانو، حساسیت به لمس در قسمت جلوی زانو و درد در زیر کشکک زانو شود.

سندرم پلیکا که بعد از آسیب های زانو یا بعد از التهاب زانو ایجاد می شود، موجب ضخیم شدن، ملتهب شدن و یا تشکیل بافت فیبروزی در پرده ی پلیکا در زانو می شود. علت این موضوع این است که بر اثر وارد کردن فشار بیش از حد به زانو در طی زمان و یا بر اثر آسیب دیدگی زانو، پرده ی پلیکا، تحریک و ملتهب می شود. در اغلب موارد پلیکای میانی دچار التهاب می شود و در نتیجه علائمی مشابه با سایر آسیب های زانو مانند پارگی مینیسک ایجاد می کند. برای مثال ممکن است زیر کشکک زانو درد احساس شود، زانو تق تق کند و صدا دهد و یا مفصل زانو نسبت به لمس کردن حساس شود. همچنین در مواردی ممکن است شخص در زانوی خود احساس ناپایداری و بی ثباتی کند و زانوی او قفل کند.

سندرم پلیکای میانی

بخشی از پرده ی پلیکا که بیش از همه دچار مشکل می شود، پلیکای میانی است که از ناحیه رتیناکولوم میانی شروع می شود و وارد لایه ی چربی میان کشککی می شود. این قسمت از پلیکا درست در کناره ی داخلی کشکک زانو و به فاصله یک انگشت از کشکک زانو قرار دارد.

علت بروز سندرم پلیکا چیست ؟

سندرم پلیکا بر اثر وجود التهاب های مزمن در زانو ایجاد می شود. این التهاب مزمن ممکن است به خاطر بروز یک آسیب دیدگی یا سایر بیماری ها و مشکلات باشد. در حالت عادی غشایی که پردهی پلیکا را می پوشاند، نازک است و قابلیت ارتجاعی بالایی دارد. با التهاب این غشا، طی گذشت زمان قابلیت ارتجاعی ان از بین رفته و حالتی ضخیم و فیبروزی پیدا می کند. این موضوع باعث می شود که پردهی پلیکا در عملکرد عادی زانو اختلال ایجاد کند و موجب بروز علائمی مشابه با سایر مشکلات و آسیب های زانو شود. البته به ندرت پیش می آید که التهاب پلیکا موجب بروز چنین علائمی شود. در اغلب مواردی که التهاب پلیکا موجب بروز علائم می شود، در واقع پرده ی پلیکای میانی ملتهب شده است. البته مواردی از التهاب پرده ی پلیکای خارجی و فوق کشککی نیز گزارش شده اما این موارد بسیار نادر هستند.

علائم سندرم پلیکا

علائم سندرم پلیکا عبارتند از درد زانو، تورم زانو، احساس شنیدن صدای سایش با تق تق زانو، قفل شدن زانو و احساس ضعف در زانو. در اغلب موارد بیماران در قسمت بالای کشکک زانوی خود احساس درد می کنند. همچنین بیماران اظهار کرده اند که در هنگام خم کردن زانو در زاویه 30 الی 60 درجه درد بیشتری احساس می کنند. در مواردی درد زانو در هنگام صاف کردن زانو نیز گزارش شده است.

درمان و تشخیص سندرم پلیکا

تشخیص سندرم پلیکا

تشخیص دادن سندرم پلیکا می تواند بسیار مشکل و چالش برانگیز باشد. بسیاری دیگر از مشکلات و بیماری های زانو هستند که موجب بروز علائم کاملا مشابه با سندرم پلیکا می شوند و پزشک تنها در صورتی سندرم پلیکا را تشخیص می دهد که ابتلا به تمامی مشکلات و بیماری های دیگر رد شده باشد. هر چند پرده ی پلیکا را می توان در تصاویر MRI مشاهده کرد، اما دیدن پرده ی پلیکا در تصاویر نمی تواند دلیل بر این باشد که پرده ی پلیکا موجب بروز مشکل شده است. تشخیص این بیماری توسط بهترین متخصصان زانو انجام می گیرد.
هدف از تصویربرداری از زانو این است که وجود بافت فیبروزی روی پردهی پلیکا مشخص شود و همچنین سایر مشکلات و بیماری های احتمالی مفصل زانو تشخیص داده شوند ولی تصویربرداری از زانو در همه ی موارد هم به تشخیص سندرم پلیکا کمک نمی کند. بهترین و قطعی ترین راه برای تشخیص سندرم پلیکا، انجام آرتروسکوپی زانو است که البته در حین انجام آرتروسکوپی علاوه بر تشخیص قطعی سندرم پلیکا، می توان با برداشتن قسمت های مشکل ساز از پلیکا، همزمان مشکل را نیز برطرف نمود. البته انجام آرتروسکوپی، اولین اقدام درمانی نیست و همیشه در ابتدا روش های درمان غیرجراحی و غیرتهاجمی تجویز می شوند.

درمان

دارودرمانی

درمان سندرم پلیکا معمولا با روش های غیرجراحی انجام می شود. از گذاشتن کمپرس سرد، اصلاح کردن فعالیت های بیمار و مصرف داروهای NSAID مانند ایبروبروفن برای کاهش التهاب و ضخامت پرده ی پلیکا استفاده می شود. بستن بانداژ فشاری به دور زانو نیز ممکن است توسط پزشک توصیه شود. همچنین ممکن است در نیمی از موارد، تزریق کورتیزون در پردهی پلیکا تجویز شود.

فیزیوتراپی و ورزش

بهبودی بعد از سندرم پلیکا شامل انجام چندین حرکت ورزشی مخصوص می شود که برای افزایش دامنه حرکتی زانو و تقویت عضلات زانو، طراحی شده اند. برخی از این حرکات عبارتند از: بالا آوردن پا در حالت ایستاده، بالا آوردن پا و دور کردن آن از محور بدن یا گذراندن پا از محور بدن (حرکت پا با سمت طرفین)، جمع کردن زانو در حالت ایستاده، صاف کردن پا در حالت نشسته و بلند شدن روی پنجه ی پا (با انقباض عضلات ساق پا). این تمرینات در ابتدا باید در هر ست 5 الی 7 بار تکرار شوند و به تدریج بر تعداد تکرارها افزوده شود. هدف از انجام فیزیوتراپی این است که درد زانوی شما کنترل شود و قدرت عضلات چهارسر ران بیشتر شده و دامنه ی حرکتی مفصل زانو به حداکثر خود برسد.

جراحی

در صورتی که با گذشت سه ماه از درمان، روش های غیرجراحی تاثیری نداشته باشند، ممکن است پزشک انجام جراحی آرتروسکوپی زانو یا انجام جراحی باز زانو برای برداشتن پرده ی پلیکا را تجویز کند. از آنجایی که جراحی آرتروسکوپی ساده تر و کم تهاجمی است، بهتر است تا جای ممکن، جراحی به این روش انجام شود. همچنین در صورتی که می توان علائم بیمار را کنترل نمود، بهتر است از روش جراحی استفاده نشود. اولین جلسات توانبخشی بعد از جراحی با هدف کاهش تورم و درد زانو است و به شما کمک می کند که زانوی خود را به آرامی حرکت دهید و عضلات خود را منقبض کنید. به ندرت پیش می آید که بیماران بعد از انجام این جراحی به استفاده از عصا نیاز داشته باشند. برای درمان این عارضه به روش جراحی، دکتر مهدی مویدفر، به عنوان جراح زانو، آماده انجام خدمات درمانی مرتبط با این آسیب به شما عزیزان می باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر مویدفر

آیا می توان از این آسیب یا بیماری پیشگیری کرد ؟

بهترین راه برای پیشگیری از بروز سندرم پلیکا این است که قدرت حرکتی و توان پاهای خود را بالا ببرید و در هنگام تغییر دادن برنامه ی ورزشی خود توجه زیادی داشته باشید که فشار بیش از حد به زانوی خود وارد نکنید. البته برخی از افراد به خاطر ابتلا به برخی اختلالات ساختاری در زانوی خود، مستعد ابتلا به سندرم پلیکا هستند. پزشک شما به شما کمک می کند که با پیگیری یک روند درمانی مناسب به تدریج شدت فعالیت های خود را افزایش دهید و بدون وارد کردن فشار بیش از حد به زانو، به تدریج کارهای مشکل تر را با زانوی خود انجام دهید. به خاطر داشته باشید که اگر بیش از حد سریع به فعالیت های سابق خود بازگردید، ممکن است این کار موجب درد زانو شده و درمان شما بسیار مشکل تر شود.

درد زیر زانو یا ازگود اشلاتر، عموماً در میان کودکانی مشاهده می شود که ورزش های شامل دویدن، پریدن یا چرخیدن را انجام می دهند. درمان این بیماری برای رفع درد و تورم ناشی از آن اهمیت دارد. شما می توانید با مراجعه به بهترین متخصصان زانو برای درمان این عارضه اقدام نمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

درمان صدا دادن زانو

دکتر مهدی مؤیدفر[ فوق تخصص جراحی زانو ]تاریخ انتشار : 1396-03-20تاریخ بروز رسانی : 1399-10-02

علل تق تق زانو

دکتر مهدی مؤیدفر[ فوق تخصص جراحی زانو ]تاریخ انتشار : 1396-03-10تاریخ بروز رسانی : 1399-10-02

آیا تزریق چربی زیر چشم دائمی است؟

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

بزرگي شكم (دور كمر) و درمان آن

[ 1388-12-16 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

علت گرفتگی عضلات گردن چیست ؟

[ 1397-08-13 ]دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

تاب آوری ویژگی افراد موفق

[ 1395-08-09 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

منابع غذایی گیاهی و سرطان

[ 1393-02-29 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

عضله پيري يا عضله پشت ساق پا

[ 1397-06-04 ]مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

بیماریهای گوش و حلق و بینی که منجر به معافیت از سربازی می شوند

[ 1388-11-20 ]دکتر احمد رضائیان [ متخصص گوش، حلق و بینی ]

فلج عصب صورت يا فلج بلز چيست؟

[ 1391-05-04 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کاهش وزن و عوارض پوستی

[ 1393-05-25 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

خوردن آب و غذا و فاصله آن با پیاده روی

[ 1395-06-09 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

رژیم مبتلایان به زخم معده - دلایل، علائم و درمان ها (قسمت دوم)

[ 1399-10-27 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

هایفوتراپی بهترین روش غیرجراحی از بین بردن غبغب

[ 1399-10-26 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

معرفی لیزرهای تخریبی و کاربرد آنها

[ 1399-10-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر اربیوم چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

[ 1399-10-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چه مواردی موجب کاهش یا فقدان میل جنسی مردان می‌شود؟

[ 1399-10-26 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رواندرمانگر خوب چه ویژگیهایی دارد

[ 1399-10-26 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

ضایعات رنگی پوست چه هستند و چگونه درمان می‌شوند؟

[ 1399-10-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

اقدامات پس از جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی

[ 1399-10-26 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

شایعترین آسیبهای ورزشی زانو چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

ناباروری آقایان و علل آن

[ 1399-10-25 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

کیست تارلو یا کیست ستون فقرات چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

انواع جراحی زیبایی واژن

[ 1399-10-25 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

ترک‌های پوستی چگونه درمان میشوند؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا رفع ضایعات رنگی پوست امکان پذیر است؟

[ 1399-10-25 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مزونیدلینگ چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چگونه منافذ باز پوست را درمان کنیم؟

[ 1399-10-25 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

وزوز گوش ضربانی چیست؟

[ 1399-10-24 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

آشنایی با بیماری های شایع پوستی

[ 1399-10-23 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

در کلینیک پوست مو و لیزر چه کارهایی انجام میشود؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مروري بر روش هاي تشخيصي- درماني آزوسپرمي

[ 1399-10-23 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

نکاتی درباره عمل جراحی بلفاروپلاستی

[ 1399-10-23 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آیا با ورزش کردن می توان انکیلوز ستون فقرات را رفع کرد؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت